Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

βοηθεια FREELANDER 2002 ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΡΕΛΑΝΤΙ

βοηθεια FREELANDER 2002 ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό steliosg » 02 Οκτ 2008, 00:25

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ
Εχω πρόβλημα αστάθειας του ρελαντί σε freelander 2002 1,8 me 123.000xlm. Δεν γνωρίζω από μηχ. αυτοκ. αλλά αισθάνομαι ότι με κοροιδεύει η αντιπροσωπεία!!!!

Το έχω πάει σε επίσημο συνεργείο της LR τρεις φορές και μου είπαν πως το έβαλαν στον η/υ, το έψαξαν και δεν έχουν βρει τίποτε. Αφού κάθε φορά που το πήγαινα με έβαζαν και πλήρωνα (αλλαγή πολλαπλασιαστή και άλλων εξαρτημάτων) μου είπαν τελικά την τρίτη φορά πως είναι φυσιολογικό (και ότι όλα τα αυτοκίνητα μετά από πολλά χιλιόμετρα δεν έχουν τελείως σταθερό ρελαντί) και δεν υπάρχει τίποτε που να μπορούμε να κάνουμε!!!


Τι να κάνω?

1. Είναι φυσιολογικό το ρελαντί να είναι ασταθές (να παίζει +- μισή γραμμή) έστω και μετά από πολλά χιλιόμετρα?
2. Μπορεί να ευθύνεται αυτό για το ότι στην αλλαγή 1ης και 2ας οι στροφές πέφτουν πολύ με αποτέλεσμα το στιγμιαίο κόψιμο κατά την εκκίνηση ή την επιτάχυνση?
3. Τι σημαίνει αυτή η αστάθεια? Είναι κάτι το επικίνδυνο εκτός από ενοχλητικό?
4. Διορθώνεται με κάποιο τρόπο?
5. Ως προς τη εταιρεία είναι απλά και μόνο η εντύπωσή μου ότι δεν λειτουργεί με επαγγελματισμό?

Ευχαριστώ
steliosg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 23:37

Δημοσίευσηαπό B.T » 02 Οκτ 2008, 11:51

Βάλε ένα καλό βελτιωτικό καθαριστικό βενζίνης σε γεμάτο ντοπόζιτο και επανέλαβε πάλι μετά από δύο γεμίσματα πιστεύω ότι θα κάνεις δουλεία.
land rover ειναι αποψη για το 4χ4
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 02 Οκτ 2008, 15:08

Δεν μας βοηθάς πολύ. Σου αλλάξανε μπουζοκαλώδια? Ράουλο? Πές μας τι σου αλλάξανε και αν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα π.χ. δισταγμό στην επιτάχυνση
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 02 Οκτ 2008, 15:11

α, και ως προς το 5, είναι και δική μου εντύπωση
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό steliosg » 02 Οκτ 2008, 23:21

B.T έγραψε:Βάλε ένα καλό βελτιωτικό καθαριστικό βενζίνης σε γεμάτο ντοπόζιτο και επανέλαβε πάλι μετά από δύο γεμίσματα πιστεύω ότι θα κάνεις δουλεία.



Το κοίταξαν, δεν ειναι λένε θέμα τροφορδοσίας
steliosg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 23:37

Δημοσίευσηαπό steliosg » 02 Οκτ 2008, 23:28

stelioskal έγραψε:Δεν μας βοηθάς πολύ. Σου αλλάξανε μπουζοκαλώδια? Ράουλο? Πές μας τι σου αλλάξανε και αν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα π.χ. δισταγμό στην επιτάχυνση


μου αλλάξανε μπουζοκαλώδια, ράουλο, πολλαπλασιαστή, σετ συμπλέκτη, βολάν, δίσκο πλατώ, αντλία συμπλέκτη, καλώδια αισθητ. εκκίνησης, αισθ. εκκίνησης, αισθ. εκκεντροφόρου, σύνδεσμος ζαμ και διάφορα άλλα ψιλά, ούτε που ξέρω αν έχουν σχέση όλα αυτά με το πρόβλημα, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Το τελευταίο που θα προσπαθήσουν μου είπαν είναι να καθαρίσουν τα μπεκ. Μετά δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο (απάντηση αντιπροσωπείας!!!).
steliosg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 23:37

Δημοσίευσηαπό steliosg » 02 Οκτ 2008, 23:37

stelioskal έγραψε:Δεν μας βοηθάς πολύ. Σου αλλάξανε μπουζοκαλώδια? Ράουλο? Πές μας τι σου αλλάξανε και αν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα π.χ. δισταγμό στην επιτάχυνση


Στις χαμηλές στροφές με 2α όταν επιχειρώ να επιταχύνω κάνει αρχικά δυο-τρία "κοψίματα" σαν να μην έχει δύναμη ο κινητήρας και μετά αρχίζει και επιταχύνει. Όταν κάνει τα κοψίματα, το στροφόμετρο κατεβαίνει σχεδόν στο μηδέν.
Στην 1η κάνει τα ίδια και μερικές φορές σβήνει κιόλας αφού κάνει αρκετά κλωτσήματα, κατά την εκκίνηση άμα επιχειρήσω να ξεκινήσω επιταχύνοντας.
steliosg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 23:37

Δημοσίευσηαπό Freelander » 03 Οκτ 2008, 08:44

steliosg έγραψε:μου αλλάξανε μπουζοκαλώδια, ράουλο, πολλαπλασιαστή, σετ συμπλέκτη, βολάν, δίσκο πλατώ, αντλία συμπλέκτη, καλώδια αισθητ. εκκίνησης, αισθ. εκκίνησης, αισθ. εκκεντροφόρου, σύνδεσμος ζαμ και διάφορα άλλα ψιλά.....
!!! Εχει βελτιωθεί πολύ η αντιπροσωπεία.. Ελπίζω τουλάχιστον να είχες εγγύηση όταν έγιναν όλα αυτά.

Στην εξάτμιση/καταλύτη και στους αισθητήρες που έχει επάνω ρίξανε καμιά ματιά άραγε;
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Οκτ 2008, 11:39

steliosg που σου έκαναν αυτή τη διάγνωση; Σου άλλαξαν ραουλο; Γιατί αν είναι του 2002 δεν πρέπει να είχε ραουλο....
Το ρελαντί παίζει σε όλα λίγο, αλλά μιση γραμμή είναι πολυ.... Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό B.T » 03 Οκτ 2008, 13:02

Αφού το τελευταίο πού σού λένε ότι θα κάνουν είναι να σού καθαρίσουν τα μπέκ , γιατί δεν βάζεις το καθαριστικό μήπως κάνεις κάτι και γλυτώσεις και χρήματα.
land rover ειναι αποψη για το 4χ4
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό Amateur » 03 Οκτ 2008, 18:18

Ερώτηση....αν έχει ράουλο έχει και το ίδιο παλιό ντιστριμπιτέρ; τα συμπτώματα μου κάνουν ντιστριμπιτέρ χωρίς να είμαι ειδικός.
αν πάς σε συνεργείο με Land, ζήτα να σου κάνουν για μία ώρα ανταλλαγή ντιστριμπιτέρ με ένα άλλο Land εκεί - δοκιμάζεις εάν είναι αυτό και βλέπεις....δεν φτάνει μόνο το ράουλο...μπορεί να έχει τζόγο το ντιστριμπιτέρ, να έχει χαλάσει το μάτι του κλπ κλπ..
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 03 Οκτ 2008, 19:57

Τα μοντέλα από το 2001 και μετά δεν έχουν ντιστριμπιτερ και ράουλα αλλά ηλεκτρονική..
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό superspy » 03 Οκτ 2008, 20:35

Κοιτα δε ρώτησα τυχαία.... ράουλο δεν πρέπει να έχει αν είναι μοντέλο 2002. Αλλά ακόμα παραπάνω, "έμαθα" για μια παρόμοια περίπτωση που μηχανικοί από συνεργείο ρωτάγαν ηλεκτρολόγο από άλλο για διάγνωση. steliosg πες μας που το πήγες να... δούμε
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό steliosg » 04 Οκτ 2008, 02:04

[quote="superspy"]steliosg που σου έκαναν αυτή τη διάγνωση; Σου άλλαξαν ραουλο; Γιατί αν είναι του 2002 δεν πρέπει να είχε ραουλο....
Το ρελαντί παίζει σε όλα λίγο, αλλά μιση γραμμή είναι πολυ.... Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος :-)[/quo

εχεις δικιο δεν εχει ραουλο. απο λαθος γραφτηκε.
steliosg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 23:37

Δημοσίευσηαπό steliosg » 04 Οκτ 2008, 02:15

μου καθαρίσανε τα μπεκ και η κατασταση βελτιωθηκε πολύ στην οδήγηση. δεν είναι κάτι άλλο λένε που να μπορούν να κάνουν. κι αυτοί απορούν.

ο δείκτης βέβαια συνεχίζει να παίζει μισή με μία γραμμή. ουσιαστικά δεν με ενοχλεί τώρα τόσο πολύ στην οδήγηση αλλά τώρα έτσι για το γμτ θέλω να το ψάξω γιατί δεν ήταν πάντα έτσι και γιατί δεν ξέρω αν θα επιδεινωθεί και στο μέλλον.

θα το παω μάλλον στο κεντρικό της αντιπροσωπείας στην εθνική οδό. οπως ειπα δεν ξερω απο αυτοκινητα αλλά δεν μπορω να φανταστω - ούτε με πείθουν - οτι υπάρχει ένα πρόβλημα (όσο ασήμαντο να είναι) που δεν φτιάχνεται.

...και δυστυχώς όχι, δεν είμαι εντός εγγύησης και ήδη εχω πληρώσει περίπου 2,5 χιλ. χωρίς αποτέλεσμα. :)
steliosg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Οκτ 2008, 23:37

Επόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης