Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό profitis » 24 Φεβ 2016, 10:57

Καλησπέρα παιδιά. Νέος στο forum και προσεχώς νέος κάτοχος ενός landrover freelander 1800cc μοντ. 2002 180.000km.
Προσωπικά δεν είχα (και δεν έχω) ιδέα από τζιπ μέχρι σήμερα. Έψαχνα να αγοράσω ένα φτηνό και ωραίο (στο μάτι) αυτοκίνητο, καθώς το παλιό μου, το τρακάρανε και η επισκευή του ήτανε ασύμφορη. Βρήκα λοιπόν σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει στο google drive
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
και το θεώρησα ευκαιρία γιατί όπως βλέπετε και στις φωτό το αμάξι είναι κούτα, τα λάστιχά του είναι καινούρια και έτσι ακριβώς είναι και από κοντά. Επιπλέον ο πωλητής μου είπε πως το συγκεκριμένο το πήρανε από ανταλλαγή, από κάποιον που τους το άφησε και πήρε κάποιο άλλο πιο ακριβό, γιατί η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία έχει ως επί το πλείστον ακριβά αυτοκίνητα. Το πήρανε με χτυπημένο καπάκι μηχανής απ ότι μου είπε, και το επισκευάσανε. Εγώ δεν είχα ιδέα τι σημαίνει αυτό. Μου είπε ότι όλα μα όλα τα freelander το βγάζουν κάποια στιγμή και ότι και αυτό που το φτιάξανε, σε 80.000 χλμ θα ξαναχτυπήσει πάλι. Επίσης δεν δουλεύει η ηλιοροφή. Κατά τα άλλα δεν μου ανέφερε κάτι άλλο. Το αυτοκίνητο είναι υγραέριο lovato και το πήρα στα 3.900 ευρώ, απλά έδωσα προκαταβολή για να μου το κρατήσουνε και θα πάω να το εξοφλήσω και να το πάρω, τέλη του μήνα, πιθανόν και μεθάυριο Παρασκευή.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μου βγει καλό, αλλά θα ήθελα να ακούσω και προσωπικές εμπειρίες και απόψεις, από άτομα που είχανε το συγκεκριμένο μοντέλο το οποίο έβγαινε από το 2000 έως το 2003 και όχι από προηγούμενα ή επόμενα.
Επίσης κάποιες απορίες που έχω.
- Το πίσω τζάμι της τζαμόπορτας ανεβοκατεβαίνει?
- Η ηλιοροφή τι πιθανολογείται να χρειάζεται για να φτιάξει? Υπάρχει τρόπος να ανοιγοκλείνει μηχανικά?
- Έχει τετρακίνηση αλλά και ο πωλητής δεν ήξερε πως μπαίνει ή αν είναι μόνιμη. Κάποια βοήθεια?
- Αυτό το κίτρινο αυτοκόλητο που έχει στον λεβιέ ταχυτήτων τι σημαίνει?
- Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή σιδεριά για μπροστά και σκαλοπάτια?
- Ποια είναι η κατανάλωσή του σε βενζίνη? Πραγματικά στοιχεία και όχι στα χαρτιά. Αν το έχει μετρήσει κάποιος.
Όποιος νομίζει ότι μπορεί να με διαφωτίσει και να με βοηθήσει σχετικά με το τι θα πρέπει να προσέχω για να έχω ας σχολιάσει. Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για το πως βλέπετε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο που αγόρασα. Εγώ πιθανολογώ ότι θα το είχε κάποιος πλούσιος, που καμμία σχέση δεν θα είχε με οδήγηση εκτός δρόμου και γενικά ταλαιπωρία του αυτοκινήτου. Το λέω από αυτά που βλέπω και μόνο. Δεν μπορεί το αμάξι να έγινε ανακατασκευή για να πουληθεί με αέριο στα 3.900. Απ ότι φαίνεται το είχε κάποιος πολύ ψείρας.
Τη γνώμη σας.
Οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει είμαι ευγνώμων.
profitis
 

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό superspy » 24 Φεβ 2016, 19:23

Για αρχή:

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ;
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό GENERAL LEE » 24 Φεβ 2016, 22:41

Πλούσιος και γκάζι ?

Διάβασε λιγάκι εδώ πρώτα :
viewtopic.php?t=9548
Άβαταρ μέλους
GENERAL LEE
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 19:58
Τοποθεσία: ATHENS

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό profitis » 25 Φεβ 2016, 09:43

GENERAL LEE έγραψε:Πλούσιος και γκάζι ?

Διάβασε λιγάκι εδώ πρώτα :
viewtopic.php?t=9548


καλά φίλε μου. δεν εννοούσα ότι ήταν και ο Μαρινάκης. Μπορούσε να είναι ένας γιατρός γαι παράδειγμα. Και το υγραέριο για εμένα δεν είναι θέμα χρημάτων, αλλά εξυπνάδας. Είχα και στο προηγούμενό μου αυτοκίνητο, χωρίς προβλήματα και χωρίς μείωση επιδόσεων. Και μόλις με τρακάρανε δεν το πέταξα. Το έβγαλα και το έβαλα στου πατέρα μου.
Και δεν ξέρω κανέναν πλούσιο που όταν πάει στο βενζινάδικο να βάλει πχ 25 ευρώ, να δίνει μπουρμπουάρ άλλα 25 στον υπάλληλο. Γιατί δεν το κάνει? Πλούσιος δεν είναι? Ακριβώς αυτό είναι το υγραέριο. Όταν βάλεις 50 ευρώ βενζίνη, τα 25 θα μπορούσες να τα κρατήσεις στην τσέπη σου αν είχες υγραέριο. Γι αυτό σου μίλησα για θέμα εξυπνάδας.
Επίσης να σου θυμίσω ποιοί πλούσιοι κλέβανε την ΔΕΗ πειράζοντας τους μετρητές? Ποιοι πλούσιοι δηλώνανε χαμηλά εισοδήματα για να παίρνουεν επιδόματα? Ποιοι πλούσιοι μεταφέρανε τις εταιρείες στο εξωτερικό? Μα γιατί? Πλούσιοι δεν είναι? Η μήπως αν δεν κάνανε αυτά θα φτωχαίνανε? Απλώς σου είπα. Πλούσιος δεν σημαίνει χαζός. Μάλλον ακριβώς το αντίθετο.
profitis
 

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό profitis » 25 Φεβ 2016, 09:47

superspy έγραψε:Για αρχή:

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ;

οχι
profitis
 

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Φεβ 2016, 11:16

OK,
θα σου απαντήσω εκτενέστερα σε μελλοντικό μνμ, αλλα:

1. Το πρόβλημα με την υπερθέρμανση του κινητήρα γίνεται να το αποφύγεις και δεν το παρουσιάζουν όλα τα free (όπως λανθασμένα σου ανέφερε ο πραγματικά ασχετος πωλητής - όπως φαίνεται και απο τις απαντήσεις που σου έδωσε για τα θέματα της τετρακίνησης). Είναι όμως κάτι που θα πρέπει να το έχεις το νου σου συνεχώς. ΦΥΣΙΚΑ να ρωτήσεις ποιος το επισκεύασε ( οχι αόριστα - οφείλουν να σου δείξουν και παραδόσουν τα σχετικά τιμολόγια) και αναλόγα με τον μάστορα μπορείς να ξέρεις και αν γενικά θα στο ξαναπαρουσιάσει.

2. Με τα θέματα οροφής και πίσω τζαμιού κλπ έχουν ελλατωματικά εξαρτήματα και ακόμα και μετά την επισκευή τους είναι σχετικά θέμα χρόνου πότε θα σου ξαναβγούν.

3. Σε συμβουλεύω να αφαιρέσεις την συσκευή γκαζιού ή να μην τη χρησιμοποιήσεις - πλούσιος κλπ με αέριο δεν πάνε μαζί.

4. Είναι μόνιμα τετρακίνητο με διαφορετική σχέση διαφορικών εμπρος - πίσω και "κεντρικό συμπλέκτη" (θέλει περισσότερο ανάλυση)

5. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ "ΣΙΔΕΡΙΕΣ" για εμπρός. Εκτός απο το καρακίτς γυφτιά του θέματος θα είσαι και επικίνδυνος και παράνομος.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό profitis » 25 Φεβ 2016, 14:54

superspy
1. ok. δεν με ενδιαφέρουν ούτε τιμολόγια, ούτε μάστορας, για τον απλό λόγο ότι είμαι από επαρχία και η αντιπροσωπεία στην Αθήνα.
2. Δεν μου απαντάς σε αυτό που ρωτάω (αν ανεβοκατεβαίνει το πίσω τζάμι), πιθανολογώ ότι ανεβοκατεβαίνει, και δεν μου απαντάς και σε αυτά που ρωτάω για την ηλιοροφή.
3. Αν αιτιολογούσες και γιατί με συβουλεύεις να μην χρησιμοποιώ το αέριο, θα ήταν πολύ καλύτερα. Επίσης αν διαβάσεις την απάντηση που έδωσα παραπάνω θα καταλάβεις ότι πλούσιος και αέριο πάνε μια χαρά μαζί, επειδή συνήθως πλούσιος=έξυπνος.
4. οκ, όποτε μπορέσεις να μου το αναλύσεις περισσότερο.
5. σου είπε κανένας ότι με απασχολεί αν θα είμαι παράνομος? επικύνδινος πάντως δεν θα είμαι γιατί η σιδεριά δεν νομίζω να έχει κανένα πολυβόλο πάνω και να θερίζει όποιον περνάει από μπροστά. επίσης αυτά που για σένα είναι καρακιτς δεν σημαίνει ότι είναι για όλους τους άλλους. βέβαια αν κρίνω από την σκέψη σου ότι αέριο και πλούσιος δεν πάνε μαζί, δεν εκπλήσομαι.

-Για το κίτρινο αυτοκόλητο στον λεβιέ και για την κατανάλωση δεν πήρα καμμιά απάντηση
profitis
 

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό fatman » 25 Φεβ 2016, 16:39

Καλα ντε,μην αγριευεις... :lol:
Τωρα το πηρες οποτε προφανως δεν ζητας την γνωμη μας.
Τουλαχιστον ο προηγουμενος ιδιοκτητης εκανε καποια πραγματα.
Ναι το πισω τζαμι κατεβαινει,και οταν πας να ανοιξεις την πορτα πρωτα κατεβαινει λιγο και μετα ανοιγεις,στο κλεισιμο ανεβαινει μετα και εφαπτει καλα στην τσιμουχα-το ιδιο συστημα με τις διπορτες κουπε και καμπριο BMW σειρα 3 μετα την Ε46.
Απο οσο ξερω δεν υπαρχει φθηνη-αξιοπιστη λυση για την ηλιοροφη.
Στο θεμα του αεριου...τι να πω,ειναι λιγο ΛΟΤΤΟ η υποθεση αλλα το συγκεκριμενο μοτερ ειναι που ειναι...αυτο που ειναι τελος παντων...με το αεριο θα πρεπει να παιζει τα ρεστα του(κατα την αποψη μου).
Το κιτρινο κουμπι ειναι "συστημα ελεγχου καταβασης"-Hill Descent Control,το πατας οταν ειναι να κατεβεις πολυ αποτομη κατηφορα(σε λασπη-χιονι κλπ) και επιβραδυνει το οχημα χωρις να πατας εσυ τα φρενα και φυγεις "γιουργια"
Τα υπολοιπα προβληματα στην μεταδοση ειναι παγκοσμιως γνωστα..
Καλοριζικο..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό manolistroop » 25 Φεβ 2016, 21:42

Μαλλον...ο τροπος σου..ειναι λιγο..αποτομος γι'αυτο δε παιρνεις τις απαντησεις που θες..
Καλοριζικο..
manolistroop
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 11 Ιαν 2013, 22:52
Τοποθεσία: Σπατα

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό profitis » 27 Φεβ 2016, 10:45

manolistroop έγραψε:Μαλλον...ο τροπος σου..ειναι λιγο..αποτομος γι'αυτο δε παιρνεις τις απαντησεις που θες..
Καλοριζικο..


λες φίλε? εντάξει την άλλη φορά θα λέω ναι σε όλα!!! :-P
αλλά ξέρεις τι νομίζω εγώ? ότι δεν παίρνω απαντήσεις, γιατί πολύ απλά αυτοί που πήρανε τις απαντήσεις σε αυτά που έγραψα, μάλλον κατάπιαν τη γλώσσα τους γιατί δεν ξέρουν τι να απαντήσουν.
οι υπόλοιποι που δεν απαντάνε σε αυτά που ρωτάω, μάλλον δεν ξέρουνε, γιατί όπως βλέπεις ρωτάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα.
Λοιπόν στο δια ταύτα..
Το αυτοκίνητο το πήρα. Πρώτη εντύπωση πολύ καλή, αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν έχει δύναμη σε 4η 5η σε πορεία (δηλ να έχει μπαμ) και αυτό που με ενόχλησε είναι το ξερό του σασμαν, που μάλλον θέλει εξάσκηση για να βρεις τον τρόπο να μην κοπανάει από αλλαγή σε αλλαγή. Κατα τα άλλα όλα τα ηλεκτρικά του δουλευουνε (εκτος της οροφής που το ήξερα εξαρχης - κάνει ένα θόρυβο το μοτεράκι αλλα δεν την ανοίγει).
Γενικά καλές εντυπώσεις από την 1η μέρα (λαμβάνοντας υπόψιν πάντα και το κόστος αγοράς που μου βγήκερ στα 3500 με αέριο lovatto).
Θα περιμένω πάντα απαντήσεις σε αυτ'α που έχω ρωτήσει.
Καλημέρα.
profitis
 

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό profitis » 27 Φεβ 2016, 11:29

και κάτι άλλο επίσης. πως ανοίγει το καπό?
profitis
 

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό fatman » 27 Φεβ 2016, 12:55

Φιλε,αν μπορουσα θα εσβηνα και τις προηγουμενες απαντησεις που σου εδωσα :crazy:
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό manolistroop » 27 Φεβ 2016, 15:24

Και συνεχιζεις να εισαι ειρωνικος-προκλητικος,και συνεχιζεις να εχεις το θρασσος να ρωτας πληροφοριες!
Αν εδω μεσα πιστευεις οτι τα παιδια που σου απαντησαν δεν εχουν γνωσεις...μαλλον πρεπει να ζητησεις συγνωμη και να διαγραφτεις απο μονος σου.
Ευτυχως που εδωσες προκαταβολη κ δεν εχασες το αυτοκινητο "κουτα".
manolistroop
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 11 Ιαν 2013, 22:52
Τοποθεσία: Σπατα

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό paganotis » 05 Μαρ 2016, 13:52

χαχαχαχα μάλλον τώρα κατάλαβα γιατί ο άσχετος φατμαν με αποκάλεσε προφίτη. φίλε προφίτη μην ασχολείσαι άλλο. τα παιδάκια είανι ΚΑΙ άσχετα ΚΑΙ ηλίθια. απο αυτούς περιμένεις κι εσύ απαντήσεις στα ερωτήματά σου? καλύτερα ρώτα τον μικρό σου αδερφό. παραπάνω θα ξέρει.
paganotis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Φεβ 2016, 13:10

Re: Έχω δώσει προκαταβολή για freelander 2002 1800cc lpg

Δημοσίευσηαπό vanleiv » 05 Μαρ 2016, 19:11

Θα προτιμούσα όπως και οι υπόλοιποι να σεβοσουν περισσότερο το forum που σε φιλοξενεί καθώς και τα υπόλοιπα μέλη.
Μπορείς να κουβεντιαζεις οτιδηποτε θες στις κατάλληλες ενότητες και να ρωτας οτι θες που αφορά το αυτοκίνητο σου.
ΑΛΛΑ ΜΕ ΩΡΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ
Αν δε μπορείς κοιτα αλλού για το πρόβλημα σου
Discovery 1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanleiv
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2009, 11:55
Τοποθεσία: Αν. Αττική

Επόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης