Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΕΤΑΔΟΣΗ FREELANDER 1

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΜΕΤΑΔΟΣΗ FREELANDER 1

Δημοσίευσηαπό free?lander » 18 Μαρ 2008, 16:24

Ετσι για να μη ξεχνιομαστε ...
Δειτε τι ακριβως γινεται:
Εχω freelander MY01 αγορασμενο τον 10/2002 με 75000χμ πια στα 5,5 ετη χρησης.
Εως τωρα και παρολη την παραφιλολογια, μου χαλασε μονο η ηλιοροφη μια φορα και μεσα sτην 3ετη εγγυηση καθως και ο μηχανισμος κλειδωματος της πορτας του οδηγου κι αυτος εντος εγγυησης.
Απο τοτε (2004) τιποτα δε με ενοχλησε ξανα...
Τωρα εδω και 5-6 μηνες το αυτοκινητο αρχιζει να ζοριζεται σε στροφες με αργη ταχυτητα ειδικα σε οπισθεν κινηση και καποτε σβηνει.Ειχα προβει στο κλασικο τεστ γυρισματος του πισω τροχου απο προπερσι οπου και δε γυρισε με τιποτα παρα μια δυο μοιρες...
Ακομη, προχθες και μετα απο δικη μου παρακληση για ελεγχο της μεταδοσης, μου βρηκαν σπασμενη τη βαση του πισω διαφορικου την οποια κι αλλαξαν με 125€ συνολικα (ανtaλλακτικο κι εργασια).
Αν και τους ειπα για τα γνωστα περι ΙRD & VC ουδεις ηταν σε θεση να ακουσει ή να καταλαβει κατι κι απλα μου ειπαν οτι απο το 1998 ποτε δεν αλλαξαν κατι παρομοιο, απλα αλλαζουν τις σπασμενες βασεις των πισω διαφορικων...(καμια δεκαρια φορες απο τοτε σε ισαριθμα αυτοκινητα).
Ετσι μου ηλεγξαν και τις βαλβολινες κι αλλαξαν αυτες του IRD ενω απλα ηλεγξαν του πισω διαφορικου που ευεθησαν ΟΚ.Στο εμπρος δε βρεθηκαν στην ταπα ή αλλου ρινισματα και ηταν γενικα καθαρα...
Επειδη ομως εχω παραδιαβασει για τα 3 μερη της μεταδοσης που πονα το φριμπι και θεωρω οτι με κολλημενο τον συνεκτικο μαλλον θα καταστραφουν και τα εμπρος και πισω διαφορικα (πανακριβες μαλλον βλαβες?) αλλα και λαστιχα ή αλλα μερη, μηπως πρεπει εντελει μονος μου να αλλαξω τον VC με νεον αγορασμενο ανταλλακτικο απο Αγγλια (250λιρες?) ή αλλού (περιμενω απαντηση κ.Γιαμαρελλο για το συγκεκριμενο ανταλλακτικο, ποσο τιμαται κλπ)

Σας ευχαριστω κι αναμενω απαντησεις

free?lander
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Re: ΜΕΤΑΔΟΣΗ FREELANDER 1

Δημοσίευσηαπό Freelander » 18 Μαρ 2008, 17:11

free?lander έγραψε:Ετσι για να μη ξεχνιομαστε ...
Εως τωρα και παρολη την παραφιλολογια, μου χαλασε μονο η ηλιοροφη μια φορα και μεσα sτην 3ετη εγγυηση καθως και ο μηχανισμος κλειδωματος της πορτας του οδηγου κι αυτος εντος εγγυησης.
Απο τοτε (2004) τιποτα δε με ενοχλησε ξανα...

Πρώην συνάδελφε γειά.
Αν θυμάμαι καλά είχες αλλάξει και κινητήρα πρίν κανα δυό χρόνια ή κάνω λάθος; Όλα καλά και από τότε;

Για τη μετάδοση, αν είσαι σίγουρος οτι κάποιο απο τα διαφορικά θέλει πέταμα ρίξε μια ματιά και εδώ αν θέλεις να φέρεις απ'το γνωστό νησί:
http://www.brookwell.co.uk/acatalog/Freelander.php
http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/category_8.html
Έχουμε ψωνίσει μερικές φορές κάποιοι φίλοι χωρις πρόβλημα.

Το συνεργείο σου που δηλώνει πλήρη άγνοια περί προβλημάτων στη μετάδοση του φριλάντερ να το προσέχεις... απλά.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό paliadim » 20 Μαρ 2008, 11:54

Τα μεγαλα προβληματα (Φλαντζα, διαφορικο) απο την εμπειρια με το δικο μου, μοντελο 98, ερχονται μετα τα 75000 χλμ. και πριν τα 100-120. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να αλλαξεις κατι προληπτικά. Εκει καπου στο 2001-2002 καναν καποιες διορθωσεις στα νεα μοντελλα. Μπορει να εισαι απο αυτους και να μην εχεις προβλημα με το διαφορικο.
Πρόσεχε το ψυκτικο υγρο, μην μεινεις απο αυτο, και ετσι καψεις φλαντζα και περιμενε. Ισως καλυτερα θα ηταν να βαλει αυτο το εξαρτημα που σου δειχνει ποτε η σταθμη του ψυκτικου ειναι χαμηλα για να το συμπληρωσεις. Κοστος εξαρτηματος γυρω στα 35 ευρω αν θυμαμαι καλα. Ρωτα
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό free?lander » 20 Μαρ 2008, 17:38

Ευχαριστω για τα σαιτ με τις πληροφοριες περι μεταδοσης.
Οντως μου αλλαξαν κινητηρα εντος εγγυησης -την τελευταια μερα- οταν τους ζητησα να αλλαξουν προληπτικα φλαντζα με πιο εξελιγμενη και ειδαν καποια εμβολοχιτωνια πεσμενα...Εχω κανει 33000χμ με την νεα μηχανη ανευ προβληματος...Νωρις ειναι ακομα...
Επισης εχω βαλει και ενα οργανακι μετρησης θ με θερμιστορ στο νερο του κινητηρα οποτε παρατηρω την τοστιερα οταν δουλευει, συνηθως πανω απο 100-110 β.κελσιου! Τοτε η ξερογκαζωνω για να δουλεψει πιο γρηγορα η τρομπα η αναβω το A/C ωστε να λειτουργησουν με το ζορι τα βεντιλατερ...Αν τα λεω καλα...
Παντως απο οτι καταλαβα λετε να μην πειραξω τιποτα στη μεταδοση μεχρι να λιωσουν ολα μαζι τα διαφορικα και να κολλησει ενετλως ο συνεκτικος αν δε το εχει ηδη κανει!

free?lander
Lamia
///////
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Δημοσίευσηαπό Green » 24 Μαρ 2008, 18:15

Ωραία συζήτηση ανοίξαμε πάλι!!!
Εγώ δηλαδή με 65.000 χιλιόμετρα αν και το έχω από το 2000, πρέπει να περιμένω τις βλάβες σύντομα;
Άβαταρ μέλους
Green
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 15 Φεβ 2005, 15:42
Τοποθεσία: Aγία Παρασκευή

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 24 Μαρ 2008, 21:05

paliadim έγραψε:Ισως καλυτερα θα ηταν να βαλει αυτο το εξαρτημα που σου δειχνει ποτε η σταθμη του ψυκτικου ειναι χαμηλα για να το συμπληρωσεις. Κοστος εξαρτηματος γυρω στα 35 ευρω αν θυμαμαι καλα. Ρωτα


Έχω τον αισθητήρα από τη μάνα του (ΜΥ2005) και έχω να πω ότι έχει δική του νοημοσύνη! Άναβε το λαμπάκι, χωρίς να έχει πέσει η στάθμη του ψυκτικού υγρού και χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασία. Άναβε μέσα σε κίνηση και κυρίως σε ανηφόρα. Όταν κανόνισα να το πάω να το δουν, γύρισα όλη τη Θεσσαλονίκη για ν' ανάψει και δεν άναβε με τπτ! Άλλαξαν τον αισθητήρα τελικά και άναψε κανά 2 φορές στο άσχετο και έσβησε μετά από λίγο μόνο του.
Ο,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!
Οπότε, ο αισθητήρας δεν είναι πανάκεια.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 7 επισκέπτες