Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Freelander I 2007!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Freelander I 2007!

Δημοσίευσηαπό phantom28 » 24 Ιουν 2008, 09:32

Καλημέρα

είμαι κάτοχος ενός freelander του απο τις αρχές του 2007.
3θυρο με hard top
επειδή ψάχνω να βρω το έτος κατασκευής του πως μπορώ να το κοιτάξω?

είναι το τελευταίο μοντέλο με το Facelift του 2004 και κοιτάζω να δω αν ο κινητήρας περιλμβάνει το κιτ αναβάθμισης που έβγαλε η Land Rover το 2006
η αντιπροσωπεία άλλαξε εδώ
και επειδή είμαι ακόμα μέσα στην εγγύηση αλλά η αντιπροσωπέια είναι σχετικά καινούρια με αγχλωνει το σωστό του service , λάδια κατάλληλα ψυκτικά υγρά και λοιπά.

τσέκαρα το νερό στο ψυγείο το οποίο είχε σχεδόν? αδείασει. Το έλεγξα προληπτικά χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος.

και επειδή είμαι τελείος άσχετος ήτανε άδειο λόγο ζέστης η να φοβάμαι τα γνωστά προβλήματα του κινητήρα? έβαλα περίπου 2 λίτρα νερό!
πως μπορώ να δω αν έχει γίνει καμμιά ζημιά? (είμαι και λίγο προληπτικός κάθε παραακευήκαι δεκατρείς!)

το freelander έχει μόλις 20.000 χλμ.

ευχαριστώ Κωστής
Άβαταρ μέλους
phantom28
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 08:43
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Freelander I 2007!

Δημοσίευσηαπό rodi » 24 Ιουν 2008, 16:03

ετος παραγωγης απο την αδεια κυκλοφοριας ( τον κωδικο ) αποσο ξερω .
η πρωτη μου φλατζα καηκε στα 84000 οποτε εχεις καιρο ακομα ( νομιζω) ...
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 25 Ιουν 2008, 23:53

Φοβάμαι οτι θα σε στεναχωρήσω αλλά το θεωρώ απίθανο να έχει μόνο 20.000 km...
Τα νερά δεν εξατμίζονται από τη ζέστη. 2 λίτρα είναι πάρα πολλά (νομίζω 3 παίρνει σύνολο). Μάλλον πάς για φλάτζα.....Αν πρόκειται για φλάτζα όλα θα έρθουν πολύ γρήγορα (πιθανόν και μέσα στη βδομάδα)
Αν είσαι στην εγγύηση πήγαινέ το στην αντιπροσωπία ΠΡΙΝ λήξει η εγγύηση...Αν σου πουν "μα" "μου" ζήτα να γραφτεί στην απόδειξή σύμπτωμα, διάγνωση, και ενέργειες που έγιναν.
Αν έχει λήξει:
Συμπλήρωσες τα υγρά. Παρακολούθησε ΣΤΕΝΑ, καθημερινά. Αν χαμηλώσουν πάλι άλλαξε την τάπα του δοχείου διαστολής, συμπλήρωσε και ξανά καθημερινή παρακολούθηση. Αν χαμηλώσουν πάλι.... :cry: :cry: :cry:
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Ιουν 2008, 20:47

Kωστή τα είπαμε και τηλεφωνικώς.

Ενημέρωσέ μας για το τί τελικά χρειάστηκε να γίνει στο αυτοκίνητο στην Πάτρα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό phantom28 » 30 Ιουν 2008, 13:20

καλησπέρα παιδιά

καταρχήν με συγχωρήτε που άργησα να απαντήσω.

το θέμα είναι το εξής

το συμβόλαιο της οδηγικής βοήθειας με υποχρεώνει να στείλω το αυτοκίνητο στην πάτρα γιατί είναι ο ποιο κοντινός προορισμός.

ακόμα δεν έχει σταλθεί γιατί μεσολάβησε σαβ/κο και πιθανότατα φεύγει σήμερα.

εκεί στην συνέχεια μετά την διάγνωση της βλάβης θα του ζητήσω να μου αποκτασταθεί πλήρως το αυτοκίνητο και επίσης θα του πω τα εξής.

1. βελίωση του air-condition γιατί είναι ασθενές

2. τον έλεγχο με τα νερά και λοιπά το έκανα προεραιτικά. γιατί δεν μου βγήκε κάποιο σήμα άπο το ταμπλό δεδομένο ότι το αυτοκίνητο έχει τις τελευταίες βελτιώσεις για την στάθμη του ψυκτικού υγρού

3. και βέβαια την γραπτή εγγύηση για τις αλλαγές και την χρήση των νέων ανταλακτικών

4. έχω ακόμα 2 χρόνια εγγύηση στο αυτοκίνητο.
αυτό με εφυσιχάζει ή μαζεύω λεφτά στην άκτη για το μέλλον?

αν προτεινετε κάτι άλλο που μπορώ να το κάνω τώρα που είμαι στην εγγύηση θα χαρώ να το ακούσω.

ευχαριστώ παιδιά για οτιδήποτε νέο σας ενημερώνω
Άβαταρ μέλους
phantom28
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 08:43
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό pantg » 30 Ιουν 2008, 15:05

Κωστή γειά,

ασφαλισμένο το έχεις για κλοπή???

Αν ναι πετάξου μέχρι την Ιταλία ένα Σαββατοκύριακο και άφησέ το σε μία κεντρική πλατεία. Πετάξου να αγοράσεις κάτι από ένα περίπτερο και έληξε το πρόβλημα.

Γυρίζεις πίσω αφού δηλώσεις την κλοπή στην ιταλική αστυνομία, κάνεις την δήλωση κλοπής στην ασφαλιστική του, περνούν 60 ή 90 ημέρες (νομίζω έχει γίνει 60 ημέρες?) και σε αποζημιώνουν στο ποσό που αντιστοιχεί.

Αυτό φυσικά αν δεν θέλεις να το κρατήσεις.

Να το πουλήσεις δεν νομίζω ότι συμφέρει.

Αν το κρατήσεις μακάρι η ζημιά αυτή να είναι η τελευταία. Ολοι ζούμε ελπίζοντας και ακόμη περισσότερο το ευχόμαστε να γίνει έτσι.
Καλού κακού ομως μετά την παρέλευση της εγγυήσεως ας έχεις ένα κομπόδεμα στην άκρη για τις φθηνές, σχετικά ακριβές, ακριβές ή πολύ ακριβές ορέξεις του Freelander 1.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό phantom28 » 10 Ιούλ 2008, 09:35

Καλημέρα παιδιά

τα νέα απο το μέτωπο είναι τα εξής

1. θα αλλαχθεί η φλάντζα με νέου τύπου

2. θα αλλαχθούν όλες οι βίδες επειδή δεν λειτούργησε το σύστημα του θερμοστάτη

αυτά προς το παρόν

δεν γνωρίχω το θα γίνει με το α/c το οποίο είναι ασθενές όταν λειτουργεί

απο εκεί και πέρα αμα θα προκύψει κάτι θα σας πω

απο κάποιον άκουσα ότι είναι θετικό να αλλαχθεί το ψυγείο με μεγαλύτερο για καλύτερη ψύξη του κινητήρα

να προχωρήσω σε μία τέτοια κίνηση?

ευχαριστώ εκ το προτέρων
Άβαταρ μέλους
phantom28
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008, 08:43
Τοποθεσία: Ιωάννινα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες