Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΗΡΘΕ και είναι κούκλα! Τα φώτα σας τώρα παρακαλώ...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΗΡΘΕ και είναι κούκλα! Τα φώτα σας τώρα παρακαλώ...

Δημοσίευσηαπό Yeti » 30 Μαρ 2005, 05:47

Θα ηθελα την πειρα σας στην αγορα... προτασεις για τα παρακατω παρακαλώ:
1) Λυθηκε
2) Λυθηκε
3) Λυθηκε
4) Ιδεες για το τι να κανω με την πινακιδα κυκλοφοριας που ειναι πολυ μακρια για την τετραγωνη θεση της στο Freelander. Σκεφτηκα να την βαλω χαμηλα αριστερα κατω απο τα γραμματα, αλλα τοτε η original θεση δειχνει πολυ αδεια... ΟΚ, ισως ειναι κουτη ερωτηση, αλλα... ισως καποιος εχει μια καλυτερη ιδεα :oops:
Τελευταία επεξεργασία από Yeti και 01 Απρ 2005, 06:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό Freelander » 30 Μαρ 2005, 09:06

Συνάδελφε, καλημέρα καλολάσπωτο και ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !!!

1. Μπουλόνια ασφαλείας πρέπει να έχει!
Ένα σε κάθε τροχό καθώς και στη ρεζέρβα.
Είναι καλυμένα με ένα μαύρο στρογγυλό καπάκι για να μοιάζουν με τα υπόλοιπα 4 μπουλόνια, κάνε τον κόπο να τα κοιτάξεις πιο προσεκτικά να σιγουρευτούμε. Επίσης στο αυτοκίνητο θα βρείς ένα κουτί με όλα τα εργαλεία για αλλαγή τροχού συμπεριλαμβανόμενου και του εργαλείου που βγάζεις το καπάκι αυτό αλλα και τον αντάπτορα για το μπουλόνι ασφαλείας.

2-3. Καλύματα για καθίσματα και ρεζέρβα δεν έχω χρειαστεί, αλλά όλο και κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει...

4. Για την πινακίδα, το κλασικό που κάνουμε όλοι, είναι να βάλεις την μικρή πίσω και την μεγάλη μπροστά. Έτσι ταιριάζουν γάντι.

Ότι άλλο χρειαστείς και ότι απορίες έχεις με το καινούργιο σου τουτού, στη διάθεση σου.

Καλωσόρισες!!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Yeti » 30 Μαρ 2005, 14:29

Freelander έγραψε:Συνάδελφε, καλημέρα καλολάσπωτο και ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !!!

4. Για την πινακίδα, το κλασικό που κάνουμε όλοι, είναι να βάλεις την μικρή πίσω και την μεγάλη μπροστά. Έτσι ταιριάζουν γάντι.

Σευχαριστώ!
Εμενα ομως και οι δυο πινακιδες εχουν το ιδιο μηκος, φαινεται πως ετσι ειναι οι καινουργιες :?:
(Θα τσεκαρω και τα μπουλονια το απογευμα)
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό discoman » 30 Μαρ 2005, 16:47

Καλοριζικο καλως ηρθες στο κοσμο των LR
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό Yeti » 30 Μαρ 2005, 20:38

Δεν εχει μπουλονια ασφαλειας τελικα... :(
Εψαξα σε κανα δυο μαγαζια, τιποτα, μονο παραγγελια λενε.
Αν παραγγειλω τι νουμερα να ζητησω? Πως εκφραζονται τα νουμερα στα μπουλονια? Ειναι ιδια για ολα τα Land Rover?
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό Freelander » 31 Μαρ 2005, 11:12

Δέν έχουν ε; Μάλλον θα άλλαξε τακτική η LR, στο δικό μου και στα προηγούμενα έιχε μπουλόνια ασφαλείας απλά ήταν δύσκολο να τα διακρίνεις.
Οι πινακίδες σου είναι αυτές οι γιωτάδηκες οι καινούργιες; Kαι ίδιο μέγεθος μπρος πίσω έ; Πως αλλάζουν τα πράγματα...
Πές μας όμως, το οδήγησες, πήγες πουθενά, πώς σου φαίνεται;
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Yeti » 01 Απρ 2005, 06:36

Freelander έγραψε:Δέν έχουν ε; Μάλλον θα άλλαξε τακτική η LR, στο δικό μου και στα προηγούμενα έιχε μπουλόνια ασφαλείας απλά ήταν δύσκολο να τα διακρίνεις.
Οι πινακίδες σου είναι αυτές οι γιωτάδηκες οι καινούργιες; Kαι ίδιο μέγεθος μπρος πίσω έ; Πως αλλάζουν τα πράγματα...
Πές μας όμως, το οδήγησες, πήγες πουθενά, πώς σου φαίνεται;


Για την ωρα μονο μεσα στην πολη και σε πολυ κινηση.
Πως μου φαινεται? ΜΕΓΑΛΟ ! :oops: :oops: :oops: ειναι το πρωτο μου off road και ακομα δεν μπορω να το συνηθισω στο παρκαρισμα :oops:
Ελπιζω Σαββατοκυριακο να την κανω και λιγο εκτος Αττικης :)
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 26 Μάιος 2005, 19:16

ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΓΑ.. Η ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΠΙΣΩ ΜΕ ΛΙΓΥΣΜΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΓΩΝΙΕΣ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΥ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ. ΠΩΣ ΠΑΕΙ? ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΡΙΠΟΡΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΕΒ.2005 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 10100 ΧΙΛ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΑΝΤΟΥ...........!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό Yeti » 26 Μάιος 2005, 20:42

Εγω τελικά τρύπησα στην κάτω αριστερή γωνία της πόρτας... με πόνο καρδιάς... τέλος πάντων.
Δεν έχω ακόμα κάνει πολλά χιλιόμετρα. Πάντως οι εντυπώσεις μέχρι τώρα είναι άριστες. Ακόμα είμαι επηρεασμένος από τα διάφορα που διάβαζα στα forum και περιμένω να συμβεί κάτι, να ανάψει κάποιο λαμπάκι κλπ. Περιττό να πω ότι δεν διαβάζω πλέον για τα προβλήματα των άλλων. Εάν και όταν κάτι πάει στραβά θα το αντιμετωπίσω τότε. Για την ώρα θα απολαύσω τα όσα μου προσφέρει.
Λατρεύω το τρομερό κράτημά του στην άσφαλτο και γενικά την αίσθηση στο ταξείδι, την απίθανη συμπεριφορά του εκτός δρόμου, την καταπληκτική θέση οδηγού που έχει, το "γραφειάκι" του ταμπλό, τις απίθανες θεσεις για τον καφέ μου, την απίθανη φατσούλα του και ένα σωρό άλλα...
Τι να πω... Είμαι ερωτευμένος με το μωρό LR :P :P :P
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό Freelander » 26 Μάιος 2005, 20:47

Μπράβο παιδιά, πολύ χαίρομαι.
Άντε να χαμογελάσει λίγο και το χειλάκι μας.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Ιουν 2005, 10:21

Aγαπητοί φίλοι Freelanderάδες νέοι και παλαιότεροι,

Αν θέλετε κάνετε μία λίστα με το τί αξεσουάρ ή βελτίωση θέλει ο καθένας σας και μου την στέλνετε με e-mail στο pantg@otenet.gr

Ολα μπορούν να βρεθούν και όλα υπάρχουν. Απλώς δεν αξίζει να έρχονται ξεχωριστά καθώς με μαζική παραγγελία και το κόστος αγοράς συμπιέζεται αλλά και τα μεταφορικά χαμηλώνουν.

Για το θέμα των μπουλονιών ασφαλείας όντως τα λίγο παλαιότερα αυτοκίνητα τα είχαν σαν στάνταρ εξοπλισμό ενώ τα πιό νέα τα έχουν σαν συμπληρωματικής χρέωσης εξάρτημα (αξεσουάρ)
Το ίδιο ισχύει και με ένα ηχομονωτικό για τα diesel (δεν αφορά την Ελλάδα αλλά είναι ενδεικτικό της τακτικής της εταιρείας να αλλάζει τον στανταρ εξοπλισμό από χρονιά σε χρονιά)

Οσον αφορά την αξιοπιστία μακάρι, και το εύχομαι πραγματικά, να βγούν όλα τους αλεξίσφαιρα και ανθεκτικά στο χρόνο σαν τον Παρθενώνα. Σίγουρα είναι όμως το ίδιο όμορφα και κλασσικά. (τώρα σαν έκανα να φουσκώσετε από καμάρι ε????)

Οι νέοι και παλαιότεροι που ακόμη δεν έχουν εγγραφεί ή δεν γνωρίζουν για τον Σύλλογο είναι ευπρόσδεκτοι να ρωτήσουν ή να έρθουν στην παρέα μας. Λεφτά δεν ζητάμε, βοήθεια δωρεάν δίνουμε και οι φίλοι είναι πάντα ευπρόσδεκτοι.

Χαιρετώ
pantg
 

καλοριζικοοοο

Δημοσίευσηαπό rodi » 14 Ιούλ 2005, 12:02

φιλε μου καλοριζικο και καλοταξιδο!
ειμαι σιγουρος οτι οσο περναει ο καιρος τοσο πιο πολυ θα το αγαπησεις , ασχετα με τις παιδικες ασθενειες που ευχομαι να μην σου τυχουν .
καλα ταξιδια και απειρα χιλιομετρα !
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες