Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ενα χαμογελαστο(!!???) απογευμα...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Ενα χαμογελαστο(!!???) απογευμα...

Δημοσίευσηαπό discogirl » 09 Νοέμ 2006, 16:50

Η αληθεια ειναι οτι ακουγα κατι ντκ ντκ απο κατω την τελευταια βδομαδα...
Τεταρτη απογευμα στο χαλανδρι, στολισμενη ,ατενιζω το μποτιλιαρισμα αφ υψηλου..
Αναβει το φαναρι. Πρωτη και...
τρομακτικοι ηχοι ακουγονται , το ντισκο κινειται πηδωντας με μεγαλη φασαρια. Εν μεσω ενθαρρυντικων ιαχων -πετα τοοο!!- καταφερνω να πλευρισω στο πεζοδρομιο. Για λιγα λεπτα μενω εντελως παγωμενη, εχοντας εντονα στο μυαλο μου τον Ντοναλντ με το τιμονι στο χερι και το αυτοκινητο σκορπιο γυρω γυρω.
Μετα δειλα δειλα βαζω μπρος.. ολα ακουγονται νορμαλ.
Πρωτη, αφηνω συμπλεκτη.. τιποτα. ακινητο σαν πετρα.!
Φτανει ο γερανος μετα απο κανα διωρο.
τι εχει? ρωταει ο ελπατζης
κατι στο κιβωτιο αποφαινομαι ..
Το τσεκαρει και συμφωνει. Αντε να το φορτωσουμε μου λεει. Μπες μεσα!
κοτσαρει τον εργατη κι αρχιζει να τραβαει...
με το που τεντωνει το συρματοσκοινο βλεπω τον γερανο να κινειται αργα μα σταθερα καταπανω μου
τ'ειν τουτο? μου λεει ο ελπατζης πανικοβλητος.Τραβαει τον γερανο!!
Αρχιζει το ψαξιμο... πεφτουμε αποκατω ,εκεινος με τις φορμες του , εγω με τα τακουνια και τα σινιε..
καπου εκει στο κεντρο κατω απο τον σταυρο βλεπω κατι σταγονες...
ταυτοχρονως εκεινος αναφωνει "νατο!!"
Εχει σπασει το μπροστινο κομματι του αξονα , εχει καβαλησει στραβα στο σταυρο και το ντισκο εχει μουλαρωσει. Αδυνατο να το ξεμπλοκαρει.
Επιστρατευονται τα μεγαλα μεσα. Τηλεφωνο στον pantg!
Προθυμοτατος σαφης και καθησυχαστικος , μου δινει on line οδηγιες τις οποιες μεταφερω στον ελπατζη.
Μετα απο δυομιση ωρες, απειρα τηλεφωνηματα στον παντελη και την επιστρατευση καλωδιων και πλαστικων σφιγκτηρων που βρισκονταν στο πορτ μπαγκαζ καταφερνουμε να το κινησουμε.Αλλη μια ωρα αναμονη για μεγαλυτερο γερανο κι αισιως στις 11.45 τη νυχτα φτανουμε στο συνεργειο.

Αιτια? στο πρωην -και ποτε πλεον- συνεργειο μου, δεν ελεγξαν αν εχει λαδια ο σταυρος . ειχε αυτες τις τρεις σταγονες που επεσαν στην ασφαλτο..
Τωρα ο ντισκος ειναι και παλι υγιης και σε καλυτερη φορμα απο πριν
μετα απο διαφορα επιπλεον μαζεματακια.
Παντελη και παλι σ' ευχαριστω για την βοηθεια τις οδηγιες και τις συστασεις σου! Αξιος!
Άβαταρ μέλους
discogirl
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 14:35

Re: Ενα χαμογελαστο(!!???) απογευμα...

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Νοέμ 2006, 17:07

discogirl έγραψε:Αιτια? στο πρωην -και ποτε πλεον- συνεργειο μου, δεν ελεγξαν αν εχει λαδια ο σταυρος . ειχε αυτες τις τρεις σταγονες που επεσαν στην ασφαλτο..
Δεν κατάλαβα τίποτα! Κάτι δεν λες καλά συνάδελφε Δίσκογυναικα. Ίσος να μην έφταιγε ο μηχανικός σου, οι παλιοί σταυροί δεν είχαν γρασαδόρο. Αν εννοείς ότι ήταν αγρασαριστος ο σταυρος. Το ίδιο έπαθα και εγώ πέρσι, όμως με το που άκουσα τον θόρυβο το κοίταξα άμεσος.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Ενα χαμογελαστο(!!???) απογευμα...

Δημοσίευσηαπό discogirl » 09 Νοέμ 2006, 17:16

καλα ρε δισκοαντρα μη μας μαλωνεις, αυτο εννοω με δικα μου λογια
σωστο το περι θορυβου ομως χρειαζομουν το οχημα και το τζογαρισα...
Άβαταρ μέλους
discogirl
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 14:35

Re: Ενα χαμογελαστο(!!???) απογευμα...

Δημοσίευσηαπό vagelis » 09 Νοέμ 2006, 17:46

Δεν ξερω αν τα παλια ντισκο δεν ειχαν γρασαδορο,παντως το χρεπι μου που ειναι πιο παλιο απο τα ντισκο εχει.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Νοέμ 2006, 18:33

Φίλε Disco,

τα Discovery 1 και 2 (κανονικά και τα LR3 αλλά πρέπει να το ελέγξω) έχουν ΠΑΝΤΑ σταυρούς με γρασσαδόρους.

Αν στο δικό σου δεν είχε τότε είχαν αλλάξει σταυρούς και βάλανε χωρίς γρασσαδόρους πριν το αγοράσεις.

Το γρασσάρισμα των σταυρών είναι άλλωστε ένα από τα πράγματα που γράφονται σαν επιβεβλημένη εργασία στα τακτικά σερβις του αυτοκινήτου (άλλο πράγμα το αν τις πιό πολλές φορές δεν γίνεται)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Νοέμ 2006, 19:09

pantg έγραψε:Φίλε Disco,
Αν στο δικό σου δεν είχε τότε είχαν αλλάξει σταυρούς και βάλανε χωρίς γρασσαδόρους πριν το αγοράσεις.
Χαιρετώ
Μάλλον. Είπα και εγώ, έχουν αλλάξει όλους τους σταυρούς, εκτος από έναν? Χα χα χα. :twisted:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό spartacus » 10 Νοέμ 2006, 14:17

DHLADH SUNTROFOI EGW POU AKOUSA ANA TAK TAK APO KATW X8ES KAI EPIMENIE KAI SHMERA TO IDIO EXW ? EINAI SAN NA EXEIS KREMASMENO ENA OMEGA RING APO KATW KAI XTUPAEI KA8WS KINEITAI TO AMA3I. DEN EXW OMWS KARNTIA MOU RING!!!!
MH MOU THN PEITE GIA TA GREEKLISH....
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Νοέμ 2006, 15:29

Discoκόριτσο γειά,

πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια (κάτι που ξέχασα να κάνω στην προηγούμενη καταχώρηση)

Το λαδάκι που έσταξε μάλλον ήταν από το ράγισμα του καβουκιού του κιβωτίου σου.

Τελικά το "ράψατε"? (επισκευή της ρωγμής με συγκόλληση)
Εντάξει τώρα όλα?

Εμεινες ευχαριστημένη από το συνεργείο?

Οι γρασσαδόροι σου παίρνουν γράσσο και όχι λαδάκι και προτείνω, ανεξάρτητα από το συνεργείο και τα τακτικά σερβις να τους ελέγχεις και εσύ όποτε ανεβάζεις το αυτοκίνητο για πλύσιμο των μηχανικών του μερών μετά από χιονοπτώσεις (για να μην μένουν τα αλάτια) ή εκδρομές εκτός δρόμου (για να φεύγουν οι λάσπες και οι βρωμιές)

Περαστικά και να μου χαϊδέψεις το Discoverάκι σου.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 10 Νοέμ 2006, 16:02

pantg έγραψε:Περαστικά και να μου χαϊδέψεις το Discoverάκι σου.
Χαιρετώ
Μπορώ να χαϊδέψω και το δικό μου?
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Νοέμ 2006, 16:09

spartacus έγραψε:DHLADH SUNTROFOI EGW POU AKOUSA ANA TAK TAK APO KATW X8ES KAI EPIMENIE KAI SHMERA TO IDIO EXW ? EINAI SAN NA EXEIS KREMASMENO ENA OMEGA RING APO KATW KAI XTUPAEI KA8WS KINEITAI TO AMA3I. DEN EXW OMWS KARNTIA MOU RING!!!!
MH MOU THN PEITE GIA TA GREEKLISH....


Δημήτρη γειά,

Ας αρχίσουμε από τα απλά πρώτα. Κοίταξε μήπως έχει πιάσει κάποιο κλαδάκι/καλώδιο κλπ και χτυπάει.
Μετά κοίταξε την εξάτμισή σου.
Μετά πιάσε έναν έναν τους κεντρικούς (την μιά μεριά με το ένα χέρι την άλλη με το άλλο) και κούνα τους για να δεις αν υπάρχουν τζόγοι στο πολύσφηνο πρώτα. Μετά πιάσε το μέρος του ενός σταυρού και με το άλλο χέρι κράτα όσο πιό σταθερό μπορείς το άλλο μέρος του σταυρού και κούνα τα προς ανίστροφη φορά. Ετσι θα δεις τους τζόγους στους σταυρούς σου.

Συνήθως οι σταυροί όταν έχουν μείνει από γράσσο αρχίζουν και "τσιρίζουν" λιγάκι πριν φθαρούν τόσο ώστε να χτυπάνε.

Αλλο πράγμα που μπορεί να σου κάνει τα χτυπήματα/κουδουνίσματα αυτά είναι οι ασπίδες/προστατευτικά κατά της λάσπης (mud-guards) που υπάρχουν στο σημείο του διαφορικού που πιάνει ο κεντρικός άξονας. Αυτή η ασπίδα είναι μεταλλική και όταν φαγώνεται το μεταλλικό σημείο ("πλακάκι" στην ελληνομαστορική) που πιάνει ο κεντρικός άξονας πάνω στο πηνίο του εμπρός και/ή του πίσω διαφορικού (ή στον εμπρος και/ή πίσω άξονα εξόδου στο κεντρικό διαφορικό) κάνει τέτοιο θόρυβο μερικές φορές.

Το πλακάκι και η ελαστική τσιμούχα του είναι τα πρώτα πράγματα που φαγώνονται από τους κραδασμούς που προκαλούνται από κεντρικό άξονα που έχει χάσει την ζυγοστάθμισή του από παλαιότητα ή από ανύψωση της ανάρτησης.

Αν έχεις κάνει αρκετά χιλιόμετρα και έχεις όντως ψηλώσει το αυτοκίνητό σου στις +2 ίντσες (το θυμάμαι καλά?) τότε μάλλον το/τα "πλακάκι/α" σου έχει αρχίσει να έχει πρόβλημα και ίσως να χτυπάει και πάνω στο προστατευτικό λάσπης.
Συνήθως το πρώτο πλακάκι που χαλάει είναι αυτό στο εμπρός μέρος του κεντρικού διαφορικού και του εμπρός διαφορικού.

Στα 90άρια επίσης χαλάει εύκολα και το πλακάκι που βρίσκεται στο πίσω μέρος του κεντρικού διαφορικού. (αυτό λόγω του μικρού μήκους του πίσω κεντρικού άξονα σε σχέση με τα Disco/RaRo Classic και τα 110)

Στα Disco, ιδίως στα V8 και Tdi έχει παρατηρηθεί να χαλάει πρώτα το πλακάκι στο πίσω διαφορικό. Αυτό ΙΣΩΣ να οφείλεται στο ότι τα δύο αυτά μοντέλα έχουν περισσότερη ροπή από το Mpi. Συνήθως λόγω μετατόπισης βάρους/μάζας ο πίσω άξονας δέχεται περισσότερο βάρος/ροπή κατά την διάρκεια της εκκίνησης και έτσι ΙΣΩΣ (δική μου σκέψη) αυτό να ζορίζει κάπως περισσότερο το πλακάκι στο πίσω διαφορικό.
Μερικές φορές "δίνει" πρώτα το πλακάκι στο πίσω μέρος του κεντρικού διαφορικού (φίλε Disco σου θυμίζει κάτι αυτό?)

Spartacus ελπίζω να είναι κλαδάκι ή συρματάκι.
Αν όμως δεν είναι και είναι κάποιο πλακάκι ίσως να πρέπει να κοιτάξεις και τα ρουλεμάν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 10 Νοέμ 2006, 16:48

pantg έγραψε:Δημήτρη γειά,
Μετά πιάσε το μέρος του ενός σταυρού και με το άλλο χέρι κράτα όσο πιό σταθερό μπορείς το άλλο μέρος του σταυρού και κούνα τα προς ανίστροφη φορά. Ετσι θα δεις τους τζόγους στους σταυρούς σου.
Χαιρετώ
Πρόσεχε μην το στύψεις!!!!! :twisted:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Νοέμ 2006, 16:53

disco έγραψε:
pantg έγραψε:Περαστικά και να μου χαϊδέψεις το Discoverάκι σου.
Χαιρετώ
Μπορώ να χαϊδέψω και το δικό μου?


Ατακτούλη !!!!!

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Νοέμ 2006, 16:56

disco έγραψε:
pantg έγραψε:Δημήτρη γειά,
Μετά πιάσε το μέρος του ενός σταυρού και με το άλλο χέρι κράτα όσο πιό σταθερό μπορείς το άλλο μέρος του σταυρού και κούνα τα προς ανίστροφη φορά. Ετσι θα δεις τους τζόγους στους σταυρούς σου.
Χαιρετώ
Πρόσεχε μην το στύψεις!!!!! :twisted:


Φίλε disco μην ξεχνάς ότι ο spartacus είναι οδοντίατρος.
Εχει γερά χέρια και ακόμη πιό γερή λαβή.
(άντε κάνε εξαγωγή χωρίς αυτά, όπως μου έλεγε και η μητέρα μου που ήταν επίσης οδοντίατρος. Τώρα βέβαια μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα και να υπάρχουν και άλλα ειδικά εργαλεία υποβοηθούμενης εξαγωγής. Η μητέρα μου πήρε σύνταξη το 1975)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 10 Νοέμ 2006, 17:02

Σαν τον εξολκέα που βγάζω τα ρουλεμάν στην 40-τόνοι(η) πρέσα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό spartacus » 12 Νοέμ 2006, 13:40

Παντελη χαιρε , Δισκε εχω χερια ταναλιες!
ευχαριστω για τις πληροφοριες. Θα παρω και καμια δονταγρα καβατζα οταν το σηκωσω ! Το 90αρι μεταφερθει στην Ελλαδα και εβρισκεται παρκαρισμενο και σκεπασμενο στο γκαραζ ! εντος 2 εβδομαδων μετακομιζω και εγω στα πατρια εδαφη και εκει θα γινει εξωνυχιστικος ελεγχος. Θα πρεπει δηλαδη να μεταφερθει παλι το θηριο στην Αθηνα! αυτη τη φορα με ΟΣΕ.
Η μητερα μου πηρε τηλεφωνο χθες : Το defender γιατι κλαιει ? Ti εννοεις βρε μανα ? Σταζει παιδι μου . Εχει γεμισει τις πλακες στο γκαραζ. Το κοιταξε ο πατερας σου. Σταζει απο διαφορικα και σταζει και η τρομπα τιμονιου. ΟΙ ΛΕΚΕΕΕΕΔΕ΅δεν ΒΓΑΙΝΟΥΥΥΥΥΝ!
Πολυ γελιο. Συγκινηθηκε μαλλον που επεστρεψε ελλαδα!
καλο σαββατοκυριακο
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες