Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

freelander kai ... daxtylidia ..........

freelander kai ... daxtylidia ..........

Δημοσίευσηαπό rodi » 14 Μαρ 2006, 18:37

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum! Κάτοχος freelander m.y.2003 με 103000 χλμ .
Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας σχετικά με ένα συμβάν με το ιπποποταμακι μου το περασμένο Σάββατο.
Ενώ οδηγούσα και όλα ήταν μια χαρά , ξαφνικά άκουσα ένα δυνατό κλανκ! Και από εκείνη τη στιγμή άκουγα και φυσικά ένιωθα κάτω από το αυτοκίνητο να χτυπάει δυνατά όσο ήμουν σε κίνηση.
Κατέβηκα αμέσως και παρατήρησα ότι στον άξονα που δίνει κίνηση στους πίσω τροχούς παράλληλα με την εξάτμιση στο κέντρο περίπου του αυτοκίνητου , κρεμόταν ένα μεταλλικό δαχτυλίδι , το οποίο ήταν υπεύθυνο για τον θόρυβο που άκουσα .
Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι ο ρόλος του εξαρτήματος αυτού ήταν αντικραδασμικος και επειδή το κόστος απόκτησης ήταν απαγορευτικό (μίλησε για τρία χιλιάρικα !!)προτάθηκε να κοπεί , το οποίο και έγινε .
Να σημειώσω ότι παρατήρησα κι άλλα freelanders στη εδώ αντιπροσωπεία να έχουν κομμένο το συγκεκριμένο δαχτυλίδι .
Μήπως ξέρετε τελικά τι ήταν αυτό ? είναι ένα από τα standard παρατράγουδα (φλάντζα , ηλιοροφη κτλ) για αυτά τα αυτοκίνητα η …..το δικό μου γράφει ιστορία ?
Ευχαριστω πολύ
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos

Δημοσίευσηαπό Freelander » 14 Μαρ 2006, 19:16

Δαχτυλίδι που κάνει 3 χιλιάρικα ούτε γυναίκα δε μου έχει ζητήσει..
Πώς ήταν αυτό;

Μήπως έτσι;
Εικόνα

Aν είναι αυτό, πράγματι ο ρόλος του είναι αντικραδασμικός, βιδώνεται πάνω στον συνεκτικό συμπλέκτη και στην ουσία αποτελεί το αντίβαρο του.
Αν πάλι είναι κάπως αλλιώς μας λές.
Πάντως 3.000 δεν κάνει ούτε ολόκληρος ο συνεκτικός συμπλέκτης μαζί με τον άξονα και το διαφορικό. Ελεος!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό rodi » 14 Μαρ 2006, 19:26

Εχεις δικιο ,ουτε γαμο να καναμε ! η δικαιολογια ηταν ότι πρεπει να αλλαχθει ολο το συστημα .οσο για την τιμη , μη ξεχνας ότι για αλλαγή φλατζας πληρωσα (εστω και προσωρινα χαρη στον φιλο Παντελη ) 1070 ευρωπουλα !!!
Το εξαρτημα που εχεις στη φωτο μαλλον είναι αυτό ,δυστυχως φιλε μου οι μηχανικες μου φνωσεις είναι από ελαχιστες εως ανυπαρκτες ..
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos

Δημοσίευσηαπό Freelander » 14 Μαρ 2006, 20:38

Μοντέλο 2003 σημαίνει εγγύηση και βελτιωμένο σύστημα μετάδοσης.
Ρώτα, ζήτα, μάθε να σου πούν που ακριβώς υπάρχει πρόβλημα.
Τα εξαρτήματα του συστήματος μετάδοσης τεστάρονται και αλλάζονται ένα-ένα ξεχωριστά, πράγμα που σημαίνει αν έχει βλάβη ο συνεκτικός συμπλέκτης αλλάζεις μόνο συνεκτικό συμπλέκτη, αν έχει πρόβλημα κάποιος απο τους 2 άξονες αλλάζεις μόνο αυτόν που έχει πρόβλημα, το ίδιο και για τα 2 διαφορικά.
Αν έχουν διαλυθεί όλα μαζί λόγω της γνωστής αλυσιδωτής αντίδρασης που συμβαίνει σε κάποια παραμελημένα παλιότερα μοντέλα, αφενός θεωρώ οτι θα το είχες καταλάβει οδηγώντας και αφετέρου ακόμα και σε αυτή την ακραία τραγική περίπτωση έχεις αυτό που δεν έχουν οι άλλοι :
ΕΓΓΥΗΣΗ!!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 16 Μαρ 2006, 17:43

Μίλα με τον Παντελή ή πήγαινε ΓΚΑΜΠΛΕΤΣΑ στη Λυκόβρυση.......
Παντεληηηηηηηηη HELP.........!!!!!!!!!!
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό pantg » 18 Μαρ 2006, 18:53

Φίλε rodi,

αν το δακτυλίδι είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία που ευγενικά μας έδωσε ο φίλος Freelander τότε υπάρχει σαν ανταλλακτικό και ΔΕΝ στοιχίζει 3000 Ευρώ.

Η αντιπροσωπεία βεβαίως το δίνει ΜΑΖΙ με το συνεκτικό κεντρικό διαφορικό αλλά μην ανησυχείς.

Κάνε τηλέφωνο και τα λέμε.

Αν όμως το αυτοκίνητό σου είναι ακομη στην εγγύηση ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να στο αντικαταστήσουν ΑΜΕΣΑ και ΑΝΕΞΟΔΑ . -

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες