Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ε ναι λοιπόν, το αγόρασα!

Δημοσίευσηαπό Freelander » 10 Δεκ 2004, 12:41

Φίλοι και ιδιαίτερα φίλε Παντελή,
Καταρχάς καλώς σας βρήκα όλους ευχαριστώ για το καλοσώρισμα...
Παντελή, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για την αναλυτικότατη και γεμάτη επιχειρήματα απάντηση σου.
Διάβασα χτες βράδυ τις απαντήσεις καμιά 20αριά φορές.
Όπως έγραψα και στην αρχή δεν σας κρύβω οτι το αυτοκίνητο το πήρα γιατί μου έκανε "κλικ" παρόλο που κάποια πράγματα πάνω κάτω τα ήξερα. (Όχι βέβαια με τέτοιες λεπτομέρειες που ο Παντελής ανέφερε).
Απο την άλλη χτες βράδυ δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου σκεπτόμενος αυτο ακριβώς:
Aγοράζεις ένα αυτοκίνητο ρισκάροντας και με βάση το ρομαντισμό του "μαρέσει", χαίρεσαι την επιλογή σου και την επιπολαιότητα μικρή ή μεγάλη που κρύβει, μέχρι που διαβάζεις γραπτά και τεκμηριωμένα την ωμή πραγματικότητα...
Η γυναίκα μου, μου είπε χτες βλέποντας με να ξεφυσάω προβληματισμένος: ... "σταμάτα να σκέφτεσαι αρνητικά, δε μας έχει κάνει τίποτα το ιπποποταμάκι, ας το απολαύσουμε, άλλωστε γιαυτό χρεωθήκαμε γιαυτό το πήραμε.
Ζηλέυω τις γυναίκες.
Εχουν στατιστικά, πολύ μικρά ποσοστά αγχωτικών διαταραχών και αγγειακών εγκεφαλικών επεισοδίων σε σχέση με τον αντρικό πληθυσμό.

Πάμε στο ζουμί τώρα,

21.000 για μένα γενικά είναι πολλά λεφτά και τα βγάζω με πολύ κόπο και σε πολύ μεγάλο διάστημα δουλεύοντας μαζί με τη σύζηγο, αλλα δυστυχώς τα freelander 2ετίας έχουν λίίίγο παραπάνω στην αγορά.
Mε 21.000 ανταλλαγή και διακανονισμό, δεν πλησιάζεις ούτε απέξω μοντέλα που αναφέρθηκαν όπως RAV, Maverick, XTrail... Είναι καλά, καλύτερα απο το ιπποποταμάκι που πήρα αλλα είναι και πολύ πιο ακριβά. όχι για μένα.
Ήθελα χώρους, 4 -5 πόρτες, εκτός δρόμου δυνατότητες κυρίως για αποκρυμνες βραχώδεις παραλίες που κατα προτίμηση να κρατάνε ψάρια , χωρίς τις φοβερές offroad απαιτήσεις (σημειώστε το αυτό plz) και ελκυστική εμφάνιση.
Ήθελα επίσης μελλοντική δυνατότητα έλξης (να και οι αισιοδοξίες) ώστε άν κάποτε μου κάτσει (κιαν σου κάτσει??) και πάρω ένα 4μετρο φουσκωτάκι να μπορώ αξιοπρεπώς να το πάρω μαζί μου και να το ρίξω εκει που θέλω.

Το αυτοκίνητο που πήρα ΔΕΝ έχει την εγγύηση αλλα και ΔΕΝ εχει πάει σε χώμα.
Βρήκα τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και μιλήσαμε αρκετά απο στοιχεία του που υπήρχαν ξεχασμένα κάπου μέσα στο αυτοκίνητο (πολλοί χώροι για μικροαντικείμενα έ Παντελή ?).
Το αυτοκίνητο ήταν δώρο, bonus παραγωγικότητας, παροχή στα στελέχη της επιχείρησης.
Φυλαγμένο στο γκαράζ και με ελάχιστες μετακινήσεις αφού ήταν και 2ο αυτοκίνητο (ψώνια, supermarket).

Το πήγα για έλεγχο στην επίσιμη αντιπροσωπεία αφού δέν έχω άκρες, που διασταύρωσε τα στοιχεία του αυτοκινήτου στο δίκτυο, ΠΡΙΝ την αγορά. Το μόνο που μου είπαν είναι οτι ίσως η τρόμπα νερού να εγκαταλείψει σύντομα τα εγκόσμια μαζί με το ψιλοσκουριασμένο τελικό καζανάκι, το κόστος αυτών φυσικά που μου ανέφεραν προσπαθώ να το ξεχάσω...


2.500 ευρά για τη βλάβη στο κεντρικό διαφορικό, είναι πολλά, πάρα πολλά και εύχομαι απο χτές στον καλό θεούλη να μη σκάσει κάτι τέτοιο στη καμπούρα μου γιατί θα βγώ στο κλαρί (Θεέ μου, με άκουσες χτές έτσι δεν είναι ? )
Απο κεί και μετά, δεν το σύγκρινα με τα Discovery Mpi πρώτης γενιάς και Discovery V8, δεν είναι για μένα δεν τα ξέρω, απλά δεν θα τα έπαιρνα.
Θέλω να το κρατήσω για πολλά χρόνια, για 60 μήνες άλλωστε πρέπει να συμβιώσουμε έτσι κιαλλιώς.
Ελπίζω αυτη η συμβίωση ναναι αρμονική, αλλα ελπίζω και στη βοήθεια σας αφού για το παραμικρό δεν ξέρω που να πάω.

Όσο για τα τελευταια υπέρ του αυτοκινήτου καθόλου δε με απασχολούν αφού έχω κόψει το κάπνισμα 3 χρόνια τώρα και δεν είμαι καθόλου καπιτάλας.
Εκτός κι αν εννοείς οτι με τις αγορές που κάνω, θα ξαναρχίσω το κάπνισμα οπότε το όμορφο τασάκι θα βρεί έτσι κιαλλιώς χρηστικότητα...

Και πάλι σας ευχαριστώ.


Γιώργος
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό IKE » 10 Δεκ 2004, 13:40

Εγω δεν είπα πως το freelander είναι για πέρταμα, κάθε άλλο.

Αυτό που είπα είνα πως οι προδιαγραφές του σε συνάρτηση με τις βλάβες που έχουν ακουστεί για εμένα δεν το κάνουν ελκυστική αγορά.

Οι προδιαγραφές του δεν υπερτερούν του ιαπωνικού -κυρίως- ανταγωνισμού ενω υστερούν σε πολλά σημεία.

Για τις βλάβες έχω ακούσει διάφορα (θυμάμαι ενα τρομακτικό άρθρο του αγγλικού Car που ανέφερε και αυτό με το κεντρικό συμπλέκτη που λέει ο Παντελής), για τα αντίστοιχα ιαπωνικά δεν έχω ακούσει το παραμικρό και απο την εμπειρία μου (όχι μόνο απο τετρακίνητα) έχω πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη τουλάχιστον σε Honda και Toyota.

Απο εκεί και πέρα πιστευω πως αν θέλαμε απλά να κάναμε την δουλειά μας θα αγοράζαμε ενα Atos και θα ξενοιάζαμε αλλα το ατοκίνητο είναι και μέσο διασκέδασης, ίσως καμια φορά μόνο μέσο διασκέδασης οπότε εγω σέβομαι απολυτα το οτι κάποιος αγοράζει μια "μέτρια" ίσως αγορά επειδή και μόνο του κάνει κλίκ.

Αντικειμενικά για εμένα ενα freelander είναι καλή αγορά αν είναι -αρκετά- φθηνότερο απο ενα xtrail η ενα RAV, το αν ισχύει αυτό για τα 21000 δεν το ξέρω μιας και δεν έχω εικόνα της αγοράς.

Παρ'όλα αυτά αν κάποιος δώσει παραπάνω απο όσα υποτίθεται αξίζει ενα αυτοκίνητο για να το αγοράσει και εφόσον το κάνει με γνώση του τί αγοράζει τότε τα χρήματα αυτά θα πιάσουν τόπο μιας και το αυτοκίνητο θα έχει στο στάνταρ εξοπλισμό το οτι ο ιδιοκτήτης του το γουστάρει :D

Φίλε freelander εφόσον σου άρεσε πολύ (και εμένα μου αρέσει εμφανισιακά πολύ) πολύ καλά έκανες και το αγόρασες και σου εύχομαι να το χαρείς χωρίς προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 10 Δεκ 2004, 20:18

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ !!!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙ(ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΚΟΛΗΤΙΚΗ ΦΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΠΕΣΕΙ)........ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΟΝ ΓΚΑΜΠΛΕΤΣΑ ΣΤΗΝ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ ΣΤΟΝ ΣΠΥΡΟ ΤΟΝ ΚΟΛΤΣΙΔΑ!!!2846518...
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Δεκ 2004, 22:00

Freelander γειά σου,

Αγαπάς το "ιπποποταμάκι" σου και να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ και εσύ και η σύζυγος ότι θα σας αγαπάει και εκείνο.
Αλλωστε ότι φροντίζουμε και αγαπάμε μας αγαπάει και εκείνο (μιλάμε ΠΑΝΤΑ για αντικείμενα γιατί οι άνθρωποι και ακόμη περισσότερο οι φίλοι είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν λειτουργεί έτσι.....)

Το αν το αγόρασεις ακριβά ή όχι μην σε στεναχωρεί αφού μπόρεσες να εξακριβώσεις ότι τουλάχιστον είχε μέχρι τώρα ζωή καλή και ήρεμη.

Να μην φυσάς και ξεφυσάς και να κοιμάσει ήσυχος καθώς τα προβλήματα που σου ανέφερα αφορούν τα αυτοκίνητα πρώτης γενιάς (μέχρι το 2000 κυρίως) και δεν εμφανίζονται συχνά σε πιό προσφάτων ετών παραγωγής οχήματα.
Να προσέχεις για κραδασμούς και άνιση φθορά των ελαστικών σου (κοίτα τα κάθε 5.000 χλμ)

-----

Για τα ανταλλακτικά ότι χρειαστείς πές μου πρώτα καθώς αφού το αυτοκίνητο δεν υποστηρίζεται από εγγύηση δεν είσαι υποχρεωμένος να τα πληρώνεις χρυσά στην επίσημη αντιπροσωπεία.

Το ίδιο ισχύει και για το σερβις (τακτικό είτε έκτακτο)

-----

Τις γυναίκες να μην τις ζηλεύεις καθόλου γιατί μπορεί να λες για τα στατιστικά στοιχεία (δεν τα λέω δεδομένα γιατί τα αμφισβητώ) αλλά θα σου ανταπαντήσω με τις ψυχολογικές τους εκρήξεις μία εβδομάδα πριν, μία εβδομάδα μετά και φυσικά και κατά την διάρκεια της εμμήνου ρήσης τους (περίοδος, "ρούχα", "ρώσσοι" κλπ)
Οσοι παντρεμένοι μπορούν να βεβαιώσουν την πραγματικότητα της ανυπόφορης για εμάς τους άντρες κατάστασεις η οποία επίσης φαίνεται και στις σχέσεις που έχουν και οι γυναίκες μεταξύ τους.
Αν πέρναγε από το χέρι μου δεν θα απαγόρευα φυσικά από τις γυναίκες να έχουν τη θέση που έχουν στην κοινωνία αλλά για 3 εβδομάδες κάθε 28 ημέρες θα τους στερούσα την δυνατότητα λήψης αποφάσεων ευαίσθητης φύσεως (άρα αυτές που θέλουν ψυχραιμή και αντικειμενική άποψη και κρίση)

-------

Για το τασάκι (όπως το κατάλαβες ήδη) έκανα πλάκα
Πάντως καλά κάνεις και δεν καπνίζεις. Καλύτερα που τα καίμε βενζίνη και πετρέλαιο (εγώ είμαι πετρελαιοκίνητος στα land rovers μου)

--------

Το θέμα του trailer ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ. Εκτός και αν σου αρέσει να αλλάζεις δισκο-πλατώ-ρουλεμάν κάθε λίγο και λιγάκι.
Το Freeby έχει δυστυχώς πολύ ασθενικό δίσκο για να το ζορίζεις
(συγγνώμη αν σε στεναχωρώ και πάλι, αλλά καλύτερα να σε γλυτώνω από τον μπελά)
Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις με το trailer τότε θα πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις από δυνάμωμα του αυτοκινήτου κυρίως στο θέμα ροπής του.
Τα λέμε επί αυτού όταν έρθει η ώρα.....

-------

Σου ζητώ και πάλι συγγνώμη αν σε στεναχώρησα ή σου χάλασα το βράδυ σου, πες σε παρακαλώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στη σύζυγό σου εκ μέρους μου που προσπάθησε, και ελπίζω πέτυχε, να σου μειώσει την εξαιτίας μου στεναχώρια και από καρδίας σου εύχομαι καλοτάξιδο και μακρυά από συνεργεία, μαγαζιά ανταλλακτικών κλπ.

Αν θέλεις οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία μπορείς να με καλέσεις στο 22950 37637 (συνήθως είμαι στο σπίτι) ή στο 6944 579911 (αλλά δεν χρειάζεται να πληρώνεις κινητά εκτός και άν καλείς από εταιρικό)


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 13 Δεκ 2004, 12:57

Γεια χαρα σε ολους :P :P :P

Αγαπητε Freelander,

Μεγεια και απο μενα και καλοταξιδο. Μπορεις να με θεωρεις ομοιοπαθη καθως ειμαι εδω και 8 μηνες ενας ευτηχης κατοχος ενος "hippo" 2004 S 3d. Οπως και εσυ, ακουγα τα χιλια μυρια οσα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο.... και το χειροτερο ειναι πως μερικα τα βιωσα κιολας :? :? :? Το θεμα ειναι πως το θεωρω ενα πανεμορφο SUV με πολυ καλη οδικη συμπεριφορα εντος αλλα και εκτος δρομου αρκει παντα να μην ξεχνας πως ειναι SUV και οχι καθαροαιμο 4x4. Εμενα μου ηταν δυσκολο να το καταλαβω καθως ειχαν περασει διαφορα 4x4 απο τα χερια μου. Οταν λοιπον το συνηδητοποιησεις αυτο και αποφασισεις να ζητας απο το hippo αυτα που μπορει να σου δωσει και οχι παραπανω, θα γλιτωσεις απο πολλες περιπετειες.... εγω παλι αυτα δεν τα κανω με αποτελεσμα να ψαχνομαι να φαω το κεφαλι μου, αλλα τι να κανω :? :? το εχω στο αιμα μου. :twisted: :twisted:

Μεχρι τωρα μπορω να σε διαβεβαιωσω πως αν ακουσεις μετατροπη για Turbo με αποδοση 170 HP MHN TO KANEIΣ
θα βλεπεις τον μηχανικο σου πιο πολυ απο την γυναικα σου.

συντομα θα σε ενημερωσω και για αλλα :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό koukos » 13 Δεκ 2004, 18:59

Φιλε freelander καλοριζικο :D :D :D
Αφου σου εκανε "κουκου" το εργαλειο καλα εκανες
και το πηρες και να σαι σιγουρος οτι θα το χαρεις :D
Εγω σε νιωθω γιατι ετσι μου την πεσανε
κι εμενα καποιοι φιλοι μηχανικοι οταν αγορασα
ενα range rover clasic απο ΟΔΔΥ
Εδω και τεσσερις μηνες τραβιεμαι να το φτιαξω αλλα
δεν πτοουμαι :roll: :roll:
Μη μασας καθολου λοιπον :wink: :wink: :wink:
HAKUNA MATATA

Stratego Adventure team
Άβαταρ μέλους
koukos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 27 Σεπ 2004, 11:03
Τοποθεσία: Ν ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό discoman » 15 Δεκ 2004, 18:04

Για να τελειωνουμε με το θεμα γουστασεις φιλε μου το ωραιο το μ νι πληρωσε το αυτα καινε κατι παραπανω αλλα ηκα...α κα...λα καταλαβαινουγκος :santa: :santa: :santa: :santa:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό Freelander » 17 Δεκ 2004, 10:08

Φίλοι μου και πάλι σας ευχαριστώ.
Μέχρι τώρα όλα πάνε ρολόι.
Άλλαξα λάστιχα, έβαλα michelin τελικά με αποτέλεσμα να κόψει εντελώς το βουητό που άκουγα απο τα 40km/h και πάνω, και που φοβόμουν μήπως είναι κάτι απο όλα όσα γράφτηκαν.

Τον πωλητή αποφάσισα να μην τον δείρω τελικά, άλλωστε το αυτοκίνητο είναι όπως το θέλω και είναι και χρονιάρες μέρες... :P
Για τον Παντελή τι να πώ.... Μια λέξη μόνο: Γκουρού.

Είναι ωραίο να αισθάνεσαι οτι κάποιοι υπάρχουν που μπορεί να σε βοηθήσουν όταν πελαγώσεις.

Καλές γιορτές σε όλους
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Δεκ 2004, 18:36

Φίλε Freelander,

αν αναφερόσουν σε εμένα ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Ολοι μας ξεκινάμε αρχάριοι και απλώς μαθαίνουμε μεγαλώνοντας. Αν κατόρθωσα να βοηθήσω σε κάτι η χαρά είναι και δική μου.

Φίλε Koukos αν χρειαστείς κάτι ή κάποια βοήθεια για το Range Rover από τον ΟΔΔΥ (μια και είπες ότι "τραβιέσαι") θα χαρώ να σε ακούσω. Πάρε με τηλέφωνο στο 22950 37637 ή στο 6944 579911 ή στείλε μου e-mail στο pantg@otenet.gr
Tι πρόβλημα έχεις? αντε για το βγάλουμε στο δρόμο να γίνουμε περισσότερες οι τρελλές με τα ανακυκλωμένα κουτάκια μπύρας και κόκα κόλα (βλ. Land/Range Rover)

Xαιρετώ και καλά Χριστούγεννα σε όλους στο φόρουμ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 01 Ιαν 2006, 22:04

ChrisG πού το πας για service?
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 02 Ιαν 2006, 00:18

stelioskal έγραψε:ChrisG πού το πας για service?

Φίλε stelio τώρα πιά, άλλος θα το πηγαίνει για service: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-1711.html
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες