Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

LANR ROVER miniature cars

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

LANR ROVER miniature cars

Δημοσίευσηαπό ollram » 19 Δεκ 2006, 20:35

Λέω να θυμιθούμε τα παλία μας παιχνιδάκια.....

Αυτο είναι του Γιού μου (2 χρονών σύντομα) ο οποίος ήδη το προφέρει

"λαν λιολερ"
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

LANR ROVER miniature cars

Δημοσίευσηαπό disco » 19 Δεκ 2006, 20:50

Αχ.... Πολυ γουσταρω ενα "λαν λιολερ"3
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Δεκ 2006, 20:58

Φίλε Xάρη (ollram)

μιά και άνοιξες το θέμα,

ιδού τί τα άρχισε όλα για τον υπογράφοντα με τα Landies.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα την μητέρας μου (και το ίδιο θυμάμαι και ο ίδιος) αυτά είναι τα πρώτα μου αυτοκινητάκια αγορασμένα ενσυνειδήτως, δηλαδή κατόπιν προσωπικής επιλογής του υπογράφοντος και σε ηλικία περίπου 4 ή πέντε ετών.

Τα έχω ΦΥΣΙΚΑ ακόμη (μαζί με ΠΟΛΛΑ άλλα ακόμη) αλλά με αυτά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ο Ιων.

Συγγνώμη για την χαμηλή ποιότητα της φωτογραφίας αλλά η κανονική ψηφιακή πέθανε στην εκδρομή της Κυριακής τελικά.

Οσοι δεν ξέρουν τί Landies είναι αυτά πρόκειται για δύο forward control τα οποία ήταν βασισμένα στα μηχανικά των γιαγιάδων σειράς 2, 3Α και ελάχιστα σε σειράς 3.
Πνευματικός τους απόγονος (των FC) το LR 101 για καθαρά στρατιωτική χρήση (τώρα παροπλίζονται και αυτά και αντικαθίστανται από Pinzgauers) και το Llama το οποίο όμως έμεινε στο στάδιο των πρωτοτύπων και δεν βγήκε στην παραγωγή.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό disco » 19 Δεκ 2006, 21:20

Μικρός έπεσες .........από την κούνια, .............και χτύπησες άσκημα

Παντελη

:twisted:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Δεκ 2006, 23:03

Νίκο μου καθένας με την τρέλλα του.

Δυστυχώς η δική μου εκδηλώθηκε νωρίς και παραμένει χρόνια τώρα η ίδια.....

Απλώς, όπως και η δική σου, ηρέμησε και χαλάρωσε σε πιό ήπια πράγματα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό blackchris » 20 Δεκ 2006, 00:14

disco έγραψε:Μικρός έπεσες .........από την κούνια, .............και χτύπησες άσκημα

Παντελη

:twisted:


Μπααααααα εγώ βλέπω "πειραγμένο" γονίδιο :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό ollram » 20 Δεκ 2006, 07:38

pantg έγραψε:Φίλε Xάρη (ollram)

ιδού τί τα άρχισε όλα για τον υπογράφοντα με τα Landies.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα την μητέρας μου (και το ίδιο θυμάμαι και ο ίδιος) αυτά είναι τα πρώτα μου αυτοκινητάκια αγορασμένα ενσυνειδήτως, δηλαδή κατόπιν προσωπικής επιλογής του υπογράφοντος και σε ηλικία περίπου 4 ή πέντε ετών.

Τα έχω ΦΥΣΙΚΑ ακόμη (μαζί με ΠΟΛΛΑ άλλα ακόμη) αλλά με αυτά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ο Ιων.


Συλλεκτικά κομμάτια λοιπόν και έτσι πρέπει να μείνουν...στα χέρια του ΙΩΝΑ (ή οποιουδήποτε άλλου παιδιού θα ταλαιπωρηθούν τα κακόμοιρα...)

Από μικρός δηλαδή στην Αγάπη των Landies, κάτι που και το αγαπάς ΠΟΛΥ.
Προσωπικά σε ευχαριστώ και δημοσίως για τις ώρες που έχεις "καταναλώσει" για τις συζητήσεις (email πέρα δώθε) σχετικά με το αγαπημένο σου (ΜΑΣ) θέμα :P [/img]
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 20 Δεκ 2006, 07:40

Λίγο άσχετο αλλά μιας και μιλάμε για ''αυτοκινητάκια'' από το παρελθόν ρίξτε μια ματιά εδώ.
www.rovingrovers.com
πολύ τον ζηλεύω τον τύπο.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό pantg » 20 Δεκ 2006, 08:15

Χάρη ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Ειναι χαρά να μπορείς να μοιράζεσαι την λόξα σου με κάποιον που την καταλαβαίνει.

Το θέμα είναι το Landy σου θα το αγοράσεις μέσα σε αυτή ή την επομένη χιλιετία????? (χιχιχιχιχι)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 20 Δεκ 2006, 08:30

blackchris έγραψε:Μπααααααα εγώ βλέπω "πειραγμένο" γονίδιο :twisted: :twisted:


Αντε μιά και αρχίσαμε να λέμε ιστορίες από τα παλιά να σας πω και πώς πιστεύω ότι αγάπησα τα Landies (και κάτι άλλο) από μικρός.

Οταν λοιπόν ήμουν πιτσιρικάς (και πάλι σύμφωνα με τα λεγόμενα της μητέρας μου αλλά και τις αναμνήσεις/παραστάσεις που έχω) μου άρεσε να ξεφυλλίζω τα τεύχη του National Geographic αλλά και του Times και Νewsweek που έφερνε ο μακαρίτης ο πατέρας μου στο σπίτι για να τα διαβάζει εκείνος αλλά και ο αδελφός μου και μετά και εγώ (ο πατέρας μου είχε λόξα με τα Αγγλικά τα οποία τα έμαθε εκπαιδευόμενος για πιλότος στην Μέση Ανατολή στην διάρκεια του 2ου Π.Π., άσχετο αν μετά οι Εγγλέζοι τον έβαλαν φυλακή και διωχθηκε για την συμμετοχή του στον πόλεμο...)

Ετσι λοιπόν θυμάμαι να τρελλαίνομαι με τις φωτογραφίες από τις εξερευνήσεις και τις ανταποκρίσεις και τα διάφορα θέματα που αργότερα, όταν έμαθα και να διαβάζω, γνώριζα.
Και μου είχαν κάνει εντύπωση τα αυτοκίνητα αυτά (τα "Land Rover" όπως τα ονόμαζαν).
Οταν μάλιστα διάβαζα μετά και για τις διαστημικές επιτυχίες και την πρώτη βόλτα στη Σελήνη με ένα Rover τρελλάθηκα. (το διάστημα ήταν η δεύτερη τρέλλα μου και το δεύτερο αντικείμενο που πάντα ήθελα να αποκτήσω ήταν το ρολόι εκείνο που φορούσε ο Armstrong στην διάσημη πλέον φωτογραφία του, το OΜΕGA SPEEDMASTER Professional, πράγμα το οποίο έτυχε να είναι και το τελευταίο δώρο που μου έκανε ο πατέρας μου πριν πεθάνει και το θεωρώ το πλέον πολύτιμο πράγμα που έχω)
Φυσικά το Moon Rover δεν είναι κατασκευής της Land Rover αλλά αυτό δεν το γνώριζα τότε. Για την ακρίβεια έχει τόση σχέση με τα Landies όση και η γραμματέας του άρθρου 8 με το αντικείμενο αυτό αλλά για το θέμα αυτό ξέρει καλύτερα ο firelord που την γνωρίζει κιόλας, ασε που είναι και κακότροπη σύμφωνα με δηλώσεις του..... (όχι νόμιζες ότι θα γλύτωνες??? χιχιχιχιχιχι)

Ετσι λοιπόν χτίστηκε η λόξα

(για όσους αναρωτιούνται με τον αδερφό μου έχω 4 χρόνια διαφορά και όταν εκείνος άρχισε τα αγγλικά στο σπίτι, σε ηλικία δική του 7 ετών έκανα και εγώ το ίδιο. Στην ουσία οι πρώτες λέξεις που έγραψα και διαβασα ήταν αγγλικά και το ίδιο έκανα και με τον μικρό μου τώρα)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ollram » 20 Δεκ 2006, 14:44

pantg έγραψε:Το θέμα είναι το Landy σου θα το αγοράσεις μέσα σε αυτή ή την επομένη χιλιετία????? (χιχιχιχιχι)


Δυστυχώς και εμένα μου θυμίζει την "ΛΑΜΨΗ" στον Αντέννα το θέμα αυτό........ :lol: :lol:

Ελπίζω σύντομα να του δώσω κι εγώ κανενα "ονοματάκι"...
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 20 Δεκ 2006, 19:56

Επειδή εδώ στο σπίτι έχω ένα μικρό παιδάκι και θέλει να παίξει με ένα ίδιο αυτοκινητάκι σαν και αυτό το κόκκινο της πρώτης φωτογραφίας , που ? και ξανάλεω , που ??? θα βρω ένα τέτοιο να αγοράσω ?
Κάνετε κάτι ορέ παλικάρια γιατί κλαίει το σκασμένο για παιδί , και το έχει πάρει στο
κυνήγι και ….η γυναίκα του…ακόμα και η κόρη του…

Άντε κάνετε κάτι γιατί δεν κοιμάται τα βράδια από το κλάμα.!!!!

Δ Η Μ Η Τ Ρ Η Σ

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
K Α Λ Ο Δ Ρ Ο Μ Ο
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό pantg » 20 Δεκ 2006, 20:41

Αφού λοιπόν αρχίσαμε έχουμε και λέμε.

Τηλεκατευθυνόμενο Discovery των αρχών της δεκαετίας του 1990, από την Γερμανική εταιρεία ROBBE.
Με ηλεκτρικό μοτέρ, τετρακίνηση με τρία ανοικτά διαφορικά και κανονική ανάρτηση με άκαμπτους άξονες.

Το μοντέλο υπάρχει στη συλλογή μου και ίσως να εξετάσω σοβαρά κάποια προσφορά για να το δώσω.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ollram » 20 Δεκ 2006, 21:00

Παντελή,
Πολύ καλό το τηλεκατευθυνόμενο!!!

αλλό ένα από μένα , έτσι για πιό "αμμώδεις" καταστάσεις :D
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό ollram » 20 Δεκ 2006, 21:01

ollram έγραψε:Παντελή,
Πολύ καλό το τηλεκατευθυνόμενο!!!

αλλό ένα από μένα , έτσι για πιό "αμμώδεις" καταστάσεις :D


εδώ Sorry
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες