Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σφυριγμα φρένων Freelander

Σφυριγμα φρένων Freelander

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 15 Ιουν 2007, 10:15

Πριν απο 10 μήνες έκανα ενα γενικότερο service στα φρένα του Free μου. Αλλάχτηκαν σχεδόν όλα(δισκοι,τακάκια,δαγκάνες ταμπούρων και υγρά φρένων). Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει οτι στις χαμηλές ταχύτητες έντος πόλης κατα τη διάρκεια του φρεναρίσματος σφυρίζουν τα φρένα μου(ο ηχος εντοπίζεται εμπρος). Ιδίως τώρα που έχω και ανοιχτό παραθυρο λογω καλοκαιριου καταντησε ενοχλητικό.
Υπάρχει θεραπεία???????


Σημ :Το μοντέλο 99 που έχω φοράει απλούς δισκους εμπρός
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό lion » 15 Ιουν 2007, 10:29

Θεραπεία 1
Αλλάζεις τακάκια με άλλο βαθμό τριβής.

Θεραπέια 2
Λες στο συνεργείο να βάλουν (πίσω από τα τακάκια), ειδική πάστα που υπάρχει γι'αυτό το λόγο.
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ερωτηση

Δημοσίευσηαπό B.T » 15 Ιουν 2007, 12:57

ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με τα καινουρια τακακια? κανενα γερο φρεναρισμα ετσι για τεστ εκανες?
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό Freelander » 15 Ιουν 2007, 14:33

Αντρέα γειά,
αν έβαλες γνήσια τακάκια ρίξε μια ματιά:

FRONT BRAKE NOISE / SQUEAL
After front brake pad replacement, a noise / squeal may be heard.
Cause: Replacement front brake pads not fitted correctly, due to not adhering to the Workshop Manual repair procedure.
Action:When replacing the front brake pads, the Workshop Manual repair procedure must be adhered to. Refer to Workshop Manual, part number LRL0350 (3rd edition), Brakes, Shoes/pads - front - set, repair number 70.40.02.
The leading edge of the front brake pads have chamfers on them, the chamfers are asymmetric.CAUTION: It is imperative that the pads are correctly fitted. Pad 'A' must be fitted to the inboard side of the left hand caliper and pad 'B' must be fitted to the outboard side of the left hand caliper, Pad 'D' must be fitted to the inboard side of the right hand caliper and pad 'C' must be fitted to the outboard side of the right hand caliper, see illustration.

ΕικόναΕικόνα
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης