Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καλο μήνα!!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Καλο μήνα!!!

Δημοσίευσηαπό gdod » 01 Δεκ 2006, 18:21

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!

Ελπίζω να συνδιαστεί και με τη δική μου παρουσία την κυρική στον ελικώνα για την οποία όμως ακόμα πάιζει αν θα μπορέσω λόγω κάποιων υποχρεώσεων.

Θα ήθελα πάντως να σας απασχολήσω και παλι με κάποιο θέμα που αφορα στο ιπποποταμάκι...

Παρα το γεγονός ότι έχω αλλάξει λάστιχα προσφάτως και θα περίμενε κανείς βελτίωση των οδικών χαρακτηριστικών, εντούτοις τον τελευταίο καιρό και μετά από ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση και επίσης τακτό έλεγχο των πιέσεων παρατηρώ περίεργες αντιδτάσεις του αμαξιού σε σχέση τουλάχιστον με αυτά που με είχε συνηθήσει...με κυριότερα τα εξής:

1.Ξερες αντιδράσεις της αναρτησεις σε εγκάρσιες ανωμαλίες και κυρίως του πίσω άξονα. Σε λακούβες επίσης ακόύγεται ενίοτε περίεργος θόρυβος σαν νομίζω από σινεμπλοκ (ενα χαρακτηριστικό υπόκωφο κλάκ)
2. Σε μεγαλές ταχύτητες τάση πλέυσης του αυτοκινήτου (αδράνεια αμαξώματος σε σχέση με αναρτηση)
3. Σε δεξιές στροφές-καμπές τάση αποκόλλησης της ουράς
4. Στην αττική οδό επίσης παρατήρησα και αναπηδήσεις στους τροχούς με ομαλή κίνηση
5. Κατα το φρενάρισμα ειδικά, μετά από καποια ώρα οδήγησης, τράβηγμα προς τα δεξιά το οποίο φυσικά γίνεται εντονότερο όσο υψηλότερη είναι η ταχύτητα

Τι να σας λέω τώρα....

Για το τελευταίο πήγα σε γνωστό μου και έκανα φρενομέτρηση η οπόια δεν έδειξε κάτι αξιοπερίεργο. Ολα φυσιολογικά με το σύστημα πέδησης αν και από τα 20.000 Km και μετά ανα τακτά χρονικά διαστήματα το τράβηγμα εμφανίζεται.(Θυμάστε Στελιο και Γιώργο που σας το έλεγα στη συνάντηση που είχαμε κάνει 15/11)
Τη Δευτέρα θα ξαναπάω για ζυγοστάθμιση και θα κοιτάξω και ευθυγράμμιση πάλι αλλά κάποιοι μου είπαν μήπως όλα αυτά είναι θέμα αμορτισερ....

Και λοιπόν τι άλλο να κοιτάξω???Εσείς τι λέτε και ειδικά Φριλαντεράδες από δική σας εμπειρία??

Χαιρετώ και καλό απόγευμα

Γιωργος Ν.
Άβαταρ μέλους
gdod
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:31
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο, Αθήνα

Καλο μήνα!!!

Δημοσίευσηαπό disco » 01 Δεκ 2006, 18:53

Ox....το σασί πίσω το κοίταξες?
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Καλο μήνα!!!

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 04 Δεκ 2006, 10:13

Τι μάρκα λαστιχα τοποθέτησες?
Μήπως ΥΟΚΟΗΑΜΑ?Δίαβασα, αν δεν κάνω λάθος, οτι τραβάνε δεξια....
Απο κλακ κλουκ και το δικό μου έχει πολλά,το ψαχνω, αλλα ποτέ του δεν είχε πρόβλημα αστάθειας και δεν έχω κάνει ευθυγράμμιση ποτέ στα 7 χρόνια που το έχω.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Καλο μήνα!!!

Δημοσίευσηαπό gdod » 09 Δεκ 2006, 17:21

Disco, το σασι πίσω, όχι δεν το έχω κοιτάξει ακόμα! Τι ακριβώς να κοιτάξω?
Freeandrew έχω βάλει michelin synchrone 4x4 όπως είχε από τη μάνα του.
Το κάκό και πιο σπαστικό είναι ότι τα παραπάνω συμπτώματα εμφανίζονται και εξαφανίζονται κατα το δοκούν...
Ένα off - road μου φαίνεται θέλει για να στρώσει...
Άβαταρ μέλους
gdod
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:31
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Δεκ 2006, 18:00

Γιώργο γειά,

θα πρότεινα να κάνεις έναν έλεγχο σε αμορτισερόμετρο πρώτα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Δεκ 2006, 19:32

Γιώργο γειά,
το πρόβλημα στο πίσω σασί ξέχασε το γιατί αφορά ένα ελλάτωμα στα αυτοκίνητα κατασκευής μέχρι το 2003, εσένα είναι νεότερο.

-Πόσο αέρα βάζεις μπρός-πισω στα λάστιχα σου;
-Πόσα χιλιόμετρα έχει το αυτοκίνητο τώρα;
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot]. Υπάρχει 1 επισκέπτης