Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Snorkel

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Snorkel

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 30 Σεπ 2007, 00:54

Η επομενη παντεντα λεω να ναι ενα Snorkel. Τι διατομη εχει η σωληνα? εχει κανεις καμια συμβουλη ως προς την κατασκευη, υλικα κλπ?
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Σεπ 2007, 10:30

Φιλε mudnolis,

το ΜΟΝΟ που θα λειτουργήσει ΣΩΣΤΑ και αποδοτικά είναι το γνήσιο της MANTEC. Δοκιμασμένο και έχει πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα.

Την ΜΑΝΤΕC την αντιπροσωπεύω στην Ελλάδα και υπάρχει φίλος στο φόρουμ που το έβαλε εδώ και καιρό (αφήνω τους εκτός φόρουμ ή με άλλων τύπων κινητήρες) και νομίζω ότι μπορεί και εκείνος να σου πει ότι άξιζε.

Για τιμή αν σε ενδιαφέρει στείλε μου π.μ. εκτός και αν θέλουν και άλλοι να την μάθουν. Δεν έχει καμμία σχέση με τα Safari κλπ καθώς θα σου στοιχίσει ίσως και λιγότερο από την αξία των σωλήνων και των άλλων υλικών που θα πρέπει να πάρεις και του χρόνου που θα σπαταλήσεις άδικα και των λαθών που θα κάνεις. Και το βασικότερο ότι θα έχεις τον σωστό και εργοστασιακό εξοπλισμό για το αυτοκίνητό σου.

Η τιμή μπορεί να συμπιεσθεί αν πρόκειται για μαζική παραγγελία (πάνω από 5 κομμάτια) οπότε αξίζει να οργανώσετε κάτι, αν υπάρχει ενδιαφέρον

Από την άλλη πλευρά είναι γεγονός ότι η ιδιοκατασκευή σε κάνει πιό περήφανο. Αν θέλεις να προχωρήσεις προς αυτή την κατεύθυνση υπάρχει ανάλογη καταχώρηση στο φόρουμ και στην ενότητα που βρισκόμαστε. Ψάξε με την συσκευή αναζήτησης που υπάρχει στο τέλος της σελίδας των περιεχομένων της ενότητας για "snorkel" και θα το βρείς.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 18 Νοέμ 2007, 23:23

Mηπως μπορει καποιος να μου πει τη διατομη της σωληνας του σνορκελ? Ετοιμαζομαι για παντεντα 8)
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό MUDDY_DISCO » 18 Νοέμ 2007, 23:49

απο 60 εως 70φ εισαι μια χαρα το δικο μου το εχω με 60φ και δουλευει θαυμασια
Άβαταρ μέλους
MUDDY_DISCO
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 03 Σεπ 2006, 22:41

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Νοέμ 2007, 11:37

Mανώλη καλημέρα και καλή εβδομάδα,

20.5 εκατοστά διάμετρος εξωτερικά στο σημείο εισόδου αέρος στο στρογγυλό τμήμα, μετά δηλαδή το "μανιτάρι" (ας το πούμε έτσι αν και έχει διαφορετικό σχήμα)

Από υλικά θα σου πρότεινα κάτι σε γαλβανισμένο λεπτό ή επεξεργασμένο κατά της οξείδωσης σωλήνα.

Πλαστικό ΔΕΝ θα σου συνιστούσα. Μπορεί ίσως να δουλεύεται πιό άνετα και να μπορείς να το κουρμπάρεις και κόψεις/κολλήσεις έτσι ώστε να τοποθετηθεί σωστά στο αυτοκίνητό σου. Ομως τα πλαστικά σπάνε πιό εύκολα από χτυπήματα, γίνονται ακόμη πιό ευαίσθητα όσο δέχονται την ηλιακή ακτινοβολία και έχουν και μικρότερη ικανότητα αποβολής θερμοκρασίας (για να δροσίζεται κι άλλο ο αέρας, αν και εκεί μιλάμε για οριακές συνήθως διαφορές)
Αν πρόκειται να βάλεις συρματόσχοινα προστασίας του μπαρμπριζ από κλαδιά τότε ΙΣΩΣ το πλαστικό σνορκελ να είναι μία βολική λύση.
Πάντως προσωπικά προτιμώ το μεταλλικό. Προσοχή μόνο στην ΣΩΣΤΗ αντισκωριακή προετοιμασία του.

Καλή δύναμη στην πατέντα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 19 Νοέμ 2007, 12:07

[quote="pantg"]Mανώλη καλημέρα και καλή εβδομάδα,

20.5 εκατοστά διάμετρος εξωτερικά στο σημείο εισόδου αέρος στο στρογγυλό τμήμα, μετά δηλαδή το "μανιτάρι" (ας το πούμε έτσι αν και έχει διαφορετικό σχήμα)

20,5 διαμετρος?? Μηπως εννοεις κατι αλλο?
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Νοέμ 2007, 12:12

Συγγνώμη,

περίμετρος 20.5 εκατοστά και όχι διάμετρος όπως σου έγραψα.

Μετά από τρεις ημέρες ξαγρύπνιας σε νοσοκομείο ακόμη προσπαθώ να συνέλθω, οπότε ελπίζω να μπορείς να μου δικαιολογήσεις το μπέρδεμα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό alp » 19 Νοέμ 2007, 14:54

ηθελα να βαλω και γω, αλλα τελικα το απερριψα.

Μου εχει μεινει ολοκαινουργιο στο κουτι του ενα "καπελο-μανιταρι" της Britpart Φ65.

αν σε ενδιαφερει στειλε πμ


καλη τυχη anyway και μην ξεχασεις να ανεβασεις και τους εξαερισμους εκει ψηλα...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες