Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΛαντροβεροΒόλτα: Ελικώνας 10/12/2006 - Εντυπώσεις

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΛαντροβεροΒόλτα: Ελικώνας 10/12/2006 - Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Δεκ 2006, 14:39

Eνα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για την πολύ καλή παρέα και συγγνώμη από την Κωνσταντία, τον Ιωνα και τον υπογράφοντα για την πρόωρη αποχώρηση (χατήρι σε πιτσιρίκο που θέλει να παίξει κανείς λογικός άνθρωπος δεν χαλάει αν αγαπάει τα νεύρα του ε? οσοι έχετε παιδιά ξέρετε.....)

Είμαι σίγουρος ότι και η συνέχεια μετά την Θήβα θα είναι εξαιρετική και ζηλεύω για την απογευματινή (?) στάση για προσκύνημα σε βωμό χωληστερίνης.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ και στον Σπύρο (superspy) που μας ξεκούνησε (επιτέλους), στον Μάριο και στον dimitrios για τον έλεγχο του convoy.
pantg
 

ΛαντροβεροΒόλτα: Ελικώνας 10/12/2006 - Εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό superspy » 10 Δεκ 2006, 21:17

Γυρίσαμε! 130 χιλιόμετρα χώμα και -περίπου- 160 χιλιόμετρα άσφαλτο.
23 LR, Disco, Defender, Freelander, 2 Camel trophy και η "γριά" του Vaggeli
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ :twisted: :twisted: :twisted:

Εντυπώσεις;

Φωτογραφίες κλπ σύντομα σε κεντρικό άρθρο.

Ο καιρός ήταν υ-πε-ρβο-λι-κά καλός αλλά λίγη λασπούλα βρήκαμε!

Ευχαριστίες σε όλους τους ... εκδρομείς και ιδιαίτερα στον Dimitrios για το "σκούπισμα!"
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Δεκ 2006, 21:54

λιγες ακόμη φωτο από το ξέφωτο με τα άρματα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό discomaniac » 10 Δεκ 2006, 23:07

Η διαδρομή καταπληκτική, η οργάνωση σωστή, η παρέα άπαιχτη.Ευχαριστούμε τον Σπύρο, το Δημήτριο και τον Μάριο(ευτυχώς αχρείαστο το θηρίο του).Για μας που φύγαμε μετά τη Θήβα(ας όψεται trial και enduro που παίζανε στην Κάζα),αναμένουμε φωτό από Ελικώνα.
Παντελή,έφυγες νωρίς για να προλάβεις να βάλεις πρώτος φωτογραφίες!!!
DISCOVERY για τα νάζια,
Z1000 για τα γκάζια.
Άβαταρ μέλους
discomaniac
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 20:33
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 11 Δεκ 2006, 07:38

Ax πώς με κατάλαβες !!!!!

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 11 Δεκ 2006, 08:14

Η διαδρομη ηταν ωραια αν ειχε και λιγο περισοτερη λασπη θα ηταν ακομη καλυτερα,το σημαντικοτερο ομως ηταν οτι περασαμε ωραια με ενα αρκετα γρηγορο κομβοι παρα τον μεγαλο αριθμο αυτοκινητων και χωρις γκρινια.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 11 Δεκ 2006, 10:06

Bαγγέλη ΑΚΡΑΤΗΤΑ τα άλογα των Landies, AKΡΑΤΗΤΑ !!!!!

Χαίρομαι που ακούω πως όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος και χωρίς γκρίνιες.
Τόσοι Ελληνες μαζεμένοι μαζί και να μην υπάρξει γκρίνια πραγματικά πολύ σπάνιο και λέει κάτι για την διοργάνωση νομίζω.

Αλήθεια από φαγητό τί κάνατε τελικά? (κοίτα τώρα τι βρήκα να ρωτήσω !!!!, βλέπεις μου είχε ήδη πει ο Σπύρος ότι μετά έχει μόνο οδήγηση σε χωματόδρομο χωρίς δυσκολίες οπότε δεν έβρασα στο ζουμί μου στο παρτάκι του μικρού)

Πάντως ήταν και ιδιαίτερα καλή συγκυρία που υπήρχε αρκετή υγρασία ώστε να μην σηκώνεται σκόνη, τόση ώστε το γρασίδι να γλυστράει λιγάκι και το χώμα ήταν λίγο λασπωμένο ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα στο περπάτημα.

Ιδανικές συνθήκες εισαγωγής στο τί μπορεί να γίνεται σε μία εκδρομή τετρακινήτων. Κάτι πιό ζόρικο ίσως και να δημιουργούσε κάποιες αρνητικές εντυπώσεις σε μερικούς φίλους φρέσκους σε αυτού του είδους τις συγκεντρώσεις. Εχθές νομίζω ότι οι θεοί των Land Rovers ήταν μαζί μας και όλα όσα δεν μπορούσε η διοργάνωση να ρυθμίσει εκ των προτέρων (δηλαδή μόνο τον καιρό γιατί όλα τα άλλα τα είχε ρυθμίσει άψογα) πήγαν ρολόι.

Χαιρετώ


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Δεκ 2006, 11:02

Αδικαιολογήτως απών. ::cry:

Κάνοντας συντήρηση το σάββατο (λάδια ξίδια γρασαρίσματα, αλλαγή όλα τα κολάρα) ανακάλυψα πως όλες η βάσεις , κινητήρος, κεντρικού (αυτή ήταν από πέρσι και άντε σήμερα, άντε αύριο, δεν αλλάχτηκε ποτε, και ίσος για αυτό τα παίξαν και η άλλες) ήταν διαλυμένες.
Επειδή το σάββατο είναι η μονη μέρα που μπορώ να ρίχνω μια ματια και στο όχημα μου ....είναι όλα κλειστά, και έτσι...... έμεινα στα κρύα του λουτρού , έπρεπε να το κάνω την περασμένη εβδομάδα αυτό, δεν υπήρχε όμως χρόνος .
Σαν να μην έφτανε αυτό, την κυριακή το πρωί πήγα στο βουνό με έναν φίλο (με άλλο όχημα) ξεχνώντας να πάρω ένα χαρτάκι με τα τηλεφωνα να ειδοποιήσω ότι δεν θα έρθω.

Mε την επομενη.

Υ.Γ.
Οποιος ξαναβάλει την φωτογραφία του Μητσοτάκη θα του πετάξω το Ροβερ στο κεφάλι. :rock:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό blackchris » 11 Δεκ 2006, 12:05

Και εσύ άτυχος συνάδελφε ????? Και εγω ενω κουρδίστηκα και ετοιμάστηκα να πάω με το νέο Disco μου έμεινα Σάββατο βράδυ από τρόμπα βενζίνης ευτυχώς έξω από το σπίτι μου. Γκαντεμιά Μητσοτακέϊκη :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Δεκ 2006, 12:17

blackchris έγραψε: έμεινα Σάββατο βράδυ από τρόμπα βενζίνης ευτυχώς έξω από το σπίτι μου. Γκαντεμιά Μητσοτακέϊκη :cry: :cry:


Επειδή το έπαθα πρόσφατα αυτό, στην περίπτωση μου δεν ήταν η τρόμπα. Ρίξε μια ματια στις επαφές του κεντρικού διακόπτη (αυτός με το κλειδί που παίρνει μπρός) μπορεί να μην κάνουν σωστά επαφή, ενώ ανάβουν όλα τα λαμπάκια στο καντράν και μιζάρει. :wink:

Το πιο πιθανό είναι αυτό.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 11 Δεκ 2006, 12:19

blackchris έγραψε:Και εσύ άτυχος συνάδελφε ????? Και εγω ενω κουρδίστηκα και ετοιμάστηκα να πάω με το νέο Disco μου έμεινα Σάββατο βράδυ από τρόμπα βενζίνης ευτυχώς έξω από το σπίτι μου. Γκαντεμιά Μητσοτακέϊκη :cry: :cry:

:laughing4: :laughing4: :laughing4: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 11 Δεκ 2006, 13:30

Ας συνοψίσω τις εντυπώσεις μου

1)Να ευχαριστήσουμε το Σπύρο για την άψογη πλοήγηση.

2)Δεν έμεινε κανένα Land με εξαίρεση του Μαυροχρήστου. Γιωργάκη άσχημη αρχή έκανες. Τι το ήθελες το Disco??????

3)Εξαιρετική η παρέα χωρίς γκρίνιες και παραξενιές. Ίσως από τις σπάνιες φορές που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Όλοι καλοπροαίρετοι και βολικοί. Χαλαρά ξαναπάω βόλτα μαζί τους.

4)Εξαιρετική η μέθοδος του Σπύρου με το rotation για να μην χανόμαστε στις διασταυρώσεις. Το κονβόι ταξίδεψε αρκετά γρήγορα δεδομένου του αριθμού των αυτοκινήτων και του γεγονότος ότι δεν γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Υιοθετείτε ασυζητητί.

5)Εξαιρετικό το πεδίο βολής με το εμπόδιο για άρματα. Βαρετή ως αδιάφορη η διαδρομή στη πεδιάδα της Θήβας. Σαφέστατα καλύτερο το δεύτερο σκέλος (Αυτό είναι καλοπροαίρετη κριτική , προσωπική άποψη και σε καμιά περίπτωση διατύπωση παραπόνων). Σημείωση : Αν με έχει βγάλει κάποιος Φώτο στο συγκεκριμένο εμπόδιο και δεν του κάνει κόπο ας τη στείλει στο dmil@otenet.gr

6)Εξαιρετικής ποιότητας η λίγη λάσπη που συναντήσαμε. Highlight το λασπωμένο χαντάκι που υπόδειξε ο Βαγγέλης.

7)Προσωπική Άποψη : Απογοητευτικές οι διαδρομές των αναρτήσεων του Disco-3 (το golfακι μου νομίζω ότι έχει μεγαλύτερες διαδρομές. Πολύ καλύτερο απ’ ότι το περίμενα το Freelander και με σαφέστατα καλύτερες διαδρομές αναρτήσεων από το Disco-3.

8)ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ , ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ,ΠΙΟ ΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ , ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό blackchris » 11 Δεκ 2006, 14:22

disco έγραψε:
blackchris έγραψε: έμεινα Σάββατο βράδυ από τρόμπα βενζίνης ευτυχώς έξω από το σπίτι μου. Γκαντεμιά Μητσοτακέϊκη :cry: :cry:


Επειδή το έπαθα πρόσφατα αυτό, στην περίπτωση μου δεν ήταν η τρόμπα. Ρίξε μια ματια στις επαφές του κεντρικού διακόπτη (αυτός με το κλειδί που παίρνει μπρός) μπορεί να μην κάνουν σωστά επαφή, ενώ ανάβουν όλα τα λαμπάκια στο καντράν και μιζάρει. :wink:

Το πιο πιθανό είναι αυτό.


Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω, και ελπίζω να την γλυτώσω έτσι ανώδυνα :(
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 11 Δεκ 2006, 14:24

Metalaxe έγραψε:
blackchris έγραψε:Και εσύ άτυχος συνάδελφε ????? Και εγω ενω κουρδίστηκα και ετοιμάστηκα να πάω με το νέο Disco μου έμεινα Σάββατο βράδυ από τρόμπα βενζίνης ευτυχώς έξω από το σπίτι μου. Γκαντεμιά Μητσοτακέϊκη :cry: :cry:

:laughing4: :laughing4: :laughing4: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing8: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9:


Τι γελάς ρε που να μην σου κρεμάει η ανάρτηση :evil: Ναι ρε Λαντροβερ και ξερό ψωμί, αν θέλαμε αξιοπιστία θα πέρναμε σχιστομάτικο :evil:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 11 Δεκ 2006, 14:26

giagoulas έγραψε:.

2)Δεν έμεινε κανένα Land με εξαίρεση του Μαυροχρήστου. Γιωργάκη άσχημη αρχή έκανες. Τι το ήθελες το Disco??????

.


Να θυμάσαι ότι ΕΣΥ είσαι ο ηθικός αυτουργός :lol:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες