Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Turbo k-series

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Turbo k-series

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 31 Οκτ 2007, 13:02

http://www.morego.co.uk/bbr-gti/RoverK.php#300T
Δειτε την παραπάνω σελίδα που αφορά tuning του κινητήρα του freelander. Έχει ενδιαφέρον!
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό pantg » 31 Οκτ 2007, 14:46

Αντρέα γειά,

πραγματικά ενδιαφέρον το sire της BBR και σε ευχαριστούμε για την γνωστοποίησή του. Ειχα υπόψη μου μόνο την βελτίωση που προσφέρει η Turbo Technics για τον K series.

Ομως με τα προβλήματα που τόσοι και τόσοι ιδιοκτήτες του κινητήρα αυτού είχαν και έχουν ίσως ακούγεται λίγο περίεργο το να συζητάμε για βελτίωση της απόδοσης του K-series.

Από την άλλη πλευρά όμως μετά από τόσο χρόνο εξέλιξης και αντιμετώπισης των προβλημάτων πολλοί υποστηρίζουν ότι ο κινητήρας αυτός μπορεί να λειτουργεί χωρίς ζημιές. Και όντως έχουν υπάρξει και περιπτώσεις αύξησης ιπποδύναμης και ροπής σε εντελώς "παρανοϊκά" επίπεδα με αξιοπιστία.
Φυσικά υπάρχουν και κιτ βελτίωσης σε λογικό βαθμό.

Ενα τέτοιο προσφέρει και η αντιπροσωπεία στα 132 άλογα και νομίζω ότι το κόστος με την τοποθέτηση είναι τελικά χαμηλότερο από αυτό που διαφημίζεται στο site της BBR.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 31 Οκτ 2007, 18:34

300 αλογάκια;;;

Ερεθιστικό. Αλλά...από την άλλη, το Freebie είναι βενζίνη και δεν έχει "κοντά".

Ναι, το defender είναι πια μονόδρομος...κάποια στιγμή.


=================================================

Υ.Γ. Παντελή, αληθεύει ότι έκανες test drive πρόσφατα το Defender με Θεσσαλονικιό offroader ο οποίος τελικά το παρήγγειλε...;;; :D :D :D
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 31 Οκτ 2007, 19:11

Θανάση επιβεβαιώνω τις φήμες.
Να είναι καλά ο Μιχάλης μου πρότεινε να πάμε μαζί βόλτα με το 110 που του έδωσαν εδώ στην Αττική για test drive για να του πω και την δική μου γνώμη για το νέο αυτό μοντέλο.

Ομως του άρεσε τόσο πολύ που δεν χρειάστηκε να πω εγώ τίποτε.

Τις πρώτες μου εντυπώσεις άλλωστε τις είχα μεταφέρει και στο φόρουμ μας.

Το μόνο που μπορώ να υποστηρίξω ότι τον βοήθησα να επιλέξει ήταν να παραγγείλει τελικά το 110 και όχι το 90 που ήθελε.

Οικογενειάρχης άνθρωπος που θα χωρέσουν όλοι μέσα στο 90άρι????

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 31 Οκτ 2007, 19:35

Ο Μιχάλης τύχαινε ο πρώτος γυμναστής που γνώρισα στο γυμναστήριο μου. Εξαίρετος άνθρωπος από το λίγο που τον γνωρίζω και υπεύθυνος για την πρώτη μου "εκτός" βόλτα με το Freebie ακόμη με χάρτινες πινακίδες. Στο ίδιο περίπου σημείο που αργότερα "άφησα" τον συμπλέκτη... :D

Μου είπε τα καθέκαστα για το test drive και μου έδειξε και τα βιντεάκια. Αν και πρίν μου τα δείξει, του λέω, "δε με ρώτησες να σου έδινα το τηλ. του Παντελή" μου λέει "μα με αυτόν πήγα". Φυσικά μου υποσχέθηκε test drive...

Μικρός που είναι ο landroverόκοσμος...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Freelander » 01 Νοέμ 2007, 20:43

Turbo k-series ??

Μακρυά!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες