Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κλειδαριά DISCO 1

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Κλειδαριά DISCO 1

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 08 Μαρ 2008, 12:20

Καλημέρα.... για κάποιο λόγο ο συναγερμος του αυτ/του μου disco 97 ενώ οπλίζει κανονικά και αντίστοιχα ξε οπλίζει δεν μου κλειδώνει μόνο την πόρτα του οδηγού.... Μου πρότειναν να αλλάξουμε όλοκληρη την κλειδαριά....!?
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Μαρ 2008, 18:05

Δημήτρη γειά,

έτσι όπως το περιγράφεις πιθανόν να είναι κάτι από τα εξής:

1. Πρόβλημα με την ντίζα που ενώνει την ηλεκτρική κλειδαριά (ηλεκτρομαγνητικό διακόπτη) με την κανονική κλειδαριά της πόρτας

2. Πρόβλημα με την βάση της ντίζας που αναφέρθηκε πιό πάνω.

3. Πρόβλημα με το ελατηριάκι που υπάρχει στην κλειδαριά.

============

Για όλα πρέπει να ανοίξεις τις ταπετσαρίες και να διαλύσεις σχεδόν την πόρτα. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται όμως.
Το 1 και 2 συνήθως διορθώνονται επιτόπου.
Το 3 απαιτεί αλλαγή του ελατηρίου το οποίο όμως δεν είναι διαθέσιμο σαν ανταλλακτικό από το εργοστάσιο. Βρίσκεται όμως. Εκτός και αν είσαι τυχερός και μπορείς να το επισκευάσεις μόνος σου καθώς συνήθως έτσι όπως σπάει μπορείς να στραβώσεις λιγάκι το άκρο και να το ξανατοποθετήσεις.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 09 Μαρ 2008, 08:55

Παντελή τελικά θα μου την φτιάξει με κόστος το οποίο θα πληρώσει ο έμπορος που μεσολάβησε για την αγορά του αυτοκινήτου.
Το συνεργείο με το οποίο συνεργάζεται ο έμπορος σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχεμε εμένα μου είπε ότι παρήγγειλε από την αντιπροσωπεια....
Οπότε λεω να μην βάλω χέρι..... για καλό και για κακό....
Αναμένω....
Καλημέρα.
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Μαρ 2008, 11:14

Δημήτρη αυτό είναι το ιδανικό και είναι πραγματικά πολύ ευχάριστο το ότι ο έμπορος από τον οποίο αγόρασες το αυτοκίνητο καλύπτει την ζημιά αυτή.

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες