Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μπαγκαζιέρα

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Μπαγκαζιέρα

Δημοσίευσηαπό ollram » 24 Μάιος 2008, 18:21

Καμία ιδέα για καλή και φτηνή μπαγκαζιέρα για το D3?????

Στην Αγγλία όπως ξέρω τις νοικιάζουν επίσης, εδώ δεν νομίζω.....
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Μπαγκαζιέρα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 26 Μάιος 2008, 07:31

Εγω επειδη δεν ευρισκα καλη και φτηνη εφτιαξα μονος μου κοστος 500 ευρω 2χ1,4 γαλβανιζε για 800 κιλα,αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου πω που θα βρεις τα υικα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 26 Μάιος 2008, 17:46

Χάρη γειά,

εννοείς μπαγκαζιέρα οροφής ή trailer?

Για trailer θα πρέπει να υπολογίσεις ότι ειτε να πρέπει να κουβαλάς ξεχωριστή ρεζέρβα είτε να βρεις κάποιο με ζάντες και τροχούς σαν του LR3.
Το θέμα της ρεζέρβας τέλος πάντων είναι και δευτερευούσης σημασίας καθώς συνήθως και ένα σπραίϋ επισκευής/φουσκώματος ("fast") αρκεί.

Το βασικό είναι να "κάθεται" το τραίϊλερ παράλληλα με το αμάξωμα. Αν τα λάστιχα/ζάντες του είναι μικρότερα τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες να κάθεται στον κοτσαδόρο υπό γωνία και αυτό ΔΕΝ είναι καλό.

Με κατασκευαστή τραίϊλερς που βρίσκεται κοντά στην περιοχή μου ("ΕΡΜΗΣ", Κατελούζος) που έχω μιλήσει για το αν γίνεται να φτιάξουν τραίϊλερ με ζάντες σε κέντρα από Land Rover (PCD για έως και Disco 1 και PCD για Disco 2, RaRo P38A, L322, Disco 3) ή έστω για ζάντες με την ίδια διάμετρο μου απήντησε ότι δεν γίνεται για λόγους κόστους.

Πες μας όμως τελικά τί μπαγκαζιέρα ψάχνεις.....
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 26 Μάιος 2008, 17:49

Χάρη και κάτι άλλο,

στα Champion Μαρινόπουλος έχουν ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ trailers για 500 κιλά στα 499 Ευρώ συν δύο κουπόνια από μία εφημερίδα.

Ρίξε μιά ματιά στην προσφορά αυτή γιατί νομίζω ότι είναι ενδιαφέρουσα.

(αλήθεια το αυτοκίνητό σου έχει κοτσαδόρο και την πλεξούδα και μπρίζα? Αν όχι ξέρεις πόσο έχει? Μάλλον θα πρέπει να το μάθεις γιατί "πονάει" και δεν βρίσκεται και φθηνά και απ' έξω)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ollram » 26 Μάιος 2008, 21:28

Βαγγέλη και Παντελή,

δεν διευκρίνισα ακριβώς, για οροφή εννούσα.....

φιλικά

πς: Παντελή για κοτσαδώρο.....μόνο δώρο τον περιμένω :-)))
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Μάιος 2008, 14:36

Χάρη γειά,

για μπαγκαζιέρα οροφής μπορείς να επιλέξεις αυτές της Land Rover οι οποίες έχουν και τις βάσεις στήριξης για να "δέσουν" ακριβώς με το σετ των σχαρών οροφής.

Μετά φυσικά υπάρχουν και οι μπαγκαζιέρες του εμπορίου αλλά αυτές θα πρέπει να θέλουν κάποιες προσαρμογές για να "δέσουν" με τις σχάρες οροφής.

Επίσης για να τις "δουλέψεις" πιό άνετα θα χρειαστείς και την σκάλα που μπαίνει στην πίσω (5η) πόρτα έτσι ώστε να έχεις πιό εύκολη πρόσβαση.
Η΄εναλλακτικά μία πανέξυπνη κατασκευή που κάνει την οποιαδήποτε από τις 4 ρόδες του αυτοκινήτου σκαλάκι για να ανέβεις πιό ψηλά προς την οροφή του αυτοκινήτου.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 30 Μάιος 2008, 08:59

Θουλη δαγκωτη, με θουλομπαρες ψηλοτερες για να μπαινει στην καμπουρα

την πεμπτοπορτη σκαλα μην την πολυεμπιστευεστε, εκτος ειστε η Ναντια Κομανεντσι
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες