Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

DISCOVERY = EΞΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό michailbm » 25 Μάιος 2005, 23:19

Τελικα ρε παιδια να παρω ή οχι ???
Χαϊδευει ή δαγκωνει ???
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό discoman » 26 Μάιος 2005, 07:30

Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις . Αν τοχειις μεσα σου παρτο αλλα κρατα και το mitsubishaki για καλο κακο
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό michailbm » 26 Μάιος 2005, 08:34

Ωχ!!!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Μάιος 2005, 10:29

discoman έγραψε:Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις . Αν τοχειις μεσα σου παρτο αλλα κρατα και το mitsubishaki για καλο κακο


ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;; :?: :?: :?: :?:

Δε συμφωνώ..... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Εφόσον το συντηρείς σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα..... :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pantg » 26 Μάιος 2005, 13:16

Φίλε Michailbm γειά,

τα land rover καλό είναι να τα αγοράζεις συνειδητοποιημένος για το τί πρόκειται να έχεις στα χέρια σου.
Δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα γιαπωνέζικα.
Ζητούν από τους ιδιοκτήτες τους εμπλοκή πραγματική δηλαδή να μπορείς να τα "σκαλίσεις" και μόνος σου. Οχι τίποτε περίεργο απλώς να μπορείς να δουλέψεις λίγο απλά εργαλεία, κατσαβίδια, να καταλαβαίνεις λίγο το τί γίνεται με τα ηλεκτρολογικά και μηχανολογικά.
Πρέπει να έχεις καλό και έμπιστο μηχανικό και ηλεκτρολόγο.
Καλό είναι να γνωρίζεις αγγλικά για να μπορείς να διαβάσεις το service manual αν δεν έχει δικό σου καλό μηχανικό που να τα ξέρει ήδη.
Τέλος πρέπει να έχεις και ένα δεύτερο αυτοκίνητο.
Οχι γιατί θα σε αφήνει στο δρόμο αλλά γιατί πάντα καλό είναι να μπορείς να έχεις κάτι "καβάντζα".
Ενα σωστά συντηρημένο (και έξυπνα να προσθέσω) Land Rover χαλάει τόσο συχνά όσο και ένα άλλο αυτοκίνητο.
Ιδίως τα παλαιότερα και απλούστερα μοντέλα (ακόμη και το Discovery Mpi) είναι εξαιρετικά εύκολα στην συντήρηση και δεν βγάζουν ακριβές ζημιές αν ξέρεις πώς να τα οδηγείς και να τα συντηρείς.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό michailbm » 26 Μάιος 2005, 13:35

Αγαπητέ Pantg οι γνώσεις μου πάνω στα μηχανολογικά είναι αρκετές έως άριστες , όσο για το αν χειρίζομαι τα κατσαβίδια κλπ όχι μόνο τα χειρίζομαι αλλά κάτι παραπάνω ! (τα αυτοκίνητα που είχα από παιδί μέχρι τα 29-30 μου ήταν σχεδόν "ιδιοκατασκευη" αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό!)
Δεν με φοβίζει αυτό ούτε και ο μηχανικός γιατι έχω και είναι κάτι παραπάνω από φίλος είναι "αδερφός" !
Αυτό που με τρομάζει είναι τα ανταλλακτικά του που κάνουν μια περιούσια και το ότι δεν υπάρχει πια ο χρόνος ενασχόλησης!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό firelord » 26 Μάιος 2005, 13:39

έλα εσύ κοντά μου και σου έχω ένα μαστόρι λελούδι!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό vagelis » 26 Μάιος 2005, 14:02

Eγω συμφωνω με τον superspy αν το συντηρεις σωστα δεν εχεις κανενα προβλημα,επισης ειναι το αυτοκινητο που επανω του μπορεις να κανεις οτι μετατροπη θελεις,ψηλωμα ,χαμηλωμα κοντιμα,αλλαγη μηχανης,υπαρχουν δεκαδες βελτιωτες που βγαζουν εξαρτηματα γιαυτο το αυτοκινητο,οσο για ανταλακτικα ειναι πολυ πιο φθηνα απο τα γιαπωνεζικα αρκει να ξερεις απο που αγοραζεις,εγω ποτε δεν μετανιωσα για την αγορα τους.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό discoman » 26 Μάιος 2005, 16:04

Κακα τα ψεματα το disco ειναι ενα ιδιαιτερο οχημα με τα καλα του και τα κακα του οπως σε ολα τα οχηματα .Αυτο που σιγουρα μπορω να πω ειναι οτι δεν ειναι οχημα καθημερινο .Αυτο το κατα λαβαινεις ευκολα μεσα στην πολη .Θελει κατι το παραπανω σε ολα απο ενα ιχ ,γενικα σε δυσκολευει .ΕΞξαλου και ο κατασκευαστης δνε το δινει για αυτο .Ειναι οχημα μεγαλων ταξιδιων σε ασφαλτο και χωμα οχημα αναψυχης και ευχαριστησηςεκδρομικο και εξερευνητικο. Θελει περισοτερα απο οποιοδηποτε αλλο οχημα σε φροντιδα αγαπη και προδρεμ. Για αυτο κρατα και το μητσο αν μπορεις και αφου το δεις μονος σου κανε οτι νομιζεις . Εγω το ερωτευτηκα πριν 10 χρονια οταν το ειδα με 7 ατομα να κατεβαινει απο ενα υποτυπωδες δρομο στα κυθηρα σε μια ακτη χαλαρα και εμεινα .Απο τοτε ειμαστε πολυ αγαπημενοι και ευτυχισμενοι παρολο που τσακωνομαστε συχνα :)
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό firelord » 26 Μάιος 2005, 22:05

θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη

και θα αντιπαρατεθώ εν μέρει με τον φίλο ντίσκομαν, όχι επί της ουσίας, αλλά επί τη βάση του οτι για μένα το ντίσκο είναι το καθημερινό όχημα πόλης και το ευχαριστιέμαι πάρα πολύ!

(ίσως συνδράμει και το γεγονός πως έχω χώρο στάθμευσης και στο σπίτι και στο γραφείο, αλλά αν εξαιρέσεις το πάρκινγκ, σε όλα τα άλλα είναι απόλαυση!)
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό spartacus » 27 Μάιος 2005, 11:35

firelord έγραψε:
( αλλά αν εξαιρέσεις το πάρκινγκ, σε όλα τα άλλα είναι απόλαυση!)
αλλά αν εξαιρέσεις το πάρκινγκ....
Eidika me 2 EPIBATIDES sto pisw ka8isma kai meta apo mexikaniko geuma.......e giwrgo
Land rovers dont get stuck,they simply get temporarily delayed!
Morgan +8 (with lucas electrics!)
Porsche 930/911 03/1975 (die erste turbo)
TVR Griffith
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Δημοσίευσηαπό firelord » 27 Μάιος 2005, 11:48

εξειδίκευσε το 'επιβάτιδες' για να μην υπάρξουν....συζυγικά προβλήματα! ΧΑΧΑ!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό discoman » 28 Μάιος 2005, 07:24

Με αυτο το τελευταιο ( επιβατιδες) συμφωνω και γω >ειναι το καλυτερο που μπορει να συμβει διιοτι τα μωρα την βρισκουν στο πισω καθισμα απο τηνωρα που θα μπουν πισω ,Κατι παθαινουν ισως νομιζουν οτι βρισκονται σε μια πολυτελη γκαρσονερια και αν φωρανε και φουστα απλωνονται σε τετοιο σημειο που νοιωθουν οτι το επομενο που πρεπει να κανουν μετα απο αυτη την χαλαρωση εναι να ξαπλωσουν και σε ενα κρεβατι η να νοιωσουν την εμπειρια της απολαυσης στο βουνο στο πουθενα αφου βεβαια εχουν παρει τον ρυθμο του ταρακουνηματος απο τις πετρες και της λακουβες .Οσο για το παρκαρισμα ανφερω στο φιλο firelord οτι χθες προσπαθουσα να παρκαρω μπροστα απο ενα miata με οπισθεν και εψαχνα να βρω που ειναι γιατι δεν φαινοταν τιποτε δε, εχω βαλει και κατω απο τον προφυλακτηρα εν z3 ενος δικηγορου απο την κηφισια οποτε εχω κακη εμειρια , να αναφερω οτι ολες δε τις ζημιες τις χονδρες τις εχω κανει μονος μου σε βουνα και δενδρα και βραχους που δεν μου ζηταν και ασφαλεια :razz: Μπορει να μου πει καπιοιος το αριστερο ποδι του οταν το παιρνει απο το αμπραγιαζ που το βαζει? qouiz ?
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Μάιος 2005, 09:03

κάθεται επάνω του!

πάντως συνομολογώ τα λεγόμενα του φίλτατου discoman, κάτι παθαίνουν τα θηλυκά εκεί μέσα!

άσε που ακούς και κάτι ουαου και πωπωπω, οπότε το μόνο που σε σώζει είναι έξτρα θορυβώδη καζανάκια!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Μάιος 2005, 09:33

Αγαπητοί φίλοι firelord και discoman,

είναι πραγματικό γεγονός αυτό που αναφέρεται και οι δύο σας και σίγουρα έχουν προσέξει και οι άλλοι ιδιοκτήτης και/ή χρήστες Discovery.

Για την ακρίβεια δημιουργούνται περίεργες παρενέργειες γενικότερα σε διάφορες κατηγορίες ανθρώπων όταν ταξιδεύουν με Discovery (και Range Rover). Oι συνηθέστερες εξ αυτών είναι:
1. Τα παιδιά κοιμούνται πολύ εύκολα στο πίσω κάθισμα, τείνουν επίσης να κάθονται πιό ήρεμα καθώς το ανασηκωμένο πίσω κάθισμα προσφέρει πανοραμική θέα και τα χαμηλά παράθυρα στις πλαϊνές πόρτες τους επιτρέπουν να βλέπουν καλύτερα και πιό εύκολα και από τα πλάγια. Επίσης το μεγάλο ύψος της οροφής τους δίνει αίσθηση ελευθερίας και άνεσης. Το θέμα του ύψους της οροφής για τους πίσω δεν έχει εφαρμογή στο Range Rover όμως.
2. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία επίσης έχουν την ίδια αίσθηση και συμπτώματα τάσης για ύπνο.
3. Αναφορικά με τα θηλυκά θα προσθέσω ότι καθώς όλες τους σχεδόν έχουν τάσεις επιδειξιομανίας χαίρουνται επιπροσθέτως το ότι φαίνονται περισσότερο όταν είναι μέσα στο Discovery. Από την άλλη πλευρά όμως δεν έχουν το ενοχλητικό για τις κυρίες και δεσποινίδες φαινόμενο του να τους κοιτάνε τα πόδια/φούστα/φόρεμα/μπούστο/ντεκολτέ οι ενοχλητικοί από τα πλαϊνά αυτοκίνητα καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις τα άλλα αυτοκίνητα βρίσκονται σε χαμηλότερο ύψος και πολύ απλά δεν μπορούν να δουν.
Το Discovery με το μεγάλο ύψος της οροφής του επίσης προσφέρεται και για "συνερεύσεις" χωρίς ταλαιπωρία.
Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα, από όσο γνωρίζω, το ΜΟΝΟ αυτοκίνητο που έχει επισήμως και επιστημονικώς αποδειχθεί ότι προσφέρει αρκετό χώρο για "συνεύρεση" είναι το Range Rover Classic. Aυτό ήταν αποτέλεσμα του ορισμού ειδικής ανθρωπομετρικής ιατροδικαστικής επιτροπής επιστημόνων από ανώτατο Αγγλικό Δικαστήριο το οποίο εκδίκαζε υπόθεση βιασμού Αγγλίδας μέσα σε τέτοιου είδους αυτοκίνητο.
Αν σκεφτεί λοιπόν κανείς ότι το Discovery έχει μεγαλυτέρους χώρους τόσο εμπρός όσο και πίσω από το Range Rover Classic καταλαβαίνει κανείς εύκολα ότι ιδίως όταν και οι δύο συμφωνούν τα πράγματα θα είναι πολύ πιό εύκολα και διασκεδαστικά.
Προσωπικά πάντως συνιστώ το πίσω κάθισμα και ιδίως αν έχει τοποθετηθεί και πλέγμα μεταξύ το χώρου αποσκευών και επιβατών για καλύτερη στήριξη......

Αυτά και χαιρετώ
pantg
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες