Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Όργανο θερμοκρασίας σε Freelander

Δημοσίευσηαπό freerespect » 28 Φεβ 2012, 22:17

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!1 ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΝΕΡΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΦΡΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΚΟΛΑΡΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΗ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 65 ΒΑΘΜΟΥΣ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΩ ΝΑ ΔΕΙΧΝΗ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΕΣΘΗΤΗΡΑ????
Άβαταρ μέλους
freerespect
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 19:15
Τοποθεσία: plutra lakwnia

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 29 Φεβ 2012, 16:57

Όπως στη Λακωνία, έτσι κι εδώ, ελάχιστοι είναι πλέον αυτοί που έχουν freelander1. Πρέπει να το έχεις και επιπλέον να ασχολείσαι μαζί του, για να ξέρεις πέντε πράγματα. Ίσως να είμαι ο μόνος πια στο φόρουμ, ίσως να υπάρχουν και καναδυό ακόμα αλλά να μην ασχολούνται και κατα συνέπεια να μην ξέρουν τι να σου πουν. Δεν σημαίνει πως υπάρχει έλειψη ενδιαφέροντος που δεν παίρνεις απαντήσεις και από άλλους. Αν οι ερωτήσεις σου αφορούσαν disco ή defender, δεν θα προλάβαινες να μαζεύεις απαντήσεις. Και ένα τελευταίο, μην εκλαμβάνεις ό,τι σου λέω ως θέσφατο. Ούτε μηχανικός είμαι, ούτε θέλω να το παίξω γκουρού της freelander-άδας.

Η θερμοκρασία τώρα.
Είναι γεγονός ότι το θερμόμετρο του free είναι... αρτηριοσκληρωτικό. Με το που θα ζεσταθεί το νερό, ανεβαίνει λίγο πιο πάνω από τη μέση και σταματάει εκεί. Δεν πα' να ΄χει καύσωνα, δεν πα' να 'χει παγωνιά, η βελόνα είναι στη "σωστή" θέση κι ας σου καίγεται ο κινητήρας. Σε μια περίπτωση μόνο έχει διαφορετική ένδειξη. Σ' αυτην του χαλασμένου θερμοστάτη και είναι χαμηλότερη.
Λες ότι έχεις βάλει ένα δικό σου όργανο και σου δείχνει 70 βαθμούς. Είναι λίγο.
Ρίξε μια ματιά στο σχέδιο και θα καταλάβεις. Αν έχεις βάλει τον αισθητήρα σε σε σωλήνα με λευκό βέλος, είναι λάθος. Από τους σωλήνες με το μαύρο βέλος περνάει το καυτό νερό.
Αν ο αισθητήρας είναι στο σωστό μέρος, τότε μπορεί να σου έχει χαλάσει ο θερμοστάτης.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 29 Φεβ 2012, 16:59

Δεν ανέβηκε το σχέδιο. Αν θέλεις γράψε μου το μέιλ σου να στο στείλω.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό freerespect » 29 Φεβ 2012, 20:54

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..... ΤΟ ΜΕΙΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.... (vasilispapadakis23@yahoo.gr) ΣΗΜΕΡΑ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑΝ ΕΣΘΥΤΗΡΑ ΕΠΑΦΗΣ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ... ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΜΗΧΑΝΗΚΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΟΥ FORUM ΟΤΙ ΤΟ ΒΑΖΟΥΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΙΡΟΜΑ ΕΚΕΙ..(ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΚΕΦΑΛΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΛΑΠΛΗ) Π.Χ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΝΧΟ???? ΕΣΥ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΗΣ????
Άβαταρ μέλους
freerespect
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 19:15
Τοποθεσία: plutra lakwnia

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 29 Φεβ 2012, 23:55

Στο δικό μου δεν έχω αλλάξει τίποτα. Μπορεί να μην έχω σωστό οπτικό έλεγχο θερμοκρασίας, προσπαθώ όμως να το οδηγώ χωρις να ξεχνάω ότι πρόκειται για ένα 1800άρι SUV. Και δεν έχω πρόβλημα.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό freerespect » 01 Μαρ 2012, 19:52

ΔΗΛΑΔΗ???? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΝΩΕΙΣ???? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΠΣΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ....
Άβαταρ μέλους
freerespect
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 19:15
Τοποθεσία: plutra lakwnia

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 02 Μαρ 2012, 18:23

Εννοώ ότι στο δικό μου δεν έχω βάλει έξτρα θερμόμετρο. Και επειδή δεν εμπιστεύομαι το εργοστασιακό, προσπαθώ να μην φτάνω τον κινητήρα στα όριά του για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό freerespect » 02 Μαρ 2012, 19:06

ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕΣ? :D
Άβαταρ μέλους
freerespect
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 07 Φεβ 2012, 19:15
Τοποθεσία: plutra lakwnia


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες