Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

βλαβη (ξανα!) στο freelander

βλαβη (ξανα!) στο freelander

Δημοσίευσηαπό rodi » 20 Νοέμ 2005, 12:09

πριν μια εβδομαδα καθως οδηγουσα, η μηχανη μου ,χωρις μπουκωματα , εσβυσε ξαφνικα .
στην αντιπροσωπεια αλλαξαμε την αντλια βενζινης και ολα ηταν οκ .
το μονο παρατραγουδο ηταν οτι η ενδειξη της βενζινης εδειχνε συνεχεια πως ηταν γεματο το ντεποζιτο .
δυστυχως χθες παλι , συνεβη το ιδιο (ξαφνικα εσβυσε η μηχανη ) με αποτελεσμα να το αφησω παλι εξω απο την αντιπροσωπεια, περιμενοντας να ερθει η Δευτερα για να δω τι τρεχει .
μηπως εχετε καποια ιδεα τι τρεχει?
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos

Δημοσίευσηαπό Dark_kronos » 20 Νοέμ 2005, 12:41

Μηπος δεν φταιει η αντιλια αλλα υπαρχει καπου αλλου προβλημα με την τροφοδοτιση;
Άβαταρ μέλους
Dark_kronos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005, 18:53
Τοποθεσία: Ροδος!

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Νοέμ 2005, 11:04

Φίλε rodi καλημέρα,

το θέμα με την ένδειξη της στάθμης καυσίμων ΙΣΩΣ να έχει να κάνει με την γείωση του οργάνου μέτρησης. Δεν αποκλείω να έχει μπεί κάποιο καλώδιο λάθος (αν και θα πρέπει να έχει ειδική κλέμα για να μην συμβαίνει αυτό) ή να έχει κοπεί/βραχυκυκλώσει κάποιο καλώδιο.

Την αντλία βενζίνης την ακούς να δουλεύει?

Χαιρετώ
Παντελής
pantg
 

Δημοσίευσηαπό rodi » 21 Νοέμ 2005, 12:14

φιλε Παντελη καλημερα !
επειδη ειμαι λιγακι ασχετος πως ακουγεται η αντλια ?ξερω οτι βρισκεται κατω απο το πισω καθισμα .
κανει καποιο χαρακτιριστικο θορυβο?
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Νοέμ 2005, 12:35

Συνήθως βουϊζουν λιγάκι, κάτι σαν μελισσάκια (μπζζζζζζζζ)

Τι κάνει η ωραία Ρόδος? Εχετε κρύο σαν και εμάς στον Ωρωπό?
Στα γύρω βουνά (και ιδίως στα Βόρεια της Ευβοίας) έριξε χιονάκι εχθές.

Χαιρετώ
Παντελής
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Dark_kronos » 21 Νοέμ 2005, 20:20

Κρυο εχουμε, σε σχεση με τον ωροπο δεν ξερω, αλλα σε σχεση με τα δεδομενα της Ροδου εχουμε...

rodi, μολις προσεξα οτι εισαι απο Ροδο, μηπος θελεις να βρεθουμμε (εγω εσυ και ο πατερας μου) για μια κουβεντουλα σχετικα με τα Land Rover; Αν ναι στειλε μου ενα πμ και κανονιζουμε
Άβαταρ μέλους
Dark_kronos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005, 18:53
Τοποθεσία: Ροδος!

Δημοσίευσηαπό freelanderas » 29 Νοέμ 2005, 22:29

φίλε πόδι πρωτα από ολα να σου ευχηθώ όλα να τελειώσουν γρήγορα ανώδυνα και ανέξοδα (ειδικά το τελευταίο όσον αφορά τα φρεελαντερ)
Για την αντλία βενζίνης που συζητάμε...μήπως δεν ήταν αυτός ο λόγος?
Από τις δυο αλλαγές αντλίας που έχω κάνει μέχρι τώρα και στις δύο υπήρχε μπούκωμα, τρανταγμα την ώρα του μοιραίου και το κλασσικό τις απώλειας ισχύος όσο περισσοτερο ασκούσες πίεση στο πεντάλ του γκαζιού. Αυτή η ξαφνική αλλά ιδίως το ασυμπτωματικό σβήσιμο του κινητήρα με κάνει να σκέφτομαι μήπως οφείλεται σε άλλο στέλεχος της τροφοδοσίας..όσον αφορά την ένδειξη για γεμάτο ρεζερβουαρ μια πιθανή εξήγηση μπορεί να είναι η αστοχία υλικού στην αντλία βενζίνης και ιδιαίτερα στο ποτενσιόμετρο που δια8έτει και συνδεέται με το σύρμα που έχει απόληξη ένα αφρολεξάκι και μετρα την στάθμη..τουλάχιστον αυτό είχε τύχει στον υποφαινόμενο...
όπως και να έχει υπομονή και περιμένουμε νέα από το 'μέτωπο'...
Άβαταρ μέλους
freelanderas
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 15 Φεβ 2005, 19:10


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron