Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

freelander

freelander

Δημοσίευσηαπό valantis » 13 Οκτ 2014, 23:27

καλησπερα κι απο μενα ρε παιδια!!!θα θελα λιγο γνωμη σας για μια αγορα ενος Landrover freelander 2002 1.8 .Ακουω παρα πολλα και δεν ξερω τη να πιστεψω και τι οχι!!!γνωριζεται κατι για αν με βοηθησεται?????
valantis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014, 20:49

Re: freelander

Δημοσίευσηαπό fokion » 14 Οκτ 2014, 06:02

Αυτο που σε καθε δευτερη αλλαγη λαδιων αλλαζουν και φλατζα και αντι για βαρβολινες αλλαζουν ολο το σαζμαν???
που αν εχει ηλ. ηλιοροφή θες ομπρελα και μεσα?
που επεισεις οταν βρεχει ολο και καποιο παραθυρο δε θα κλεινει?
( οκ λιγο υπερβολικός αλλα ναι... αστο....)

εχουν ακουστει ιστοριες φρικης. ΕΛΑΧΙΣΤΑ και με ΠΟΛΥ ΨΕΙΡΕΣ ιδιοκτητες καταφερνουν να επιβιωνουν χωρις να απαιτουν το βαρος τους σε χρυσο σε επισκευες....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: freelander

Δημοσίευσηαπό valantis » 14 Οκτ 2014, 12:49

τοσο πολυ τραγικα ειναι τα πραγματα ???τοτε πρεπει να φυγω απο κει και γρηγορα μαλιστα!!!!
valantis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014, 20:49

Re: freelander

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 14 Οκτ 2014, 17:31

Ε ειναι καπως τσιμπιμενη η περιγραφη οχι ομως και εκτος πραγματικοτητας. Μονο δυο οχηματα γνωριζω που δεν ειχαν θεμα, του μελους μας Δημητρη (ο οποιος ειναι λεπτολογος) και του θειου μου, ο οποιος ομως χωρις να του κανει ιδιαιτερη μεταχειρηση απο θεμα σερβις δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα. Βεβαια ο θειος μου το χρησιμοποιει ως οχημα πολης χωρις απολυτως κανενα ζορισμα. Ουτε καν συνεπιβατες δεν εχει συχνα. Γι αυτο νομιζω την εχει γλυτωσει. Τι θες να κανεις εσυ ακριβως με το οχημα?
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: freelander

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 11 Φεβ 2015, 21:19

Απαντώ τόσο καιρό μετά, όχι για να πω την άποψή μου και να τη λάβει υπόψη του ο valantis, αλλά για να καταθέσω την εμπειρία μου από τη 15χρονη "συμβίωση" με το freelander.
Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το αυτοκίνητο αυτό, πολλοί νόμιζαν πως αποκτώντας το θα είχαν το σούπερ όχημα που πάει παντού και κάνει τα πάντα. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Το αυτοκίνητο είναι αρκούντως αξιοπρεπές αν αποφεύγεις να το συγκρίνεις με τα μεγαλύτερα αδέλφια του και αν αποφεύγεις καταστάσεις που πλησιάζουν τις extreme.
Όσοι δεν το τήρησαν και το έχωσαν στα δύσκολα, έπαθαν κάποιες βλάβες. Λογικό, λογικότατο.
Και την πάτησαν περισσότερο από τους αυτοαποκαλούμενους μαστόρους L.R. (που βρήκαν μια σπουδαία ευκαιρία, εκμεταλλευόμενοι την κακή φήμη που άρχιζε να πλανάται, εν πολλοίς -αν όχι ολοκληρωτικά- δημιουργημένης από τους ίδιους, για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο), οι οποίοι δικαιολογούσαν -και δικαιολογούν ακόμα- τις... λόγω άγνοιας, απειρίας και δολιοφθοράς πολλές φορές, κακοτεχνίες τους.
Και άρχισαν να λένε:
Ότι τα ηλεκτρικά του είναι χάλια. Για να σου αλλάζουν χωρίς λόγο από διακόπτες μέχρι εγκεφάλους. Παραμύθι.
Ότι το σύστημα ψύξης είναι για πέταμα. Παραμύθι.
Ότι χαλάνε οι κλειδαριές.
Ότι το τζάμι της πέμπτης πόρτας κατεβαίνει όποτε θέλει. Και διάφορα άλλα τέτοια.
Ναι, έχει και μερικές παθογένειες, τρεις όλες κι όλες για μένα, οι οποίες είναι:
Η φλάντζα που καιγόταν όταν το πολυ-ζόριζες (στα πολύ παλιά μοντέλα και πριν την αντικατασταθεί με την ενισχυμένη), μια αστοχία στις ντίζες που ανοιγοκλείνουν την ηλιοροφή (αν πιάνουν τα χέρια σου τις διορθώνεις εύκολα) και ο συμπλέκτης σιλικόνης (σσ) που είναι υπεύθυνος για την άριστη (για την κατηγορία) πορεία του αυτ/του σε λασπόδρομους, χιόνια, γρασίδι και που πολλοί θεωρούν ότι δεν θα έπρεπε να χαλάει ποτέ. Μέσα σ' αυτόν αποσβέννυται ο διαφορετικός αριθμός στροφών του μπροστινού από το πίσω τμήμα του άξονα μετάδοσης, πράγμα που τον κρατάει πάντα σε "εγρήγορση" για την ακαριαία ανταπόκριση για την αποφυγή σπιναρισμάτων, άρα και κολλημάτων στα δύσκολα. Ο σσ υπερλειτουργεί τρόπον τινα, και χαλάει πιο γρήγορα από τους αντίστοιχους άλλων κατασκευαστών.
Εγώ προσωπικά τον θεωρώ αναλλώσιμο εξάρτημα. Το σύστημα του διαφορετικού βήματος μου έχει προσφέρει περισσότερα από τη μια αλλαγή σσ που έχω κάνει στα 15 χρόνια.
Εν κατακλείδι, το αυτοκίνητο είναι πολύ πιο αξιοπρεπές από άλλα της κατηγορίας του, γι' αυτά που έχει σχεδιαστεί να κάνει.
Και ναι, θα χαλάσει κιόλας. Άλλωστε, μηχανισμός που δεν υπάρχει δεν χαλάει.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες