Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δημιουργία συλλόγου ιδιοκτητών LAND ROVER

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Ιαν 2007, 15:27

Oλα τα διαδικαστικά και ακριβώς ΟΛΑ αυτά που δημιουργούν φαγωμάρες και διαφορές ήταν που κατορθώσαμε να αποφύγουμε οι 21 πρώτοι που φτιάξαμε τον Ελληνικο Συλλογο Land Rover και τελικά όλοι (211 σήμερα) όσοι κάνουμε αυτό το σύλλογο να υπάρχει.

Tις εκδρομές μας, τις συγκεντρώσεις μας τις κάναμε όταν ο υπογράφων και δύο άλλα μέλη (ο Χρόνης ο Πεχλιβανίδης που τώρα βλέπετε δουλειές του στο Ταξιδεύοντας και παλαιότερα στο Ταξιδεύοντας στην Ελλαδα με την Μάγια Τσόκλη) και ένας άλλος φίλος που προτιμά να διατηρήσει την ανωνυμία του (και ναι έχουμε πολλά από τα 211 μέλη μας που ΘΕΛΟΥΝ να μην γίνεται γνωστό το όνομά τους) δίναμε τον προσωπικό μας χρόνο για να οργανώνουμε και να σχεδιάζουμε τις εκδρομές και τις συγκεντρώσεις αυτές. Και το κάναμε αυτό τις περισσότερες φορές χωρίς καμμία επιπλέον επιβάρυνση των μελών εκτός από την βενζίνη, το φαγητό και το κατάλυμα των μελών όπου ο καθένας πλήρωνε τα δικά του ή αυτά που του αναλογούσαν. Σε μερικές περιπτώσεις όπου τα έξοδα διοργάνωσης ήταν μεγάλα υπήρχε συνεργασία με ειδικούς και τα έξοδα πληρώνονταν απευθείας από τα μέλη στην υπεύθυνη εταιρεία ή το φυσικό πρόσωπο που έκανε την διοργάνωση (για πολυήμερες εκδρομές ή όπου χρειάζονταν εκ των προτέρων κρατήσεις κλπ)
Οι εκδρομές και οι κοινωνικές εκδηλώσεις είναι αρεστές αλλά ο ουσιαστικός λόγος ύπαρξης ενός συλλόγου που παρέχει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ στα μέλη του είναι με μηδενικό κόστος για αυτούς να παρέχεται βοήθεια όταν χρειάζεται και μικρότερο κόστος βελτίωσης και συντήρησης με το βέλτιστο επιδιωκόμενο αποτέλεσμα.
Ποιός από τους εδώ ευρισκομένους μπορεί να ισχυρισθεί ότι αυτό δεν το βρήκε όποτε απευθύνθηκε στον υπογράφοντα σαν σημείο επαφής με τον Ελληνικό Συλλογο Land Rover ή μέ κάποιο άλλο μέλος του.
Προσπάθησε κανείς σας blackchris και 5 - 6 φίλοι να ζητήσετε ποτέ αν μπορείτε να φτιάξετε το αυτοκίνητό σας στις 22.00 το βράδυ και όταν αυτό δεν μπορούσε να γίνει σας δόθηκαν οδηγίες για το πού είναι το κοντινότερο και πιό υπεύθυνο συνεργείο, εξουσιοδοτημένο και μή?
Για ρωτήστε την φίλη μας discogirl για την δική της εμπειρία....
Προσπάθησε κανείς σας να έρθει σε επαφή με άλλους φίλους στην περιοχή του?
Για ρωτήστε τον φίλο galilaios και θα σας πει πόσο ονόματα, τηλέφωνα και διευθύνσεις φίλων μελών του Συλλόγου που βρίσκονται στην πόλη του του έδωσα όταν ζήτησε κάτι σχετικό για να έχει παρέα για τις εκδρομές του.
Προσπάθησε κανείς σας να μάθει πόσους φίλους Land Roverάδες από το εξωτερικό που βρέθηκαν σε ανάγκη στην Ελλάδα εξυπηρέτησε, βοήθησε και έσωσε (ναι μέχρι και αυτό) από μπελάδες ο σύλλογος?
Οποιος θέλει να του δώσω τις διαδικτυακές διευθύνσεις ή τα στοιχεία των ανθρώπων αυτών. Ειναι τουλάχιστον 5 περιπτώσεις στα τελευταία 3 χρόνια.
Προσπάθσε κανείς σας να μάθει πόσους φίλους LandRoverάδες από το εξωτερικό έχει φέρει στην Ελλάδα ο σύλλογος για να αναπτύξει το κύμα τουρισμού για offroad δραστηριότητες?
Περιμένετε και ίσως να δείτε μία ορδή από περίπου 15 οχήματα να έρχονται στην Ελλάδα το καλοκαίρι.
Προσπάθησε κανείς σας να κανονίσει εκδρομή Land Rover από την Ελλάδα στο Ισραήλ? ή στην Τουρκία? ή στην Κύπρο?
Προσπαθήσατε ποτέ να ενημερώσετε ΟΛΟΥΣ τους ιδιοκτήτες Discovery και RaRo Classic στην Ελλάδα μετά από παράκληση της ιδίας της αντιπροσωπείας καθώς τα αρχεία ιδιοκτητών του συλλόγου μας είναι εκτενέστερα από αυτά των δικών τους?
Προσπαθήσατε ποτέ (και να το πετύχατε) να ενεργοποιήσετε την ελληνική αντιπροσωπεία στο να αρχίσει διαδικασία ανάκλησης για αυτοκίνητα όταν εκείνη το αγνοούσε? (είχε αρχειοθετηθεί το έγγραφο κατά λάθος και όταν βρέθηκε πολύ απλά δεν υπήρχαν στοιχεία ιδιοκτητών μέχρι την διαμεσολάβηση του συλλόγου και του υπογράφοντος)
Υπάρχουν και πολλά άλλα......

Αυτά φίλε blackchris και οι 5 -6 φίλοι σου δεν τα μαθαίνετε γιατί ο σκοπός του συλλογου δεν είναι να κάνει δημόσιες σχέσεις αλλά να φέρνει αποτελέσματα και αυτό κάνει εδώ και χρόνια. Χωρίς διαφημίσεις, χωρίς διαδικτυακούς τόπους με φανταχτερά graphics, χωρίς φαγωμάρες, χωρίς φασαρίες, χωρίς να ζητάει λεφτά απο ΚΑΝΕΝΑ μέλος ποτέ για την βοήθεια που δίνει 24 ώρες το 24ωρο.


Το θέμα των εκπτώσεων και των προσφορών όχι μόνο από την αντιπροσωπεία αλλά και από άλλες επώνυμες εταιρείες, όχι μόνο στην Ελλάδα και το εξωτερικό επίσης υπάρχει και όσοι έχουν ρωτήσει τις γνωρίζουν.

Η προσφορά τεχνογνωσίας νομίζω οτι αναγνωρίζεται από όλους που έχουν ενεργά συμμετάσχει στο φόρουμ αυτό για πάνω από ένα μήνα. Οι νεοφερμένοι ας κάνουν τον κόπο να ρωτήσουν ή ακόμη καλύτερα να διαβάσουν.

Αν τώρα υπάρχουν νέοι φίλοι ή παλαιοί φίλοι που θέλουν να διαθέσουν τον χρόνο τους για να κανονίσουν συγκεντρώσεις και εκδρομές τότε αυτό δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να απαιτήσει, όπως είπε και ο vagelis και ο drakos και ο fatman, να ξεκινήσουν διαδικασίες και μπερδέματα που θα επιφέρουν τελικά τις γνωστές και συχνές δυσάρεστες καταστάσεις που με τον δικό μας τρόπο 13 χρόνια τώρα έχουν πολύ απλά με εύκολα αποφευχθεί.
Ηδη έγινε δύο φορές, λειτούργησε απολύτως ορθά και νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να πιστεύουμε ότι δεν θα ξαναπετύχει κάτι από την ήδη κρατούσα κατάσταση.

Αν μερικούς τους ενοχλεί το θέμα της μη εύκολης πρόσβασης στα αρχεία μελών του υπάρχοντος συλλόγου θα πρέπει να απαντήσουν στην πολύ απλή ερώτηση "γιατί πρέπει να ξέρεις κάποιον που ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ έχει ζητήσει να μην δοθούν τα στοιχεία του αλλού". Σε όσες περιπτώσεις φίλοι Land Roverάδες, είτε μέλη είτε όχι του συλλόγου, έχουν ζητήσει να τους γίνει γνωστό αν υπάρχουν συνάδελφοί τους στην ίδια ή σε άλλη περιοχή που τους ενδιαφέρει, αυτό ΠΑΝΤΑ γίνεται μετά από την άδεια των ανθρώπων που κατοικούν στις περιοχές αυτές ή πληρούν άλλα κριτήρια που έχουν ζητηθεί.

Αν μερικούς τους ενοχλεί το ότι δεν υπάρχει προεδρείο ή δεν εμπλέκονται εισφορές, εγγραφές, ενοίκια, πληρωμές ενοικίων ή αμοιβών δυστυχώς το μόνο που έχει η πείρα να δείξει είναι ότι όντως τελικά η κατάργηση αυτών των προβλημάτων έχει λύσει και τα προβλήματα που έχουν οδηγήσει ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ συλλόγους σε διάλυση, αγωγές μεταξύ μελών και τελικά προβληματικές καταστάσεις.

Τελικά μπορεί κάποιος να πει τί είναι αυτό που μετά την αναλυτική, πολύχρονη και ουσιαστική έρευνα των νεοφώτιστων land roverάδων τους έπεισε ότι απαιτείται να υπάρξει δεύτερος σύλλογος Land Rover σε μία ελλάδα που έχει λιγότερα από 5 χιλιάδες αυτοκίνητα αυτής της μάρκας πουλημένα από το 1948 έως και σήμερα (και αυτή την πληροφορία την αγνοούσε μέχρι και η αντιπροσωπεία μέχρι να της την γνωρίσουμε εμείς σαν σύλλογος)
Εκτος και αν όντως αγνοούσαν την ύπαρχη του ΗΔΗ υπάρχοντος επί 13 χρόνια συλλόγου γιατί δεν έχει site στο ιντερνετ.

Εχει κάποιος άλλος σύλλογος αυτοκινήτων τέτοια κάλυψη μελών ανά πουλημένα αυτοκίνητα χωρίς να κάνει διαφήμιση αλλά έχοντας επαφή μόνο μέσω μελών ή των δύο ουσιαστικά διαδικτυακών χώρων επί τετρακινήτων θεμάτων που υπάρχουν στην Ελλάδα?
Για το landroveroworld.gr (και όχι landrover.gr φίλε fatman) η ιστορία είναι πικρή και έχει απόλυτη σχέση με αυτά που ακριβώς θέλει και ο blackchris ή ο freelander να αποφύγουμε.
Το εμπορικό καπέλωμα μίας προσπάθειας συγκέντρωσης των ανθρώπων που έχουν ή αγαπούν τα Land Rovers στην Ελλάδα.
Στο φορουμ αυτό με την ίδρυσή του έτυχα πρόσκλησης για να γίνω moderator και αυτό δεν ντρέπομαι να πω ότι έγινε λόγω των όποιων γνώσεων ο υπογράφων απέκτησε μετά από ΠΟΛΛΑ χρόνια και ατελείωτες ώρες ανάγνωσης, προσωπικών πειραματισμών, επαφών με το εργοστάσιο και την αντιπροσωπεία. Κάτι που ξεκίνησε σαν λόξα και εξελίχθηκε εκ των πραγμάτων τελικά και σε ημιεπαγγελματική και τελικά και επαγγελματική απασχόληση και ΠΟΤΕ' δεν έκρυψα.
Και χωρίς προειδοποίηση ή ευχαριστώ κάποια μέρα βρέθηκα απλό μέλος.
Ο λόγος ήταν απλός. Ο ιδιοκτήτης και υπεύθυνος του φόρουμ δεν ήταν ευχαριστημένος γιατί πολύ απλά ο υπογράφων έλεγε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη και όταν κάτι από κάπου άλλού (και όχι προελεύσεως των "αγαπημένων" του) ήταν και είναι καλύτερο το έλεγα ανοικτά.
Το φορουμ αυτό τελικά είναι σχεδόν αδρανές και καπελωμένο πλέον από άλλους μιά και ο αρχικός "καπελωτής" συγκρούστηκε με τον ιδιοκτήτη λόγω οικονομικών διαφορών. Μερικές φορές όλο και κάποιος φίλος Landroverάς το βρίσκει και θέτει ερωτήματα και καταχωρήσεις (φίλε spartacus θυμάσαι τη σχετική μας συζήτηση ε?). Ακόμη και έτσι, ακόμη και τώρα και σε εκείνο το φόρουμ ο υπογράφων βοηθά όταν μπορεί και του ζητηθεί αν και αυτό γίνεται σπάνια γιατί ο κόσμος καταλαβαίνει πότε κάτι καπελώνεται και αυτό δεν αρέσει σε κανέναν.

Αν νομίζετε ότι όντως αξίζει τον κόπο, τα τρεχάματα, τα έξοδα, τις διαδικασίες, τους μπελάδες και τις σίγουρες διαφορές, καυγάδες και αντιπαλότητες που θα δημιουργηθούν τελικά ανάμεσά σας τότε προχωρήστε το. Σας είπα πως ο υπογράφων ως ιδρυτής του ήδη υπάρχοντος ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΛΑΝΤ ΡΟΒΕΡ είναι όχι μόνο στην διάθεσή σας αλλά μπορώ να θέσω στην διάθεσή σας, μετά από την δική τους άδεια, και τα 211 μέλη μας.

Ομως ποιός μπορεί να εγγυηθεί ότι σε ένα χρόνο (ή και λιγότερο) δεν θα αρχίσουν οι διαφορές και οι αντιπαλότητες?

13 χρόνια εμείς δεν είχαμε ποτέ τέτοιο θέμα.
Και τα περί μη υπάρξεως, γιατί καλοθελητές έχουν αμφισβητήσει και αυτό, μπορούν να σας τα ανατρέψουν όσοι έχουν δει τόσο τα αρχεία όσο και τις φωτογραφίες από τις εκδρομές μας.
Ακόμη και η τελευταία εκδρομή, αφού το off-road.gr έχει γίνει το σπίτι μας, είχε στην πλειοψηφία της μέλη του υπάρχοντος Συλλόγου.
Και φυσικά και ανθρώπους που δεν είναι καν μέλη του φόρουμ αλλά μόνο μέλη του Συλλόγου μας και ήρθαν μετά από ειδοποίηση του υπογράφοντος και άλλων μελών του συλλόγου.

Ακόμη περιμένω φυσικά απάντηση από τον ίδιο τον Blackchris στο κατά πόσο έψαξε πραγματικά, εκείνος και οι 5 - 6 φίλοι του, για το αν υπάρχει σύλλογος. Αν βλέπει με τα μάτια του τις εδώ και 4 χρόνια καταχωρήσεις του υπογράφοντος ακόμη και σε αυτό το φόρουμ ή τις καταχωρήσεις στα περιοδικά ειδικού τύπου στην Ελλάδα και το εξωτερικό όπου ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΑΝΤ ΡΟΒΕΡ αναφέρεται συγκεκριμένα στις σελίδες που φιλοξενούν τους συλλόγους αυτοκινήτων ή τους συλλόγους Land Rover ανά κράτος.

Η στοιχειώδης ευγένεια και τιμιότητα απαιτούν φίλε blackchris να αναγνωρίσεις την αβλεψία σου ή την άγνοια ή ακόμη ακόμη και την βιασύνη σου να ανακοινώσεις με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ότι δεν υπάρχει σύλλογος. Και ιδίως όταν ο υπογράφων κατ' επανάληψη χρόνια τώρα έχει αλληλογραφία μαζί σου είτε μέσω αυτού του φόρουμ, είτε μέσω του BRAT, είτε μέσω του to4x4.gr, είτε μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

Θέλω να πιστεύω πως ό'τι έχει γίνει είναι αποτέλεσμα βιασύνης και ενθουσιασμού κάποιου που έρχεται καινούργιος σε κάτι που πιστεύει ότι αγαπά και στο οποίο θέλει να προσφέρει, έστω και αν το αγόρασε για να πηγαίνει η γυναίκα του στην δουλειά της όπως ΣΑΦΩΣ δήλωσες δημόσια και κατ' ιδίαν.
Δυστυχώς στους χαλεπούς και πονηρούς καιρούς που ζούμε υπάρχουν και άλλες πιθανές αιτίες. Ελπίζω ότι αυτές δεν κρύβονται πίσω από τις ενέργειές σου.

Αν όμως όντως κάτι κρύβεται τότε το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι ο κόσμος δεν είναι τυφλός, οι άνθρωποι που πραγματικά αγαπούν το αντικείμενο λατρείας τους ξέρουν και αναγνωρίζουν αυτούς που κάνουν το ίδιο.

Οπως και ο φίλος fatman θέτω και εγώ τον εαυτό μου στην διάθεσή σας blackchris αν δεν σου είναι αρεστή η επαναλαμβανόμενη πρόσκληση να γίνεις εσύ και οι φίλοι σου μέλη του ήδη επί 13 χρόνια υπάρχοντος συλλόγου που τόσο επιδεικτικά αγνοείς, ελπίζω λόγω βιασύνης και όχι λόγο άλλων υπογείων αιτιών.

Αν και εδώ που τα λέμε φίλε fatman τόσο εσύ, όσο και εγώ δεν γίνεται να μπορέσουμε να γίνουμε δεκτοί στον πιθανό αυτό σύλλογο καθώς έχουμε εμπλοκή με την εμπορία ειδών αυτοκινήτου.

--------------------

ξέρω ότι γράφω πολλά, όμως είναι και πολλά αυτά που πρέπει να ξεκαθαρίσουν και η αλήθεια υποτίθεται ότι είναι το επιδιωκόμενο.
Πιό ξεκάθαρα ο υπογράφων δεν μπορούσε να θέσει τα θέματα.
Σειρά τώρα των νεοφωτίστων να απαντήσουν οι ίδιοι και παρακαλώ όχι μέσω τρίτων.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fatman » 21 Ιαν 2007, 17:24

Οπως ξαναεγραψα χαλαρωσε ρε Παντελη,δεν ειπε κανεις οτι θελει να καταστρεψει αυτο που εχεις τοσα χρονια - τουλαχιστον ανοιχτα,σε αυτο το φορουμ.
Ριξανε μια ιδεα που δεν ειναι καθολου καταδικαστεα,που αν γινεται απο αγνα(οπως θελω να το βλεπω) κινητρα-αγαπη για τα Land Rover,να προχωρησει...
Οσο για την επαγ/κη μου ιδιοτητα,ελαχιστοι ξερουν τι δουλεια κανω,δεν θελω να δινω δικαιωμα σε κανεναν,οπως επισης δεν θελω να ξερω τι δουλεια κανει ο καθενας - αλλο αν χρειαστω βοηθεια σε κατι και μπορει καποιος να συμβουλευσει τον αλλο κατι συγκεκριμενο - χωρις υπονοουμενο προωθησης-πωλησης.
Σε αλλο φορουμ αυτ/των που ειμαι γραμμενος,καποιος ρωτησε για ηλικιες-επαγ/τα-οικογ/κη κατασταση,πιο πολυ για να κανει το προφιλ των εγγεγραμενων - μου κακοφανηκε που ενας νεοεγγεγραμενος χωρις ιδιαιτερη εξικοιωση με τα αλλα μελη εκανε τετοια ερευνα(περναγα και μια κριση καχυποψιας..) και εκτοτε ξεκοψα,οπως και πολλοι αλλοι.
Κανεις πιστευω εδω μεσα πως γραφτηκε για να "ψαρεψει" πελατες και κοσμο και οι πιο πολλοι εχουν δωσει τα διαπιστευτηρια τους μεσω των καταχωρησεων τους.
Μια φυσικη εξελιξη ειναι και να θελει καποιος να συσπειρωσει τον κοσμο των Land Roverαδων,απλα εσυ προηγηθηκες..
Θελει πολυ δουλεια παντως - ας προχωρησουμε σε νεες συναντησεις κατω απο οποιαδηποτε στεγη(συλλογο-ιντερνετενιακη κλπ)
Εγω παντως που απεφευγα να συναντηθω με αγνωστους και λεσχοκαταστασεις(απομειναρια απο 12ετιας),εμεινα πολυ ενθουσιασμενος γιατι ειδα απλους,χαμογελαστους Land Roverαδες ΚΑΙ στην ιδια κατασταση με εμενα-παντρεμενους με παιδια και ας μην καναμε τιποτα το ιδιαιτερο(παρολες τις ειρωνειες που ακουστηκαν Blackchris).
Δεν θελω να ειμαι καχυποπτος για την νεα αυτη κινηση και ας ριχνεται απο καποιον που τωρα πηρε Land Rover και δεν ηταν σε καμια απο τις δυο συναντησεις (3 με του Vagelis) και ηταν τοσο απογοητευμενος με την αγορα του-εγω νομιζα οτι το ειχε διωξει κιολας!
Παντως και εσυ Παντελη αν πεις οτι θα ενεργοποιθει ο συλλογος σου αλλα πρεπει να δινουμε παρουσιες αλλιως θα μας ξεγραψεις - καντο απο τωρα το εχω ξαναδει το (λεσχο)εργο!
Απο το 2002 που ειμαι γραμμενος στο φορουμ αυτο,με αυτη την Land Roverοπαρεα που ολο μεγαλωνει,μου εκανε "κλικ" και αρχισα να γραφω πιο τακτικα - μην μου το χαλασετε..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό fatman » 21 Ιαν 2007, 17:41

Ερωτηση προς Blackchris.
Τα ονοματα που ανεφερες για προεδρους,ηταν τυχαια,προσφερθηκανε οι ανθρωποι, θα ηθελαν να αναλαβουν δραση,ητανε στους 5-6 φιλους,γιατι μεχρι στιγμης το αντιθετο βλεπω..
Μηπως δεν το ξεκινησες καλα το θεμα?
Κλειστηκα παλι μεσα την Κυριακη λογω παιδιων και τρωγομαι με τα ρουχα μου...
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Ιαν 2007, 18:53

Αντρέα μία μικρή αλλά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ επισήμανση.

Ο Ελληνικός Συλλογος Land Rover μπορεί να είναι πνευματικό παιδί του υπογράφοντος αλλά δεν ανήκει σε κανέναν.
Μπορεί να πλήρωσα προσωπικά τα ουσιαστικά τότε και να πληρώνω όποια μικρά έξοδα έχει πλέον (κυρίως τα τηλέφωνα και φαξ καθώς το ιντερνετ πλέον γίνεται τσάμπα σχεδόν λόγω ADSL) αλλά δεν είναι δικός μου σύλλογος.

Ανήκει και στους 211 ανθρώπους που απαρτίζουν τα μέλη του και φυσικά και σε εσένα.

Το κέρδος που έχουμε είναι μικρό ίσως αλλά νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι, ακόμη και μέσα από το φόρουμ αυτό, έχουν να καταθέσουν κάποιο όφελος σε στιγμή που χρειάστηκαν βοήθεια.

Και αυτό νομίζω πως είναι το βασικό σε μία ομάδα ανθρώπων. Να παρέχει βοήθεια όταν χρειάζεται κάτι κάποιος συνάδελφος.
Οχι το κυρίως να πίνουμε τσάι (ως γνήσιοι εγγλέζοι ε?) ή να σχεδιάζουμε εκδρομές. Αυτό το κάναμε ούτως ή άλλως και πριν το σύλλογο, το κάναμε επί συλλόγου, το κάναμε και κάτω από την άτυπη αλλά ουσιαστική και συνεχώς αυξανόμενη σε αριθμό μελών στέγη που μας έδωσαν τα παιδιά του off-road.gr και από ότι φαίνεται πρόκειται να το κάνουμε και στο μέλλον πολύ πιό συχνά (φίλε iatros μην απελπίζεσαι, έπεσε η πρότασή σου κοντά στα έξοδα και την ξεκούραση μετά τις γιορτές μάλλον)

Ο σύλλογος που υπάρχει δεν είναι δικός μου και δεν θέλω να είναι δικός μου μόνο.
Ανήκει σε όλους τους ανθρώπους που αγαπούν και κοπιάζουν για τα Landies, δεν διαχωρίζει ανθρώπους, δεν ζητά ΤΙΠΟΤΑ και δεν απαιτεί ΤΙΠΟΤΑ πέραν της αγάπης για το αντικείμενο του σκοπού ύπαρξής του, δηλαδή τα Landies.

To oτι δημιουργεί την εντύπωση της αδράνειας επειδή δεν ανακοινώνει και δεν διοργανώνει εκδρομές μπορεί εύκολα να ανατραπεί αν κάποιος από τους φίλους προτείνει κάτι σχετικό. Νομίζω ότι είναι ενδεικτικό (και έχει αναφερθεί ήδη) ότι στην πρόσκληση για εκδρομή του superspy δεν ήρθαν μόνο μέλη του φόρουμ.
Αν λοιπόν είναι αυτό το τόσο ουσιαστικό ας καθήσουμε όλοι μαζί να βγάλουμε ένα πρόγραμμα εκδρομών και συναντήσεων.
Αυτό θα βοηθήσει ακόμη περισσότερο καθώς οι ημερομηνίες αυτές θα μεταφερθούν και σε 210 άτομα ακόμη (λιγότερα καθώς μερικά μέλη του συλλόγου θα τις διαβάσουν εδώ πρώτα) και τότε να δείτε τί έχει να γίνει.

Μην πηγαίνουμε πολύ μακριά από τώρα αλλά όταν είχε πέσει πρόταση από τον υπογράφοντα για μάζωξη landroverάδων (μετά την επίσκεψη στην αντίστοιχη διοργάνωση στο Billing το 2003) δεν είχε υπάρξει ανταπόκριση ΚΑΜΜΙΑ και από ΚΑΝΕΝΑΝ. Μόνος που είχε ενδιαφερθεί και αυτό πρέπει να το αναφέρω ήταν ο Δημήτρης ο Τριανταφυλλίδης (για όσους δεν ξέρουν ένας από τους παλαιότερους εμπόρους ανταλλακτικών Land Rover και δεύτερης γενιάς Land Roverάς καθώς ο πατέρας του είχε και την δική του στενή ιστορία και επαφή με τα Landies) αλλά εδώ μερικοί κακοπροαίρετοι θα υποψιαστούν καπέλωμα. O συγκεκριμένος άνθρωπος είναι από τα ιδρυτικά μέλη του συλλόγου και πάντα βοηθούσε και βοηθάει χωρίς να ζητά ανταλλάγματα ή ακόμη και διαφήμιση (και αυτό που γράφω τώρα ας μην θεωρηθεί κάτι τέτοιο καθώς είναι αναφορά περίπτωσης που προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει)

Ετσι λοιπόν σε παρακαλώ φίλε Αντρέα να μην αναφέρεσαι στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ LAND ROVER σαν κάτι δικό μου. Το ότι τον ίδρυσα δεν σημαίνει ότι ανήκει σε εμένα ή ότι αυτό έχει σχέση αξιώματος. Οπως ξέρεις πολύ καλά είμαστε άναρχοι και δεν ανήκουμε σε κανέναν.
Οταν βλέπουμε κάτι κακό το αναφέρουμε με το όνομά του, όταν ακούμε κάτι το ζητάμε με το όνομά του (να θυμίσω την τελευταία περίπτωση με τον φίλο workshop_rover) για να μαθαίνουμε και να μαθαίνουν όσοι πρέπει, δεν χαρίζουμε κάστανα και δεν ζητάμε να μας χαρίσουν πράγματα που δεν τα αξίζουμε.

Ο σύλλογος είναι όλων όσων του έχουν δείξει την εμπιστοσύνη τους και του έχουν διαθέσει την ταυτότητά τους και τις ελπιδες τους για βοήθεια όταν χρειαστεί. Και νομίζω πως μέχρι τώρα κανείς δεν έχει απογοητευθεί.

--------------

Και να επαναλάβω κάτι που όλοι όσοι είμαστε σε αυτό το φόρουμ νομίζω ότι είχαμε συμφωνήσει.

Το άτυπο σπίτι μας είναι εδώ. Οποτε θέλουμε, 24ώρες το 24ωρο βρισκόμαστε εδώ.

Αν κάποιος αναρωτηθεί γιατί το αναφέρω και πάλι ας σκεφθεί το πόσα πράγματα έχει μάθει μέσω αυτής της πηγής γνώσεων και σημείου συνάντησης.

Τα γραφεία ή τα μηνιαία ή τακτικά έντυπα ενός αυστηρά τυπικού συλλόγου πόσες φορές το μήνα τα επισκέπτονται ή τα διαβάζουν τα μέλη? και ιδίως μετά από την πάροδο μερικών ετών (για να μην πω 13 ετών. Πόσοι από τους νέους φίλους θα έχουν ακόμη Land Rover μετά από 13 χρόνια άραγε? Ηδη αρκετοί έχουν αρχίσει να σκέφτονται να τα δώσουν)

Εχει κάποιος από τους εδώ ευρισκομένους ανάγκη για κάποιον διαφορετικό διαδικτυακό χώρο που θα βρίσκονται τυπικά μόνο LandRoverάδες?
Προσωπικά νομίζω ότι είναι περιττό και αντίθετο προς την ηθική το να γυρίσουμε την πλάτη σε αυτούς που κατα ένα πολύ μεγάλο βαθμό μας έχουν φέρει τον έναν κοντά στον άλλο τα τελευταία 4 χρόνια (τουλάχιστον)

Αυτά για μερικές σκέψεις με την ευκαιρία της συζήτησης που τέθηκε για την δημιουργία κάποιου πράγματος που ήδη υπάρχει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 21 Ιαν 2007, 22:19

Παντελή Χαλάρωσε.

Παρ όλο που μου είσαι συμπαθής, με όλα όσα εγραψες αισθάνομαι σα μαλάκας (ή σα να απευθύνεσαι σε μαλάκες). Ουτε ο Θούρειος του Ρήγα να ήτανε.

Μη ξεχνάς ότι το 99,9% χόμπυ κάνουμε με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επειδή λοιπόν μου είσαι συμπαθής δεν θα απαντησω επι της ουσίας.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό jimnys » 21 Ιαν 2007, 23:06

Οπως έχω πεί στο οικείο τετρακίνητο περιβάλον μου, απο τους συμαντικότερους παράγοντες για να πάρω Land Rover είναι οι πολύ ζωντανοί, και πρόθυμοι να βοηθήσουν, διαδικτικόί του χρήστες 8) (στον αντίποδα με το θέμα αφιοπιστία :cry: )
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό spartacus » 22 Ιαν 2007, 03:30

Παντελη εχεις καθε δικιο να νιωθεις ...ετσι οπως νιωθεις. Ιδιως μετα απο μια επειδηκτικη αναφορα στο οτι δεν υπαρχει συλλογος. Συμφωνω με τον giagoula ... δεν ειναι κανεις μας αδαης. Δεν ειχα σκοπο να αναφερθω στην ενοτητα αυτην αλλα μια ςκαι αναφερθηκες στο nickname μου ( γιατι ναι θα ηθελα να μεινουν καποια στοιχεια μου απορητα οπως και καποιων αλλων) θα πω οτι προσπαθησα να οργανωσω καποια-ες θεματικη ενοτητα στο www.- στην οποια μεταξυ αλλων αναταποκριθηκες και μαλιστα λεπτομερεστατα. Το μονο που εχω να πω σαν δημητρης ειναι οτι κατ εμε οι συλλογοι στην γερμανια οπου διαμενω αλλα και στην ελλαδα και ολο τον κοσμο ειναι ενας τροπος προωθησης ανταλλακτικων απο εμπορους. Γνωριζεις τι υπαρχει στον οικογενειακο μας σταβλο και εχουμε ταλαιπωρηθει με συλλογους απο πολυ παλια με τον πατερα μου. Μπορω να πω οτι την ιδια υποψια ειχα και για τον συλλογο λαντ ροβερ τον οποιο επανηλλειμενως βλεπω στις τελευταιες σελιδες ξενου τυπου οπου ειμαι συνδρομητης πολυ πριν αποκτησω landie. Η υποψια μου αυτη δεν επαληθευτηκε και το λεω αυτο παρ ολη την διαφωνια που ειχαμε καποια στιγμη οσο αφορα μια παραγγελια μου. Για μενα ενασ συλλογος ειναι το να εχω 2-3 τηλεφωνα στα οποια μπορω να παρω και να εχω ενα online σεμιναριο μηχανικης και πιθανων λυσεων για το αμαξι μου. Το αν θα γνωριζω ολα τα ατομα του μου ειαι παντελως αδιαφορο. Οπως επισης και το καθε ποσο θα μαζευομαστε. Για μενα ενα συλλογος ειναι μια DATA BANK για το συγκεκριμενο αυτοκινητο και αυτη η τραπεζα πληροφοριων αυτη την στιγμη υπαρχει και πολλες φορες παροτι βγαζει το ψωμι της απο αυτο που εμεις λεμε χομπυ υπαρχουν παρα πολλες δημοσιευσεις στις οποιες αποτρεπει μετατροπες απο τις οποιες θα μπορουσε να βγαλει χρηματα. Ετσι για να λεμε τα συκα συκα αλλα και να ειναι συκα. Απο την αλλη ασχετα με την συμμετοχη η οχι ολομελειας, η αδρανεια του συλλογου σε τομεα εκδρομων ειναι εμφανης. Αυτη ειναι η σκαφη! Τα δυο χρονια ομως που ειμαι μελος του φορουμ , σαν ιδιοκτητης Land Rover η μονη προταση που φανηκε ορθη ηταν η επισκεψη μας στο εργοστασιο στην αγγλια οπου και ειπα απο την αρχη ναι. Δεν υπηρχε συμμετοχη και ναυαγησε. Προσωπικα ομως πιστευω οτι ενας συλλογος μονο τετοιου ειδους εκδρομες αξιζει να οργανωνει ( sollihul, london brighton trip,billingham etc etc) και οχι οινοποσιες και βολτουλες στις πλαγιες, οπου ο ενασ ειναι extreme και ο αλλος super light. Κατ εμε , αυτες οι εξορμησεις ειναι για τις παρεες μας που ξερουμε και τα χουγια μας-που λεμε και στο χωριο μου. Συλλογος λοιπον για μεγαλα ταξιδια. Ασ υπαρχει η προταση και ας μην υλοποιηθει. Καποτε θα παρει υποσταση. Κλεινωντας θα πω μονο οτι με ευχαριστει οτι καποιος που δεν εχω γνωρισει ποτε και εχω ακουσει καλα λογια αλλα και κακα, οταν τον πηρα τηλεφωνο μου μιλησε μεχρι και 1/12 ωρα για την ενδεχομενη βλαβη μου και μετατροπη. Εμενα αυτο με καλυπτει και οσοι δεν μιλουν πιστευω καλυπτονται επισης. να στε ολοι καλα και να μας σκεφτεστε εμας εδω που απαγορευεται να κυκλοφορουμε λογω Κυριλου! και λανσελοτ που επεται!
Καλο σας βραδυ.
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό blackchris » 22 Ιαν 2007, 10:10

Αγαπητοί φίλοι συγνώμη για την καθυστέρηση να διαβάσω και να απαντήσω στα τόσα πολλά και μερικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποστ αλλά ήμουν για Σ/Κ στο Λονδίνο (γρήγορα και φτηνά ας είναι καλά η easy jet).

Διαβάζω καμιά ώρα και έμεινα με το στόμα ανοιχτό :shock: μια απλή πρόθεση φίλων που ακόμα είναι στο στάδιο του προβληματισμού (και ανάμεσα στο σοβαρό και το αστείο) έκαναν τον Παντελή (ας μιλάμε στον ενικό) να πάθει 8 εγκεφαλικά και 3 ανακοπές ??????????
Δεν μπορώ να απαντήσω αγαπητέ Παντελή σε οοοοοολα αυτά τα κατεβατά που αράδιασες αλλά θα πω τις απόψεις μου ντόμπρα και σταράτα.

Για το αν προτίθεμαι να ιδρύσω σύλλογο με φίλους μου θα το αποφασίσω με τους φίλους μου και μόνο με αυτούς δεν παν να υπάρχουν 500 άλλοι σύλλογοι με το ίδιο αντικείμενο. Δημοκρατία έχουμε και δεν προτίθεμαι να κλέψω κανενός συλλόγου το όνομα .
Άλλωστε το υπο σκέψη όνομα του υπο σκέψη συλλόγου ΜΑΣ είναι “Landrover Club η ωραία καλτσοδέτα”.

Με τα LR ασχολούμαι απειροελάχιστο χρόνο και είμαι πανάσχετος αλλά κανείς δεν θα με εμποδίσει να ιδρύσω σύλλογο η να ασχοληθώ εμπορικά με αυτά ίσως και μέσω του συλλόγου, αν συμφωνούν οι ιδρυτές και τα μέλη.

Μίλησα για τεράστιο κενό στο θέμα σύλλογος LR έτσι όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι δηλαδή ζωντανός και με δραστηριότητες και όχι κάποιο όνομα κατατεθειμένο σε κάποιο πρωτοδικείο. Μιας και αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί τόσα χρόνια που διαβάζω το forum.
Πολύ ευχαρίστως να γίνω μέλος στον υπάρχοντα σύλλογο αρκεί να ξέρω που γίνομε μέλος και ποιος είναι οι δραστηριότητες και τα μελή του συλλόγου.
Πρώτη φορά ακούω σύλλογο με μυστικά μέλη και μυστικές δραστηριότητες αυτό δεν είναι σύλλογος αλλά η κόζα νόστρα τα μέλη γνωρίζονται μόνο μεταξύ τους και υπάρχει ομερτα. Δεν δέχομαι την καραμέλα ότι τα μέλη απαιτούν εχεμύθεια. Όλα και τα 211 (και ένας σε εκκρεμότητας δεν έστειλε ακόμη το νούμερο του σώβρακου του) ??????
Αν δεν δέχονται τα μέλη δημοσιοποίηση των ονομάτων τους να κανονίσουμε μια συνάντηση να γνωρίσουμε και οι υπόλοιποι τα περιβόητα μέλη που στο όνομα τους επιτυγχάνονται εκπτώσεις και προνομιακές παραγγελίες. Και υπόσχομαι να τηρήσω εχεμύθεια. Δεν θα τα μάθει κανείς.

Επειδή είμαι νεόκοπος στον χώρο σήμερα διάβασα αυτό που γράφεις παραπάνω “Κάτι που ξεκίνησε σαν λόξα και εξελίχθηκε εκ των πραγμάτων τελικά και σε ημιεπαγγελματική και τελικά και επαγγελματική απασχόληση και ΠΟΤΕ' δεν έκρυψα".
Δηλαδή Παντελή ασχολείσαι επαγγελματικά με τα LR εγώ σήμερα είδα να το λές ξεκάθαρα και σταράτα, γιατί δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει, μπράβο γιατί και γνώστης είσαι και καλός στην επικοινωνία.
Αλήθεια που έχεις το μαγαζί σου, ποιος είναι ο τιμοκατάλογος σου ? ‘
Έχω να σου συστήσω πολλούς πελάτες αν μας κάνεις καλές τιμές, και δίνεις και εγγύηση.
Ελπίζω να μην έχεις κάνει το τυπικό λάθος να μπλέξεις τον από 13 ετών σύλλογο του οποίου είσαι συνιδρυτής με την επαγγελματική σου ιδιότητα του εμπόρου (Ανταλλακτικών ?) LR ξέρεις τι κακός είναι ο κόσμος την τρίχα την κάνουν τριχιά.
Ο φίλοι των LR πρέπει να είναι ενωμένοι γιατί είμαστε λίγοι για διχόνοιες αν λοιπόν υπάρχει σύλλογος (όχι στα χαρτιά) δεν υπάρχει λόγος για την δημιουργία καινούργιου αλλά μέχρι αποδείξεως αυτού δηλώνω *αόμματος σύλλογο ακούω και σύλλογο δεν βλέπω μέλη ακούω και μέλη δεν βλέπω.
Περιμένω διευκρινήσεις και παρακαλώ όχι άπειρα κατεβατά για να γίνεται και κουβεντούλα και να καταλαβαίνει και ο κόσμος.

Αυτά τα ολίγα Παντελή και καλές δουλειές να έχεις ελπίζω τώρα να μην είσαι στο μαγαζί και σε απασχολώ από την δουλειά σου να απαντήσεις, χαλάρά κουβεντούλα κάνουμε απάντησε και όταν κλέισεις.

*Αααααοοοοομμμμμααααατοοος (Μίμης Φωτόπουλος από την ταινία κάλπικη λίρα).
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό firelord » 22 Ιαν 2007, 10:44

α. το συνεταιριζεσθαι ειναι συνταγματικο δικαιωμα, ασχετως της εξελιξεως της προσπαθειας

β. η οποιαδηποτε τυπικη μορφη επιτρεπει και τη διατηρηση τυπικων σχεσεων και ορισμενες φορες αυτο ειναι καλο

γ. τα σχετικα ιδρυτικα κοστη δεν ξεπερνουν τα 30 Ευρω ανα ιδρυτικο μελος

δ. τα κοστη διατηρησης μπορουν να ειναι μηδαμινα, ιδιως αν ο οποιοσδηποτε Συλλογος δεν μπει στη διαδικασια μισθωσεων ακινητων κλπ. Ουσιαστικα μια αποδοση ΑΦΜ και μια τυπικη τηρηση βιβλιων αρκει

ε. το συνεταιριζεσθαι μπορει να εχει και virtual εννοια ή εννοια data bank, αλλα παντα συμπληρωματικα

στ. η πραγματικη δυναμη ενος Συλλογο συντεταγμενου εγκειται στην προσωπικη επαφη (εστω προβληματικη ή αποσπασματικη)

ζ. η εντοπιοτητα ενος Συλλογου ειναι αδιαφορη (πχ στον ΣΤΕΜ εχουμε μελη απο ολη τη Θεσσαλια - και ελπιζουμε και σε ευρυτερη συμμετοχη)

η. η μη κερδοσκοπικοτητα ειναι βασικη προϋποθεση για την ομαλη εξελιξη , ως επισης και η μη καταλυτικη αναμειξη των επαγγελματιων του χωρου (οχι ο αποκλεισμος κατ' εμε)

γενικο σχολιο

εχοντας κατα νου την 'πολυμορφικοτητα - virtyality' του υπαρχοντος Συλλογου

την αναγκη για διασπορα της γνωσεως, κατι για το οποιο μαχομεθα ολοι ανεξαιρετως

την ενημερωση για προμηθευτες - συνεργεια και αποφυγη των μαυρων τρυπων

την αναγκη, στα πλαισια διασπορας της λανδροβερικης γνωσης και οι νεοι να αρχιζουν να ψηνονται στον πυρετο της λαντροβερομανιας (και σε απωτερο σημειο να γινουν γκουρου)

ας μην καταδικαζουμε την προσπαθεια, που το μονο βεβαιο ειναι πως ειναι φυσικη και τελεολογικη εξελιξη της αυξανομενης διαδοσης των ΛΡ εν Ελλαδι
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό blackchris » 22 Ιαν 2007, 16:06

fatman έγραψε:Ερωτηση προς Blackchris.
Τα ονοματα που ανεφερες για προεδρους,ηταν τυχαια,προσφερθηκανε οι ανθρωποι, θα ηθελαν να αναλαβουν δραση,ητανε στους 5-6 φιλους,γιατι μεχρι στιγμης το αντιθετο βλεπω..
Μηπως δεν το ξεκινησες καλα το θεμα?
Κλειστηκα παλι μεσα την Κυριακη λογω παιδιων και τρωγομαι με τα ρουχα μου...


Φίλε fatman τα ονόματα που ανάφερα για πρόεδρο ήταν επειδή ξέρω ότι είναι σοβαροί κύριοι και λάτρης των ΛΡ. Εγώ δήλωσα και δεσμεύτηκα ότι δεν ενδιαφέρομαι για προεδριλίκια και ΔΣ αλλα θα είμαι ένας ταπεινός στρατιώτης στην υπηρεσία του συλλόγου, μπορώ πχ να αναλάβω την άχαρη δουλειά της παραγγελίας και διανομής των ανταλλακτικών για τα πολυαγαπημένα μας οχήματα (άχαρη δουλειά βέβαια αλλά κάποιος πρέπει να την κάνει :wink: ).
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό Shaka » 22 Ιαν 2007, 16:17

Το ζητούμενο στην ίδρυση ενός Συλλόγου Ιδιοκτητών LR είναι η αγορά και διανομή ανταλλακτικών? Και αν ναι, τα κέρδη θα τα καρπούται ο... Σύλλογος? Ή θα έρχονται στο κόστος χωρίς επιβαρύνσεις για τα μέλη? Ή θα κερδίζει κάποιος τρίτος από αυτό?

Γιατί ως ιδιοκτήτες LR ξέρουμε καλύτερα από όλους που θα βρούμε τι και από ποιό μαγαζί στην Αγγλία μας συμφέρει καλύτερα. Ο σκοπός του συλλόγου είναι να μας βγάλει από αυτόν τον κόπο?

Κάνω ερωτήσεις γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα η πρόταση περί Συλλόγου, αλλά θα ήθελα να καταλάβω το σκεπτικό της δομής του.
YOU HAVE TO TRY HARDER IF YOU WANT TO FOLLOW ME

RR P38
RRC BOBTAIL
EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
LAND ROVER MEETING
Άβαταρ μέλους
Shaka
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 14 Σεπ 2003, 20:49
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 22 Ιαν 2007, 16:33

Shaka έγραψε:Το ζητούμενο στην ίδρυση ενός Συλλόγου Ιδιοκτητών LR είναι η αγορά και διανομή ανταλλακτικών? Και αν ναι, τα κέρδη θα τα καρπούται ο... Σύλλογος? Ή θα έρχονται στο κόστος χωρίς επιβαρύνσεις για τα μέλη? Ή θα κερδίζει κάποιος τρίτος από αυτό?

Γιατί ως ιδιοκτήτες LR ξέρουμε καλύτερα από όλους που θα βρούμε τι και από ποιό μαγαζί στην Αγγλία μας συμφέρει καλύτερα. Ο σκοπός του συλλόγου είναι να μας βγάλει από αυτόν τον κόπο?

Κάνω ερωτήσεις γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα η πρόταση περί Συλλόγου, αλλά θα ήθελα να καταλάβω το σκεπτικό της δομής του.


Μην το λες αυτο,αρκετοι ιδιοκτητες LR δεν γνωριζουν περι Αγγλιας κοστους κλπ. και ψαχνονται.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό blackchris » 22 Ιαν 2007, 16:41

Shaka έγραψε:Το ζητούμενο στην ίδρυση ενός Συλλόγου Ιδιοκτητών LR είναι η αγορά και διανομή ανταλλακτικών? Και αν ναι, τα κέρδη θα τα καρπούται ο... Σύλλογος? Ή θα έρχονται στο κόστος χωρίς επιβαρύνσεις για τα μέλη? Ή θα κερδίζει κάποιος τρίτος από αυτό?

Γιατί ως ιδιοκτήτες LR ξέρουμε καλύτερα από όλους που θα βρούμε τι και από ποιό μαγαζί στην Αγγλία μας συμφέρει καλύτερα. Ο σκοπός του συλλόγου είναι να μας βγάλει από αυτόν τον κόπο?

Κάνω ερωτήσεις γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα η πρόταση περί Συλλόγου, αλλά θα ήθελα να καταλάβω το σκεπτικό της δομής του.


Αγαπητέ Shaka χαίρομαι που ρώτησες είναι πράγματι κρίσιμα τα ερωτήματα σου αλλά από την μεριά μου δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί μόλις προχθές μεταξύ σοβαρού και αστείου γεννήθηκε η ιδέα και όλα είναι στην φάση του προβληματισμού.
Άλλωστε προηγούνται οι υπάρχοντες σύλλογοι για να σου απαντήσουν -αν υπάρχουν τέτοιοι- αν δεν υπάρχουν τα ερωτήματα σου θα μείνουν φιλοσοφικά.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 22 Ιαν 2007, 16:49

Shaka έγραψε:Το ζητούμενο στην ίδρυση ενός Συλλόγου Ιδιοκτητών LR είναι η αγορά και διανομή ανταλλακτικών? Και αν ναι, τα κέρδη θα τα καρπούται ο... Σύλλογος? Ή θα έρχονται στο κόστος χωρίς επιβαρύνσεις για τα μέλη? Ή θα κερδίζει κάποιος τρίτος από αυτό?

Γιατί ως ιδιοκτήτες LR ξέρουμε καλύτερα από όλους που θα βρούμε τι και από ποιό μαγαζί στην Αγγλία μας συμφέρει καλύτερα. Ο σκοπός του συλλόγου είναι να μας βγάλει από αυτόν τον κόπο?

Κάνω ερωτήσεις γιατί ακούγεται ενδιαφέρουσα η πρόταση περί Συλλόγου, αλλά θα ήθελα να καταλάβω το σκεπτικό της δομής του.


Υποθετικά μιλώντας πάντα,

Το σκεπτικό ενός συλλόγου δεν μπορεί να είναι το εμπορικό κέρδος.

Επίσης δεν μπορεί να είναι "να μας βγάλει απο τον κόπο" αλλα να "μας βάλει στο κόπο".

Επειδή η παγκοσμοιοπόιηση έχει και τα καλά της, θα μπορούσε να αυξήσει τη διαπραγματευτική ισχύ μας.

Πχ. Φτιάχνουμε κατάλογο με τα ανταλλακτικά που θέλουμε και τις προδιαγραφές τους εννοείται, και ζητάμε προσφορές απο προμηθευτες στην αγγλία.

Αξιολογουμε όλοι μαζί τις προσφορές και αναθέτουμε μετά απο κλήρωση σε καποιον να κάνει τη διαπραγμάτευση για να πετύχει καλύτερη τιμή.

Αυτό που σχεδόν είναι βέβαιο ότι θα συμβεί θα είναι ο προμηθευτής να προσπαθήσει να τα "βρεί" με αυτόν που κάνει τη διαπραγματευση.

Αυτό υοό το πρίσμα ότι δεν κάνουμε επάγγελμα αλλά και με διάφορες τεχνικές αντιμετωπίζεται.

Φυσικά θέλει και κόπο και παιρνει και κάποιο χρόνο.

Λέμε τώρα .......
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

σύλλογοι

Δημοσίευσηαπό alp » 22 Ιαν 2007, 18:30

Ρε παιδιά τι γίνετε εδώ?
Τι φαγωμάρα είναι αυτή?

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :shock: :shock: :shock:

Φίλε blackchris είσαι πολύ εριστικός απέναντι στον Παντελή.
Υπάρχει λόγος?
Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε οι υπόλοιποι?

Περί συλλόγου:
Προσωπικά δεν βλέπω κανέναν λόγο να εκδράμω στις πλαγιές μαζί με άλλα 5-10 αυτοκίνητα, ποτέ δεν είχα τέτοιες ανασφάλειες.
Μου αρκεί να λέω καμιά κουβεντούλα με τους ομοιοπαθείς.
Να μοιράζομαι τη χαρά μου, τη λύπη μου και κάνα τεχνικό.
Γι αυτό και και δεν μπορώ να κρίνω ως μη αποτελεσματικό τον ήδη υπάρχοντα.

Άλλοι βέβαια ίσως να προσδοκούν άλλα πράγματα από έναν σύλλογο και να μην καλύπτονται. Πάσο.

όπως και ναναι όμως, τι φαγώνεστε?
την πλάκα μας κάνουμε εδώ...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες