Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Θέλω να πάρω Freelander

Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό garvanit » 23 Αύγ 2020, 23:16

Έχω διαβάσει το forum και τα προβλήματα που βγάζουν τα πρώτα Freelander παρόλα αυτά παρά τα τόσα χρόνια που έχουν περάσει από την παρουσίαση του προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ.
Επιπλέον αυτή την περίοδο χρειάζομαι να περάσω σε κάτι 4κινητο - όχι απαραίτητα τόσο ικανό όσο ένα Freelander - οπότε κοιτώντας αγγελίες μεταχειρισμένων βλέπω να πωλούνται πλέον σε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες τιμές.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής. Έχει τελικά μετά από σχεδόν 20 έτη βρεθεί λύση με τη φλάτζα κεφαλής ή θα υπολογίζω κάθε 3-4 χρόνια και μια αλλαγή φλάτζας; Υπήρχαν κάποια μοντέλα - κάτι έχω διαβάσει για τα facelift μετά το 2004 - που δεν είχαν το θέμα;

Γνωρίζουμε καλό συνεργείο - μάστορα ώστε και να το πάω για έλεγχο όταν βρω ένα, αλλά και να το συντηρεί στη συνέχεια; Βρίσκομαι Παλαιό Φάληρο και εργάζομαι προς Ταύρο - Ρέντη, παρόλα αυτά ακούω γενικότερα προτάσεις.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.
garvanit
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Δεκ 2019, 10:40

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 25 Αύγ 2020, 00:09

Καλως ηρθες μαζοχα! χαχαχα πες μας πρωτα απ ολα τι χρηση θες να κανεις στο οχημα! οι ζημιες ειναι σχετικες. Υπαρχει μελος στο φορουμ που δεν εχει ζησει το δραμα της φλαντζας, το οποιο σημειωτεων ηταν θεμα ποιοτητας πρωτης τοποθετησης, οποτε με την αλλαγη ησυχαζεις εν μερει. Αν το θες ομως για καλο βουνο, δεν ξερω αν ειναι καλη σκεψη.
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό garvanit » 25 Αύγ 2020, 16:32

Mudnolis έγραψε:Καλως ηρθες μαζοχα! χαχαχα πες μας πρωτα απ ολα τι χρηση θες να κανεις στο οχημα! οι ζημιες ειναι σχετικες. Υπαρχει μελος στο φορουμ που δεν εχει ζησει το δραμα της φλαντζας, το οποιο σημειωτεων ηταν θεμα ποιοτητας πρωτης τοποθετησης, οποτε με την αλλαγη ησυχαζεις εν μερει. Αν το θες ομως για καλο βουνο, δεν ξερω αν ειναι καλη σκεψη.


Με έβαλες σε σκέψεις με το... μαζόχα... λες να αποκτήσω τέτοιες συνήθειες;
Το αυτοκίνητο θα είναι κυρίως για δρόμο, αλλά υπάρχουν πλέον στιγμές που το χρειάζομαι ένα τετρακίνητο μιας και έχω αρχίσει να ασχολούμαι ερασιτεχνικά - χόμπι το λές - με την μελισσοκομία, οπότε και παίρνω τα βουνά. Προφανώς δεν πάω σε απάτητα μέρη κτλ, αλλά θέλω την εξασφάλιση που προσφέρει ένα 4κινητο.
garvanit
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Δεκ 2019, 10:40

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό SUVord » 26 Αύγ 2020, 14:43

Σωστά ζαντολάστιχα, ανάρτηση και απόσταση απο το έδαφος είναι τα τρία κύρια πράγματα που παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια στο βουνό. Η τετρακίνηση βοηθά αρκετά αλλα απο μόνη της...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό garvanit » 27 Αύγ 2020, 23:19

SUVord έγραψε:Σωστά ζαντολάστιχα, ανάρτηση και απόσταση απο το έδαφος είναι τα τρία κύρια πράγματα που παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια στο βουνό. Η τετρακίνηση βοηθά αρκετά αλλα απο μόνη της...


Για τα λάστιχα έχω ακούσει ότι είναι πιθανόν ο σημαντικότερος παράγοντας. Σε πρώτη φάση όμως θα πρέπει να έχω ένα 4κινητο όχημα, που τώρα δεν έχω. Στην πορεία και προφανώς ανάλογα τι θα χρειαστώ θα προχωρήσω και σε ανάλογες αναβαθμίσεις αν κριθεί απαραίτητο.

Η απορία όμως παραμένει, να σκεφτώ σοβαρά το Freelander;
garvanit
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Δεκ 2019, 10:40

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό SUVord » 28 Αύγ 2020, 12:00

Κι εμένα μου αρέσει παρα πολύ ενα Peterbilt αλα δυστυχώς...
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό garvanit » 28 Αύγ 2020, 18:32

SUVord έγραψε:Κι εμένα μου αρέσει παρα πολύ ενα Peterbilt αλα δυστυχώς...


Και εμένα η Μ5 Ε60, παρόλα αυτά ψάχνω κάτι πιο... προσγειωμένο που να καλύπτει τις όποιες ανάγκες μου.
Το ερώτημα μου παραμένει για το Freelander λοιπόν.
garvanit
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Δεκ 2019, 10:40

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 29 Αύγ 2020, 00:09

Παρολο που ειμαι φανατικος Landroverακιας δεν στο προτεινω. Θα σου ελεγα αν μπορεις οικονομικα απο θεμα σηματος να κινηθεις σε Land Rover Discovery το οποιο ειναι σαφως πιο αξιοπιστο, πιο στιβαρο και ανθεκτικο, ενω για την χρηση εκτος δρομου που θες, δεν χρειαζεται καμια βελτιωση -μετατροπη. Αν δε βρεις και καποιο με αεριο δεν βλεπω λογο να παρεις Freelander(παραβλεποντας το αισθητικο κομματι που ειαι υποκειμενικο). Μην μπλεξεις ειδικα αν δεν το κατεχεις τεχνικα και πρεπει να πηγαινεις σε συνεργειο για οποιαδηποτε βλαβη
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Re: Θέλω να πάρω Freelander

Δημοσίευσηαπό garvanit » 02 Σεπ 2020, 22:26

Mudnolis έγραψε:Παρολο που ειμαι φανατικος Landroverακιας δεν στο προτεινω. Θα σου ελεγα αν μπορεις οικονομικα απο θεμα σηματος να κινηθεις σε Land Rover Discovery το οποιο ειναι σαφως πιο αξιοπιστο, πιο στιβαρο και ανθεκτικο, ενω για την χρηση εκτος δρομου που θες, δεν χρειαζεται καμια βελτιωση -μετατροπη. Αν δε βρεις και καποιο με αεριο δεν βλεπω λογο να παρεις Freelander(παραβλεποντας το αισθητικο κομματι που ειαι υποκειμενικο). Μην μπλεξεις ειδικα αν δεν το κατεχεις τεχνικα και πρεπει να πηγαινεις σε συνεργειο για οποιαδηποτε βλαβη


Καταλαβαίνω τι λές, είναι επίφοβο το... σπόρ.
Το Discovery (1ης γενιάς) είναι έρωτας από όταν ήμουν πιτσιρίκος. Εμένα μου άρεσε από τότε. Παρόλα αυτά το 2λιτρο - λόγο σήματος όχι κάτι άλλο - είναι αποτρεπτικός παράγοντας. Σε 2λιτρο υπάρχουν πολλά 4κινητα διαθέσιμα σε τιμές πραγματικά χώμα και αρκετά νεότερα του Discovery, προφανώς λιγότερο ικανό εκτός δρόμου.

Όπως και να έχει ευχαριστώ, θα κοιτάξω να μου... περάσει.
garvanit
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Δεκ 2019, 10:40


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης