Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά Defender

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Αγορά Defender

Δημοσίευσηαπό ollram » 10 Μάιος 2006, 20:40

Έφτασε η ώρα να το σκεφτομαι σοβαρά για αγορά Defender 110 (5door)
Μιας και είμαι πολύ καινούργιος στο χώρο του 4Χ4, θέλω τα φώτα σας τι να προσέξω σε αγορά μεταχειρισμένου, μιας και τα καινούργια με πετρέλαιο δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν ακόμη στην Αθήνα (ή μπορούν΄::-))
κάποιες σκέψεις: είναι η μετατροπή σε υγραέριο συμφέρουσα? υπάρχει μεταχειρισμένο - καταλυτικό - 5πορτο? ακούω κάτι για μετατροπές, νεα αντιρυπαντική τεχνολογία χωρίς καταλύτη κ.λπ.???

ευχαριστώ

φιλικά
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 11 Μάιος 2006, 15:31

φίλε ollram,

κάνε μου ένα τηλέφωνο να τα πούμε αναλυτικότερα.

Γρήγορα έχουμε τα εξής.

1. "θέλω τα φώτα σας τι να προσέξω σε αγορά μεταχειρισμένου, "
Ουσιαστικά να είναι ίσιο και σε καλή κατάσταση. Να μην έχει σάπιο ή στραβό σασσί και να του λείπουν όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα.
Πετρελαιόκινητο είναι σχεδόν αδύνατο να βρείς, ιδίως τελευταίου τύπου.
Υπάρχει ένα ακόμη καινούργιο αντιπροσωπείας και μετά πάλι ίσως να αρχισουν να εισάγονται το 2007 όταν θα είναι διαθέσιμος ο καινούργιος κινητήρας diesel. Πάντως υπάρχει ένα μεταχειρισμένο το οποίο μπορεί να ταξινομηθεί σαν πετρελαιοκίνητο.

2. "..μιας και τα καινούργια με πετρέλαιο δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν ακόμη στην Αθήνα (ή μπορούν΄:)"
Τυπικά όχι. Ουσιαστικά ναι καθώς η τυπική απαγόρευση στηρίζεται σε νόμο ο οποίος εδώ και χρόνια είναι παράνομος. Υπάρχουν αρκετά καινούργια πετρελαιοκίνητα 110 και 90 (TD5 δηλαδή) τα οποία κινούνται καθημερικά εντός του εξωτερικού δακτυλίου χωρίς ποτέ να υπάρξει πρόβλημα.

3. "είναι η μετατροπή σε υγραέριο συμφέρουσα?"
Φυσικά και είναι. Υπάρχουν όμως και άλλοι τρόποι για να πετύχεις σημαντική οικονομία ακόμη και αν χρησιμοποιείς και υγραέριο.

4. "υπάρχει μεταχειρισμένο - καταλυτικό - 5πορτο?"
Υπάρχει αυτό που σου είπα το οποίο μπορεί να ταξινομηθεί είτε σαν βενζινοκίνητο καταλυτικό είτε σαν πετρελαιοκίνητο.

5. "ακούω κάτι για μετατροπές, νεα αντιρυπαντική τεχνολογία χωρίς καταλύτη κ.λπ.??? " Συγγνώμη δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.

Αν έχεις χρόνο και διάθεση μπορείς να με καλέσεις στο 22950 37637 ή στο 6944 579911 (προτιμώ το σταθερό) μέχρι τις 21.00 σήμερα.

Χαιρετώ και καλό κουράγιο αν αποφασίσεις να κάνεις το βήμα προς τα Landies.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό arkon » 12 Μάιος 2006, 06:37

Εχοντας διαβασει τα παραπανω μηνυματα και μενοντας και εγω Ωρωπο αλλα γνωριζοντας και το καλο φιλο ollaram :wink: θα ηθελα και εγω να μαθω παραπανω πληροφοριες.
Ισως θα ηταν καλυτερα να συναντηθουμε απο κοντα με το φιλο pantg να τα πουμε και να μας βαλει στο χωρο των Lands :)
Άβαταρ μέλους
arkon
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Μάιος 2006, 06:31

Δημοσίευσηαπό ollram » 12 Μάιος 2006, 07:24

σωστά!
Ειμαι σίγουρος ο Παντελής θα μας διαφωτίσει
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Μάιος 2006, 18:22

Φίλοι arkon και ollaram,

τα τηλέφωνα σας τα έχω ήδη δώσει.
Αυριο (Δευτέρα 15 Μαϊου) θα είμαι στην Αθήνα το πρωί καθώς πρέπει να περάσω από την μεταφορική μου για κάτι ζάντες που μου ήρθαν (Στέφανε δεν είναι οι δικές σου)

Αν θέλετε κάνετε ένα τηλέφωνο το απόγευμα για να τα πούμε μέσα στην εβδομάδα. Δεν με εξυπηρετεί Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή από τις 16.30 έως τις 18.00 (έχει ο πιτσιρίκος Αγγλικά) και το Σάββατο από τις 11.30 έως τις 13.30 (ωδείο και παραδοσιακοί χοροί)

Χαιρετώ και περιμένω να τα πούμε.
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες