Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλυσίδες στο χιόνι ?

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Αλυσίδες στο χιόνι ?

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 20 Φεβ 2008, 11:24

Πόσοι απο σάς χρησιμοποίησαν αλυσίδες τις τελευταίες μέρες?

Προβληματιστήκατε πουθενά με τα χιόνια και τον πάγο?
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 20 Φεβ 2008, 13:58

Οπως έχω ξαναγράψει αρκετές φορές, έχω προβληματιστεί σχεδόν πάντα στα χιονια και στο πάγο με το disco.

1) Χιόνια
Αν είναι απάτητο το χίονι είναι σχετικά καλά, ιδιώς όταν έχει αρκετο υψος το χιόνι ώστε να μην συμπιέζεται και κρυσταλοποείται σχεδόν εφαπτόμενα με το οδόστρωμα. Προβλήματα έχω αντιμετωπίσει
α) Σε δρόμούς με πλάγιες κλίσεις. Αν δεν περάσεις με συγκεκριμένη ταχύτητα και άνω, τότε γλυστράει πρός την πλευρά της κλίσης συνήθως με τον κώλο.
β) Σε δρόμους με λίγο χιόνι που έχει πατηθεί καλά και έχει κρυσταλοποήθεί το χιόνι. Τότε δεν σταματάει ευκολα.

2) Σε πάγο
ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ. Εδώ όλα τα αυτοκίνητα με έχουν προβληματήσει. Πόσο μάλλον το DISCO που είναι και δύο τόνους.


Στις περιπτώσεις 1.α και 1.β έχω χρειστεί αλυσίδες. Στον πάγο ΠΑΝΤΑ.

Συγκεκριμένα το Σαββάτο το βράδυ κατά τις 1:00 κατέβαιναι απο τους θρακομακεδόνες (ταβέρνα αλμακ) με πέντε ατομα μέσα στο disco.

Σε κάποιο σημείο που έχει εντονες κατηφόρες (παρόλο που δεν είχε παγώσει το χιονι), εβαλα αλυσίδες καθότι δεν σταμάταγε. Ειδικά κατεβαίνοντας τή γεφυρα περνάει πάνω απο τις γραμμές του τραίνου, ο δρόμος έχει πλάγια κλίση. Εκεί να δείς γλέντια.


Η γενική εντυπωση που έχω αποκομήσει απο το disco είναι ότι το Χιονι δεν είναι η αδυναμία του. Γενικά κατά την αποψη μου χρειάζεται αλυσίδες πολύ πιο συχνά απο τα ελαφρυά τετρακίνητα.

Επίσης να προσθέσω ότι αν δεν κυκλοφορούσαν και άλλα οχηματα , τα οποία σε αναγκάζουν να κινήσαι με συγκεκριμένη ταχύτητα και να σταματάς όταν δεν θέλεις να σταματήσεις, τότε η κίνηση χωρις αλυσίδες είναι πιο εφικτή.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό atsournos » 20 Φεβ 2008, 17:35

Απο την πείρα μου ξέρω ότι στο φρέσκο και παχύ χιόνι μπορεί να κινηθεί το αυτοκίνητο χωρίς ιδιαιτερα προβλήματα. Γλυστράει μεν στο φρενάρισμα αλλά όχι σε βαθμό που να γίνεται επικίνδυνο.

Τώρα στο πάγο το defender μου, μιας και δεν έχει ABS, κάνει πατινάζ γύρω στα 10 μέτρα για να σταματήσει..

Γενικότερα τα Land Rover μιας και είναι βαριά οχήματα, έχουν προβλημα στο πως να σταμτάνε και όχι στο πώς να ξεκινάνε στον πάγο. :roll:
Άβαταρ μέλους
atsournos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 17 Φεβ 2008, 02:40
Τοποθεσία: Ioannina

Δημοσίευσηαπό ollram » 20 Φεβ 2008, 17:49

Εγώ το έβγαλα βόλτα στους πάγους....την 2η μέρα 8)
Το ABS έκανε καλή δουλεία, το αμάξι σταματούσε ικανοποιητικά, με πολύ λίγο πλευρικό πατινάρισμα! Το ειδικό πρόγραμμα για το χιόνι/πάγο που έχει σαν επιλογή είναι τέλειο!
Φυσίκά αν κινήσαι μόνος στο δρόμο, είναι ότι καλύτερο.....
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό 4X4sc » 20 Φεβ 2008, 20:09

Εχω χρησιμοποιήσει αλυσίδες στο Defender σε βαθύ απάτητο χιόνι 30εκ.-40εκ. σε ανηφορικό χωματόδρομο για να μπορέσω πηγαίνοντας μπροστά να ανοίξω δρόμο για τους υπόλοιπους. Τις δοκίμασα στους πίσω τροχούς για να σπρώχνουν το αυτοκίνητο πάνω στα αυλάκια που άνοιγαν οι μπροστινοί τροχοί με μπλοκαρισμένο το κεντρικό και το αυτοκίνητο πήγε καλά αν εξαιρέσεις ότι δεν είχα καλό τιμόνι.
Στην άσφαλτο δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω αλυσίδες παρόλο που έτυχα σε χιονοθύελλα το περασμένο Σαββατοκύριακο με Mud ελαστικά και οι πρώτοι πόντοι χιονιού έκαναν το αυτοκίνητο να γλυστράει στα κατηφορικά κομμάτια και στην άσφαλτο όσο και στον χωματόδρομο όπου κατέβηκα με δευτέρα κοντή γιατί το αυτοκίνητο με το ABS δεν σταμάταγε. Το TC στα ανηφορικά έκανε καλή δουλειά.
Ανάλογη εμπειρία έχω και με το Subaru Forester το οποίο παρόλο που είναι μόλις 1350 κιλά δεν παρουσιάζει καλύτερη συμπεριφορά χωρίς αλυσίδες.
Στις πλάγιες κλίσεις χωρίς αλυσίδες σε χωματόδρομο θέλει προσοχή και τύχη. Παρακαλάς να σκαλώσουν οι τροχοί σε καμμία πέτρα για να μη βρεθείς εκτός δρόμου.
Άβαταρ μέλους
4X4sc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 09:03

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 21 Φεβ 2008, 02:33

Εντος πολης δεν τις χρειαστηκα πουθενα, παρολο που μενω πεντελη, ωστοσο τις εβαλα τελικα για να κολλησω 8) http://www.facebook.com/album.php?aid=1 ... =649708294
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό Green » 21 Φεβ 2008, 15:32

Με Freelander και από Αγία Παρασκευή ψηλά στο Δημόκριτο κινήθηκα απροβλημάτιστα στη δουλειά μου στην Μεσογείων και Κατεχάκη και Κυριακή (και πολύ βράδυ μάλιστα) και Δευτέρα και Τρίτη. Πουθενά δεν κατάλαβα να γλυστράει ή να φεύγει το αυτοκίνητο. Βέβαια είναι προφανές πως το πρόβλημα υπάρχει σε φρενάρισμα αν και σε απαλά φρεναρίσματα δεν κατάλαβα τίποτα. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου στα χιόνια, χωρίς αλυσίδες.
Να πωςτην αλήθεια πάντως, παρήγγειλα χθες τα autosock να υπάρχουν στο αυτοκίνητο, γιατί τα βρήκα σε πάρα πολύ καλή τιμή....
Άβαταρ μέλους
Green
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 15 Φεβ 2005, 15:42
Τοποθεσία: Aγία Παρασκευή

Δημοσίευσηαπό fatman » 22 Φεβ 2008, 16:47

Μαχιμος ο Mudnolis και αν κρινω και απο τη φορμα ξερει και τι σημαινει κατσαβιδι - σωστοοοςς!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pantg » 22 Φεβ 2008, 19:56

αλυσίδες ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ τροχούς για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και την ψυχή μας στη θέση της.

Ιδίως μετά το πρώτο βράδυ ή με το που αρχίζουν να παγώνουν τα χιόνια.

Στο παχύ φρέσκο χιόνι το βάρος του αυτοκινήτου και τα στενά του λάστιχα βοηθούν, φτάνει το πέλμα να είναι καινούργιο ή/και κατάλληλο για χιόνια.

Στον πάγο όμως ξεχάστε το το Disco 1 & 2.

Το Freelander είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση. Σαφώς καλύτερο τόσο στο χιόνι όσο και στον πάγο.

Τα καινούργια είναι "άλλο φρούτο". Εκεί επεμβαίνουν τα ηλεκτρονικά και κάνουν τα δικά τους. Προσωπικά όμως θεωρώ ότι στον πάγο το πιό σίγουρο πράγμα είναι να μπαίνουν αλυσίδες (τα λάστιχα χιονιού με καρφιά δεν νομίζω ότι δικαιολογούνται στην Ελλάδα, τουλάχιστον στα μέρη μας στην Χαμουτζία)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ollram » 22 Φεβ 2008, 20:55

pantg έγραψε:τα λάστιχα χιονιού με καρφιά δεν νομίζω ότι δικαιολογούνται στην Ελλάδα, τουλάχιστον στα μέρη μας στην Χαμουτζία



Παντελή,
μια τετράδα θα φέρω για μένα, αν θες και εσύ (μαζί με τα σαλαμάκια σου :razz: ) πες μου :P
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Φεβ 2008, 10:01

Xάρη καλημέρα,

ευχαριστώ για την πρόταση αλλά δεν νομίζω ότι τα χρειάζομαι δίπλα στην θάλασσα με χιονόπτωση ασήμαντη κάθε τρία χρόνια.
Παλαιότερα που μας χιόνιζε περίπου 2 με 3 φορές το χρόνο (ανάμεσα σε Χριστούγεννα και μέσα Απριλίου), κλείναν πραγματικά οι δρόμοι για δύο ημέρες κάθε φορά και μετά είχαμε πάγους για μία εβδομάδα περίπου θα μπορούσες να πεις ότι ΙΣΩΣ να χρειάζονταν.

Αν και οι αλυσίδες στους τέσσερεις τροχούς λειτουργούν εκπληκτικά τόσο από πλευράς πρόσφυσης στην εκκίνηση και κατευθυντικότητας στην πορεία όσο και απο πλευράς ελέγχου στις κλίσεις και στην επιβράδυνση.

Η προσφορά για τα πικάντικα σαλαμάκια πάντα ευπρόσδεκτη.

Σου οφείλω και μερικά από τα σπιτικά λουκάνικα φτιαγμένα από τα χεράκια μου (ιταλικά μπαχαρικά και Texas BBQ, <πράσσα, πορτοκάλια, κύμινο, καπνιστό, παστρουμάς είναι γνωστές γεύσεις>)

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Φεβ 2008, 12:40

Παντελη σταματα ναμαγειρευεις,χαλας την πιατσα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 14 επισκέπτες