Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νερό στο κρυφό χώρο αποσκευών

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Νερό στο κρυφό χώρο αποσκευών

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 12 Απρ 2006, 09:23

Ανοίγωντας χθές το χώρο αποσκευών και συγκεκριμένα το καπάκι με το κλειδί για τα μικροπράγματα (γρύλος κτλ) διαπίστωσα ότι τα πάντα που υπήρχαν μέσα σε αυτό το μικρό χώρο (και όχι έξω από αυτόν) ήταν ΜΟΥΣΚΕΜΑ :evil: :evil: :evil: και μάλιστα μου φάνηκε ότι υπήρχε και σαπουνάδα!!! Τα πράγματα που έχω εκεί τα έχω στριμωγμένα (πιεσμένα) και μάλιστα είχα πατήσει και πάνω στο καπάκι για να μπώ πίσω για να φορτώσω ξύλα, οπότε εάν περνά σωληνάκι από κάτω ή δίπλα μπορεί να έκανα πατάτα!!!
Μήπως ξέρει κανείς εαν περνά το σωληνάκι για το πίσω πλυστήρι κάτω ή δίπλα από το χώρο αυτό? :(
Ξέρει κανείς κάτι? του έχει τύχει κάτι παρόμοιο? πρέπει να σηκώσω την μοκέτα να την ξηλώσω? :(
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Νερό στο κρυφό χώρο αποσκευών

Δημοσίευσηαπό Bandit » 12 Απρ 2006, 22:35

Είναι εύκολο βάλε τη γυναίκα σου ή φίλο σου (εμέναχααχχα) να πατήσω το διακόπτη για το πίσω πιτσιλιστήρι... ενώ εσύ θα κοιτάς στο 'κρυφό' χώρο για τυχόν καταβρέγματα ή μουσκέματα, μόνο μη ξεχάσεις να γεμίσεις το παγουράκι :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: ...

Άντε αρχίσανε τα όργανα να παίζουνεεεε. Με το χρέπι σου... Λες να επηρεάζει η υγρασία του χώρου πίσω και το μετεωρολογικό σταθμό εμπρός...ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ... :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 13 Απρ 2006, 09:45

Να και κάτι που ξέχασα. ΄Επλυνα το αυτοκίνητο από κάτω με πίεση στο πίσω μέρος μήπως υπάρχει περίπτωση να μπήκε από εκεί νερό?
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Νερό στο κρυφό χώρο αποσκευών

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 13 Απρ 2006, 17:23

Bandit έγραψε:Είναι εύκολο βάλε τη γυναίκα σου ή φίλο σου (εμέναχααχχα) να πατήσω το διακόπτη για το πίσω πιτσιλιστήρι... ενώ εσύ θα κοιτάς στο 'κρυφό' χώρο για τυχόν καταβρέγματα ή μουσκέματα, μόνο μη ξεχάσεις να γεμίσεις το παγουράκι :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: ...

Άντε αρχίσανε τα όργανα να παίζουνεεεε. Με το χρέπι σου... Λες να επηρεάζει η υγρασία του χώρου πίσω και το μετεωρολογικό σταθμό εμπρός...ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ... :D :D :D :D

:smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom: :smackbottom:
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 13 Απρ 2006, 19:09

Καλησπέρα!

Έχω προσέξει κι εγώ υγρασία (όχι πολύ νερό) στο ντουλαπάκι. Αλλά απλά πίστεψα ότι είναι υγρασία που σχηματίζεται λόγω π.χ. κακής σχεδίασης...Δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα!

Λές να είναι κάτι άλλο; Κακό;


:roll: :roll: :roll:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 14 Απρ 2006, 09:32

GALILAIOS έγραψε:Καλησπέρα!

Έχω προσέξει κι εγώ υγρασία (όχι πολύ νερό) στο ντουλαπάκι. Αλλά απλά πίστεψα ότι είναι υγρασία που σχηματίζεται λόγω π.χ. κακής σχεδίασης...Δε μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα!

Λές να είναι κάτι άλλο; Κακό;


:roll: :roll: :roll:

Τα έχω βγάλει όλα και αφήνω και στεγνώνει.
Μάλλον πρέπει να είναι από το πλύσιμο από κάτω. Δεν ξέρω αν υπάρχουν τάπες κάτω από εκεί ή σωληνάκι για το πλυστήρι.
Καμιά βοήθεια κανείς πρίν ξηλώσω τη μοκέτα? :?
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Απρ 2006, 14:12

Φίλε BBLAND,

έριξα "σύρμα" στους φίλους με Freelander στην Αγγλία και μέχρι στιγμής αυτό που μου απήντησαν έχει να κάνει με την τσιμούχα της πίσω πόρτας.

Πρότειναν να κοιτάξεις προσεκτικά αν κάνει επαφή με την πόρτα όταν αυτή (η πόρτα) είναι κλειστή.
Μου είπαν επίσης ότι έχει βγεί ένας νέος τύπος πίσω τσιμούχας πόρτας καθώς ο παλαιός είχε όντως πρόβλημα με την στεγανότητα που προσέφερε.
Ενδεικτικά θα σου αναφέρω ότι έχουν γίνει ΠΕΝΤΕ (5) διαφορετικές αναβαθμίσεις της τσιμούχας της πίσω πόρτας από τότε που παρουσιασθηκε το Freelander. Η νεώτερη άρχισε να τοποθετείται από τα αυτοκίνητα με αριθμό σασσι 5Α466973 οπότε αν το αυτοκίνητό σου έχει παλαιότερο αριθμό σασσι θα σου πρότεινα ίσως να την αντικαταστήσεις με την νεώτερη.
ΟΜΩΣ στην Ελλάδα υπάρχει μόνο η προηγουμένη και στοιχίζει 208.38 Ευρώ (ΠΟΣΟ ???????)

Για τάπες δεν μου είπαν κάτι αλλά μιά και θα "βάλεις χέρι" ρίξε μιά ματιά μήπως υπάρχει κάποια και δεν έχει τοποθετηθεί ή έχει φύγει από την θέση της.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι στα Discovery υπάρχουν τάπες που είναι ακάλυπτες κάτω από τα εμπρός καθίσματα αλλά και εμπρός από τα πόδια οδηγού και συνοδηγού.

--------

Οσον αφορά το νερό στο ντουλαπάκι για τον φίλο galilaios μήπως πρέπει να ελέγξεις την στεγανότητα της κόλλησης του ανεμοθώρακα (μπαρμπρίζ) ?
πάνω στο αμάξωμα? Εχουν ακουστεί διάφορα για κολλήσεις που βάζουν νερά στα Discovery S1, S2 και Range Rover Classic 1994 - 1995 που ήταν τα πρώτα με κολλημένο εμπρός τζάμι.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 15 Απρ 2006, 09:34

pantg έγραψε:Φίλε BBLAND,

έριξα "σύρμα" στους φίλους με Freelander στην Αγγλία και μέχρι στιγμής αυτό που μου απήντησαν έχει να κάνει με την τσιμούχα της πίσω πόρτας.

Πρότειναν να κοιτάξεις προσεκτικά αν κάνει επαφή με την πόρτα όταν αυτή (η πόρτα) είναι κλειστή.
Μου είπαν επίσης ότι έχει βγεί ένας νέος τύπος πίσω τσιμούχας πόρτας καθώς ο παλαιός είχε όντως πρόβλημα με την στεγανότητα που προσέφερε.
Ενδεικτικά θα σου αναφέρω ότι έχουν γίνει ΠΕΝΤΕ (5) διαφορετικές αναβαθμίσεις της τσιμούχας της πίσω πόρτας από τότε που παρουσιασθηκε το Freelander. Η νεώτερη άρχισε να τοποθετείται από τα αυτοκίνητα με αριθμό σασσι 5Α466973 οπότε αν το αυτοκίνητό σου έχει παλαιότερο αριθμό σασσι θα σου πρότεινα ίσως να την αντικαταστήσεις με την νεώτερη.
ΟΜΩΣ στην Ελλάδα υπάρχει μόνο η προηγουμένη και στοιχίζει 208.38 Ευρώ (ΠΟΣΟ ???????)

Για τάπες δεν μου είπαν κάτι αλλά μιά και θα "βάλεις χέρι" ρίξε μιά ματιά μήπως υπάρχει κάποια και δεν έχει τοποθετηθεί ή έχει φύγει από την θέση της.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι στα Discovery υπάρχουν τάπες που είναι ακάλυπτες κάτω από τα εμπρός καθίσματα αλλά και εμπρός από τα πόδια οδηγού και συνοδηγού.

--------

Οσον αφορά το νερό στο ντουλαπάκι για τον φίλο galilaios μήπως πρέπει να ελέγξεις την στεγανότητα της κόλλησης του ανεμοθώρακα (μπαρμπρίζ) ?
πάνω στο αμάξωμα? Εχουν ακουστεί διάφορα για κολλήσεις που βάζουν νερά στα Discovery S1, S2 και Range Rover Classic 1994 - 1995 που ήταν τα πρώτα με κολλημένο εμπρός τζάμι.

Χαιρετώ

Παντελή many thanks.
Κοίταξα αριθμό σασσί και είναι μεγαλύτερος από αυτόν που αναφέρεις.
Άρα πάω να κοιτάξω από άλλη οδό(ταπες-σωληνάκι) χωρίς να αποκλείω κ αυτό που είπες.
Πρίν φτάσω στη μοκέτα (που δεν το θέλω) θα πέσω από κάτω για αρχή για τάπα.
Για το σωληνάκι δεν ξέρεις αν περνάει από κάτω ή κάπου κοντά?

...........................................................................
Παρεπιμπτόντως ο φίλος galilaios μιλάει για την ίδια με τη δικιά μου περίπτωση κ όχι για το μπροστά ντουλαπάκι
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Απρ 2006, 11:32

Φίλε BBLAND καλημέρα,

αφού το αυτοκίνητό σου θα πρέπει να έχει την τελευταίου τύπου τσιμούχα θα σου προτείνω την λύση που μου πέρασαν και οι φίλοι στην Αγγλία, δηλαδή να βγάλεις την τσιμούχα, να βάλεις διαφανή σιλικόνη εκεί που "κουμπώνει" με το χείλος της λαμαρίνας και να την ξαναβάλεις.

Πριν κάνεις αυτό κάτσε στο χώρο φόρτωσης (πορτ μπαγκαζ) το βράδυ και βάλε έναν φίλο/η να φωτίζει από την εξωτερική μεριά με έναν δυνατό φακό κολλημένο ανάμεσα στην πόρτα και το αμάξωμα. Οπου δεις να περνάει φώς πάει να πει ότι περνάει και νερό, αέρα, καυσαέρια.

Σημείωσε στο εσωτερικό τα σημεία αυτά. Αν είναι μικρά μπορείς να στραβώσεις προς τα έξω το χείλος της λαμαρίνας. Αυτό συνήθως αρκεί για να καλύψει το κενό που μπορεί να υπάρχει.
Αν δεν αρκεί τότε πρέπει να ρυθμιστεί η πόρτα έτσι ώστε να κλειδώνει/ασφαλίζει πιό μέσα προς το αμάξωμα.

Το σωληνάκι για το πίσω πιτσιλιστήρι σύμφωνα με το βιβλίο θα πρέπει να περνάει από τα πλάγια του αμαξώματος και όχι από το πάτωμα.

--------------

Για το ντουλαπάκι τί να πώ? Γέρασα.
Τι να σας κάνω εσάς τους σύγχρονους με τους άπειρους και διάσπαρτους αποθηκευτικούς χώρους? Εμείς με τα παλαιοντολογικά Land Rover δεν έχουμε καν κανονικό ντουλαπάκι !!!!!

Χαιρετώ και καλό ΣΚ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 17 Απρ 2006, 00:43

Σας καλημερίζω...

Εγώ επιμένω ότι είναι κάποιο πρόβλημα συγκέντρωσης υδρατμών ή κάτι τέτοιο σχετικό...Τώρα γιατί υπάρχει εκεί, δε γνωρίζω (ποτέ δε συμπαθησα τη φυσική...).
Και το λέω αυτό γιατί πρώτον, στη δική μου περίπτωση μιλάω για υγρασία (και όχι νερό) και δεν έχω προσέξει να είναι μετά από πλύσιμο. Αν "έμπαζε" η πόρτα, προφανώς θα ήταν όλα μούσκεμα...

Τέλοσπάντων, θα το παρακολουθώ μήπως μπορέσω κι εγώ να συνεισφέρω στη λύση αυτού του μυστηρίου!

Φίλε Παντελή, υπάρχουν όντως πολοί αποθηκευτικοί χώροι, αλλά θα μπορούσαν να υπάρχουν (και θα ήθελα) πολλούς περισσότερους. Από την άλλη, και μ' ένα αρχέγονο Landie θα συμβιβαζόμουν απόλυτα.
Πλέον είμαι στα 12.000 χλμ. σε 6 μήνες και πρός το παρών νιώθω απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή μου (δόξα τω Θεό,πάντα).

Υπάρχουν πολύ καλύτερα αυτοκίνητα στην κατηγορία του (έτσι λένε τουλάχιστον και γιατί να διαφωνήσω;) αλλά εκεί που πρέπει, έχει πάρει το αίμα του πίσω και με το παραπάνω...

:) :)
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Απρ 2006, 08:22

Φίλε GALILAIOS καλημέρα και καλό Πάσχα,

στα αυτοκίνητα που έχουν περάσει από τα χέρια μου έχω τελικά διαπιστώσει ότι ακόμη και η υγρασία συνήθως οφείλεται σε διαρροές από τσιμούχες, τάπες που λείπουν ή δεν έχουν τοποθετηθεί σωστά ή σε κακές ή ελλειπείς κολλήσεις/σφραγίσεις αρμών.

Το κακό με τα αυτοκίνητα είναι ότι δεν επιτρέπουν τον καλό εξαερισμό του εσωτερικού τους με αποτέλεσμα όποια ποσότητα υγρού (συνήθως νερού) περάσει μέσα να παγιδεύεται και να μετατρέπεται τελικά σε υγρασία.
Η περιοχή της διαρροής (ή εισόδου του υγρού καλύτερα) είναι σχεδόν πάντα πιό υγρή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η υγρασία δεν μπορεί να μεταφερθεί και σε χαμηλότερο σημείο. Αλλωστε η υγρασία στην ουσία είναι νερό και τείνει να πηγαίνει προς το χαμηλότερο σημείο.

Αν η τσιμούχα της πίσω πόρτας στο αυτοκίνητό σου είναι αποδεδειγμένα καλή και έχει την σωστή εφαρμογή χωρίς κενά τότε θα πρέπει να ψάξουμε σε άλλο σημείο.

Με βάση τα όσα έχω ζήσει από τα Discovery θα σου έλεγα μήπως πρέπει να ψάξουμε τις τσιμούχες των πίσω παραθύρων στο Freelander (ένα από τα προβληματικά σημείο αναφορικά με την στεγανότητα στα Disco μαζί με τα μικρά παραθυράκια οροφής που τα Freelanders δεν έχουν)

Πάμε ψάχνοντας λοιπόν αλλά ελπίζω ότι θα το βρούμε.

Πολύ ευχάριστα νέα για το ποσοστό ικανοποίησης σου από την επιλογή του Freelander. Ελπίζω και εύχομαι να είναι πάντα έτσι τα πράγματα.

Εκανες έλεγχο για τις τάπες που λέγαμε?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 17 Απρ 2006, 10:34

Χαίρεται αγαπητοί συνφορουμίτες-λαντροβερίστες.
Πληροφορίες θέλουν τα ιπποποταμάκια να μπάζουν νερό στο ντουλαπάκι των αποσκευών, εκτός από τις παλιές τσιμούχες, από το τζάμι της πίσω πόρτας και απο τα πλαινά εσωτερικά πλαστικά του χώρου αποσκευών.

Στην πρώτη περίπτωση το νερό γλύφει το κάτω πλαστικό συγκράτησης του τζαμιού περνάει μέσα στο εσωτερικό της πόρτας και απο εκεί, χαμηλά στο νουλαπάκι του πορτμπαγκάζ.
Για την δεύτερη περίπτωση που είναι σπανιότερη, πρέπει να γίνει έλεγχος των υδροροών που υπάρχουν μέσα στα πλαϊνά πλαστικά πάνελ και που χρησιμεύεουν στη ροή του νερού απο τις ράγες οροφής. Αν αυτές βουλώσουν ή μετακινηθούν το νερό πάει στις αποσκευές.
Και στις 2 περιπτώσεις απαιτείται ξηλωματάκι των πλαστικών, αυτό γίνεται με μεγάλο κατσαβίδι, χρόνο, υπομονή και καλή διάθεση.

Παντελή, σετ αδιαβροχοποίησης αποσκευών γνήσιο υπάρχει; (χο χο χο)
Σε κάθε περίπτωση σ'αυτό το ντουλαπάκι του πορτ μπαγκάζ βάζουμε μόνο το γρύλο άντε και μια μάσκα με αναπνευστήρα.
Καλό Πάσχα σε όλους!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό free?lander » 17 Απρ 2006, 21:49

Geia kai xara

Apo th dikh mou empeiria (MY02) mporw na synagw oti h sygkentrwsh ygrasias sto pisw ntoylapaki toy grylloy klp einai mallon apotelesma ygropoihshs ydratmwn mias ki oi metaboles 8ermokrasias sto tmhma ayto einai terasties afoy akribws apo katw perna h exatmish!
Pantws se plystiko mhxanhma me megalh piesh otan to plenw ,bazei ligo nero apo to pisw anoigomeno para8yro otan rixnw ka8eta to nero ,opote h piesh kanei to tzami na apexei arketa apo thn epafh ths tsimoyxas-lastixoy...enw apo ta 2 pisw plaina para8yra pisw 8yrwn perna to nero potami...mias ki ekei h apostash epafhs me thn tsimoyxa einai arketa xiliosta...Arage na exoyn ksera8ei ta armolastixa h prokeitai gia astoxia ths etaireias pali?!
Fainetai frontizei ,opws kai se polla alla zhthmata h etaireia ,na mhn niw8oyme apomonwmenoi apo ton exw kosmo...Oso gia th steganothta ths hliorofhs de mporw na apofan8w afoy apo tote(sta 2,5 eth) poy xalase ki episkeyasthke sthn eggyhsh den exei anoix8ei pote pali!!!(isws oi araxnes auxhsan th steganothta...)

Kalo Pasxa se oloys


Giwrgos-Free?lander

Lamia/
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Δημοσίευσηαπό free?lander » 17 Απρ 2006, 21:51

Geia kai xara

Apo th dikh mou empeiria (MY02) mporw na synagw oti h sygkentrwsh ygrasias sto pisw ntoylapaki toy grylloy klp einai mallon apotelesma ygropoihshs ydratmwn mias ki oi metaboles 8ermokrasias sto tmhma ayto einai terasties afoy akribws apo katw perna h exatmish!
Pantws se plystiko mhxanhma me megalh piesh otan to plenw ,bazei ligo nero apo to pisw anoigomeno para8yro otan rixnw ka8eta to nero ,opote h piesh kanei to tzami na apexei arketa apo thn epafh ths tsimoyxas-lastixoy...enw apo ta 2 pisw plaina para8yra pisw 8yrwn perna to nero potami...mias ki ekei h apostash epafhs me thn tsimoyxa einai arketa xiliosta...Arage na exoyn ksera8ei ta armolastixa h prokeitai gia astoxia ths etaireias pali?!
Fainetai frontizei ,opws kai se polla alla zhthmata h etaireia ,na mhn niw8oyme apomonwmenoi apo ton exw kosmo...Oso gia th steganothta ths hliorofhs de mporw na apofan8w afoy apo tote(sta 2,5 eth) poy xalase ki episkeyasthke sthn eggyhsh den exei anoix8ei pote pali!!!(isws oi araxnes auxhsan th steganothta...)

Kalo Pasxa se oloys


Giwrgos-Free?lander

Lamia/
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 20 Απρ 2006, 18:08

Καλησπέρα σε όλους.

Παντελή, δε μπήκα από κάτω, γιατί από τότε που το κοιτάω (τώρα τελευταία) δε βρίσκω ίχνος υγρασίας...

Φίλε Freelander, όσο για τα λάστιχα κάθε είδους αρμού (πόρτες, καπώ κτλ κτλ) τα περνάω από τώρα (6 μηνών είναι ο ιπποπόταμος) με σπρέυ σιλικόνης για να μην "ξεραθούν".

Πάντως δε μπάζει από πουθενά, πρός το παρών, δόξα τω Θεό :) :) :)

Όπως έχω ξαναπεί, μάλλον η εταιρία (η οποία έκανε ρεκόρ πωλήσεων τριμήνου όλων των εποχών Ιαν-Φεβ-Μαρ 2006) μαθαίνει από τα λάθη της.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες