Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

LR Gurus... Τα φωτα σας..!!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό disco » 08 Δεκ 2006, 09:41

pantg έγραψε:Γιωργό πρόσεξε γιατί θα σου ξαναβάλω τον μπαμπούλα φωτογραφία

Χαιρετώ


Μην ξηγιέσαι σκάρτα. :shock:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 08 Δεκ 2006, 13:04

pantg έγραψε:Γιωργό πρόσεξε γιατί θα σου ξαναβάλω τον μπαμπούλα φωτογραφία και θα τρομάξουμε και τον Νίκο (disco)

Yπάρχει βέβαια και το ΚΑΜάρι του λαντροβερά.

Χαιρετώ


δε σε σκιαζομαι ωρε Βλαντ Παλουκωτη :twisted: :twisted: :twisted:


γιατι παντα υπαργει AMOR(gianos)

:twisted: :twisted: :twisted:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Δεκ 2006, 13:18

Bλαντ Παλουκωτή !!!!! Καλό αυτό, μου άρεσε !!!!!

Ο άξονας για Land Rover περιμένει το Μιχάλη (αμοργιανό).
Το κακό είναι ότι ο Μιχάλης δεν ευκαιρεί.

Οταν ευκαιρήσει όμως σίγουρα θα είναι ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ αυτό που θα δημιουργήσει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 08 Δεκ 2006, 13:21

Αν ήξερε ποσα θα σπρώξει θα το είχε έτοιμο πέρσι.

Ο ΚΑΜμοργιανός χεχεχεχε
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Δεκ 2006, 13:31

Νίκο συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

Τον άξονα του έχω διαθέσει στον Μιχάλη και όποτε τον θελήσει μπορεί να τον έχει.

Σίγουρα για οικονομική λύση για μπλοκέ 100% θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Απλώς αν υπολογίσεις και τα ημιαξόνια στο ΚΑΜ και πάλι θα βγαίνει στην ίδια τιμή ακόμη και με του Μιχάλη.

Για το λόγο αυτό και λέω ότι το ΚΑΜ δεν παίζεται.

Αν κάποιος όμως θέλει λύση για 100% χωρίς ενισχυμένα ημιαξόνια και κατορθώσει ο Μιχάλης να κρατήσει το κόστος στα ίδια επίπεδα με αυτά των NIVA και SUZUKI τότε σίγουρα η δική του λύση είναι εξαιρετικά συμφέρουσα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 08 Δεκ 2006, 14:04

disco έγραψε:
pantg έγραψε:Γιωργό πρόσεξε γιατί θα σου ξαναβάλω τον μπαμπούλα φωτογραφία

Χαιρετώ


Μην ξηγιέσαι σκάρτα. :shock:


μη σκιαζεσαι Νικο

εχω τη λυση

Εικόνα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 08 Δεκ 2006, 14:21

Εγώ είμαι του 12θεού και δεν με πιάνουν αυτά τα κόλπα
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Skipper » 13 Δεκ 2006, 23:21

χεχεχε
οπως ξαναειπα και σε προηγουμενο Post της ενοτητας... ξωκυλαμε κατα πολυ απο το θεμα μας αλλα αυτη εινια και η γοητεια μας... ειμαστε γενικως εκτος θεματος... !!!!

Ερωτηση δευτερη...
ηλθε η ωρα εκεινη να αλλαξω ολα τα silent-blocks στο disco μου και το μαστορι μου εκανε την προταση για 415 περιπου ευρο για τα ενισχυμενα λεει πολυουρεθανης...

Εγω παλι τυχαιως απο κατι λινκς που μπηκαν στο site εδω ειδα κατι "bushes" στα 50 60 αγγλικα αργυρια ... και λεω τωρα εγω ο αδαεις και πτωχος το πνευματι...
Πραγματι αυτα τοσο κανουν και οι αλλοι απλα χρεωνουν οτι ναναι.... ???? :roll: :roll:
τοσο κανουν τα ανταλακτικα και αλλα 300 κατι ευρο τα εργατικα??? :roll: :roll:
τοσο κανουν αλλα για να ερθουν απο αγγλια η οπου αλλου ερχονται τα μεταφορικα κανουν τοσα και συν την εργασια τους φτανει σε αυτο το κοστος??? :roll: :roll:
η ειναι τελικα μια νορμαλ τιμη και εγο κοιταω αλλα αντι αλλων??? :roll: :roll:

για του λογου το αληθες εδω και το αντιστοιχο link που με εχει κανει να αναρωτιεμαι τι στο καλο συμβαινει!!!

http://www.brookwell.co.uk/acatalog/ZBS2028_9_30.php

Οποιαδηποτε βοηθεια (εντος θεματος.... :D :D ) θα ηταν πολυτιμη..

ευχαριστω σας.... :wink:
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό jimnys » 14 Δεκ 2006, 00:58

Skiper απο ότι έχω δει κάνει γύρω στα 250€ η αγορά του στην Ελλάδα...
:shock:
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 14 Δεκ 2006, 07:57

Καπετάνιο καλημέρα.
Κατ'αρχήν υπάρχουν τα polybush (που είναι μάλλον η καλύτερη μάρκα-ποιότητα) και τα υπόλοιπα.Εγώ π.χ. έβαλα deflex αγορασμένα από τον paddock αλλά μιας και έχουν κάνει μόνο 10.000km δεν είμαι σε θέση να στα προτείνω.
Νομίζω πως σε συμφέρει να τα παραγγείλεις απ΄έξω(είναι ένα μικρό,ελαφρύ κουτάκι) ΑΦΟΥ όμως πρώτα συμφωνήσεις για την τοποθέτηση που ναι, είναι ακριβή.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Δεκ 2006, 08:29

DEFLEX . -

πολύ καλά και όντως αντέχουν για σινεμπλόκ πολυουρεθάνης.

Απλώς τα εργοστασιακά είναι καλύτερα αν θέλετε διαδρομές ανάρτησης και σχετικά μαλακή αίσθηση.

----------

Τα πολύ γνωστά polybushes είναι επίσης πολύ καλά αλλά σαφώς ακριβότερα.

Γενικά όμως προσωπικά έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι τα κανονικά ελαστομεταλλικά σινεμπλόκ ίσως να είναι καλύτερα για την μικτή χρήση των οχημάτων μας και κυρίως δεν αλλοιώνουν ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των Landies το οποίο είναι η αίσθηση ότι "πλέουν" επάνω από τις ανωμαλίες του δρόμου.

Αν όμως σας ενδιαφέρει η πιό άμεση ανταπόκριση σε τιμόνι, ανάρτηση κλπ και η μεταφορά του τί συμβαίνει κάτω από τις ρόδες στην καμπίνα των επιβατών τότε τα πολυουρεθάνης είναι καλύτερα.

Ενα άλλο μειονέκτημα των σινεμπλόκ πολυουρεθάνης είναι ότι καθώς είναι σκληρότερα (ακόμη και τα μπλέ) έχουν μία υστέρηση στην αμεσότητα παρακολούθησης της διαδρομής της ανάρτησης και μερικά μάλιστα περιορίζουν και λίγο την διαδρομή (ιδίως τα σινεμπλόκ ανάμεσα στις εμπρός κόντρες και τον εμπρός άξονα).

Τώρα το γιατί έχουν γίνει μόδα τα πολυουρεθάνης μην το ρωτάτε γιατί θα αρχίσουμε πάλι για το πόσο μπορούν οι ιδιοκτήτες οχημάτων να γίνουν θύματα της συνεχούς διαφήμισης αλλά και παραπληροφόρησης. (βλ. θέμα ψηλώματος ανάρτησης)

Τα DEFLEX πάντως για φθηνή λύση είναι πολύ καλά.-

-------

Περισσότερες πληροφορίες από την γραμματέα του άρθρου 8 της Νομαρχίας του firelord καθώς έχει τεράστια πείρα πάνω στο θέμα των παρεμβυσμάτων ελαστικής υπόστασης.

-------

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Δεκ 2006, 11:00

pantg έγραψε: και κυρίως δεν αλλοιώνουν ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των Landies το οποίο είναι η αίσθηση ότι "πλέουν"
Χαιρετώ


Μου αρέσει αυτή η αίσθηση και δεν την αλλάζω με τίποτα, είναι ένας από τους 100 λόγους που συμπάθησα αυτό το όχημα :D
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Δεκ 2006, 12:02

Skipper έγραψε:Ερωτηση δευτερη...
ηλθε η ωρα εκεινη να αλλαξω ολα τα silent-blocks στο disco μου και το μαστορι μου εκανε την προταση για 415 περιπου ευρο για τα ενισχυμενα λεει πολυουρεθανης...

Εγω παλι τυχαιως απο κατι λινκς που μπηκαν στο site εδω ειδα κατι "bushes" στα 50 60 αγγλικα αργυρια ... και λεω τωρα εγω ο αδαεις και πτωχος το πνευματι...
Πραγματι αυτα τοσο κανουν και οι αλλοι απλα χρεωνουν οτι ναναι.... ???? :roll: :roll:
τοσο κανουν τα ανταλακτικα και αλλα 300 κατι ευρο τα εργατικα??? :roll: :roll:
τοσο κανουν αλλα για να ερθουν απο αγγλια η οπου αλλου ερχονται τα μεταφορικα κανουν τοσα και συν την εργασια τους φτανει σε αυτο το κοστος??? :roll: :roll:
η ειναι τελικα μια νορμαλ τιμη και εγο κοιταω αλλα αντι αλλων??? :roll: :roll:



απλα χρεωνουν οσα τους λειπουν για το λογαριασμο του ΟΤΕ, για χαμπουργκερ κλπ

αυτο θα στο επιβεβαιωσει το συνολο της γραμματειας :twisted: :twisted: :twisted:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Δεκ 2006, 12:03

Νίκο γειά,

καλή η αίσθηση της ταχύτητας και της αμεσότητας στην αναρτηση και το σύστημα διεύθυνσης αλλά η άνεση και το χουζούρι καλύτερα, ιδίως όταν μεγαλώνουμε ε????

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Δεκ 2006, 12:39

pantg έγραψε:Νίκο γειά,

καλή η αίσθηση της ταχύτητας και της αμεσότητας στην αναρτηση και το σύστημα διεύθυνσης αλλά η άνεση και το χουζούρι καλύτερα, ιδίως όταν μεγαλώνουμε ε????

Χαιρετώ


Επειδή από τα χερια μου έχουν περάσει πολλά γρήγορα οχήματα (μερικά παραήταν), τα είχα όλα "σφιχτά" για ευνόητους λόγους και με μαύρο teflon ακόμα και στης βάσεις του κινητήρα-σαζμάν και τα λοιπά, κατέβαινα από δαυτά και ανέβαινα στα Σουτζουκια που είχε σούστες και δεν καταλάβαινα καμια διαφορα.

Ναι.....τώρα γέρασα (και βάρυνα κάπως) και γουστάρω "βάρκα στο γιαλό" και να πλέει. (γλάστρα με λουλούδι και βασιλικό)
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron