Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

DISCOVERY = EΞΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό spartacus » 30 Μάιος 2005, 09:57

Filoi mou kaloi kai dh Firelord,

to epimaxo brady h mia epibatida eipe:.....san na hmoun se kinoumeno spiti eniw8a...terastio einai ....enw sto defender den "xwrame"........den to glitwnw to disco kapoia stigmh!!!! na 'tane kai V8 omws........ :hesitantdevil:
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Μάιος 2005, 10:01

τέτοια μας λές και μας σκλαβώνεις!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Μάιος 2005, 10:14

Spartacus καλημέρα,

Το V8 το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι περισσότερα έξοδα σε αντάλλαγμα καλυτέρων επιδόσεων που τελικά δεν τις έχει κανείς και τόση ανάγκη.

Από την άλλη μεριά έχεις δει πολλές γυναίκες να ανοίγουν το χώρο κινητήρα σε ένα αυτοκίνητο????

Ασε που και αν τον ανοίξουν το Mpi με τον πιό συμμαζεμένο κινητήρα του (δεν πετάγονται καλώδια και τόσα πολλά σωληνάκια από εδώ και από εκεί...) θα τους αρέσει περισσότερο από τον V8.

Eνα πιθανό πλεονέκτημα του V8 ίσως να είναι ο πιό "γαργαλιστικός" θόρυβος του κινητήρα του (είναι γνωστό πως το μπάσο γαργαλάει τα εσωτερικά των γυναικών περισσότερο από τα δικά μας) αλλά και αυτό λύνεται αν βάλεις στο Mpi το πίσω καζανάκι από το V8 (μόνο που όπως ο Discoman θα σου επιβεβαιώσει) μετά έχεις βόμβο στο αυτοκίνητο στην ταχύτητα ταξιδιού.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Μάιος 2005, 10:26

ναι μου φαίνεται δεν το γλυτώνεις το disco Δημήτρη! άν άρχισε ήδη η 'συζυγική παραίνεση' ΑΚΑ bedmourmour....
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό spartacus » 30 Μάιος 2005, 12:03

les na zhthsw proika to disco III re giwrgo.....pantelh to gourgourisma einai stimulating kata koinh omologia twn gunaikwn ontws.....
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Μάιος 2005, 12:39

ΛΡ3 για προίκα?

Μπα, ζήτα κανά σπίτι προικώο και τρία διαμερίσματα για ενοίκια!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό discoman » 30 Μάιος 2005, 16:38

Περα απο ολα αυτα θα ελεγα οτι ειναι και το πιο κινηματογραφικο τετρακινητο αφου αν εχετα παρατηρησει παιζει σε πολλες ταινιες βιντεο κλιπ σειρες ολα βεββαια αμερικανικα . Μεχρι που ειναι το μπαρακι να πιω ενα ποτο μου εχει ζητηθει απο γυναικα και γω τις αναφερα βεβαια οτι ποτο και οδηγηση απαγορευεται ,εχω ακουσει ομως για μια γυναικα ζωγραφο που εχει τοποθετησει σε σταθερο σημειο στο πισω μερος καφετερια εσπρεσο μ με πριζα ? πως το εκανε αυτο? εγω θα ηθελα ενα ψυγειακη για παγωμενα και μπαρακι . Ο μπασος ηχος ειναι αρκετος και ευχαριστος για μενα μετα απο την τοποθετηση της γνησιας εξ αγγλιας εξατμισης μαζι με το μεσαιο καζανακι . Δεν με ενοχλει το διλιτρο ειναι θεμα συνηθειας και του να βρεις το ρυθμο του ειναι δε δυνατοτερο απο πολλα καινουρια και σε ανηφορες που το εχω τεσταρει ,τα δε 120 140 ειναι μια χαρα σιγουρα σταθερα με ασφαλεια και πατημα ειναι απολαυση και δνε χρειαζεται τιποτα αλλο .Εισαι δε και στο οριο του νομου μεσα ΑΥΤΟ που θελει λυση ειναι το που βαζεις το αριστερο ποδι στην πολη οπου εχεις συχνες αλλαγες ,μαλλον για πατεντα το βλεπω μηπως ξερει κανεις . Το να συναντησεις δε ενα disco στο δρομο ειναι παντα μια χαρα ενα φτερουγισμα και σκεφτομε πως πρεπει να προσεγιζω αυτους τους συναδελφους που μπορει να εχουν το αυτοκινητο αλλα δεν ειναι μαζι μας και που ισως να χρειαζονται και μια βοηθεια γενικοτερη , εδω μια γνωμη του pantg θα ηταν καλη .Ειναι παντως ενα δισυποστατο οχημα που ειναι εξισου καλο σε ολα και σου προσφερει το κατι παραπανω θα ελεγα οτι ειναι διιασκεδαστικο ηρεμιστικο σε αλλο κοσμο ακομη και αντιαγχολυτικο ,οσο δε για αυτους που καθονται πισω μου εχει αναφερθει απο φιλους μου κυνηγους με vitara trooper kai nissan oti πρωτη φορα τους πηρε ο υπνος .Αυτο δε που εχω παρατηρησει ειναι οτι και οδηγοι καινουριων τετρκινητων κοιτουν με δεος την γκαρσονιερα και μαλλον αισθανονται αβολα ειναι δε σιγουρο οτι στο δρομο ολα τα υπολοιπα τετρακινητα θελουν να σε περασουν κανοντας μια μαγκια . Ωρες ωρες αισθανομε οτι κομπλαρουν οπως κομπλαρεις απεναντι σε ενα διμετρο μωρο . Τελος εχουν δικιο αυτοι που λενε οτι το αυτοκινητο ειναι ψυχολογια .Οταν πραγματι μπαινω μεσα ειμαι σε αλλο κοσμο και νοιωθω την διαφορετικοτητα του οχηματος να επιδρα θετικα πανω μου Ειναι το πιο αγαπητο οχημα που ειχα ποτε απο τα 10 που εχω αλλαξει στην αυτοκινηστικη μου καριερα και παραδοξως ειναι το πιο προβληματικο το πιο τριζατο το πιο πολυεξοδο το πιο αργο το πιο αγγλικο :?: το πιο δεν ξερω και γω τι αλλο αλλα το μοναδικο disco τοσο μοναδικο και διαφορετικο οσο να βλεπεις γατακια να θηλαζουν απο σκυλα :shock:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 30 Μάιος 2005, 18:35

Άσε που χρησιμοποιήθηκε και από τον Τζανετάκο κόντρα στη Φώφη............... :riding: :riding:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό discoman » 30 Μάιος 2005, 19:21

Σωστο αλλα στο τελος ο τανετακος εχασε απο την φωφη αλλα ο τζανετακος παραμενει τζανετακος :razz: :car3: :car3: :horseshit:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό firelord » 31 Μάιος 2005, 12:01

ποιά είναι η Φώφη ωρέ παλληκάρια?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό IKE » 31 Μάιος 2005, 12:13

Η υπερνομάρχης :)
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό firelord » 31 Μάιος 2005, 12:22

χοχο σε άλλο τζανετάκο πήγε το μυαλό μου! Αυτόν με τις καρπαζιές!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό IKE » 31 Μάιος 2005, 13:17

Ε δεν έπεσες και πολύ έξω!
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό spartacus » 31 Μάιος 2005, 19:18

Θα συμφωνησω με τον Discoman ο οποιος εθιξε θεμα συναντησης ιδιοκτητων disco υποθετω η μηπως γενικα LR? και θα παραθεσω ενα σημερινο καταπληκτικο συμβαν το οποιο εδωσε μια ανεμελια στη μερα ..τοσο που το παρατηρησαν και οι συναδελφοι ΑΛΛΑ και οι ασθενεις :sad4: !!!! ο γιατρος στην κοσμο του σημερα........!!!! Το πρωι κατεβαινοντας κατηφης εις το 3 υπογειο που βρισκεται το Α3 βρισκω στον υαλοκαθαριστηρα ενα "μπιλετο"!!!! :scratch: Βεβαια η αληθεια ειναι οτι το μυαλο μου πηγε σε κανενα στριμμενο γερμανο που κατι θα του ξινησε αλλα επεσα εξω ευτυχως....Στο παρκινγκ υπαρχουν 3 Defender 1 Disco και ναι ωωω ναι 2 Hummer...ενας ιδιοκτητης Defender ειδε το αυτοκολλητο του ελληνικου συλλογου LR και μιας και ο εδω συλλλογος στο Aachen ειναι απο τους γνωστους και υπερδραστηριους LR clubs ζητουσε πληροφοριες οπως ποσοι ειμαστε τι κανουμε και τα λοιπα και τα λοιπα ...ετσι ετρεχε και μενα ο μυαλο μου σημερα σε κααραβανια LR να κατηφοριζουν απο την γερμανια ωσαν τους δωριεις για offroad meeting στην ελλαδα.....η συνεχεια επεται μιας και ηδη εχω εθει σε επαφη σχεδον με το club εδω και ......μπορει να προκυψει διακρατικη συναντηση... :grouphuuug:
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Ιουν 2005, 10:57

Αγαπητοί φίλοι,

το θέμα της συγκεντρώσεως των φίλων και ιδιοκτητών Land Rover είναι κάτι το οποίο έχει συζητηθεί και σχεδιάζεται με σταθερούς ρυθμούς.
Ηδη έχουν βρεθεί δύο τοποθεσίες που μπορούν να προσφέρουν υποστήριξη για σωστή διοργάνωση και απλώς συζητείται το θέμα του αν θα χρησιμοποιηθούν χορηγοί και αν να ποιοί ή αν θα υπάρχει χρέωση ανά όχημα ή ανά συμμετέχοντα ή θεατή.

Οπως καταλαβαίνετε κάποια τέτοια συγκέντρωση για να στηθεί και να λειτουργήσει σωστά θέλει χρόνο, τρέξιμο και χρήματα.

--------

Τώρα όσον αφορά τις εκδρομές αν υπάρχει πραγματική επιθυμία και σίγουρες συμμετοχές μπορούμε να οργανώσουμε κάτι. Για να στηθεί σωστά και πάλι θα θέλει όμως έξοδα και κάλυψη αυτών.

--------

Για την "διακρατική" συνάντηση αν θέλετε μπορείς Spartacus να δώσεις τα στοιχεία μου (τα έχεις όλα) στον αρμόδιο Γερμανό.
Αγγλους, Γαλλους, Ολλανδούς, ΝοτιοΑφρικάνους, Αμερικανούς, Γιβραλταριανούς κλπ έχουμε ήδη φιλοξενήσει στην Ελλάδα όποτε μην ανησυχείτε. Το club έχει σαφώς πιό ενεργό παρουσία στο εξωτερικό από όσο στην Ελλάδα. Και ο λόγος είναι απλός και τον έχουμε ήδη εξηγήσει στο παρελθόν. Ειμαστε λίγοι και φίλοι και θεωρούμε ότι αυτό είναι καλύτερο από το να είμαστε πολλοί και να τρωγόμαστε μεταξύ μας.
Με τους ξένους τα πράγματα είναι διαφορετικά. Ερχονται , διασκεδάζουμε, πάμε τους βρίσκουμε και όλα μέλι - γάλα.

Χαιρετώ
pantg
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες