Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εισαγωγη Snorkel

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Εισαγωγη Snorkel

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 02 Φεβ 2008, 16:04

Ξερει κανεις που μπορω να βρω το καπελο του Snorkel της Mantec, και περιπου ποσο παιζει σε τιμη? Η και του Safari?? Το κλασικο "μανηταρι" το οποιο βρισκω δεν μου αρεσει με τιποτα!!
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 02 Φεβ 2008, 19:36

αυτο ψαχνεις?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 03 Φεβ 2008, 03:48

Οχι αυτο ειναι το κλασικο μανηταρι, εγω ψαχνω το αντιστοιχο της Mantec η Safari
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 03 Φεβ 2008, 10:32

αυτο μηπως?

Εικόνα

και αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι και φθηνο
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 03 Φεβ 2008, 19:07

Ακριβως αυτο!! Που / ποσο θα το βρω ξερεις??
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 03 Φεβ 2008, 19:23

η διευθηνση εινα

http://www.paddockspares.com/sp/categor ... orkel.html

ειναι πολυ ποιο φθηνο απο το μανιταρι.
μπες και θα βρεις λεπτομερειες και για τα εξοδα αποστολης.
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 03 Φεβ 2008, 21:26

Φιλε

αυτο που πωλει το Paddock ειναι μονο η γριλλια μπροστα, εγω χρειαζομαι ολο το καπελο για το Snorkel που φτιαχνω, δεν εχω βρει καπου στο ιντερνετ να πωλειται χωριστα..
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 04 Φεβ 2008, 10:19

στειλε ενα e-mail και ρωτα δεν χανεις τιποτα.

παρε ενα τηλεφωνο εδω 2610 428932 κιν.6944 582398
και ζητα τον μιχαλη.
πες του οτι θελεις το καπελο του snorkel σαν αυτο που
εχει στο ranger.

καποτε που τον ειχα ρωτησει για το συγκεκριμενο μου
ειχε πει πως μπορουμε να βρουμε αλλα θα επαιρνε κανα μηνα.
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Φεβ 2008, 19:44

Μανώλη γειά,

οσον αφορά το MANTEC η εταιρεία ΔΕΝ δίνει επιμέρους εξαρτήματα παρά μόνον ως ανταλλακτικά σε ήδη αγορασθέντα σνόρκελς.

Δεν συμφωνώ μαζί τους σε αυτή την τακτική αλλά δυστυχώς τα μυαλά των εγγλέζων δεν αλλάζουν.

Ενδεικτικά θα σου αναφέρω ότι χρειάστηκα εξάρτημα για το δικό μου σνόρκελ σε μία από τις καμήλες και τελικά το πήρα μόνο μετά από αποστολή της φωτογραφίας. Σκέψου να μην ήμουν και ο αντιπρόσωπός τους για την Ελλάδα......

Αν πάντως το ιδιοκατασκευή σνόρκελ σου βγεί πάνω από 300 Ευρώ δεν αξίζει από πλευράς οικονομίας.

---------------

Πολύ καλά "μανιτάρια" που λειτουργούν και ως φίλτρα αέρος μπορείς να βρεις σε καταστήματα που έχουν ανταλλακτικά για τρακτέρ.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό sirros » 10 Φεβ 2008, 11:36

www.4wheeldrive.gr παρε και θα βρεις αυτο που θες με τιμη κατω απο 150€
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Φεβ 2008, 12:11

Για όσους ενδιαφέρονται.

350 Ευρώ ολόκληρο το ΓΝΗΣΙΟ Snorkel της MANTEC για τα Discovery Mpi γενιάς 300.

Ελάχιστη παραγγελία τρια κομμάτια.

Η τιμή λιανικής του στην Αγγλία είναι 117.44 λίρες Αγγλίας (270 Ευρώ)
Τα 80 Ευρώ αντιστοιχούν στο κόστος αποστολής τους ανά τεμάχιο.
Η τιμή των 350 Ευρώ συμπεριλαμβάνει φυσικά και τον ελληνικό ΦΠΑ.

Για περισσότερα κομμάτια (αν έρθουν δέκα) υπολογίστε περίπου στα 40 με 50 Ευρώ τα μεταφορικά ανά τεμάχιο οπότε κατεβαίνει και η τιμή ανάλογα.

Για να μην κάνετε πατέντες και παιδεύεστε.

Χαιρετώ
Παντελής Γιαμαρέλλος
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 10 Φεβ 2008, 12:39

Ενταξει η εισαγωγη βρεθηκε. Τωρα σκεφτομαι το εξης. Βλεποντας την τεραστια διαδρομη που κανει η σωληνα απο το φιλτροκουτι μεχρι το μοτερ (ακομα να καταλαβω με τι λογικη??) και υπολογιζοντας και την επιπλεον διαδρομη του Snorkel, αναρωτιεμαι μηπως θα ηταν καλυτερα να κατεβασω το Snorkel απο την δεξια μερια, και να μεταφερω την μπαταρια στην αριστερη, εκει που ειναι ο γρυλλος, ωστε να μειωθει η διαδρομη που πρεπει να κανει ο αερας. Τι λετε??
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Φεβ 2008, 17:16

Mανώλη προτείνω να ρίξεις μία ματιά στο βιβλίο της Φυσικής σου στα κεφάλαια της δυναμικής ροής αερίων και υγρών.

Αν θέλεις να κάνεις ΣΩΣΤΑ την "πατέντα" θέλει διάβασμα ΠΡΙΝ αρχίσεις να ψάχνεσαι.

Εκτός φυσικά και αν γνωρίζεις ήδη από αυτά οπότε ακόμη καλύτερα να έχουμε και κάποιον στην παρέα που θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε καλύτερα αυτά τα περίεργα και θαυμαστά που συμβαίνουν όταν τα αέρια θέλουν να γίνουν υγρά και αντίστροφα αλλά και τα δύο κυλάνε με φόρα.

Η σωστά σχεδιασμένη αυξημένη διαδρομή αέρα αλλά και κυρίως μείγματος αέρος και καυσίμου χαρίζει ροπή χαμηλά. (η αρχή πίσω από τα συστήματα μεταβλητής διαδρομής εισαγωγής μίγματος στους κινητήρες Porsche & ΒMW που, αν θυμάμαι καλά, τα πρωτο-παρουσίασαν σε κινητήρες παραγωγής)
AN γίνει σωστά όχι μόνο δεν εμποδίζει την αναπνοή και δεν μειώνει την ποσότητα αέρα που χρειάζεται το μοτέρ για να αποδίδει στις υψηλές στροφές (όταν χρειάζεται περισσότερο οξυγόνο ανα στιγμή χρόνου) αλλά βοηθά και την βελτίωση της ροπής χαμηλά (πράγμα που δίνει το εργοστασιακό σνόρκελ ακόμη και στα Mpi)

Τα νέα σνόρκελς έχουν 70 mm διάμετρο πλέον.

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 10 Φεβ 2008, 21:55

Παντελη θα σε στεναχωρησω αλλα ειμαι φιλολογος, καθηγητης γερμανικων, που παρακολουθησε κλασικο λυκειο μαλιστα. Οσο για τη δυσπιστια σου ως προς το μη εργοστασιακο Snorkel δεν μπορω να την αντιληφθω. Οταν τηρηθει
η προβλεπομενη διατομη, αποφευχθουν οι κλειστες καμπυλες και χρησιμοποιηθει μια σχεδιασμενη εισαγωγη (γι αυτο και την εψαχνα, η κατασκευη της δεν μου ειναι προβλημα) τοτε δεν βλεπω το λογο αμφιβολιας. Οσο για το κοστος λιγοτερο απο το ενα τριτο της τιμης, αν και οπως εχω ξαναγραψει δεν το κανω απο θεμα οικονομικο. Απλα δεν μπορω να δεχτω οτι ενα κομματι σωληνα με μια εισαγωγη πρεπει να κοστιζει τοσο.

Φιλικα Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 10 Φεβ 2008, 22:28

Aγαπητέ Μανώλη,

τα έχω ξαναγράψει σε προηγούμενο Post για το ίδιο θέμα, έχοντας ψάξει το δίκτυο, διάβασα ότι οι περισσότεροι που βάζουν αναπνευστήρα, χάνουν σε δύναμη και μεγαλώνουν την κατανάλωσή τους.

Αν είχα χρόνο θα δοκίμαζα για λίγα χιλιόμετρα μιά προέκταση στο φιλτροκούτι που να προσομειάζει την εισαγωγή του snorkel ώστε να δώ την συμπεριφορά του αυτοκινήτου πρίν κόβω φτερά και τρυπάω κολόνες...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες