Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δημιουργία συλλόγου ιδιοκτητών LAND ROVER

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημιουργία συλλόγου ιδιοκτητών LAND ROVER

Δημοσίευσηαπό blackchris » 19 Ιαν 2007, 13:36

Χτες το βράδυ τρωγοπίνοντας με έξι φίλους εκ των οποίων οι 5 είναι ιδιοκτήτες ΛΡ, έριξα την ιδέα περισσότερο για να πειράξω τους υπόλοιπους.
“Ρε παιδιά αφού διαρκώς αυξανόμαστε και πληθυνόμαστε γιατί δεν δημιουργούμε ένα σύλλογο ιδιοκτητών ΛΡ. ?”
Και εκεί που περίμενα να με αρχίσουν στις σφαλιάρες αυτοί το πήραν στα σοβαρά και άρχισαν να απαριθμούν τα θετικά που θα είχαμε από ένα τέτοιο εγχείρημα, μιας και η τελευταία συνάντηση για εκδρομή των Λαντροβεράδων σημείωσε τεράστια επιτυχία.
Στο τέλος η κουβέντα από αστείο σε αστείο κατέληξε εντελώς σοβαρή μιας και όλοι διαπιστώσαμε ότι υπάρχει ένα τεράστιο κενό που πρέπει να καλυφτεί με την δημιουργία ενός επίσημου συλλόγου ιδιοκτητών ΛΡ.
Οπότε έτσι στα ξαφνικά γεννήθηκε η ιδέα και βρέθηκε η μαγιά των πρώτων ιδρυτών τους συλλόγου ΜΑΣ.
Βέβαια 6 άνθρωποι δεν είναι αρκετοί για να υλοποιήσουν ένα τέτοιο εγχείρημα, και έτσι συμφώνησα με τους υπόλοιπους να ανακοινωθεί εδώ η πρόθεση μας και να γίνει μια πρώτη σφυγμομέτρηση στο forum για το πόσοι αντιμετωπίζουν την ιδέα αυτή θετικά.

Οι αρχικοί στόχοι θα είναι οι εξής (και τα ωφέλει για όλους μας προφανή):

A. Σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ των Λαντροβεράδων.
B. Οργάνωση εκδρομών του συλλόγου βάση ετήσιου προγράμματος
Γ Οργάνωση φαγοποτικών μαζώξεων (γουρουνάκια αρνάκια ψαράκια κτλ)και όχι μόνο.
Δ Επικοινωνία με τα κεντρικά στην Αγγλία για ειδικές τιμές για παραγγελία ανταλλακτικών μέσω του συλλόγου μας.
Ε Σύμβαση με εξουσιοδοτημένο συνεργείο (το οποίο θα αποφασίσουν κατά πλειοψηφία τα μέλη του συλλόγου) για service – επισκευή των αγαπημένων οχημάτων μας.
Ζ …………….
Η ……………


Παρακαλούνται φίλοι που μπορούν, να δώσουν οδηγίες για δημιουργία καταστατικού, κατάθεση σε ειρηνοδικεία κακουργιοδικείο κτλ κτλ.

Αρχικά περιμένω τις απόψεις σας για το δύσκολο αυτό εγχείρημα. Θα είναι καλό όλες οι απόψεις να ακουστού για αυτό ΔΕΝ θα απαντήσω σε pm.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημιουργία συλλόγου ιδιοκτητών LAND ROVER

Δημοσίευσηαπό fatman » 19 Ιαν 2007, 14:01

Γιατι τα γραφεις "φωναχτά"(υπερτονισμενα)?
Μας τρομαξες με τις φωνες σου..
Περαν της πλακας,οποιος μπορει να αναλαβει τετοιο φορτιο -οργανωσης,συγκεντρωσεων κλπ- πιστευω θα βρει υποστηριξη απο ολους μας - οποιος και να ειναι αυτος!
Ο χρονος που χρειαζεται,ειναι ο αντιστοιχος με αυτον ενος "σκληρου" συνδικαλιστη! Οποιος αντεχει "ξυλο και φωνες" ας προχωρησει!
Πιστευω οτι θα υπαρξουν καποιες μικροτριβες.. αλλα ας κερδισει ο καλυτερος(δεν υπονοω τιποτα σοβαρο..)
Φυσικα σαν Ελληνο-ξερολας θα ηθελα να οναμαστει συλλογος ΦΙΛΩΝ L.R.(Και γιατι το Disco που φτιαχνω τοσα χρονια,ειναι στο ονομα της γυναικας μου!)
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημιουργία συλλόγου ιδιοκτητών LAND ROVER

Δημοσίευσηαπό fatman » 19 Ιαν 2007, 14:04

Για τα νομικα πιστευω θα ξερει ο Firelord - απο τον χωρο των Landroverαδων,αλλα και οποιοσδηποτε αλλος που ανακατευτηκε με αυτα - τοσες λεσχες φτιαχτηκαν τα τελευταια χρονια.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημιουργία συλλόγου ιδιοκτητών LAND ROVER

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 19 Ιαν 2007, 14:11

Μια εύλογη νομίζω απορία. Αυτό το άλλο που έχουμε και αποκαλείται ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ LAND ROVER, τι είναι?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό blackchris » 19 Ιαν 2007, 14:24

Πράγματι δύσκολο το επιχείρημα για αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας.

Φίλε DRAKOS στο ερώτημα σου προσωπικά δεν έχω απάντηση και ούτε νομιμοποιούμε να απαντήσω, πάντως εγώ μιλάω για σύλλογο ζωντανό με τακτικές δραστηριότητες και ενεργά μέλη.
Κάτι περίπου σαν το Jimny club όπως είχε ξεκινήσει στην αγνή μορφή του πριν το κάνουν λαμπόγιαλο.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 19 Ιαν 2007, 14:28

blackchris έγραψε:Πράγματι δύσκολο το επιχείρημα για αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας.

Φίλε DRAKOS στο ερώτημα σου προσωπικά δεν έχω απάντηση και ούτε νομιμοποιούμε να απαντήσω, πάντως εγώ μιλάω για σύλλογο ζωντανό με τακτικές δραστηριότητες και ενεργά μέλη.
Κάτι περίπου σαν το Jimny club όπως είχε ξεκινήσει στην αγνή μορφή του πριν το κάνουν λαμπόγιαλο.
Βρε ακόμα δεν το πήρες και θέλεις συλλόγους και προεδριλίκια :shock:

Δεν τ' αφήνεις καλύτερα :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Δημιουργία συλλόγου ιδιοκτητών LAND ROVER

Δημοσίευσηαπό blackchris » 19 Ιαν 2007, 14:29

fatman έγραψε:Γιατι τα γραφεις "φωναχτά"(υπερτονισμενα)?
Μας τρομαξες με τις φωνες σου..
Περαν της πλακας,οποιος μπορει να αναλαβει τετοιο φορτιο -οργανωσης,συγκεντρωσεων κλπ- πιστευω θα βρει υποστηριξη απο ολους μας - οποιος και να ειναι αυτος!
Ο χρονος που χρειαζεται,ειναι ο αντιστοιχος με αυτον ενος "σκληρου" συνδικαλιστη! Οποιος αντεχει "ξυλο και φωνες" ας προχωρησει!
Πιστευω οτι θα υπαρξουν καποιες μικροτριβες.. αλλα ας κερδισει ο καλυτερος(δεν υπονοω τιποτα σοβαρο..)
Φυσικα σαν Ελληνο-ξερολας θα ηθελα να οναμαστει συλλογος ΦΙΛΩΝ L.R.(Και γιατι το Disco που φτιαχνω τοσα χρονια,ειναι στο ονομα της γυναικας μου!)


Τότε στο καταστατικό θα προβλέπονται και ΟΙ ΣΥΖΥΓΟΙ :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 19 Ιαν 2007, 14:34

Dr.Format έγραψε:
blackchris έγραψε:Πράγματι δύσκολο το επιχείρημα για αυτό και το μοιράζομαι μαζί σας.

Φίλε DRAKOS στο ερώτημα σου προσωπικά δεν έχω απάντηση και ούτε νομιμοποιούμε να απαντήσω, πάντως εγώ μιλάω για σύλλογο ζωντανό με τακτικές δραστηριότητες και ενεργά μέλη.
Κάτι περίπου σαν το Jimny club όπως είχε ξεκινήσει στην αγνή μορφή του πριν το κάνουν λαμπόγιαλο.
Βρε ακόμα δεν το πήρες και θέλεις συλλόγους και προεδριλίκια :shock:

Δεν τ' αφήνεις καλύτερα :roll:



Το δηλώνω από τώρα και δεσμεύομαι ούτε πρόεδρος θα είμαι ούτε τίποτα παρά ταπεινός εργάτης στην λειτουργία του συλλόγου ΜΑΣ. :oops:
Για πρόεδρο και αν έχουμε άτομα : Βαγγέλης , Γιαγκούλας, Firelord και πληθώρα άλλων αξιόλογων κυρίων.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 19 Ιαν 2007, 14:39

Dr.Format έγραψε:Βρε ακόμα δεν το πήρες και θέλεις συλλόγους και προεδριλίκια :shock:

Δεν τ' αφήνεις καλύτερα :roll:

Προβλέπω να τρώει πολύ ξύλο τελικά... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Που πας ρε Καραμήτροοοοοοοοοοοοοοοοο...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 19 Ιαν 2007, 14:53

Γιώργο,

μιας και σε πέτυχα σε αναλαμπή σοβαρότητας έχω να πώ τα εξής

1. Είμαι απο τη φύση μου αντιδραστικός σε κάθε μορφή οργάνωσης. Μεταξύ μας δυσκολευομαι να οργανώσω τον εαυτό μου.

2. Δε μπορεί να αποτελεί κριτήριο για τις παρέες μου στις εκδρομές ο τύπος του αυτοκινήτου. Δηλαδή αν πάρει ο Μπους λαντροβερ θα πρέπει να τον τρώω στη μάπα ?

Θα μου άρεσε όμως η ιδέα του Landrover Society ή του Landrover τεχνικού Επιμελητηριου , οπου στόχος θα είναι η τεχνική υποστήριξη των αυτοκινήτων μας (τώρα που εκανες τη μαλακία και πήρες ντισκο αρχισες το "να οργανωνόμαστε παιδιά") και όχι κατ΄ανάγκην η συσφιξη των σχεσεων και ποι εκδρομές (χωρίς αυτό να αποκλείεται)

Φυσικά θέλει πολύ σκεψη γιατί ότι αρχίζει ωραία τελειώνει με πόνο.

Ετσι κάποια τροφή για σκέψη θα μπορούσε να είναι το εξής

1. Τα μέλη του προεδρείου είναι αιρετά

2. Η θητεία στο προεδρείο εχει διάρκεια ένα χρόνο.

3. Ολα τα μέλη θα περάσουν υποχρεωτικά απο το προεδρείο

4. Ολες οι πράξεις του προεδρείου προ-εγκρίνονται απο την ολομέλεια

5. Αυτό που είπες για το συνεργείο μου αρέσει. Προτείνω να επιλέγετε σε ετήσια ή διετή βάση μέσα απο ανοικτό διαγωνισμό που θα ζητάει συγκεκριμένο SLA (Service Level Agreement) και φυσικά αντίστοιχες ρήτρες . Η επιτροπή αξιολόγησης για τον εν λόγω διαγωνισμό θα απαρτίζεται απο όλα τα μέλη υποχρεωτικά.

6. Οποιο μέλος γίνεται ιδιαιτερα δημοφιλές θα εξοστρακίζεται για ένα χρόνο (Βλέπε Αρχαία Αθήνα)

7. Επαγγελματίες δε γίνονται δεκτοί ακόμη και όταν δηλώνουν για χομπι το 4χ4. Η γυναίκα του κάισαρα δεν πρέπει να είναι πρέπει και να φαίνεται. (Σίγουρα υπάρχουν και χομπίστες αλλα τι να κάνουμε).

8. Επειδή οπως διατύπωσε και άλλος φίλος το εγχειρημα είναι δύσκολο, τα μέλη θα πρέπει να αναλάβουν την υποχρέωση να εμφανίζονται τουλάχιστον σε μία συνεδρίαση της ολομέλειας μηνιαίως.

Αυτά πρός το παρόν, εκτός και αν κάνεις πλάκα όπότε να ρίξω και άλλες ιδέες.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 19 Ιαν 2007, 14:53

ο σύλλογος πιστεύω είναι πολύ καλό να γίνει γιατί μπορεί να βοηθήσει και εμας που ήμαστε
στην υπόλοιπη Ελλάδα και τα πράγματα είναι πολύ πολύ δύσκολα οσο αφορά σέρβις και ανταλλακτικά. Καλο κουράγιο σε οποίους το ξεκινήσουν, θα βοηθήσουμε
όλοι.
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 19 Ιαν 2007, 15:08

giagoulas έγραψε:Γιώργο,
μιας και σε πέτυχα σε αναλαμπή σοβαρότητας

ΜΠΟΥΑΑΑΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΑΧΑΑΑΧΑΑΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...... :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9:
Να 'σαι καλά ρε Δημήτρη, με έκανες και γέλασα.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό fatman » 19 Ιαν 2007, 15:10

Θα μπορουσες-σατε σε πρωτη φαση να γινει ενας virtual συλλογος μεσω πχ αυτου του φορουμ και αν εχει ανταποκριση,να το κανετε,γιατι πολλοι λενε "προχωρα και εγω ειμαι μαζι σου" και οταν ερχεται η ωρα της υλοποιησης και της συμμετοχης - ποιος Θανασης.
Δηλαδη σε ολα εκτος του θεματος των τιμων,μπορει να δημιουργηθει μια ομαδα "κρουσης" και οργανωσης(χωρις τα στενα ορια του συλλογου)-οσοι παλιοι τετρακινητοι εχουν βιωσει διαφορα απο παλαιες καταστασεις και λεσχες δεν βλεπω να θελουν να δεσμευθουν τοσο πολυ(ο καμμενος απο το χυλο,φυσαει και το γιαουρτι).
Τωρα που ο υπαρχον συλλογος Land Rover συνερχεται απο τον ληθαργο του,δεν πιστευω να διχαστουμε αυτοι οι ολιγοι που ειμαστε και αρχισουν οι λιθοβολισμοι.
Ολα οσα ειπε ο giagoulas (εκτος ?? 5,6) ΣΟΦΑ και πολυ ΣΩΣΤΑ!
Για να δουμε..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό blackchris » 19 Ιαν 2007, 15:14

Γιαγκούλα οι ιδέες σου είναι απλά εκπληκτικές :D περιμένουμε την συνέχεια το πρώτο λιθαράκι μπήκε :band:

Άμεση η ανταπόκριση από την επαρχία, δεν μιλάμε για σύλλογο μιλάμε για τυφώνα που θα σαρώσει τα πάντα :bricks:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό blackchris » 19 Ιαν 2007, 15:17

Metalaxe έγραψε:
giagoulas έγραψε:Γιώργο,
μιας και σε πέτυχα σε αναλαμπή σοβαρότητας

ΜΠΟΥΑΑΑΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΑΧΑΑΑΧΑΑΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...... :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing5: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing6: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9: :laughing9:
Να 'σαι καλά ρε Δημήτρη, με έκανες και γέλασα.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Έξω οι εγκάθετοι των σχιστομάτιδων :evil: :clubbed: :flames: :punch: :phear:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες