Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διακοπές με disco...!!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Διακοπές με disco...!!!

Δημοσίευσηαπό discoball » 02 Σεπ 2008, 13:12

Γεια χαρά σε όλους,

Μιας και κανείς δεν αναφέρεται σ' αυτό το θέμα σκέφτηκα να κάνω εγώ, αφού πρώτα συστηθώ. Ονομάζομαι Αντώνης Γλυνός, κάτοικος Πειραιά και λίγο πριν το καλοκαιράκι έγινα κάτοχος ενός όμορφου mpi '96. Είναι στο χρώμα του γραφίτη με 150.000+ χλμ, αλλά καλοσυντηρημένο, όπως διαπίστωσε ο κος Ραπατζής, που έκανε τον έλεγχο..!!

Κατέβηκα, λοιπόν στη Νεάπολη για να μπούμε στο πλοίο για Κύθηρα. Η διαδρομή έγινε άνετα, ξεκούραστα, χωρίς θορύβους από τη μετάδοση και με θετικά κουμπώματα στο κιβώτιο ταχυτήτων και οικονομικα.

Στο πλοίο είχαμε το πρώτο συμβαν, με κατηύθηναν να ανέβω στο χώρο στάθμευσης που βρίσκεται στο κατάστρωμα. Ανεβαίνοντας στη μπουκαπόρτα με τη μεγάλη κλίση, κάπου στα μισά σταμάτησα.- Δεν βάζω το κοντό, λέω, μην γίνουμε και ρεζίλι..!! Μέσα από σκόνη που σηκώθηκε από το στιγμιαίο σπινιάρισμα των τροχών, κάναμε εντυπωσιακή είσοδο. Βέβαια, εκεί υπήρχε ήδη σταθμευμένο ένα disco II με ιταλικές πινακίδες.

Η κίνηση στα Κύθηρα παρέμεινε το ίδιο ευχάριστη, μέχρι που έβαλα την ωραία τους βενζίνη και παρουσιάστηκαν πυράκια.
Κατά τ' άλλα, μέχρι τώρα, ούτε διαρροές από διαφορικά ούτε υπερθέρμανση του κινητήρα.

Διακοπές στα Κύθηρα λοιπόν, όπου συνάντησα ένα mpi και ένα tdi, με το οποίο ανταλλάξαμε και χαιρετισμό.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για να μην σας κουράζω άλλο, παραθέτω ορισμένες φωτό.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και μια όμορφη παραλία
Εικόνα
_______________________________________
Στο βουνοοό, στο βουνοοό και άμα νιώσεις πόνο, μπάνιο στη θάλασσα..!!
---Αντώνης Γλυνός---
Άβαταρ μέλους
discoball
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 13:54
Τοποθεσία: Πειραιάς - Αττική

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 02 Σεπ 2008, 19:11

Καλώς ήρθες φίλε... καλοτάξιδο...
Πέρνα κ από εδω http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... highlight=
αν θες!!!!!
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό discoball » 02 Σεπ 2008, 19:25

Να σαι καλα, σ ευχαριστώ!!

Ωραίο το δισκο σου κ σπάνιο..!! Ελπίζω να πέρασες όμορφα στις διακοπές σου!!
Ενδιαφερόμουν κι εγώ για τδι, αλλά θεωρώ πως αν απλά μετέφερα τη μερίδα μου σε ΔΟΥ επαρχίας δεν θα ηταν αρκετό,
καθώς εισοδήματα έχω από αθήνα... Φυσικά για αγροτικό, ούτε λόγος...
Αν και γενικά, λίγο δύσκολο να βρεθεί τδι στην ελλάδα... έχουν διαφορά στον εξοπλισμό, με το μπι???
Θεωρούνται αυτοκίνητα με μεγαλύτερη αντοχη? Νομιζω τα διαφορικά πρέπει να ναι πιο ανθεκτικα....
_______________________________________
Στο βουνοοό, στο βουνοοό και άμα νιώσεις πόνο, μπάνιο στη θάλασσα..!!
---Αντώνης Γλυνός---
Άβαταρ μέλους
discoball
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 13:54
Τοποθεσία: Πειραιάς - Αττική

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Σεπ 2008, 20:12

Συνάδελφε Αντώνη καλώς ήλθες στο φόρουμ και καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο πάντα το Disco σου.

Tα Tdi είχαν τα ίδια ακριβώς διαφορικά (στους άξονες) με τα Mpi και ανάλογα με την χρονιά παραγωγής σύμφωνα με ορισμένα αρχεία της LR μπορεί να είχαν λίγο διαφορετική σχέση στις γρήγορες σχέσεις του κεντρικού διαφορικού.

Μικροδιαφορές επίσης και στις σχέσεις του κιβωτίου ταχυτήτων.

Το Mpi είναι λίγο πιό γρήγορο σε τελική και αίσθηση από τα Tdi. Υστερεί όμως σε ροπή χαμηλά.

Από την άλλη πλευρά τα Tdi μπορούν να βελτιωθούν όσον αφορά την απόδοση του κινητήρα τους πολύ εύκολα και ακόμη και δωρεάν ενώ τα Mpi πολύ απλά δεν βελτιώνονται (με μόνη εξαίρεση είτε πολύ ακριβές μηχανικές επεμβάσεις είτε την τοποθέτηση ενός σνόρκελ που έχει αποδείξει ότι όντως προσφέρει κάτι σε ροπή αλλά και ιπποδύναμη μέσα από τις εντυπώσεις ανθρώπων που το έβαλαν)

Από πλευράς καταναλώσης με την αύξηση της τιμής του πετρελαίου και τώρα που έφτασε να πωλείται σε τιμές ακριβότερες από αυτές της αμόλυβδης μάλλον δεν συμφέρει πλέον και τόσο πολύ εκτός και αν οδηγείς το Tdi με πολύ οικονομικό τρόπο.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό discoball » 02 Σεπ 2008, 21:26

Ευχαριστώ Παντελή

και ελπίζω να είχες ένα όμορφο καλοκαίρι!!
Είναι γεγονός πως με την αγορά του σκεφτόμουν τρόπους που θα βελτίωναν την οδική του συμπεριφορά και συνέβαλαν στην μακροζωία των μηχανικών του μερών.

Ρώτησα τον Ashcroft για εκείνο το oil feeder που κατα καιρούς έχει συζητηθεί και με παρέπεμψε, επειδή δεν το έχει πλέον σε αυτό http://www.ashcroft-transmissions.co.uk/part_28.html, που αν δεν κάνω λάθος, πάλι σε συζήτηση έχει αναφερθεί πως αντί να αλλαχθεί το μανίσιο μ αυτό, αρκεί να ανοιχθούν αυτές οι τρύπες και να επανατοποθετηθεί !!
Αντίθετα ο Parker πωλεί το συγκεκριμένο http://www.steveparkers.co.uk/oilfeeder ... 2f10387cd3. Σωστά ή κάνω λάθος??
Είχα αντιληφθεί ότι μιλούσατε για σύστημα που ψεκάζει λιπαντικο....

Μετά, σκέφτηκα τους ενεργούς ζυγοσταθμιστές και τέλος την πιθανότητα εγκατάστασης ψυγείο λαδιού στο μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων, έχει όμως νόημα..?? Το σετ συμπλέκτου, όμως, δεν τραβάει όλο το ζόρι (χρησιμοποιώντας επιστημονική ορολογία... :tongue: :tongue: )??
_______________________________________
Στο βουνοοό, στο βουνοοό και άμα νιώσεις πόνο, μπάνιο στη θάλασσα..!!
---Αντώνης Γλυνός---
Άβαταρ μέλους
discoball
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 13:54
Τοποθεσία: Πειραιάς - Αττική

Δημοσίευσηαπό firelord » 04 Σεπ 2008, 09:34

καλωσορισες και απο εμενα ω ηρωικε συντροφε!

να απολαυσεις το μπι σου, μου θυμιζεις τα παλια μου

οεο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό vagelis » 04 Σεπ 2008, 10:30

Τα χρεπια σου ενοεις λορδε μου.
Για ετοιμασου,το τελευταιο Σ/Κ του μηνα λεμε να εκδραμουμε με αντισκηνα,για καποιους υπεριληκες που δεν αντεχουν τα κοκαλα τους υγρασια θα υπαρχει και στεγη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 04 Σεπ 2008, 11:19

Καλημέρα Αντώνη και καλως ήλθες στην παρέα μας.
Πολυ ωραια η καμηλίτσα σου, καλορίζικη και καλοτάξιδη.

Δες και το δικό μου mpi εδω: http://off-road.gr/PNphpBB2-download-id-3125.html
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό discoball » 04 Σεπ 2008, 11:43

Ευχαριστώ παίδες να 'στε καλά,

ο ενθουσιασμός μου είναι τόσο μεγάλος που δεν χορταίνω να το χαζεύω, ακόμα και ο ήχος της μηχανής μου ακούγεται τόσο μελωδικός...!!
Για τις βελτιώσεις που προείπα, τι γνώμη έχετε??!!

Mike, ωραίο το εργαλείο...!! ζηλεύω τα προβολάκια σου..!! είχες προβλήματα θερμοκρασίας, μιας και είναι μπροστά από το ψυγείο??

Μιας και αναφερθήκατε σε λόρδους και θίχτηκαν ηλικίες, να παραθέσω μια ομορφιά, που επίσης συνάντησα στα κύθηρα...!!
Οι ειδήμονες ας μας πουν δυο πραγματάκια... Έχει μόνιμη τετρακίνηση, σωστά?? Απλά δεν έχει τη μονάδα VCU..??
Εικόνα
_______________________________________
Στο βουνοοό, στο βουνοοό και άμα νιώσεις πόνο, μπάνιο στη θάλασσα..!!
---Αντώνης Γλυνός---
Άβαταρ μέλους
discoball
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 26 Αύγ 2008, 13:54
Τοποθεσία: Πειραιάς - Αττική

Δημοσίευσηαπό firelord » 04 Σεπ 2008, 12:14

ωωωω, μας εφτιαξες καινουργιε συντροφα!!!

ΥΓ θα σου ελεγα να ρωτηξεις τον Βανγκελις, αλλα το παλληκαρι εχει υβριδικο SIII, οποτε...

ΥΓ 2 λαντροβερομπαρμπαδι, θα τα πουμε εκ τηλεφωνου, θα σου εχω και Reumacid ΑΑΑΑΧΑΧΑ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες