Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Γράμμος, ένα Series III και άλλες ιστορίες...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Γράμμος, ένα Series III και άλλες ιστορίες...

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 25 Ιούλ 2008, 15:24

Καλησπέρα. Δυστυχώς σήμερα τελειώνει επίσημα η άδειά μου και πλέον, κάθομαι και μελαγχολώ κοιτάζοντας τις φωτογραφίες των διακοπών.

Έτσι, αποφάσισα να μοιραστώ κάποιες οι οποίες μάλιστα πιστεύω ότι έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όλους όσους για κάποιο λόγο αγαπάμε αυτά τα αυτοκίνητα.

Στις 22/7, αποφάσισα με συνοδεία του παππού μου (ο οποίος έχει πολεμήσει εκεί) και 2 Εσθονών hitchhikers (μεγάλη ιστορία πώς βρέθηκαν μαζί μου) να επισκεφτώ την περιοχή του Γράμμου.

Έχω να πω ότι το μέρος είναι απίστευτης ομορφιάς. Στην κυριολεξία είναι ένα μεγαλειώδες δημιούργημα της φύσης. Και στην συντριπτική πλειοψηφία του, παρθένο. Το ευχάριστο για τους λάτρεις των εκτός δρόμου διαδρομών είναι ότι η άσφαλτος τελειώνει πολύ νωρίς και το δίκτυο των χωματόδρομων είναι πολύ μεγάλο. Το μόνο που αντιμετώπισα τώρα ήταν η υπερβολική σκόνη και οι κακοτράχαλοι δρόμοι αλλά αν βρέξει εκεί (η ακόμη χειρότερα χιονίσει) η κατάσταση μπορεί να γίνει ιδιαίτερα σοβαρή.

Αφού έφτασα στα 2020μ. και λίγο πρίν το τέλος του Ελληνικού οδικού δικτύου, στην επιστροφή και ενώ κατέβαινα στο χωριό Γράμμος, βλέπω να πλησιάζει -ιδιαίτερα γρήγορα- γνώριμη κόκκινη φιγούρα. Ήταν ένα Series III της Πυροσβεστικής. Σκεφτόμουν ότι δυστυχώς δεν το έβγαλα φωτογραφία, για καλή μου όμως τύχη, στην επιστροφή της περιπολίας του και με ιδιαίτερα μεγάλη ταχύτητα με έφτασε και το άφησα να περάσει. Τελικά σταματήσαμε σε μια βρύση απ' όπου και οι φωτογραφίες.

Και τώρα στις διαπιστώσεις...Ακόμη κι εκεί πέρυσι έπιασε φωτιά. Τρείς (3) σε τρία (3) διαφορετικά σημεία, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Σύμπτωση; Όπως μου είπανε και ξέρουμε, η φωτιά δεν αφήνει δακτυλικά αποτυπώματα. Υπάρχουν φήμες για δημιουργία χιονοδρομικού κέντρου στην περιοχή όμως...Στην βρύση που σταματήσαμε είχε σκουπίδια. Ναι, ακόμη και στην άκρη της Ελλάδας, πλαστικές σακούλες!
Και κάτι δικό μας...πραγματικά ζήλεψα το Series! Το Freelander δεν είχε κανένα πρόβλημα, τα Synchrone της μαμάς άντεξαν...αλλά δεν είναι για τέτοια. Ούτε κανένα σύγχρονο εκτός δρόμου. Ναι σχεδόν οποιοδήποτε θα πάει και δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα. Ναι τα RR, RRS και LR3 είναι τρομερά αυτοκίνητα αλλά πόσα θα πάνε εκεί (και οπουδήποτε αντίστοιχα) ; Άντε να είναι κανένας μερακλής. Για πραγματικό offroad, χρειάζεται κάτι απλό, λιτό, φτιαγμένο γι αυτό. Ούτε ηλεκτρονικές π@π@ριές, ούτε πλαστικά και δέρματα παντού για εφε. Ακούς κ. ΤΑΤΑ; Επιτέλους κάτι καθαρόαιμο! Αυτά.

Υ.Γ.1 Είναι απομακρυσμένη περιοχή (ιδίως από ΑΘήνα), όμως αξίζει να την επισκεφτείτε.
Υ.Γ.2 Τώρα θέλω ακόμη περισσότερο ένα Defender.
Υ.Γ.3 Στη διαδρομή συνάντησα κανα 2 αγροτικά, ένα Jimny, ένα Terios (παλιό) ένα 110 του δασαρχείου και το Series. A! και 1 τρακτερ.
Y.Γ.4 Χίλια συγνώμη για το μακροσκελές του κειμένου...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 25 Ιούλ 2008, 15:29

Και οι υπόλοιπες...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ollram » 25 Ιούλ 2008, 15:45

Καλως ήρθες!
Τέτοιες εκδρομές και φωτο πρέπει να τις μοιράζεσαι με αυτούς μου μένουν ακόμη πίσω!!!

Το 2016μ υψόμετρο (τελος του δρόμου όπως λες) είναι κάτω απο την κορυφή του Φακού?? η στα Λεβέντικα??


Τέλειο μέρος!!! (δεν στην πέσανε τίποτα Αλβανοί??)
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 25 Ιούλ 2008, 22:18

Καλώς σας βρήκα!

Σκέψου ότι οι υπόλοιπες φωτογραφίες, χωρίς το αμάξι, είναι φυσικά καλύτερες.

Τα ονόματα των κορυφών δεν τα γνωρίζω. Ήμουν κάτω από την Λίμνη Γκιστόβα περίπου (στην οποία δεν ανέβηκα λόγω του παππού...). Η κορυφή του Γράμμου ήταν απέναντι. Εγώ συνέχισα στο δρόμο από το χωριό και μετά.

Όσο για τους Αλβανούς, οι μόνοι που συνάντησα, ήταν οι χτίστες στο χωριό μέσα, οι οποίοι έχτιζαν κάτι πετρόκτιστα ολοκαίνουρια σπίτια σαν σαλέ. Τώρα για ποιόν...(; ) δεν ξέρω ποιός έχει το κουράγιο να κάνει 1 ώρα κοντά σε χωματόδρομο για να πηγαίνει εκεί. Όποιοι και να είναι μπράβο τους, εκτός αν ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς... :roll: :roll: :roll:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό 4X4sc » 28 Ιούλ 2008, 08:50

Ελπίζω να είχες μπουφάν μαζί σου ακόμα και το μεσημέρι!!!
Το προηγούμενο καλοκαίρι με αφετηρία το χωριό Αετομιλίτσα ανέβηκα στη λίμνη Γκιστόβα, με τα πόδια φυσικά αν και είδα ροδιές μάλλον από γουρούνα στην κορυφή, είχε 10οC στις 3 το μεσημέρι. Καταπληκτικά αλπικά τοπία.
Επισκέφθηκα την περιοχή πριν την πυρκαγιά η οποία νομίζω ήρθε εισαγόμενη από την Αλβανία και έκαψε το δάσος στις λίμνες Αρένες. Δεν ξέρω αν πέρασες από εκεί και τι είδες. Ελπίζω να μην έκανε μεγάλη καταστροφή στο δάσος.
Θέλω να ελπίζω ότι θα μπορέσω να επισκεφτώ ξανά αυτά τα μέρη αλλά χειμώνα, ίσως αυτά τα Χριστούγεννα, αυτή τη φορά με το Defender και όχι με το Forester.
Μερικές φωτό κι από εμένα:
http://i329.photobucket.com/albums/l374 ... C01395.jpg
http://i329.photobucket.com/albums/l374 ... C01432.jpg
Άβαταρ μέλους
4X4sc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 09:03

Δημοσίευσηαπό firelord » 29 Ιούλ 2008, 10:13

εξαιρετικες φωτο, μπραβο παιδες, παντα τετοια!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες