Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

110

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Σεπ 2008, 21:22

Το hard top είναι Land rover ή άλλο?
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό sirros » 09 Σεπ 2008, 21:43

βρικα ενα πολυεστερικο αλλα δεν το πηρα και σημερα πηγα και ειδα ενα αλουμινιου original land rover και το εκλεισα , αυριο θα παω να το φορτωσω
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Σεπ 2008, 21:47

Κώστα γειά,

μαζί με την πίσω καινούργια πόρτα που θα πρέπει να έλαβες με το hardtop θα πρέπει να σου ήρθε και ένα σετ επισκευής ταμπλώ για Discovery. Aν θέλεις μου το στέλνεις γιατί σου ήρθε κατά λάθος και το χρειάζομαι????
Tα τζαμάκια για τα alpine windows θα τα δώσω στον Φιλιππο θα σου τα στείλει.

Για τα αμορτισέρ και τα ελατήρια θα μπορούσες να κάνεις και καλύτερες επιλογές ΑΦΟΥ στήσεις το αυτοκίνητο και γνωρίσεις το τελικό βάρος και την κατανομή του.

Η βάση στήριξης της ρεζέρβας στο καπώ υπάρχει αλλά είναι στρατιωτικός κωδικός ανταλλακτικού και κοστίζει αρκετά.
Το να την φτιάξεις δεν είναι δύσκολο αλλά δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποιος να την ξηλώσει από το αυτοκίνητό του για να την αντιγράψεις.
Αν σε ενδιαφέρει καινούργια πες μου.

----------

Σπύρο αν ο Κώστας πήρε το hardtop που νομίζω τότε είναι γνήσιο αλουμινένιο της Land Rover. To είχα φέρει στις αρχές καλοκαιριού μαζί με το σύστημα air condition για τους πίσω επιβάτες που τοποθέτησα στην μία μου καμήλα. (χρειαζόμουν έναν τρόπο θα προστατέψω τον υφασμάτινο ουρανό με τους ενσωματωμένους αεραγωγούς και τί καλύτερο από τον αλουμινένιο ουρανό ενός 110?????)
Για το λόγο αυτό και το βρήκε τόσο φθηνά. (εκτός και αν δεν πρόκειται για το ίδιο hardtop οπότε δεν γεννάται θέμα συγκρίσεως τιμών)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό sirros » 09 Σεπ 2008, 21:55

Παντελη δεν καταλαβαινω.

?????????????????????????????
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Σεπ 2008, 21:58

Sirros πόσο πηγε το μαλλί; έχει και ηλιοροφή και εσωτερικά ουρανού / πόρτα η μόνο τον εξωτερικό ουρανό;

Υ.Γ.
Pantg αυτό που έγραψες θα έπρεπε να το στείλεις με pm και όχι από το forum
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Σεπ 2008, 22:11

Γιατί καλέ μου Σπύρο,

έχουμε να κρύψουμε κάτι?????

HardTops για 110 δεν κυκλοφορούν και τόσα πολλά.

Προχθές δόθηκε, μέσω γνωστού μου, αυτό που είχα διαθέσιμο (είπα πώς βρέθηκε στα χέρια μου ε?) και μιάς και ο Κωστής με είχε πάρει τηλέφωνο προ ημερών και μου είχε πει να του βρώ ένα (Κωστή δεν μου είπες ότι δεν το ήθελες πιά και σου έχω βρεί ένα πολύ καλό) θεώρησα ότι εκείνος ήταν ο τελικός αποδέκτης.

----------------

Κωστή μάλλον όμως δεν είσαι ο τελικός αποδέκτης του συγκεκριμένου hardtop.

-----------------

Σπύρο οι τιμές για απλά hardtops για 110 χωρίς sunroof, alpine windows και υφασμάτινο ουρανό, χωρίς παράθυρα στα πλαϊνά και με απλή πόρτα (χωρίς θερμαινόμενο τζάμι, καθαριστήρα, ταπετσαρία εσωτερικά και βάση ρεζέρβας αρχίζουν από τα 800 Ευρώ περίπου αν έρθουν μαζί και με άλλα πράγματα.
Το βασικό πρόβλημα είναι τα έξοδα αποστολής που λόγω όγκου είναι πάρα πολλά (περίπου γύρω στα 500 Ευρώ αν έρθουν με κανονική μεταφορική από την Αγγλία)
Η τιμή στην Αγγλία για ένα ΚΑΛΟ τέτοιο (φτωχή έκδοση) κυμαίνεται από 400 λίρες (για όχι και τόσο καλό) έως τις 500 λίρες (για κάτι όντως καλό και από πρόσφατης χρονολογίας αυτοκίνητο)


Οι ουρανοί με sunroof, alpine windows, υφασμάτινο ουρανό είναι ΠΟΛΥ ακριβοί καθώς τοποθετούνται ΜΟΝΟ στα 5πορτα station wagon και δεν υπάρχουν σε αφθονία.

Πλαϊνά μακρυά (για το 3πορτο 110) δεν βγαίνουν με παράθυρα από το εργοστάσιο.

Και πίσω πόρτες με θερμαινόμενο τζάμι, καθαριστήρα και ταπετσαρία εσωτερικά έμπαιναν μόνο στα προσφάτων ετών 110 (βλ 300 Τdi και μετά) και συνήθως όσοι έπαιρναν 3πορτο 110 προτιμούσαν την έκδοση Pickup και δεν είχαν πίσω πόρτα με παράθυρο κλπ κλπ κλπ.

Αν ψάχνεις hardtop για D110 3πορτο υπάρχει ένα στην Αγγλία έτοιμο να έρθει. Περιμένω φωτογραφίες και τιμή. (το βρήκα κατόπιν της ερώτησης του Κωστή αλλά μάλλον τώρα δεν του χρειάζεται)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Σεπ 2008, 22:15

pantg έγραψε:Γιατί καλέ μου Σπύρο,

έχουμε να κρύψουμε κάτι?????

HardTops για 110 δεν κυκλοφορούν και τόσα πολλά.

Προχθές δόθηκε, μέσω γνωστού μου, αυτό που είχα διαθέσιμο (είπα πώς βρέθηκε στα χέρια μου ε?) και μιάς και ο Κωστής με είχε πάρει τηλέφωνο προ ημερών και μου είχε πει να του βρώ ένα (Κωστή δεν μου είπες ότι δεν το ήθελες πιά και σου έχω βρεί ένα πολύ καλό) θεώρησα ότι εκείνος ήταν ο τελικός αποδέκτης. ....


Γιατί αυτό έπρεπε να είναι με pm. Δεν είναι θέμα να κρύψεις κάτι, αλλά αγγίζει την προώθηση προϊόντων και πάει αλλού. ΟΚ?
Άσε που ίσως δεν αφορούσε τελικά τον Sirro :-)

Φιλιά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό sirros » 09 Σεπ 2008, 22:28

το πηρα 450€ με επενδυση αλλα χωρις πισω πορτα

οποτε ψαχνω πορτα τωρα.
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Σεπ 2008, 22:28

Σπύρο μου χαίρομαι να διαφωνώ μαζί σου !!!! (το λέω θετικά και ξέρεις ότι το εννοώ με κάθε καλή διάθεση)

Κανείς δεν μίλησε για πώληση και στο κάτω κάτω της γραφής το hardtop, συγκεκριμένα αυτό στο οποίο αναφέρθηκα, δεν το πούλησα σε κάποιον που να έχει σχέση με το φόρουμ.
Ούτε αναφέρθηκε τιμή, ούτε έγινε προσπάθεια προώθησης.

Να σου θυμίσω στο παρελθόν κάποια ατυχέστατα περιστατικά όπου είχα κατηγορηθεί για αποστολη προσωπικών μηνυμάτων. Τα οποία μάλιστα δεν είχαν και καμμία απολύτως υφή προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών.
Παρόλα αυτά όμως είχα κατηγορηθεί με διαφόρους τρόπους, χαρακτηρισμούς και διάφορα άλλα που καλό είναι να μην τα επαναφέρουμε καθώς δεν αξίζουν συνέχειας και πιστεύω ότι έχουν περάσει στην λήθη.

Δεν έχω κάτι να κρύψω από κανέναν και την στιγμή που το hardtop του Κωστή πιθανόν ήταν αυτό που περιέχει κάτι που μου χρειάζεται άμεσα θεώρησα ότι έτσι θα τον ενημέρωνα πιό γρήγορα.

Αν τώρα ο Κωστής δεν βρήκε το σετ επισκευής μέσα στην καινούργια πόρτα γιατί δεν ήταν το hardtop του αυτό που ήρθε για να προστατεύσει τον δικό μου υφασμάτινο ουρανό για τον "μπέμπη" (το Camel του 1993) τότε δεν νομίζω ότι έγινε και κάποια παράβαση ηθικών κανόνων.

Αν όντως έγινε και το βλέπω λάθος τότε ζητώ συγγνώμη.

Χαιρετώ και αντασπάζομαι εις αμφοτέρους τα παρειάς υμών τρις.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Σεπ 2008, 22:30

sirros έγραψε:το πηρα 450€ με επενδυση αλλα χωρις πισω πορτα

οποτε ψαχνω πορτα τωρα.


Ευχαριστώ!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό sirros » 09 Σεπ 2008, 22:33

το hard top το βρηκα σημερα το μεσημερι τυχαια και το εκλεισα το απογευμα , οποτε ηταν πολυ ξαφνικο.

ο παντελης οπου μπορει να βοηθησει -βοηθαει οποτε και τον ευχαριστω και τωρα και για την βοηθεια του στο παρελθον με το προηγουμενο land rover.

η αναρτηση ειναι αρκετα καλη για την χρηση που θελω οποτε καποια στιγμη θα παρω και κονους για διπλα αμορτισερ και θα ειμαι οκ.

για την βαση θα της ρεζερβας θα τα πουμε.
Άβαταρ μέλους
sirros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005, 08:30
Τοποθεσία: ΦΩΚΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 10 Σεπ 2008, 01:51

Sirro καμια φωτογραφια εχεις??? Οποτε θες στειλτες στο email μου αν δεν μπορεις εσυ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Σεπ 2008, 06:49

Κωστή καλημέρα,

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Δεν πειράζει για την οροφή μην ανησυχείς.

Σχετικά με το θέμα της αναρτήσεώς σου.

Η λύση των διπλών αμορτισέρ προτείνεται κυρίως για εφαρμογές δρόμου ή για χωμάτινη οδήγηση σε γρήγορες ταχύτητες και όχι τόσο συχνά πλέον για χρήση εκτός δρόμου καθώς για τέτοιες εφαρμογές προτείνονται πλέον διαφορετικές λύσεις.
Ιδίως στο 110 μην ξεκινήσεις με διπλά αμορτισερ αν δεν κάνεις το ίδιο εμπρός ΚΑΙ πίσω.

Οταν έχεις χρόνο κάνε ένα τηλέφωνο να τα συζητήσουμε.
Θα σου τα έγραφα κανονικά εδώ αλλά με την κινητοποίηση για το www.oxi-alloi-foroi-stis-rodes.gr και την έναρξη της σχολικής χρονιάς αύριο (ο μικρός θα πάει εφέτος Τετάρτη Δημοτικού) όπως καταλαβαίνεις ο χρόνος είναι λίγος.

Επίσης, αν δεν έχεις ακόμη τοποθετήσει την οροφή προτείνω να καλύψεις το εσωτερικό του αλουμινένιου ουρανού με κάποιο καλής ποιότητας ρευστό ηχομονωτικό-θερμομονωτικό. Θα σου δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα σε σύγκριση με το να τον είχες αφήσει όπως βγαίνει από το εργοστάσιο.

Κάνε όμως ένα τηλέφωνο και τα λέμε

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Σεπ 2008, 07:21

Κωστα για πισω πορτα κοιτα στον Τρανταφυλιδη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron