Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο μέλος - ζητώ συμβουλές

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Νέο μέλος - ζητώ συμβουλές

Δημοσίευσηαπό mitsaras » 04 Φεβ 2008, 19:40

Γειά σας φίλοι
Είμαι νέος στην παρέα και ζητώ τη συμβουλή σας. Ψάχνω για ενα καλό 4κίνητο για γνωριμία με το σπόρ / εκδρομές κλπ. (οχι extreme καταστάσεις), καθώς δεν εχω εμπειρία από off-road οδήγηση. Απ'την ώρα βέβαια που μου μπήκε (!?!) η ιδέα διαβάζω φόρουμ και ψάχνω πληροφορίες. Καθώς δεν θέλω να δώσω πάνω από 15.000 ευρόπουλα οι βασικές επιλογές όπως κατάλαβα για "αυθεντικό" 4Χ4 έιναι μεταξύ Jeep Cherokee XJ και Land Rover Discovery, ωστε να υπάρχει και χώρος και καλές δυνατότητες.
Μου προσφέρθηκε Disco I mpi του '98 με 95Κ χλμ. στα 13 χιλιάρικα. Δεν το έχω δει ακόμη. Με τρομάζουν λίγο βέβαια οι ιστορίες περι (αν)αξιοπιστίας, αλλά τέτοιες διάβασα και σε φόρουμ για XJ, WJ, Liberty κλπ.
Τι θα με συμβουλεύατε οι πιο έμπειροι? Αξίζει να μπω στον "χορό" ώντας τελείως αρχάριος?
Περιμένω συμβουλές / σχόλια / ιδέες / ότι προαιρείστε...!!!!

Ευχαριστώ,
Δημήτρης :P
Άβαταρ μέλους
mitsaras
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Δεκ 2007, 14:49
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Νέο μέλος - ζητώ συμβουλές

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 04 Φεβ 2008, 20:33

Καλα κανεις και το ψαχνεις. Διαβασε ομως πιο προσεκτικα το forum ωστε να διαμορφωσεις καλυτερη αποψη. Και προπαντων........μην βιαστεις!
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 04 Φεβ 2008, 23:03

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και μπορείς ν' ασχολείσαι που και που μπορείς να σκεφτείς και disco πρώτης γενιάς (90-94), είτε mpi είτε V8 (το V8 πολύ καλύτερο αν μπορείς να πληρώνεις τέλη-βενζίνη).

Είναι καλύτερο, πιό απλό, με λιγότερα ηλεκτρικά και προβλήματα, θα το πάρεις αρκετά φθηνότερα ώστε να έχεις και χρήματα να φτιάξεις ότι και αν χρειαστεί.

Σε αυτά τα "παλιά αυτοκίνητα" παίζουν μεγάλο ρόλο οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες και η συντήρηση, οπότε ψάξε με ηρεμία και βοήθεια με κάποιον που πραγματικά γνωρίζει τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα και νομίζω ότι μπορείς να βρείς κάποιο σε καλή κατάσταση
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό vagelis » 05 Φεβ 2008, 08:24

Αν βρεις ντισκο σε καλη τιμη παρτο και καποιο προβλημα να εχει σιγουρα θα στοιχισει πολυ φθηνοτερα να το φταξεις απ' οτι ενα γιαπωνεζικο η αμερικανικο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό mitsaras » 05 Φεβ 2008, 14:36

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές.
Έχετε να προτείνετε κάποιο site με αγγελίες? Μέχρι τώρα ψάχνω στο car.gr & autotriti.
Άβαταρ μέλους
mitsaras
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Δεκ 2007, 14:49
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Φεβ 2008, 20:45

Γειά σου Δημήτρη,

Καλέ μου άνθρωπε στο στόμα του λύκου ήρθες να πάρεις συμβουλές?
Δηλαδή τι περίμενες να ακούσεις στη φωλιά των Land Roverάδων?

Ε λοιπόν ο υπογράφων σου προτείνει το Jeep !!!!!
Kαι όταν θα το βαρεθείς ή θα μπλέξεις με τα δικά τους προβλήματα θα είσαι έτοιμος για να έρθεις από την δική μας παρέα χωρίς να σκέφτεσαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα τα Jeep.
(το πιό πάνω για να αστειευθούμε λιγάκι)

Σοβαρά τώρα.

Για την χρήση που αναφέρεις ΙΣΩΣ να είναι καλύτερο να ψάξεις για κάποιο γιαπωνέζικο ή κορεατικό SUV που ίσως να είναι ακόμη στην εγγύηση.

Κάνε τις βόλτες σου και τις εκδρομές σου και ΟΤΑΝ είσαι πλέον σίγουρος ότι κάτι τέτοιο σε γεμίζει και ΑΝ αποφασίσεις ότι θέλεις να θυσιάσεις λίγα πράγματα από τα σχετικά με την κίνηση στο δρόμο σε όφελος των μεγαλυτέρων δυνατοτήτων στην εκτός δρόμου κίνηση έρχεσαι πλέον στην κατηγορία των 4Χ4 με προσανατολισμό εκτός δρόμου.

Να έχεις υπόψη, και σίγουρα θα έχεις φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα αν έχεις διαβάσει μερικές καταχωρήσεις σε αυτό το φόρουμ, ότι τα Landies απαιτούν κάποιες παραχωρήσεις από τον ιδιοκτήτη τους ο οποίος θα πρέπει να έχει και μία ιδιαίτερη ιδιοσυγκρασία αλλά και σχέση με το αυτοκίνητο αυτό.
Αλλοι το λέμε σχέση "μίσους / αγάπης"
Αλλοι το λέμε "πάθος" ή "τρέλλα"
Σχεδόν όλοι συμφωνούμε ότι χρειάζεται κάποια δόση μαζοχισμού
Αλλοι το ονομάζουν "χαρακτήρα αυτοκινήτου"

Οπως και να είναι όμως δεν λειτουργεί σύμφωνα με την σχέση χρήστη και κατσαρόλας που τα περισσότερα άλλα τετρακίνητα ζητούν μόνο από τον ιδιοκτήτη τους.

Πολύ χονδρικά αυτοί είναι μερικοί από τους λόγους που οι αγοραστές των Landies είτε θα τα αγαπήσουν και θα τα κρατήσουν μια ζωή ή απλώς θα αλλάζουν Landies με νεώτερα μοντέλα της ίδιας μάρκας ή από την άλλη μετά το πρώτο τους Land Rover σιχτιρίζουν (συγγνώμη για τη λέξη αλλά εκφράζει απολύτως αυτό που αισθάνονται συνήθως) και δεν θέλουν να ξανα-ακούσουν για την μάρκα αυτή των αυτοκινήτων.

Τα ίδια περίπου ισχύουν και για τα Jeeps. Η βασική διαφορά είναι ότι τα αγοράζεις φθηνότερα αλλά πληρώνεις ακριβότερα τα ανταλλακτικά.
Κατά τα άλλα είναι τα πιό κοντινά αδέλφια στα Landies και εμείς τα αγαπάμε σαν τέτοια.

--------------

Οσον αφορά το πού θα βρεις θα σου πρότεινα τις εφημερίδες αγγελιών.
Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ Disco αλλά θέλει ιδιαίτερη προσοχή όσον αφορά το τί θα πρέπει να προσέξεις. Αν κάνεις υπομονή μέχρι τις 23 Φεβρουαρίου θα διαβάσεις ένα σχετικό άρθρο του υπογράφοντος σε περιοδικό για τα αυτοκίνητα με κίνηση και στις τέσσερεις ρόδες.
Αν δεν έχει τόση υπομονή ρίξε μιά ματιά στις καταχωρήσεις που έχουν σχέση με τα Disco στο φόρουμ αυτό.
Διάβασε επίσης και το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ άρθρο του superspy στις γενικές σελίδες του forum.
Και μπορείς να μου κάνεις και ένα τηλέφωνο στο 22950 37637 αύριο από τις 08.00 έως τις 21.00 για να πούμε.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό mitsaras » 06 Φεβ 2008, 16:32

Φίλε Παντελή σ'ε υχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Δεν "καίγομαι" κιόλας να αγοράσω τώρα, απλά ψάχνω, οπότε θα διαβάσω σίγουρα το άρθρο σου.
Οσον αφορά στα αυτοκίνητα με χαρακτήρα, τώρα οδηγώ Alfa.... :P
Παίρνω πάντως υπ'ό ψη μου οτι μου γράφετε, κκι σας ευχαριστώ όλους
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
mitsaras
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Δεκ 2007, 14:49
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Φεβ 2008, 17:50

Φίλε mitsaras γειά,

άρρωστος Ιταλόφιλος δηλαδη ε?????? ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ !!!!!! (σε πειράζω και αστειεύομαι)

Μόλις έμαθα ότι και το άλλο περιοδικό για τα 4Χ4 θα έχει αφιέρωμα για τα Discovery 1 το μήνα που μας έρχεται.

Οπότε ρίξε μιά ματιά και εκεί αν θέλεις.

Για ό'τι άλλο θέλεις και έχεις όρεξη να συζητήσεις τα λέμε.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό jdelis » 06 Φεβ 2008, 21:27

Πάρε ένα Pajero 10ετίας να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Terrano επίσης μία καλή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 06 Φεβ 2008, 21:42

jdelis έγραψε:Πάρε ένα Pajero 10ετίας να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Terrano επίσης μία καλή επιλογή.


Aγαπητέ φίλε,

τα παραπάνω που αναφέρεις:

α) είναι πισωκούνητα με κατ' επιλογή "τετρακίνηση", δηλαδή μόνο κλειδωμένοι κλπ, κλπ που γνωρίζουν οι σχετικοί - καμμία απολύτως σχέση με το σύστημα τετρακίνησης του Disco

β) έχουν τεχνολογία σουστών και ταμπούρων πίσω αν δεν κάνω λάθος, όπως επίσης και ψαλιδιών "περίεργων" μπροστά - καμμία σχέση πάλι

γ) ίσως είναι καλύτερα σε "ποιότητα κατασκευής" αλλά δε νομίζω ότι η συντηρησή τους σαν αρκετά παλιά οχήματα πιά - θα είναι φθηνότερη από το Disco
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό vagelis » 07 Φεβ 2008, 08:31

ekarpod έγραψε:
jdelis έγραψε:Πάρε ένα Pajero 10ετίας να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Terrano επίσης μία καλή επιλογή.


Aγαπητέ φίλε,

τα παραπάνω που αναφέρεις:

α) είναι πισωκούνητα με κατ' επιλογή "τετρακίνηση", δηλαδή μόνο κλειδωμένοι κλπ, κλπ που γνωρίζουν οι σχετικοί - καμμία απολύτως σχέση με το σύστημα τετρακίνησης του Disco

β) έχουν τεχνολογία σουστών και ταμπούρων πίσω αν δεν κάνω λάθος, όπως επίσης και ψαλιδιών "περίεργων" μπροστά - καμμία σχέση πάλι

γ) ίσως είναι καλύτερα σε "ποιότητα κατασκευής" αλλά δε νομίζω ότι η συντηρησή τους σαν αρκετά παλιά οχήματα πιά - θα είναι φθηνότερη από το Disco

Η κατ'επιλογην τετρακινηση δεν ειναι προβλημα.
Σιγουρα τα ψαλιδια δεν συγκρινονται με τον αξονα.
Για συντηρηση δε χρειαζεσαι πολυ περισοτερα ευρα ετσι και σου βγαλει ο γιαπωνεζος ζημια,οσο δε για την ποιοτητα κατασκευης δεν το σηζηταω,ποσα παντζερο και τερανο κυκλοφορουν πανω απο 15 χρονια;
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες