Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λαστιχο μετατροπη.

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Λαστιχο μετατροπη.

Δημοσίευσηαπό fatman » 24 Ιαν 2007, 17:24

Ναι σας ρωταω την αποψη σας για το εξης λαστιχοθεμα.
Θελω λαστιχο 32",για να κρατηθουμε και μεσα στα ορια αντοχης των εξαρτηματων.
Το χωροταξικο-γραναζο-κλπ θεμα εχει τακτοποιηθει,οποτε δεκτες απαντησεις για το ακολουθο.
Τι θα προτιμουσατε και γιατι,235/85 16 ή 7.50 16

Υ.Γ. Για Disco 1
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Ιαν 2007, 17:55

Αντρέα (fatman, δηλαδή πρώην fatman)

Ατιμούλικο εσύ μας κάνεις τεστ τώρα.
Να έρθουμε να σου πούμε τις προτάσεις μας εμείς σε εσένα που ξέρεις ήδη τί είναι σωστό

Τελος πάντων λοιπόν για να συζητήσουμε και κάτι άλλο άσχετο με τις γκλίτσες, τους τσοπάνους και τους αυτόκλητους "πλακατζήδες" και προστάτες της τσέπης των προβάτων (προσοχή όμως γιατί τα πρόβατα στο φόρουμ και στο σύλλογο φαίνεται ότι ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ).

Το 235/85 Χ 16 είναι ελαφρώς ψηλότερο αλλά αρκετά φαρδύτερο από το 7.5 Χ 16.

Αυτό συμβαίνει καθώς η αναλογία πλάτους πέλματος με μάγουλο του 7.5 Χ 16 είναι 100% ενώ ο αντίστοιχος του 235/85 είναι 85%.

Ετσι το 7.5 Χ 16 έχει πλάτος πέλματος 190.5 χιλιοστά και το ίδιο ακριβώς ύψος
Το 235 έχει πλάτος πέλματος 235 χιλιοστά (4.5 πόντους πιό πλατύ δηλαδή) και παρά κάτι 200 χιλιοστά ύψος (δηλαδή μόνο έναν πόντο παραπάνω)

Αντρέα ο υπογράφων ξέρεις καλά ότι προτιμά τα στενότερα λάστιχα λόγω μειωμένων αντιστάσεων τριβής και μείωσης της μετωπικής επιφάνειας, λόγω μειωμένης στάθμης θορύβου, λόγω καλύτερης συμπεριφοράς σε φαινόμενα υδρολίσθησης, λόγω καλυτέρων χαρακτηριστικών πρόσφυσης στις συνθήκες που συνήθως έχουμε στην Ελλάδα σε διαδρομές εκτός δρόμου.

Από την άλλη πλευρά τα φαρδύτερα και πιό ψηλά ελαστικά ειναι σαφώς πιό όμορφα και το μεγαλύτερο πλάτος τους βοηθά στις λάσπες (πότε θα βρέξει?) στην χαλαρή άμμο (φτάνει να μην είναι άγριο το πέλμα) και στην αύξηση των δημοσίων εσόδων από την έμμεση φορολογία της βενζίνης.

Αυτά....... (να σου πουλήσω κα΄να λαστιχάκι????? Εχω κάτι καλά, σάπια είναι αλλά τα πουλάω εγώ που σε κοροϊδεύω τόσα και τόσα χρόνια και κρύβομαι, έλα καλέ κύριε πάρε ένα σετάκι λαστιχάκιααααααα)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 24 Ιαν 2007, 18:54

Τελος πάντων λοιπόν για να συζητήσουμε και κάτι άλλο άσχετο με τις γκλίτσες, τους τσοπάνους και τους αυτόκλητους "πλακατζήδες" και προστάτες της τσέπης των προβάτων (προσοχή όμως γιατί τα πρόβατα στο φόρουμ και στο σύλλογο φαίνεται ότι ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ

Αυτά....... (να σου πουλήσω κα΄να λαστιχάκι????? Εχω κάτι καλά, σάπια είναι αλλά τα πουλάω εγώ που σε κοροϊδεύω τόσα και τόσα χρόνια και κρύβομαι, έλα καλέ κύριε πάρε ένα σετάκι λαστιχάκιααααααα)


Νομίζω ότι ειπαμε να το κλείσουμε. Αν το επιθυμείς όμως και οι μηχανές είναι ζεστές και ο βαρύς οπλισμός έτοιμος.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Ιαν 2007, 19:15

Μην μου αρπάζεσαι,

εγώ απλώς κάνω το καθήκον μου να προειδοποιώ πλέον για να μην βάζω τον βλακχρισ να παιδεύεται.

Τον οπλισμό σου αφόπλισέ τον.

Η φαγωμάρα και εσένα σε κούρασε και εμένα και νομίζω ακόμη περισσότερο τους υπολοίπους στο φόρουμ μας.

Αν έχεις κάτι μαζί μου πες το ανοικτά να τελειώνουμε.
Εγώ αυτό που έχω είναι αντίγραφα ΟΛΗΣ της αλληλογραφίας μας από τότε που έβαλες τις πρώτες σου παραγγελίες στον υπογράφοντα όπως επίσης και τα μηνύματα που σου έστειλα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με τις προσφορές για τα πραγματα της Scorpion Racing που μου είχες ζητήσει.
Προσφορές οι οποίες ήταν στις τιμές λιανικής στην ΑΓΓΛΙΑ συν τον ΦΠΑ (όπου επέλεγες να τον πληρώσεις) και το μέρος των μεταφορικών που θα αναλογούσε στα εξαρτήματά σου.

Κάτι που γίνεται ΠΑΝΤΑ για τα μέλη του φόρουμ και του συλλόγου (γιατί μερικοί φίλοι του φόρουμ δεν ανήκουν και στο σύλλογο όπως πολύ καλά ξέρουμε όλοι αλλά υπάρχουν και ακόμη περισσότεροι που δεν ανήκουν στο φόρουμ αλλά ανήκουν στο σύλλογο)

Αντί να τρωγόμαστε για πράγματα γνωστά σε όλους, άσχετο αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι κρυφό, έλα να πιάσουμε καμμιά συζήτηση για Landies και μεθόδους ξεκολλήματος να το ευχαριστηθούμε.

Σου έχω και μία καλή προτασούλα για βάσεις αγκύρωσης και ρυμούλκησης (μην ξεχνιώμαστε κιόλας)

Αντε καλό απόγευμα
Παντελής (υπογεγραμμένο φιλικά και χωρίς τις τυπικές υπογραφές)

Υ.Γ. όσο και αν σου φαίνεται περίεργο με τα υποκορεστικά και τα ψευδώνυμα στο φόρουμ δεν τα πάω καλά. Δεν συνδέω ονόματα με τα υποκορεστικά εκτός από περιπτώσεις ανθρώπων με τους οποίους έχω επαφή και εκτός φόρουμ ή έστω πολύ συχνή επαφή μέσω του φόρουμ. Για αυτό και σου ζήτησα το όνομά σου για την διαγραφή που μου ζήτησες. Η οποία σου υπενθυμίζω ότι έχει γίνει μιά και την ζήτησες. Θα είναι χαρά μου και πιστεύω και όλων των μελών να το επανεξετάσεις τώρα που ηρεμήσαμε. Δεν νομίζω να σου δημιουργησε ποτέ κάποιο προβλημα το ότι ήσουν μαζί μας. Καποιο θετικό όλο και μπορεί να υπάρξει. Την έκπτωσή σου (για να μην κρύβουμε και το εμπορικό εντάξει?) την έχεις είτε είσαι και εκεί είτε μόνο εδώ στο φόρουμ.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 24 Ιαν 2007, 19:30

Οτι είχα να πω προς το παρόν το είπα.

Οπως ήδη έχω δηλώσει γραπτώς εχω αγοράσει απο σένα (προστατευτικά της Qt για τα διαφορικά).

Ολα τα υπόλοιπα που γράφεις και στην αρχή και στη μέση και στο τέλος ας τα αφήσουμε καλύτερα.

Αντε, γράψε και τη τελευταία απάντηση . Δεσμευομαι να μην απαντήσω.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 25 Ιαν 2007, 15:50

Ανδρέα έχω κάτι 33άρια. Πολύ λίγο χρησιμοποιημένα και κάθονται στην αποθήκη!
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 25 Ιαν 2007, 18:34

Τι θα προτιμουσατε και γιατι,235/85 16 ή 7.50 16


Τι κορωνοπηνία πρέπει να βάλει κάποιος στο διλιτρο για να πάει σε αυτή τη διάσταση ?
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό vagelis » 25 Ιαν 2007, 18:58

giagoulas έγραψε:
Τι θα προτιμουσατε και γιατι,235/85 16 ή 7.50 16


Τι κορωνοπηνία πρέπει να βάλει κάποιος στο διλιτρο για να πάει σε αυτή τη διάσταση ?

Πιστευω οτι με 4,7 που ειναι τα νορμαλ για το χρεπι εισαι ενταξει,εχεις μια διαφορα γυρω στο27% αν θυμαναι καλα το δικο σου εχει σχεση 3,56.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Ιαν 2007, 19:12

ρωτάς σοβαρά ή κάνεις πλάκα?
pantg
 

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 25 Ιαν 2007, 19:24

pantg έγραψε:ρωτάς σοβαρά ή κάνεις πλάκα?


?????????????? :? :? :? :? :? :? :?
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό fatman » 25 Ιαν 2007, 22:12

Τα δικα μας φορανε 3.54:1,τα λαστιχα που θελω να βαλω (32") ειναι 10% μεγαλυτερα,με ενα κορωνοπηνιο 3.8 θα ημουν just με ενα 3,9 κατι τις κοντιτερος(στο βημα).
Προτιμησα 4.11 - 15% κοντυτερο απο μαμα,5% αν βαλεις και τα μεγαλα λαστιχα,γαι να ατισταθμισω λιγο και την αυξημενη μαζα-αδρανεια των ελαστικων.
Τα 120χλμ απο 3500στροφες θα ειναι 3750 περιπου-θεωρητικα,απο βδομαδα θα σας πω.
3.8 βγαζει η ΚΑΜ(ξερει ο pantg),3.9 GBR(great basin rovers-ξερει ο ekarpod),4.11 βγαζει ολος ο ντουνιας,οποτε αμα σπασει κανενα(χτυπα ξυλο),θα βρισκω ευκολα!
stefanbalik δυστυχως 33αρια ειναι λιγο μεγαλα,πρεπει να κοψω πολυ πραμα με το λιφτ που εχω τωρα και κομματακι φαρδια - βλεπουμε ομως..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 26 Ιαν 2007, 08:56

Ανδρέα καλημέρα,

Βρε τα 33άρια απο τα 32άρια είναι 1.25 εκατοστά περίπου στην ακτίνα πιο μεγάλα.
Πάντως και τα 32άρια να βάλει θα είναι πολύ κουκλί.Να βάλεις φωτο να το δούμε. Πόσο το έχεις σηκώσει το δισκο??

Πάντως εγώ φοράω 4.75 ΚΡΠ και με τα 350/80/15 -> 37/14.5/15
είμαι κούκλος!!


Χαιρετώ και καλημέρα!!
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό fatman » 26 Ιαν 2007, 14:24

Ναι αλλα τα 33αρια ειναι αισθητα πιο φαρδια απο τα 7.50 16 πυ εχουν το ιδιο φαρδος με τα 205 16 περιπου.Εχω κοψει λιγο το πισω φτερο αλα Camel trophy,αλλα με 2,5" ψηλωμα δεν μπαινουν τοσο φαρδια - πρεπει να παιξει και body lift και το ενα φερνει το αλλο..
Ασε που θελω να μπαινουν και αλλυσιδες..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό fatman » 26 Ιαν 2007, 14:25

Εχω φωτο σε full articulation και με 205 και με 7.50 αλλα δεν ξερω πως να τις μικρηνω-στειλω..
Για το αλλο που κανονιζαμε το καλοκαιρι Stefanbalik,σορρυ που σε "κρεμασα",ηρθαν πολλα πραγματα αναποδα και δεν προχωρησε..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 26 Ιαν 2007, 14:46

Ανδρέα γειά σου,

Δεν πειράζει βρε συμβαίνουν αυτά!!
Την φωτό την έβγαλα τον Σεπτέμβρη οταν το χαμήλωσα όσο μπόρεσα για να πάω για κτεο.
Συνολικά είχε πάλι 5 πόντους ψήλωμα συνολικά και έτσι χώρεσαν τα λάστιχα.Απλά έβρισκε λίγο στο πίσω το φτερό.


χαιρετώ
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες