Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ DEFENDER

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ DEFENDER

Δημοσίευσηαπό nikglock17 » 20 Μαρ 2004, 00:37

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΟ PRIMERA.ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ 110.ΤΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΧΕΙ,ΤΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ,ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ(ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙΕΙ).ΜΙΛΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΟΥ 95 ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΩΝ 4Χ4.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΜΕ GRAND VITARA.
nikglock17
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 11 Ιαν 2004, 17:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό fatman » 20 Μαρ 2004, 15:16

Απαντω οχι απαραιτητα με την σωστη σειρα..
Για καταναλωση τα εχουμε ξανασυζητησει στα αλλα posts της ενοτητας Land Rover.
Πρεπει να προσδιορισεις την χρηση που θα κανεις στο αυτοκινητο για να σου πει καποιος για αξιοπιστια,δηλαδη αν κανεις σε ενα χρονο 7000 χλμ και σου χαλασει και μια φορα μεσα στο χρονο,θα θεωρηται αξιοπιστο, ετσι??
Ενω αν θα το χρησιμοποιεις για κανονικο μεσο μεταφορας....
Οτι και να γραφουν στις αγγελιες για ετος κατασκευης ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ!!
Το 110 και το 90 ερχοντουσαν στην Ελλαδα μεχρι το 1991.
Ειχαν ολα καρμπυρατερ,ειχε παρει πολλα η αστυνομια και τωρα τα πουλανε για μοντελα 1995(απο ΟΔΔΥ)
Πολλα ειχαν αγοραστει σαν επαγγελματικα, τοτε με την εξαρση των τζιπ του Κολωνακιου.
Πολλα δεν εχουν γνωρισει στοργη απο τους ιδιοκτητες τους και οι τιμες εχουν ξεφυγει σε τρελλα υψη.
Μοντελα 95 και μετα ειναι μονο diesel και θα τα βρεις απο το εξωτερικο σαν μεταχειρισμενα.(Πιο πολλα για το θεμα θα σου πει ο pantg - στειλε του pm ή mail και θα μαθεις πολλα...).
Παντως ξεκαθαρισε το θεμα της χρησης και ολο και καποιος θα ξανα απαντησει!
Παντως διαβασε προσεκτικα και τα υπολοιπα θεματα της ενοτητασ και οι απαντησεις που ψαχνεις ειναι διασκορπισμενες μεσα.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pantg » 20 Μαρ 2004, 21:08

fatman ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

nikglock17 έχεις καμμιά σχέση με τα συγκεκριμένα "κουμπούρια"???????

Οσον αφορά το 110 πάρε με ένα τηλέφωνο στο 22950 37637 για να σε ενημερώσω.
Ενδεικτικά να σου πώ πως μετά τις τελευταίες δημοπρασίες στον ΟΔΔΥ οι τιμές των άφτιαχτων αυτοκινήτων έχουν απογειωθεί εντελώς και οι δύο βασικοί έμποροι που τα "χτυπάνε" εκεί τα δίνουν στα 10.000 Ευρώ.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 διαθέσιμα άφτιαχτα αυτοκίνητα στα 8.500 με 9.000 Ευρώ και ένα σε λίγο χειρότερη κατάσταση στα 7.500 Ευρώ. (αυτό είναι δικό μου και το πουλάω)

Απο έτοιμα για κυκλοφορία 110 υπάρχει ένα στα 18.000 Ευρώ και ετοιμάζονται και άλλα 2 στα ίδια (ίσως και λίγο παραπάνω) χρήματα.

Η πλειονότητα των 110 με άδεια ΙΧΕ είναι προελεύσεως ΟΔΔΥ, πρώην αυτοκίνητα της Ελληνικής Αστυνομίας και της Ασφάλειας και σε εξαιρετικές περιπτώσεις απο κατασχέσεις.
Τα 3πορτα 110 είναι της Αστυνομίας ενώ τα 5πορτα (πολύ σπάνια αυτά) ειναι της Ασφάλειας.
Αυτά της αστυνομίας και της Ασφάλειας είναι μοντέλα 1989 έως 1991.

Τα αποθέματα σχεδόν έχουν εξαντληθεί και οι τιμές ανεβάνουν σε κάθε δημοπρασία.

Ασφάλιστρα παίζουν ανάλογα με την ασφαλιστική και το bonus-malus του οδηγού.

Η κατανάλωση είναι σχετικά υψηλή αλλά υπάρχουν τρόποι να περιορισθεί σημαντικά αν επενδύσεις σε διαφορετικά καρμπυρατέρ ή ιντζέξιον, διαφορετικές σχέσεις στο κεντρικό διαφορικό (βάλεις αυτό του RaRo Classic 3.5). Φήμες αναφέρουν πως αν το καλύψεις με βαζελίνη έχει μείωση κατανάλωσης κατά 50% λόγω μειωμένης τριβής του στον αέρα στις υπερηχητικές ταχύτητες(κάνω πλάκα)
Ούτως ή άλλως το 110 κινείται σε υπερηχητικές ταχύτητες και για το λόγο αυτό δεν ακούς το στερεοφωνικό μέσα στο αυτοκίνητο (κάνω πλάκα και πάλι)

Θα περιμένω να μου τηλεφωνήσεις αύριο Κυριακή αν θέλεις να τα πούμε πιό επισταμένα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό nikglock17 » 21 Μαρ 2004, 01:33

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ GLOCK ΝΑΙ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ 110 5ΘΥΡΟ.ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΑ.ΤΟ ΣΟΥΛΟΥΠΙ ΤΟΥ 5Θ ΤΟ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ.ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΠΕΙΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΒΑΝΤΖΩΣΩ ΕΓΩ ΜΕΤΑ(ΤΟΥ ΠΑΣΑΡΩ ΤΟ GRAND VITARA KAI ΜΗΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΗ).ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ 110 5Θ ΝΤΙΖΕΛ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΑ ΑΓΓΛΙΑ ΣΤΟ LYDD ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΣΕ ΣΤΙΒΟ ΜΑΧΗΣ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ,Ο ΕΡΩΤΑΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΗΤΑΝ ΑΠΑΙΧΤΟ.ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕΡΙΑ.ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΕΧΕΙ ΦΤΗΝΗ ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ,ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ.
TO ΚΑΥΜΕΝΟ ΤΟ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΩ ΘΑ ΞΕΧΡΕΩΝΩ ΠΑΛΙΟΣΙΔΕΡΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.
nikglock17
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 11 Ιαν 2004, 17:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Μαρ 2004, 08:17

Nikglock17 γειά σου,

Oτιδήποτε και αν αποφασίσεις θα σου πρότεινα να μείνεις μακρυά απο μεταχειρισμένο από Γερμανία, Βελγιο, Ολλανδία.
Οι τιμές μπορεί να είναι χαμηλότερες απο άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά αυτό που γλυτώνεις σε τιμή αγοράς θα το πληρώσεις πολλαπλάσιο σε επισκευές (και αν επισκευάζονται) για σκουριές και οξειδώσεις του αλουμινίου.

Μήπως και ασχολείσαι και με την πρακτική σκοποβολή??????


Αν το 110 το σκέφτεσαι για εσένα τότε εντάξει. Αν είναι όμως να το χρησιμοποιεί ο πατέρας σου μάλλον θα σε κατσαδιάζει στο μέλλον όταν θα το συγκρίνει με το PRIMERA. Εκτός και αν ξέρει και εκείνος "τι εστί" 110 και το κάνει συνειδητοποιημένα. Πάντως το 110 δεν θα έχει ούτε την οικονομία, ούτε τις επιδόσεις, ούτε την άνεση και ευκολία χειρισμού του PRIMERA οπότε οφείλεις τουλάχιστον να τον προειδοποιήσεις.
Αν τώρα του δώσεις το GRAND VITARA τα πράγματα αλλάζουν καθώς αυτό είναι πολύ πιό πολιτισμένο από το 110.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό nikglock17 » 22 Μαρ 2004, 01:49

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΩΡΑ?ΤΑ 110 ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ 5ΘΥΡΑ?
ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ.ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Η' ΜΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΕΝΑΡΙΑ.ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ.
nikglock17
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 11 Ιαν 2004, 17:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Μαρ 2004, 11:08

δύο βασικοί έμποροι που τα "χτυπάνε" εκεί τα δίνουν στα 10.000 Ευρώ.


Μήπως πρέπει να τους πεί κάποιος ότι έχουν "ΞΕΦΥΓΕΙ" εντελώς.


110 υπάρχει ένα στα 18.000 Ευρώ


Πόσο;;;;;;;;;;;
Μα καλά υπάρχουν άτομα που δίνουν τόσα για ένα ξαναβαμένο λιωμένο ρημάδι;

Μα καλά μυαλό δεν υπάρχει; Εντάξει το Defender είναι το απόλυτο για εκτός δρόμου, αλλά για ένα παλιοσαπάκι τόσα χρήματα δεν αξίζει με τίποτα.

Αλλα δεν φταίνε αυτοί που τα πουλάνε, αλλά οι άλλοι που τα αγοράζουνε!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Aνάρτηση

Δημοσίευσηαπό aapo » 23 Μαρ 2004, 21:13

Οποιος θέλει νά δεί ανάρτηση ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ νά σκυψει κάτω από τό LR τού pjd φορά τώρα τήν EXTREME EVOLUTION διαδρομή παρακαλώ περίπου 80cm. Eγώ ζήλεψα :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό discoman » 23 Μαρ 2004, 22:26

αν μπορειτε καμια φοτο ?
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Μαρ 2004, 01:06

Προσοχή όμως γιατί ειναι καθαρά χωμάτινη και καλό είναι να μην την χρησιμοποιεί στο δρόμο και κυρίως σε μεγάλες ταχύτητες.

Πάντως είναι ιδιαιτέρως εντυπωσιακή ιδίως όταν υπάρχει συμπίεση της μίας άκρης του άξονα και έκταση της άλλης.
Στο Billing είχα δει την κλόπηright της SCORPION στο exCamelTrophy Disco 300Τdi που εχει ο ένας εκ των ιδιοκτητών της.

Και να μην ξεχνάμε και το θέμα του κόστους που δεν είναι και ιδιαίτερα χαμηλό (μάλλον σχετικά υψηλό θα το έλεγα)

Την αγόρασε από την SCORPION ή πήρε την γνήσια?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό discoman » 23 Οκτ 2004, 18:16

ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ DEFEDER ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΦΘΗΚΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΛΗΦΘΟΥΝ ΤΑ ΑΡΜΟΔΙΑ ΟΡΓΑΝΑ :lol:
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες