Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

reliability_freelanders_joke?

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

reliability_freelanders_joke?

Δημοσίευσηαπό free?lander » 23 Μαρ 2005, 23:05

Γεια σας,

Ειμαι αλλος ενας κάτοχος φριλαντερ χωρις μεγαλα προβληματα -ακομη...
μονο η ηλιοροφη αλλαχτηκε μες την εγγυηση στα 2 ετη συμβιωσης και μετα ελαχιστη χρηση!
Σημερα εχω 39000Κμ σε 2,5 ετη ,μοντελο 9/2002 κι η αληθεια ειναι οτι εχω θορυβηθει μην πω τρομοκρατηθει διαβαζοντας ολα τουτα απο κατοχους και μη του ιπποποταμακου.
Βεβαια στο εξωτερικο σε πολλα forum γινεται χαμος απο παλια αλλα τους αμερικανους τους θεωρουσα τπερβολικους και τους αγγλους μη καλα φερομενους στα τετρακινητα τους - πατα να δειτε τι τους κανουν...,οποτε δεν πολυεδινα σημασια μεχρι τωρα που και σε ελληνικα φορα αρχιζει ο χαμος για σοβαροτατα προβληματα των φριλαντερς.Ετσι με κορυφαιο το προβλημα της καμμενης φλαντζας -head gasket failure -HGF - λενε οι αγγλοι κι εχουν ηδη και site παραπονων για αυτο κυρια για τα mg-rovers τους η τα lotus kai caterham που φορουν τσιτωμενους κινητηρες σειρας Κ-18λ.Οι αμερικανοι λενε για lemon-car
(δικη μας πατατα δηλ....) και το ιδιο αυστραλοι νεοζηλανδοι και νοτιοαφρικανοι!
Ετσι ειμαι στη δυσαρεστη θεση να σκεφτομαι την πωληση του ακόμα χρωστούμενου φριλαντερ και παρολη τη χασουρα -κανα 2-3 εκατομμυρια σε δρχ...-να προβω στην αγορα ετερου μαλλον σχιστοματικου τετρακινητου που αν και βλαχιζουν σε σχεση με το class του φριλαντερ ειναι προφανως αξιοπιστωτερα (φορεστερ,rav4,xtrail,crv κλπ..).
Παντως μιας και οταν το αγορασα ειχα τεσταρει ολα τα αλλα αλλα και το φριλαντερ μπορω να πω οτι σε κρατηματα και ανσεη στο δρομο ειναι απαιχτο το αγγλακι αν και ασθενει συχνα οπως συμπεραινω!
Επισης παρατηρω οτι τα προβληματα τους ενσκυπτουν κυρια σε μοντελα πριν τ0 2001 εκτος δυστυχως του κινητηρα 1.8 που σταθερα κανει τα ιδια σε ολα τα μοντελα μεταξυ 30κ-60κ μιλιων...
Ετσι αν τελικα κρατησω το φρι.... πρεπει να περιμενω οχι αν ΄λλα ποτε θα γινει το μοιραιο...
Τελος να κι ενα καλο σαιτ για παθουντες...

[url]findanengine.com[/url]


στο επανειπειν για νεωτερα...
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Re: reliability_freelanders_joke?

Δημοσίευσηαπό alp » 24 Μαρ 2005, 10:11

free?lander έγραψε: ... να προβω στην αγορα ετερου μαλλον σχιστοματικου τετρακινητου που αν και βλαχιζουν σε σχεση με το class του φριλαντερ ........ .


...με τετοια σχολια αγαπητε, θα χεις φαει τετοια καταρα απο τους ιαπωνοτραφεις και ανατολικολαγνους συναδελφους που δε σε βλεπω να το βγαζεις το τριημερο ..... .... :bang:
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό Freelander » 24 Μαρ 2005, 12:04

Συνάδελφε καλημέρα,
Διαβάζοντας το μήνυμα σου περίμενα να διαβάσω για φλάτζες, κυλινδροκεφαλή, διαφορικά, ΙRD και τόσα άλλα που έχουμε σπουδάσει οδηγώντας το freelander εντός και εκτός δρόμου. Όλα αυτά που μας ενώνουν δηλαδή...
Aλλά τελικά εσένα μόνο η ηλιοροφή σου έχει ψιλοκολλήσει ώς τώρα. Εσύ είσαι στα αλήθεια ένας ευχαριστημένος πελάτης!
Έχεις κάπου τα δίκια σου γιατί είναι στη φύση μας να επηρεαζόμαστε απο τα γραφόμενα των άλλων -πολύ περισσότερο κατόχων- αλλά να το δώσεις για μια ηλιοροφή που σου κόλλησε στην εγγύηση 1 φορά ή γιατί διαβάζεις ένα σκασμό από προβλήματα που ΔΕΝ σου έτυχαν;
Άναψε λαμπάδα !

Αξιοπιστία ;;
Γνώμη μου είναι οτι όσο τυχερός και άν στάθηκες θα σου βγάλει και άλλα προβλήματα, σίγουρα!
Όλα τα αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου (όλα ευρωπαϊκά) μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιομέτρων έβγαλαν προβλήματα, μερικά μάλιστα τόσο σοβαρά που μια φλάντζα μηχανής αποτελεί τόσο δά πταισματάκι.
Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο και εκτός εγγύησης ελπίζοντας οτι δεν θα βγάλει καμία βλάβη. Xά!

Αν απογοητεύτηκες απλά από όλα όσα ανακάλυψες πως γράφονται στα forum παγκοσμίως, σκέψου εμένα που το πήρα γράφοντας όλα τα forum και τα lemonάδικα στα παλιά μου τα παπούτσια και την επομένη μπήκα εδώ να πώ οτι το πήρα και διάβασα με κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρεια τι θα ακολουθήσει. Και ακολούθησε...

Όμως! Θα σου πώ με το χέρι στην καρδιά οτι αυτή τη στιγμή (3/2005) και ενώ από την αγορά και μετά έχω διαβάσει, περάσει και πληρώσει ΤΑ πάνδεινα, το αυτοκίνητο δεν το αλλάζω. Όχι μόνο επειδή το τάισα αρκετά χρήματα και θα το ταίσω και άλλα τόσα, ούτε γιατί ένα αυτοκίνητο που έχει αγοραστεί με διακανονισμό είναι δύσκολο να το πουλήσεις (αλλά εφικτό, αν αυτό θέλεις θα σου πω τον τρόπο), αλλά κυρίως επειδή ένα καλό Freelander δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.
Εντός και εκτός δρόμου.
Αν διάβασες πόσο σκάρτη είναι η μηχανή της σειράς K στα 1800cc να σου δώσω να διαβάσεις άλλα άρθρα που γράφουν οτι παρόλα τα "μικρά" προβλήματα που δημιουργούνται κατά τη διάρκεια ζωής του είναι (άκουσον, άκουσον) ένας από τους καλύτερους κινητήρες που κατασκευάστηκαν ποτέ !
Πάλι με επιχειρήματα.
Και πές μου εσύ μετά ποιός έχει δίκιο.
Για τους γερμανούς και την "πολύτιμη" βοήθεια που προσέφεραν στην κατασκευή και σχεδίαση του Freelander θα έχεις διαβάσει και εδώ φαντάζομαι.
Όμως πολλές, πάρα πολλές βλάβες σε αυτό το αυτοκίνητο συμβαίνουν επίσης γιατί οι κάτοχοι του το αγόρασαν κατά λάθος. Θέλεις παράδειγμα;
Kάποιοι ενώ ξέρουν τι πάνε να αγοράσουν, δεν ικανοποιούνται από την ιπποδύναμη του και προσθέτουν τουρμπίνα σε αυτόν τον τόσο ιδιαίτερο κινητήρα! Άλλοι-ες πάλι το έχουν χρόνια στην πόλη για τα ψώνια του supermarket και το μουρλαίνουν στους συμπλέκτες, στα πεζοδρόμια στα φρένα και στην 1η-2α και άλλοι το βάζουν να τραβάει τόνους μπαγκάζια σε κοτσαδόρους τοποθετημένος με τον χείριστο τρόπο, ρημάζοντας σασί, ηλεκτρικά, και δίσκους και τέλος κάποιοι ξεχνούν οτι οδηγούν SUV και το πάνε εκεί που δεν έχει πατήσει ούτε κατσίκα.
Βάλε τώρα σε όλα αυτά και τα συνεργεία που κάνουν πειράματα στείρωσης πάνω του, έδεσε το γλυκό.

Εμπειρία*
Μέσα σε 4 μήνες έχω κάνει 12.000 χλμ Πολλά και δύσκολα!
Το έχω πάει σχεδόν παντού, εκεί που οι συναγωνιστές που ανέφερες RAV, CRV, Forester, Χtrail, που δεν έχουν κανένα κατασκευαστικό πρόβλημα, κανένα λάθος σχεδιασμού που δεν καίνε φλάντζες, δεν κολλάνε ηλιοροφές και δέν έχουν πίσω τζάμια να πέφτουν, σε βλέπουν με κιάλια. Ναι, εσένα με τον ιπποποταμάκο σου που έχει ΤΑ προβλήματα.

Αν αυτό το αυτοκίνητο δεν χάλαγε, και αν το κάνεις με κάποιο μαγικό, φανταστικό τρόπο (αυτόν ψάχνω και εγώ) να μην χαλάει, είναι το τέλειο εργαλείο για τη δουλειά που το θέλουμε.
Όσα περισσότερα διαβάζεις τόσο χειρότερα μπερδεύεσαι.

Το ιπποποταμάκι βγήκε ευαίσθητο, πολύ περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα της κατηγορίας είναι γεγονός, όχι κοινό μυστικό και καλό θάναι να το ξέρουν όλοι οι υποψήφιοι για να μην την "πατήσουν".

Όσον αφορά ένα Freelander που δουλεύει καλά, μπές στη φιλοσοφία του και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί είναι φτιαγμένο έτσι, με αυτά τα γκάζια και αυτή τη ροπή, με αυτή την ανάρτηση και αυτή την σχεδίαση μέσα και έξω.
Αν αυτή η φιλοσοφία σου ταιριάζει, και η περιπέτεια σου αρέσει ( χιχι ) και αν είναι αυτά που σε έκαναν να το πάρεις και δεν φοβάσαι να βάλεις το χέρι στην τσέπη παραπάνω από όλα τα άλλα για να το έχεις - όπως έχω ξαναγράψει- απλά OK, κράτησε το και ετοιμάσου να πληρώσεις τα επόμενα που θα σκάσουν.
Αν όχι, πούλησε το γρήγορα και πάρε ένα RAV4.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη μου, που προέρχεται από τη συμβίωση μαζί του, από το διάβασμα χιλιάδων σελίδων γύρω από το hippo και γνωριμίες με όλους σχεδόν τους μηχανικούς του λεκανοπεδίου.


*Παράλειψη μου που δεν τα έχω πεί ακόμα αυτά τα υπέρ, αλλά θέλω να κλείσει ο κύκλος δοκιμών και επισκευών που έχω αρχίσει για να έχω σφαιρική άποψη και να γράψω πιο τεκμηριωμένα αυτά που θέλω.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 24 Μαρ 2005, 12:33

Πάντως άκουσα και κάτι νέο!!!!!!!
Καλύτερο κράτημα και άνεση στο δρόμο και από το Forester!!!!!!
Είπαμε να υπερβάλλουμε λίγο, αλλά όχι και τόσο!!! :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Και μιά κακεντρεχή παρατήρηση.......
Μάλλον "βλαχίζουν" αυτά που τα βλέπεις στην άκρη του δρόμου μα τα καπώ σηκωμένα, ή μεταφέρονται μαζύ με τους καθαρόαιμους ιδιοκτήτες τους από τις οδικές βοήθειες....... :evil: :evil: :evil: :evil:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Μαρ 2005, 21:33

Φίλε Free?lander γειά και καλώς ήρθες στο forum,

Eϊναι ιδιαίτερα ευχάριστο που το ιπποποταμάκι σου δεν έχει βγάλει ζημιές και εύχομαι αυτό να συνεχιστεί μέχρι να γεράσετε μαζί.

Υπάρχουν πολλοί ακόμη ευτυχισμένοι ιδιοκτήτες που δεν έχουν προβλήματα αλλά πρέπει να δεχθούμε πως το ποσοστό αυτοκινήτων που έχουν παρουσιάσει βλάβες είναι στο Freelander υψηλότερο από αυτό άλλων τύπων και κατασκευαστών.

Με στεναχωρείς όμως με τους χαρακτηρισμούς για τα αυτοκίνητα που ανήκουν σε άλλες μάρκες.

Μην ξεχνάμε ότι ΟΛΑ τα αυτοκίνητα είναι τελικά σαν τις κατσαρόλες. Απλές συσκευές χωρίς ψυχή και ιδιοσυγκρασία.
Την ψυχή και τον χαρακτήρα στις άψυχες κατασκευές τον δίνουν οι χρήστες και οι βελτιωτές τους.

Μην μου στεναχωρείς λοιπόν τους φίλους τετρακίνητους που οδηγούν άλλες μάρκες. Ολοι μας τελικά οδηγούμε κατσαρόλες. Απλως μερικές έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και σε μερικές άλλες απευθύνονται σε άλλου είδους καταναλωτές. Οσο μας ενώνει η κοινή αγάπη για τις εκδρομές, την φύση, την περιπέτεια και τις κατσαρόλες μας (όλων των κατασκευαστών) ας μην αφήνουμε την προπαγάνδα των διαφημιστών να μας διαχωρίζει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό free?lander » 24 Μαρ 2005, 22:08

Aπ΄οτι βλέπω ,πολύ είναι κομπλεξικοί παρόλο που τα αυτοκινητα ,δεν ειναι τιποτε αλλο απο αψυχα παλιοσιδερα -συμφωνω κ.Γιαμαρελλο-και πιανονται αμεσως σε τετοιες διαδικασιες απο το παραμικρο!Ενα ειναι το σιγουρο,πως με τιποτα δεν ηθελα να θιξω τις πολυ αξιοπιστες απωανατολιτικες κατασκευες απλα δεν αποδεχομαι το καμπυλοειδες ψευτοχυτοαεροδυναμικο σουλουπι τους που ολα τα κορεατικοιαπωνικα εχουν αναμφιβολως...
Τελος παντων δεν προκειται να δωσω με τιποτα τον ιπποποταμακο απλα με επιασε μια λογικη φοβια απο οσα υπερβολικα ισως διαβασα.Παντως οντως απο την αλλη σε εγγλεζικα sites μπορει κανεις να δει την υπεροχη του κινητηρα οχι μονο γιατι φοριεται απο ολα τα supersportcars by uk αλλα κι επειδη οι μηχανες των Honda -toyota στα type-r and celica(200 και 192 ιππων) βασιζονται στη λογική του Κ αν κι έχουν και διπλασιο σχεδον βάρος απο αυτόν...Οσο για τις τετρακινητες δυνατοτητες σε χωμα,λασπη,χιονι,παγο και παντου... του φρι... εχω ηδη αποφανθει οτι δεν παιζεται και συμφωνω οτι ουτε με αλυσιδες αλλα suv δεν το πλησιαζουν!
Τελος ,απο οτι φαινεται δε βλαχιζουν καποια αυτοκινητα μονο εκ της σχεδιασης τους αλλα και λογω του οδηγου που τα καβαλα...οχι τα καλαμια,τα αυτοκινητα ειπα...Σταματω εδω και δεν προκειται αλλο να δωσω χαρα σε απωανατολιτες οδηγους καμπυλομορφων περιεργων οχηματων -καμουφλαρισμενων αγροτικων-(βλ.xtrail) ειτε διαστημικων πρησμενων σχεδιων (βλ.ραβ4)ειτε νε__ροφόρων(βλ.φορεστερ)-- με το να αναφερω αλλα τυχοντα μικροπροβληματα του φριλαντερ!
Απλα ηθελα να μοιραστω ενδομυχες μου ,σκεψεις με αλλους αγγλοσαξωνες...οδηγικα!
και σιγουρα καποιοι χαιρονται γιατι σε επικειμενη κοντρα που θα εβαζαν με φριλαντερ σιγουρα θα το περνουσαν -στην ασφαλτο βεβαια-αλλα μαλλον αν κανουν τετοιες σκεψεις τοτε μαλλον λαθος αυτοκινητο πηραν και θα επρεπε να στραφουν οχι σε suv but to a real sport car- εξαιρειται το forester turbo οταν βεβαια δεν ειναι ακινητοποιημενο απο τις συχνες του βλαβες..................
Τα λεμε...
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Δημοσίευσηαπό discoman » 24 Μαρ 2005, 23:07

θα ξαναπω για αλλη μια φορα οτι οι ωραιες γκομενες αυτες που βλεπεις και τις θυμασαι οταν το κανεις με την δικια σου εχουν τα ιδια χαραχτηριστικα με τα LR καινε πολυ σε παιδευουν σε στεναχωρουν σε στελνουν κανουν τα πιο απιθανα πραγματα που υπαρχουν και ολο λες τερμα θα την στειλω δεν τα ανεχομε οεγω ολα αυτα και ομως οταν παλι βρεθεις στ κρεβατι τα ξεχνας ολα και παλι απο την αρχη .ισως εμεις οι ιδιοκτητες LR να ειμαστε και λιγο σαδομαζοχιστες :razz: τα ΠΑΘΗ H καψουρα πληρωνονται ακριβα ,και εμεις ειμαστε καψουρηδες .ολοι μας τις ωραιες γκομενες τις θελουμε μεσα μας για μας αλλα στους αλλους τις κατηγορουμε λεγοντας κοιτα ρε τι φοραει αυτη η τι τσουλι ειναι αυτο ομως βαθια μεσα μας θα θελαμε εστω και μια φορα μαζι μας . Διαλεγεις λοιπον η την μετρια που ειναι και νοικοκυρα και σου λεει παντα ναι και πηγαινεις χαλαρα η την αλλη που σκεφτεσαι την νυχτα . Τo free λοπον ειναι ωραια γκομενα που σε ταξιδευει σε αλλους κοσμους οταν μπεις μεσα και οταν βρεθεις στα βουνα νομιζεις οτι εκει ειναι το στοιχειο του το σπιτι του Αυτο συμβαινει με ολα τα LR kai ειναι μια αισθηση μοναδικη που μεχρι τωρα δνε την εχω συνα ντηση σε αλλο τετρακινητο .θα ελεγα οτι ολα τα αλλα ειναι κουρσες με τετρακινηση .μπορει οι γιαπωνεζοι να ειναι τελοιοι αλλα στερουνται φαντασιας . στερουνται και αισθησης γιατι ολα πετανε δεν πατανε εχεις μια αισθηση οτι οδηγεις αερα <πρωην ιδικτητης toyota suzuki>nisan. δεν τα κατηγορω ειναι τιμια οχηματα και σεβαστα απλα εχουμε ιδιαιτερα γουστα . το feeling φιλε μου το feeling αυτο ειναι
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό Yeti » 24 Μαρ 2005, 23:33

discoman έγραψε:ισως εμεις οι ιδιοκτητες LR να ειμαστε και λιγο σαδομαζοχιστες :razz: τα ΠΑΘΗ H καψουρα πληρωνονται ακριβα ,και εμεις ειμαστε καψουρηδες .ολοι μας τις ωραιες γκομενες τις θελουμε μεσα μας για μας αλλα στους αλλους τις κατηγορουμε λεγοντας κοιτα ρε τι φοραει αυτη η τι τσουλι ειναι αυτο ομως βαθια μεσα μας θα θελαμε εστω και μια φορα μαζι μας . Διαλεγεις λοιπον η την μετρια που ειναι και νοικοκυρα και σου λεει παντα ναι και πηγαινεις χαλαρα η την αλλη που σκεφτεσαι την νυχτα .


Μπράβο βρε discoman, επιτέλους συνειδητοποίησα γιατι ερωτευτηκα τόσο το ιπποποταμακι. :lol:
Κριμα όμως που δεν μου το παρέδωσαν σημερα όπως είχαν πει. Τωρα θα πρέπει να περιμένω ως τη Δευτέρα η την Τρίτη για να του μιλήσω για πρώτη φορά :(
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό discoman » 24 Μαρ 2005, 23:40

Μην ξεχνάμε ότι ΟΛΑ τα αυτοκίνητα είναι τελικά σαν τις κατσαρόλες. Απλές συσκευές χωρίς ψυχή και ιδιοσυγκρασία.
Την ψυχή και τον χαρακτήρα στις άψυχες κατασκευές τον δίνουν οι χρήστες και οι βελτιωτές τους.

Μην μου στεναχωρείς λοιπόν τους φίλους τετρακίνητους που οδηγούν άλλες μάρκες. Ολοι μας τελικά οδηγούμε κατσαρόλες.

Χαιρετώ[/quote]
Συνονοματε και συναδελφε νομιζω οτι η μεγαλη και πολυχρονη αχολια σου με το θεμα σε εχει ισοπεδωσει και σε εχει κανει σκληρο και ψυχρο .<αστειευομαι απλα εχεις χασει το παιδι που κρυβεις μεσα σου ,η ,η ενασχοληση σου με τα φοροτεχνικα σε εχει επηρεασει.Μηπως τελικα κρυβεις εναν για πωνεζο μεσα σου και δεν το εχεις καταλαβει? :lol: μηπως γερασες αποτομα/? ΠΙΣΩ απο τηνψυχη και τον χαρακτηρα καθε κατασκευης υαπρχουν ανθρωποι με ψυχη και χαρακτηρα που δινουν το στιγμα της καλλιτεχνικης τους εκφρασης και γνωσης στο καθε αντικειμενο .Δεν οδηγουμε κατασαρολες αυτες ειναι για αλλη δουλεια για αυτο και εχουν αυτο το σχημα :razz: ο pinfarina και ο καθε pinfarina τι δουλεια κανει? οι διαφημιστες δεν δημιουργουν εργα τεχνης? Ο καθενας που προσπαθει να προσδωσει κατι διαφορετικο στο προιον του δεν δημιουργει δεν δινει την ψυχη και τον χαρακτηρα του/ θα σου προτεινα λοιπον να παρεις την καμηλα και να πας μια βολτα στην ζουγκλα για να σκεφτεις η να ανθεωρησεις την σκεψη σου :lol: αν θες ερχομε και γω να μαζεψω τις μπανανες :lol: φιλικα discoman :razz:
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό discoman » 24 Μαρ 2005, 23:47

Yeti έγραψε:
discoman έγραψε:ισως εμεις οι ιδιοκτητες LR να ειμαστε και λιγο σαδομαζοχιστες :razz: τα ΠΑΘΗ H καψουρα πληρωνονται ακριβα ,και εμεις ειμαστε καψουρηδες .ολοι μας τις ωραιες γκομενες τις θελουμε μεσα μας για μας αλλα στους αλλους τις κατηγορουμε λεγοντας κοιτα ρε τι φοραει αυτη η τι τσουλι ειναι αυτο ομως βαθια μεσα μας θα θελαμε εστω και μια φορα μαζι μας . Διαλεγεις λοιπον η την μετρια που ειναι και νοικοκυρα και σου λεει παντα ναι και πηγαινεις χαλαρα η την αλλη που σκεφτεσαι την νυχτα .


Μπράβο βρε discoman, επιτέλους συνειδητοποίησα γιατι ερωτευτηκα τόσο το ιπποποταμακι. :lol:
Κριμα όμως που δεν μου το παρέδωσαν σημερα όπως είχαν πει. Τωρα θα πρέπει να περιμένω ως τη Δευτέρα η την Τρίτη για να του μιλήσω για πρώτη φορά :(
θα ελεγα οτι εγω την βλεπω για freeba gkomenara με τακουνια και μινι και προκλητικο κραγιον. εισαι καψουρης φιλε μου εισαι καψουρης και σου αφιερωνω το οδηγω και σε σκεφτομε
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό michailbm » 25 Μαρ 2005, 00:40

Τι ξέσπασμα αγγλοσαξονικού σνομπ είναι αυτό ρε παιδιά ???
Ποιος σας είπε να πάρετε αγγλικό να έχετε ενοχές μετά και να την λέτε τους άλλους ,έτσι γιατι δεν μπορείτε να τα βάλετε με τον εαυτό σας?????
Όπου πάρει πέτρα και δαρθεί κανείς δεν θα τον λυπηθεί !!!! (έτσι λένε στο χωριό μου)

:alright: :alright: :alright: :alright: :alright:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό discoman » 25 Μαρ 2005, 10:17

michailbm έγραψε:Τι ξέσπασμα αγγλοσαξονικού σνομπ είναι αυτό ρε παιδιά ???
Ποιος σας είπε να πάρετε αγγλικό να έχετε ενοχές μετά και να την λέτε τους άλλους ,έτσι γιατι δεν μπορείτε να τα βάλετε με τον εαυτό σας?????
Όπου πάρει πέτρα και δαρθεί κανείς δεν θα τον λυπηθεί !!!! (έτσι λένε στο χωριό μου)

:alright: :alright: :alright: :alright: :alright:[/quoteσυναδελφε
συναδελφε και φιλε απο την ομορφη κρητη τα κρητικα παξιμαδια ειναι σκληρα για αυτο βαζουμε απο πανω ντοματα και τα βρεχουμε γιατι δεν τρωγονται . ωραια η γκομενα σου αλλα λιγο κοντη και επικινδυνη συμφονα με crash test γνωστου περιοδικου ,εμεις εδω πινουμε τσαι κανει καλο στο στομαχι , και προτιμουμε τις αγγλικες τσαγιερες απο τις ιαπωνικες ραπτομηχανες. ειναι κακο? ειμαστε καλα παιδια ταλαιπωρημενα και αγαπαμε ολους τους συναδελφους και σενα μαζι με τα οχηματα τους. δεν σνομπαρουμε κανεναν και δνε εχουμε ενοχες απλα ειμαστε καψουρηδες και μαζοχες
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό michailbm » 25 Μαρ 2005, 10:44

Ναι βρε παιδί μου κανένα πρόβλημα ! Εγώ δεν αντιλέγω με αυτά που λες άλλωστε κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ και κάπως έτσι πράττω ( με το συναίσθημα) ορισμένες φορές και σε κάποιος πράγματα στην ζωή μου! :roll:
Εδώ όμως χωρίς λογο και αφορμή αρχίσατε να κατηγορείτε την δικιά μου "κοπέλα" για να μην κατηγορήσετε τις δικές σας! :shock:
Τέλος πάντων όλα καλά ! :wink:
(και η δικιά μου καψούρα το defender 90 είναι αλλά.... :( )
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 25 Μαρ 2005, 10:44

Χαρακτήρησα κάποιους υπερβολικούς, αλλά έκανα λάθος, ζητώ συγγνώμη.... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Το πρόβλημα είναι σοβαρότερο, παραείναι "καθαρόαιμοι" μερικοί (με την έννοια του γαλαζοαίματοι) για να μιλάμε μαζύ τους.....
Δεκτόν μιας και είμαστε στην δική τους ενότητα.
Προτείνω απλά να παρακολουθούμε τον οίστρο που τους προκαλεί το "καβάλημα" των ιπποποταμορινοκεροελεφάντων τους μιάς και εμείς δέν μπορέσαμε ακόμα να ονοματίσουμε τα σχιστομάτικα καμάρια μας. Άλλωστε πώς να ονομάσω το Πινίν μου; Χιροχίτο;
:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό free?lander » 25 Μαρ 2005, 11:07

Tελεία και παύλα,για καποιους μετρα περισσότερο το image η αισθηση κι η αισθητικη από οτι η αξιοπιστια αχρωμων διαστημικων οχηματων σχιστοματικων δυσκοιλιων μηχανικων.Ειναι αδυνατον να ονειρευεσαι το βραδυ ποτε θα καβαλησεις την αλλη μερα σε επικειμενη εξορμηση το τζιπακι σου αν δεν ειναι LR! Υπερβολικο ε?αλλα πως να ονειρευτεις τετοια υβριδικα σχηματα?

στο παρελθον κι εγω ειχα ενα κουρσακι Honda Esi που αν και ειχε τα! γκαζια ηταν σαν ανεμο αλλα στον ανεμο -πεταγε και δεν παταγε στην ασφαλτο -και βεβαια στην ευθεια ειχε καλως ,απλα σε στροφες ετρεμες που θα βγεις απο το δρομο...Παντως τωρα με το φριλαντερ μπορει τα γκαζια να μην ειναι τα ιδια -βεβαια ο κινητηρας και ζωντανος ειναι και νευρο εχει ,απλα το κανει φωναζοντας λιγο παραπανω-αλλα πρεπει να κοιτω στο ταχυμετρο στις στροφες για να κατεβασω λιγο ταχυτητα ,αλλιως στριβω με ολα κι αυτο, ακολουθει ολες τις καμπες αν και με λιγη παραπανω κλιση που ξεπερνιεται αν την συνηθισει κανεις...
Κι οσο για τα προβληματα που παρουσιαζουν ολα τα αυτοκινητα ,η εμπειρια μου απο τα χοντα αλλα και η συζητησεις με αλλους κατοχους ραβ4 και πινιν εδειξαν οτι ουκ ολιγες φορες χαλουν-και μη μου πειτε για 6ετεις η 7ετεις εγγυησεις γιατι οσα πληρωνει στην αντιπροσωπεια κανεις τοσα ετη υπερκεραζουν τα οποια κοστη επικειμενων εντος εγγυησης βλαβων,οποτε στην καλυτερη ερχεσαι μια η αλλη!
Και γιΑ να μην παρξηγησει κανεις οτι ειπα για το θορυβο των φρι... αρκει κανεις να δει που βγαζει τη ροπη του αυτος ο κινητηρας στο φριλ... και που στα αλλα ροβερ,mg,lotus ,caterham κλπ.-αλλο 2750rpm k αλλο 4500-7000rpm.O κινητηρας που ερπει με ελαχιστες στροφες και δε σβηνει ειναι πανακεια για την τετρακινητη εξορμηση .Τερμα,το Know how των εγγλεζων της LandRover δεν ΠΑΙΖΕΤΑΙ!
Τα λεμε.
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες