Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ DISCO

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ DISCO

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Ιαν 2006, 02:58

Λοιπον φιλοι μου ετσι και εχεται ντισκο ντιζελ και μεινεται απο μπαταρια καεικαται,στην αντιπροσωπεια εχουν μονο για βενζινη 70 αμπερωρια 110 αμπ.που φοραει το ντιζελ δεν εχουν γιατι ειναι λεει ακριβη και ως εκ τουτου δεν γνωριζουν και την τιμη,αν θελεις ομως μπορουν να στην φερουν με παραγγελια σε 12 μερες,αυτα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ DISCO

Δημοσίευσηαπό dista » 27 Ιαν 2006, 04:33

vagelis έγραψε:Λοιπον φιλοι μου ετσι και εχεται ντισκο ντιζελ και μεινεται απο μπαταρια καεικαται,στην αντιπροσωπεια εχουν μονο για βενζινη 70 αμπερωρια 110 αμπ.που φοραει το ντιζελ δεν εχουν γιατι ειναι λεει ακριβη και ως εκ τουτου δεν γνωριζουν και την τιμη,αν θελεις ομως μπορουν να στην φερουν με παραγγελια σε 12 μερες,αυτα.


Ρε Βαγγέλη πάρε μια Maxima να ησυχάσεις. Πάρε τηλέφωνο να σου πάρω εγώ μια αν θέλεις.

ΥΓ. Η πτώση τελικά κάτι χάλασε. Προσπαθώ να το φτιάξω όσο σου γράφω.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ DISCO

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Ιαν 2006, 04:54

dista έγραψε:
vagelis έγραψε:Λοιπον φιλοι μου ετσι και εχεται ντισκο ντιζελ και μεινεται απο μπαταρια καεικαται,στην αντιπροσωπεια εχουν μονο για βενζινη 70 αμπερωρια 110 αμπ.που φοραει το ντιζελ δεν εχουν γιατι ειναι λεει ακριβη και ως εκ τουτου δεν γνωριζουν και την τιμη,αν θελεις ομως μπορουν να στην φερουν με παραγγελια σε 12 μερες,αυτα.


Ρε Βαγγέλη πάρε μια Maxima να ησυχάσεις. Πάρε τηλέφωνο να σου πάρω εγώ μια αν θέλεις.

ΥΓ. Η πτώση τελικά κάτι χάλασε. Προσπαθώ να το φτιάξω όσο σου γράφω.


Δημητρη δεν ηταν καμια μπαταρια σπεσιαλ,γιαυτο μου εκανε εντυπωση ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΑΓΟΥΝ,ηταν μια delphi που την εχω δει και στην Ελλαδα να κυκλοφορει κλειστου κυκλωματος που εγραφε με ψιλα γραμματα land rover part n....... Πηρα κλειστου κυκλωματος σχεδον την ιδια απο αποψη αμπερωριων με 90 ευρω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ DISCO

Δημοσίευσηαπό SI-SIII-Disco » 27 Ιαν 2006, 05:52

Ανεξάρτητα απο την επιλογή της μπαταρίας, εγώ θα πρότεινα να έχετε στο γκαραζ αλλά και σε εκδρομές να κουβαλάτε ένα jumpstart (επαγγελματικό όχι μαϊμού) με τουλάχιστον 900Αmp cranking power, το οποίο χρησιμεύει και για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα/σκάφη σας. Έγω είχα πάρει απο το praktiker(!!) ένα κίτρινο με ονομαστική δύναμη 450amp crank power (~100€) αλλά στην πράξη ούτε ένα passat δεν μπόρεσα να βάλω (του πεθερού μου και έγινα και ρεζίλι) πόσο δε μάλλον ούτε το disco ούτε το series3. Πέραν του ρεύματος που υποτίθεται οτι δίνει ακόμα και τα καλώδια του αποδείχθηκαν μάπα. Ααα και μιας και λέω για καλώδια του εμπορίου ακόμα και για (υποτίθεται) φορτηγά μπορούν να φανούν λίγα για τα land rover όπως επίσης και οι μπαταρίες των παρακείμενων αυτοκινήτων μπορέι να είναι μικρές, ειδικά εάν το landy μπουκώσει. Επειδή λοιπόν (όπως καταλάβατε) την έχω πατήσει, αποφάσισα και πήρα σοβαρό επαγγελματικό jumpstart με την δύναμη που σας προανέφερα. Όποιος (εάν) ενδιαφέρεται για περισσότερες info ας γράψει.
Παρασύρθηκα και μάλλον είμαι εκτός θέματος...σορρυ
Να είστε καλά.
Αλέξανδρος Παπαδόδημας
It's that Land Rover thing that you wouldn't understand!
SI-SIII-Disco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 23 Σεπ 2005, 02:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ DISCO

Δημοσίευσηαπό firelord » 27 Ιαν 2006, 11:29

εκτός τούτου, Βαγγέλη γιατι δεν κοιτάζεις τη λύση των optima - exide?

είναι ζώα και δεν είναι και πολύ ακριβές
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Re: ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΓΙΑ DISCO

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Ιαν 2006, 18:29

firelord έγραψε:εκτός τούτου, Βαγγέλη γιατι δεν κοιτάζεις τη λύση των optima - exide?

είναι ζώα και δεν είναι και πολύ ακριβές


Γιωργο το προβλημα στην μπαταρια ηταν φυσιολογικη φθορα,απευθυνθηκα στην αντιπροσωεια καθαρα για τις διαστασεις και επειδη η μπαταρια ηταν απλη πιστευα οτι θα ειναι κατι τις ακριβοτερη λογω αντιπροσωπειας,δεν περιμενα για μια απλη μπαταρια εμποριου οτι θα ακουσω οτι δεν εισαγαγεται λογω ακριβης τιμης.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες