Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Freelander 98 επισκευη

Freelander 98 επισκευη

Δημοσίευσηαπό paliadim » 12 Ιαν 2009, 11:14

Απο οτι βλεπω κανεις δεν ασχολειται πλεον με freelander 1 εκτος ισως απο εμενα.
Φαινεται οτι οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα τοσο ανεβαινουν σε κοστη και οι βλαβες.
Το τελευταιο που εβγαλε ειναι οτι περνανε τα λαδια στο νερα και μετα απο μερικες εκαντοταδες χιλιομετρα αρχισε να συμβαινει και το αντιθετο. Τα νερα στα λαδια. Υπαρχει δηλαδη μια πληρης επικοινωνια νερου και λαδιου. Σε μικρες ποσοτητες αλλα επικοινωνια. Ειναι γεγονος οτι ειναι κοινωνικο αυτοκινητο. Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις οτι φταιει το ενα η το αλλο και πρεπει να παω ψαχτα πληρωνοντας βεβαια τους επιμερους ελεγχους. (καπακιου, χιτωνιων, κορμου). Δηλαδη οσο πιο βαθεια στη μηχανη τοσο πιο πολλα.
Και ιδου το ερωτημα. Το πετας οπως ειναι ή το επισκευαζεις λη ψαχνεις για αλλη μηχανη μπας και γλιτωσεις τους ελεγχους που μπορει να καταληξουν στη διαπιστωση "το πετας"?
Ευτυχως που εχω παρει ενα γιαπωνεζικο και δεν εξαρτιεμαι απο αυτο πλεον. ΤΥΧΕΡΟΟΟΟΣ!!!
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Freelander 98 επισκευη

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Ιαν 2009, 12:16

Πετα το να ησυχασεις.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Freelander 98 επισκευη

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 12 Ιαν 2009, 12:21

Λογικο ειναι οτι όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν και οι βλάβες. Εκτός απο τις κλασσικές βλάβες θα εμφανίζονται και άστοχίες υλικών που οφείλονται στη φθορα -παλαιότητα. Εμένα στα 155000 περίπου έβγαλε πρώτη φλάντζα και μετά την χειρουργικη επέμβαση των κοευφαίων-συνεργείατζίδων της επίσημης αντιπροσωπείας στη Θεσ/κη το φαινόμενο επαναλήφθηκε μετα απο κάποιους μήνες με συνέπεια να αλλάξω και καπάκι. Δεν έπαιρνα καλύτερα καινούργιο κινητήρα....... Απορώ πόσο άσχετοι μπορεί να είναι οι άνθρωποι, καθε μέρα αλλάζουν τουλάχιστον 2 φλάντζες και πάλι δεν έμαθαν τη δουλεια τους.
Τελικά και εγώ το κράτησα paliadim και απο τον Αύγουστο έχω και ενα kia proceed(πανεμορφο) που είναι πλέον το καθημερινό μου αυτοκίνητο και το φρι το έχω για εκδρομές - εκτος δρόμου -χιονια -δυσκολες αποστολές...Το να το πουλήσω πιστεύω πως δεν είναι καλη επιλογή, απο τι στιγμή που είναι προσεγμένο-ατρακάριστο και χρειάζομαι ένα δεύτερο αυτοκινητο.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό paliadim » 12 Ιαν 2009, 13:00

Κα εγω καπως ετσι σκεφθηκα. Να το κρατησω για δευτερο μιας και μου αρεσει. Πηρα ενα pathfinder και σκεφθηκα οτι με τα λιγοτερα χιλιομετρα που θα κανει δεν θα εχω πολλα πολλα. Αλλα ελα ντε που και χωρις να κανει πολλα χιλιομετρα παλι ζητα και ζητα πολλα.
Άβαταρ μέλους
paliadim
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Οκτ 2005, 18:45
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 12 Ιαν 2009, 14:16

Πές μας χλμ. ιστορικό κλπ.....

Αλλαγή φλάτζας και κόλλημα των χιτωνίων με ειδική κόλλα, ΤΩΡΑ, γιατί σε 1-2 εβδομάδες θα είναι πολύ αργά για το καπάκι. Δεν νομίζω οτι το κόστος (~500 ευρά) είναι τέτοιο που να σε κάνει να "πετάξεις" το αυτοκίνητο...
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Freelander 98 επισκευη

Δημοσίευσηαπό Freelander » 12 Ιαν 2009, 17:06

paliadim έγραψε: Υπαρχει δηλαδη μια πληρης επικοινωνια νερου και λαδιου. Σε μικρες ποσοτητες αλλα επικοινωνια. Ειναι γεγονος οτι ειναι κοινωνικο αυτοκινητο.

Καλο :D

Στελιο αμα εχει ραγισει το καπακι το συνολικο κοστος δεν ειναι 500€ αλλα κοντα 2 χιλιαρικα. Αλλα και για πλανισμα να παει κανεις δεν εγγυαται οτι θα πλανιστει με ακριβεια, θα σφιχτει τελεια και μετα απο λιγο δεν θα ξαναανοιχτει το μοτερ.
Χωρια βεβαια που μπορει το προβλημα να ειναι και στο μπλοκ και εκει δεν γινεται καλα μονο με κολλημα η αλλαγη εμβολοχιτωνιων.
Εφοσον εχουν ηδη ανακατευτει λαδια και νερα θελει καλο πλυσιμο ολο το κυκλωμα ψυξης μαζι με καλοριφερ κολλαρα κλπ γιατι αν μεινουν με τη μαγιονεζα μεσα θα αρχισουν τα οργανα αργοτερα.

Τεσπα δεν θα ηθελα να προτεινω κατι αλλωστε εμενα μονο τ'ονομα στο φορουμ μου εμεινε απλα θελω να τονισω οτι τετοιες επισκευες σε τετοιο μοτερ θελουν χρονο, χρημα γερο στομαχι και το δυσκολοτερο πολυ καλο μαστορα. Εγω στην Αθηνα γνωρισα μονο εναν τετοιο.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Freelander 98 επισκευη

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 13 Ιαν 2009, 11:51

Όντως αυτο συνέβη και σε μένα προφανώς δεν πλάνισαν το καπακι καλα και μετα πουφ αλλα το προλαβα λόγο παρακολουθησης.
Που να τον βρουμε το μαστορα Γίωργο......στη Βέροια που είμαστε....
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Re: Freelander 98 επισκευη

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 13 Ιαν 2009, 12:15

Γιώργο ναι σε όλα, απλώς αν δεν έχει μείνει απο νερά δεν θα έχει υπερθερμανθεί οπότε μάλλον δεν θα χρειαστεί πλάνισμα. Αυτό βέβαια στην περίπτωση που πρόκειται απλώς για φλάντζα και όχι για ραγίσματα κλπ
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 13 Ιαν 2009, 12:57

Όχι Στέλιο, δυστυχώς από τη στιγμή που θα ανοιχτεί το μοτέρ ακόμα και για αλλαγή φλάντζας, το καπάκι πάει υποχρεωτικά για πλάνισμα.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες