Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

FREELANDER-ΣΥΝΕΚΤΙΚΟΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ

FREELANDER-ΣΥΝΕΚΤΙΚΟΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό J.KAL » 09 Φεβ 2005, 13:41

Έχω ένα Freelander μοντ 99 με 62000km αγορασμένο από καινούργιο και στα 52000km άλλαξα το πίσω διαφορικό μιας και άρχισε να βουίζει .
Βλάβη βέβαια που θεωρό απαράδεκτη για μια εταιρία σαν την Land Rover που τα αυτοκίνητα της έχουν «οργώσει» όλο τον κόσμο σε άπειρες αποστολές.
Τέλος πάντων μου είπε κάποιος φίλος ότι πιθανόν να φταίει ο συνεκτικός πολυδυσκος συμπλέκτης που δίνει την κινήσει από το ενδιάμεσο (εμπρός)στο πίσω διαφορικό .
Η διάφορα μετάδοσης κίνησης στους πίσω τροχούς είναι 0,8%,και συνεπώς στις περισσότερες φορές το όχημα συμπεριφέρεται σαν μποστοκινητο με πολύ μικρή –λίγη μετάδοση πίσω (διαφορικό με ελαφρός διαφορετικό βήμα).
Έκανα το τεστ που μου είπανε σηκώνοντας τον ένα πίσω τροχό που θα έπρεπε να γυρίζει κανονικά με το χέρι και δεν περιστρεφόταν παρά μόνο κατά λίγες μοιρες .
Ρωτάω λοιπόν έχει κάνει κανείς το τεστ αυτό και με πιο αποτέλεσμα?
Έχει κανείς καινούργιο freelander να κάνει το τεστ να μου απαντήσει?
Έχει αλλάξει κάνεις συνεκτικό?
Επειδή πιθανότατα μάλλον «μπάλωσα» το πρόβλημα αλλάζοντας το διαφορικό με βλέπω αν συνεχίσω έτσι να αλλάζω όχι μόνο διαφορικό αλλά και ενδιάμεσο κιβώτιο μετάδοσης και το κόστος είναι σίγουρα πολύ υψηλό μιας και όλο το σύστημα δουλεύει υπό τάσι (κουρδισμένο).
Έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία ?
Υ.Γ Έχω το service manual οποίος ενδιαφέρετε για αυτό η αχεί κάτι να μου πει για το θέμα τηλ¨6946 506358.
Ευχαριστώ εκ τον πρότερων
Άβαταρ μέλους
J.KAL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 12:48
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 09 Φεβ 2005, 13:59

Φιλε J.Kal
Το δικο μου ειναι μοντ. 2004 θα δοκιμασω και θα σου πω :?
Το service manual με ενδιαφερει :razz: Επισης ψαχνω για το Parts catalog για το δικο μου
Εικόνα
Για να περνάμε καλά
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό J.KAL » 09 Φεβ 2005, 14:25

Φιλε Chris G
Για την ακριβεια εχω το εγχειριδιο συνεργειο με αρ.εκδοσης LRL 0144GRK ειναι καμια 100στι σελιδες μπορεις να το βγαλεις φωτοτυπια.
Δεν ξερω ομως ποσο κανει το δικο σου που ειναι το καινουργιο μοντελο.
Άβαταρ μέλους
J.KAL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 12:48
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Φεβ 2005, 14:46

Aύριο μάλλον θα αλλάξω τη μία βάση του διαφορικού (μεσαία) γιατί χτύπαει αγρίως και θα κάνω το τεστ των πίσω τροχών.
Είμαι μοντέλο 7/2001.
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 09 Φεβ 2005, 15:00

J.KAL έγραψε:Φιλε Chris G
Για την ακριβεια εχω το εγχειριδιο συνεργειο με αρ.εκδοσης LRL 0144GRK ειναι καμια 100στι σελιδες μπορεις να το βγαλεις φωτοτυπια.
Δεν ξερω ομως ποσο κανει το δικο σου που ειναι το καινουργιο μοντελο.


Thanks :razz: :razz: :razz:
Εικόνα
Για να περνάμε καλά
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Φεβ 2005, 20:13

Προς κάθε ενδιαφερόμενο.
Οπτικοί δίσκοι με τα αντικείμενα που θέλετε....
http://www.workshopmanuals.co.uk/worksh ... s.htm#3336
Μόνο 20,00 € και δωρεάν αποστολή.
Κάτι θα σας ταιρειάζει για τα Freelander
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό J.KAL » 15 Φεβ 2005, 09:45

ΣΥΝΕΚΤΙΚΟΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Έκανα το τεστ σηκώνοντας τον ένα τροχό προσπαθώντας να τον περιστρέψω σε ολοκαίνουργιο freelander και ο τροχός δεν περιστρέφεται με τίποτα (Δόκιμη ο ίδιος).
Η δόκιμη έγινε μαζί με τον εργοδηγό του συνεργείου που ήταν σίγουρος και από αλλά ότι τροχός δεν περιστρέφεται ελευθέρα.
Συμπέρασμα ότι τελικά ο συνεκτικός μου είναι εντάξει και το πρόβλημα ήταν τελικά όντως στο πίσω διαφορικό.
Ευχαριστώ για τον χρόνο και την συμμετοχή σας.
Άβαταρ μέλους
J.KAL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 04 Φεβ 2005, 12:48
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μαρ 2005, 17:40

Φίλε J.Kal γειά,

ο τροχός πρέπει να περιστρέφεται με αντίσταση αλλά να γυρνάει.

Το οτι ήταν εκεί ο εργοδηγός δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να σε κάνει να εφησυχάζεις.

Ειχαν ελεύθερο το χειρόφρενο ή προσπαθούσαν να γυρίσουν τον τροχό με το χειρόφρενο τραβηγμένο? (μην σου φαίνεται περίεργο συμβαίνει συχνά)

Την ακολουθία του τεστ την έχεις διαβάσει παραπάνω οπότε κάνε ένα κόπο και επανέλαβέ την για να είσαι σίγουρος.

Εχω περισσότερη εμπιστοσύνη στους μάστορες και τους παθιασμένους ιδιοκτήτες στην Αγγλία από ότι στους έλληνες μάστορες που δεν ανοίγουν service manual παρά μόνο για να σκουπίσουν τα χέρια τους από τα λάδια και τα γράσσα (και να μην ακούσω για τα σεμινάρια εκπαίδευσης και τα διπλώματα παρακολούθησης αυτών που βρίσκονται στους τοίχους γιατί όλοι γνωρίζουμε τι είδους παρακολούθηση γίνεται στα σεμινάρια των εταιρειών......)

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες