Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λες να είναι φλάντζα???

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Νοέμ 2006, 19:23

Φίλε gdod

πού έκανες την αλλαγή φλάντζας κλπ?
Σίγουρα σε εξουσιοδοτημένο, αλλά σε ποιό?
Μη μου πεις μόνο την Rolcar στη Μεσογείων......

Τώρα που γύρισα από τα αγγλικά του πιτσιρίκου και μπορώ να γράψω πιό εύκολα ας το δούμε λίγο αναλυτικότερα για τους κραδασμούς

Οταν είχα ρελαντί που ανεβοκατέβαινε σε δικό μου αυτοκίνητο συνήθως αυτό οφειλόταν είτε σε βρώμικο φίλτρο βενζίνης είτε σε χαλασμένο/βρώμικο αισθητήρα θερμοκρασίας για το ρελαντί (τον αισθητήρα που πληροφορεί τον εγκέφαλο αν το μοτέρ είναι κρύο για να δώσει πιό πλούσιο μείγμα καυσίμου μέχρι να ζεσταθεί)
Μερικές φορές ήταν και πρόβλημα διαρροών (για την ακρίβεια εισροών) στο σύστημα υποπίεσης.
Και άλλες βρωμιά γύρω από την πεταλούδα του γκαζιού η οποία την εμπόδιζε από το να κλείνει σωστά.
Στο AUDI υπήρχε επίσης και μία ευαισθησία στην βαλβίδα ΙSV (idle stabilisation valve, δηλαδή βαλβίδα σταθεροποίησης ρελαντί) η οποία βρώμιζε από τις αναθυμιάσεις του κινητήρα). Αν έχει κάτι αντίστοιχο το Freelander θα πρότεινα να της ρίξεις μία ματιά.


Τα πιό πάνω ειναι απλές προτάσεις και δεν βασίζονται σε δική μου εμπειρία σε Freelander.


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Νοέμ 2006, 19:46

Να το φτιάξει άμεσα και να τα αφήσει τα θα στρώσει και τα παπατζίδικα. Πήγαινε και βάλ΄ του χέρι gdod . :nono: :smackbottom:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες