Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Το Land Rover σας και εσείς!
Συστηθείτε, εσείς και το Landy σας και πέστε μας τι κάνατε με αυτό!

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό fatman » 15 Μαρ 2013, 18:41

Λοιπον...πριν 2 ωρες,τελειωσε το δεσιμο και αφου φαγαμε τα σχετικα σουβλακια-πιτα-γυρο κλπ :mrgreen: το σαζμαν μεταφερθηκε στον χωρο που θα τοποθετηθει καθοτι το disco - ελειψη χωρο - ειναι αραγμενο στην πυλωτη του πατερα μου 12 χλμ μακρια απο την δουλεια μου που εκανα το ανοιξε-κλεισε..(για να μην νομιζουνε μερικοι οτι ειμαστε κυριλε και μη μου απτου :-" ).
Το κακο ειναι οτι η οικογενεια θελει βολτα το Σ/Κ και οτι ξαναεπιασε ψυχρουλα,οποτε η τοποθετηση θα αργησει καμια βδομαδουλα,εντυπωσεις απο εβδομαδα λοιπον..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό fatman » 21 Μαρ 2013, 08:50

Προχωρησα αλλο λιγο..

Το καινουργιο βολαν,λιγο πακετο το σφιξιμο..

Εικόνα

Κεντραρισμα δισκου..

Εικόνα

Και μιας που ειχα το βοηθητικο εξω,εκανα ενα λυσιμο-ελεγχο και αυτη τη φορα στεγανοποιηση μονος μου,μιλαμε η φλαντζοκολλα που ειχαν βαλει τα μαστορια,ελιωνε με τα λαδια,ασε που ειχε παει παντου,οποτε καθαρισμα παλι(το χειροτερο μου..)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τα γραναζια ηταν σε αριστη κατασταση,τα ρουλεμαν των ενδιαμεσων γραναζιων(intermediate) και γραναζιου εισοδου(Input gear) σε παρα πολυ καλη κατασταση,μποσικα δεν ειδα πουθενα αλλου.
Ειδα καποια υπολειματα απο χαλκο μεσα στο καρτερ,που σημαινει οτι εχουν φθαρει οι ροδελες προφορτισης των "δορυφορων" στο κεντρικο διαφορικο,αλλα απο την στιγμη που δεν ειχα ιδιαιτερα "κενα" στην οδηγηση,το αφηνω ως εχει και καποια στιγμη θα παρω ενα σετακι ανακατασκευης..
Αλλαξα και τσιμουχες και τα o-ring στον αξονα των ενδιαμεσων γραναζιων που οι πιο πολλοι μαστοροι-στεγανοποιητες,δεν θελουν να αγγιζουν..

Εικόνα

Εικόνα

Αντε να τελειωνουμε....
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μαρ 2013, 11:46

Άντε καινούργιο τοκανες το επόμενο όχημα του bottleman ! :-) :-) :-)

Μια από τις κυριώτερες αιτίες για την πρόωρη φθορά στους δορυφόρους είναι η χρήση του κεντρικού χωρίς να είναι κλειδωμένο σε ολισθηρές καταστάσεις (χιόνι, χώμα, λάσπη) γιαυτό πάντα κλειδώνουμε μόλις βγούμε από άσφαλτο και πάντα ξεκλειδώνουμε μόλις μπούμε σε αυτή. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 21 Μαρ 2013, 12:10

superspy έγραψε:γιαυτό πάντα κλειδώνουμε μόλις βγούμε από άσφαλτο και πάντα ξεκλειδώνουμε μόλις μπούμε σε αυτή. Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις


εσύ τα λές αυτά master ?

νομίζω ότι είναι τελείως λάθος διατύπωση

νομίζω ότι η σωστή διατύπωση είναι όταν κάποιος άξονας κάνει διαφορικό σε κάποιο κόλλημα, τότε μόνο να προσέχουμε στην πίεση που εξασκούμε και να μποκάρουμε (σε πλήρη στάση) το κεντρικό για να αποφεύγουμε το ζόρισμα του από την τρελλή περιστροφή...

οποιοδήποτε διαφορικό (είτε άξονα είτε κετρικό) γυρίζει τρελλά σε κάποιο κόλλημα, όταν δηλαδή ο χρήστης προσπαθεί να ξεκολλήσει και πατώντας πολύ γκάζι κάνει έναν τροχό κάποιου άξονα να γυρίζει με πολλές στροφές ενώ ο άλλος είναι κολλημένος, ζορίζεται.

το κεντρικό διαφορικό έχει πολύ μικρότερο σετ πλανητοδορυφόρων από τα των αξόνων, οπότε και μικρότερη αντοχή. Άρα όταν γυρίζει τρελλά ένας τροχός και παράλληλα - μη όντας κλειδωμένο το κεντρικό - και το κεντρικό διαφορικό, τότε το κεντρικό υπόκειται σε μεγαλύτερη πίεση φθορά...

συνοψίζοντας, προσοχή χρειάζεται να μην ζορίζουμε τα ελεύθερα διαφορικά με τρελλά σπινιαρίσματα σε συνθήκες κολλημάτων και ΔΕΝ πρέπει να κυκλοφορούμε με κλειδωμένο κεντρικό μόλις βγούμε από άσφαλτο, αλλά μόνο σσ συνθήκες πολύ χαμηλής πρόσφυσης που δεν ζορίζεται (άσε που ακόμη και σε πολύ χαμηλή πρόσφυση, μερικές φορές χρειαζόμαστε περισσότερο να είναι ανοικτό το κεντρικό για να έχουμε τον έλεγχο του οχήματος)
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μαρ 2013, 14:40

Όχι Μανόλη, δε φτάνει μόνο να προσέχεις να μην έχουν διαφορετική ταχύτητα οι άξονες όταν κλειδώνεις - εκεί θα γίνει άλλη ζημιά.

Η ίδια η land το τονίζει αυτό και ιδιαίτερα στα professional μαθήματα που δίνει για τους εκπαιδευτές, επισημαίνει ότι αυτό είναι από τα πιο συνηθισμένα λάθη που πρέπει να τονίζεις στους μαθητές να αποφεύγουν.

Κάποιος έμπειρος σίγουρα μπορεί να διακρίνει ποια είναι η κατάλληλη στιγμή για να μπλοκάρεις, πρώτου έρθει η διαφορά ταχύτητας μπροστά πίσω, όμως η γενική οδηγία για τα land και για τους περισσότερους χρήστες είναι "κλειδώνουμε όταν μπαίνουμε (όπου γλιστρά) και ξεκλειδώνουμε όταν βγαίνουμε. (στην άσφαλτο, σε σκληρά εδάφη κλπ)"
Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο αντίστοιχο τέστ μπορείς να "κοπείς" ακριβώς γιαυτό ...

Υπάρχουν και εξαιρέσεις σε ολισθηρά εδάφη (πχ πάγος χιόνι κλειστές κλπ) όπου με μικρή ταχύτητα (κάτω από 5χλμ.ω) μπορούμε να είμαστε ξεκλειδωμένοι αλλά πάντα με μικρή ταχύτητα.

Αντίστοιχα αν θυμάσαι το ίδιο ισχύει και για το φρενόμετρο που ΔΕΝ πρέπει να κινούνται ξεχωριστά οι τροχοί μπρος πίσω αλλά είτε να είναι φρενόμετρο Χ4 με μπλοκαρισμένο το κεντρικό ή η ταχύτητα να είναι μικρότερη από 5χλμ, ή να αφαιρείται ο αντίστοιχος άξονας που πατά σε σταθερό έδαφος.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 21 Μαρ 2013, 15:29

Και αν θυμαμαι καλα Μανωλη το μανουαλ λεει οτι το μπλοκαρισμα μπαινει εν κινησει
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 21 Μαρ 2013, 16:17

το κεντρικό το μπλοκάρουμε σε οποιαδήποτε ταχύτητα, αρκεί να μην υπάρχει για κανένα λόγο διαφορά περιστροφής των 2 αξόνων, δηλ, λειτουργία του κεντρικού διαφορικού,

άρα ακόμη και σε συνθήκες απόλυτης απώλειας πρόσφυσης, μπορούμε στιγμιαία ν' αφήσουμε το γκάζι και αφού εξισωθεί η ταχύτητα των 2 αξόνων να μπλοκάρουμε,

αυτό που έγραψα πριν "κλειδώματος σε πλήρη στάση του", αφορούσε την διαδικασία κολλήματος και τρελλού σπινιαρίσματος και όντως δεν ήταν διατυπωμένο σωστά για όλες τις περιπτώσεις...

σε καθε περίπτωση, αν υπάρχει διαφορά περιστροφής, το κεντρικό θα μπλοκάρει με θόρυβο των γραναζιών (σαν να βάζουμε ταχύτητα χωρίς σωστή αποσύμπλεξη), ή στην χειρότερη θα σπάσει...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μαρ 2013, 18:04

ekarpod έγραψε:το κεντρικό το μπλοκάρουμε σε οποιαδήποτε ταχύτητα, αρκεί να μην υπάρχει για κανένα λόγο διαφορά περιστροφής των 2 αξόνων, δηλ, λειτουργία του κεντρικού διαφορικού,...

Σωστά :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό fatman » 21 Μαρ 2013, 19:54

pistevo oti edo tha thelame tin apopsi ton 2 pistopoiimenon ekpedefton ;) ;)
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Μαρ 2013, 13:01

Έβλεπες εφιάλτες πάλι ; :-) :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό bottleman » 25 Μαρ 2013, 20:28

Άντε καινούργιο τοκανες το επόμενο όχημα του bottleman ! :-) :-) :-)

Το δικο μου ειναι V8 αγορακι μου,και αυτοματο,αυτα τα παλιοπετρελαια παθαινουν τετοιες ζημιες :haha: :haha: :haha: :haha:
Disco 3 το τρίτο τεύχος το παλιό
Άβαταρ μέλους
bottleman
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 16:32
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό bottleman » 25 Μαρ 2013, 20:37

Δημοσίευσηαπό superspy » 21 Μαρ 2013, 11:46
bottleman έγραψε:Άντε καινούργιο τοκανες το επόμενο όχημα του bottleman ! :-) :-) :-)

Το δικο μου ειναι V8 αγορακι μου,και αυτοματο,αυτα τα παλιοπετρελαια παθαινουν τετοιες ζημιες :haha: :haha: :haha: :haha:
Disco 3 το τρίτο τεύχος το παλιό
Άβαταρ μέλους
bottleman
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 15 Δεκ 2007, 16:32
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό fatman » 26 Μαρ 2013, 09:17

Ελαααα,προχωρανε οι εργασιες,το σαζμαν εδεησε και μπηκε αλλα ελειψη δυνατου βοηθου,αγκαρεψα τον πατερα μου να χειριζεται τα "ανυψωτικα"..(πατεντα της στιγμης αλλα διευκολυνε τρελλά..)

Εικόνα

Εικόνα

Μπηκαν τα περιεφερειακα,πηρε εμπρος αλλα δεν κινηθηκε γιατι ξεχασα να παρω βαλβολινες για το βοηθητικο :evil: :evil: :oops: :oops: οποτε σημερα (αργα) το βραδυ θα μπουνε και τα εσωτερικα(κονσολες κλπ) και θα βγει βολτα..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 26 Μαρ 2013, 20:38

εγραψες πάλι....

η τεχνική με τους ιμάντες - παλάγκο άψογη

την είχα χρησιμοποιήσει πρώτος βέβαια για να φτιάξω ένα σύστημα κουρτίνας με ιμάντες Εικόνα

για να κρεμάσω κολλήσω τα πλαινά πάνελς...

ομολογώ όμως ότι εσύ με ξεπέρασες

αν σε είχα εδώ συνεργάτη θα είχα τελειώσει το αυτοκινούμενο σε μισό χρόνο...

δεν πειράζει στο επόμενο
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Αρχισαν τα φτιαξιματα παλι..

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Μαρ 2013, 08:36

Τι έγινε τελικα ; ;-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο You and Your Landy

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες