Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ανάρτηση Free Lander

Ανάρτηση Free Lander

Δημοσίευσηαπό pangelo » 24 Νοέμ 2005, 12:49

Καλημέρα σε όλους.
Έχω ένα Free Lander μοντέλο 1999 και έχω βρει Ανάρτηση Old Man Emu (4 ελατήρια, 4 αμορτισέρ) 880 € . Στην τετρακίνηση εδώ στην Αθήνα. Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να τα τοποθετήσω. Από την τετρακίνηση μου είπαν ότι το αυτοκίνητο θα σηκωθεί από 2 μέχρι 4 πόντους. Υπάρχει κάποια άλλη λύση για Free Lander;

Ευχαριστώ Άγγελος
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Νοέμ 2005, 14:11

Φίλε pangelo γειά,

Λύση για ανύψωση του Freelander ετοιμη στην Ελλάδα ΙΣΩΣ να μην υπάρχει. Στο εξωτερικό μπορείς να βρείς.
Η τιμή που δίνει τα OME ο Γιάννης είναι καλή.
Το θέμα είναι όμως ότι το να σηκώσεις το Freeby σου τόσο ψηλά δεν είναι μακροπρόθεσμα ότι καλύτερο καθώς αλλοιώνεις την γεωμετρία του αυτοκινήτου (υπάρχει λύση που είχε δοκιμάσει φίλος στο φόρουμ αλλά δεν μας μετέφερε τις εντυπώσεις του μετά την τοποθέτηση του συστήματος επαναφοράς της γεωμετρίας)
Παράλληλα η όποια αύξηση ύψους αλλοιώνει και την ευστάθεια του αυτοκινήτου αλλά και την γωνία λειτουργίας των ημιαξονίων και το Freeby δεν είναι και ότι πιό αξιόπιστο όσον αφορά την μετάδοσή τους πόσο μάλλον όταν την βγάζεις εκτός προδιαγραφών εργοστασίου.

Πάντως η ανύψωση θα σου αυξήσει λιγάκι τις δυνατότητες προσπέλασης εμποδίων.

Από την άλλη πλευρά όμως να σε κάνει πιό απρόσεκτο στα δύσκολα και ίσως αυτό να οδηγήσει τελικά σε ακριβές ζημιές από χτύπηματα στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου.

Δεν είναι τυχαίο ότι στα Camel Trophy του 1998 που χρησιμοποιήθηκαν τα Freelander ΔΕΝ τα σήκωσαν αλλά διάλεξαν την οδό του κανονικού εργοστασιακού ύψους αλλά της καλής και εκτενούς θωρακίσεως του αυτοκινήτου από κάτω. Η οποία και λειτούργησε και συνεχίζει να λειτουργεί πολύ καλά. Τα Freelander προδιαγραφών Camel Trophy τα οδήγησα το 2003 μαζί με τα Disco και τα Defenders και δεν είχε πρόβλημα. Οπου πήγαιναν τα μεγάλα αδέρφια ακολουθήσε και το "καμελο-ιπποποταμάκι" απλώς βάραγε κάτω αλλά τί σε νοιάζει όταν έχεις την αρματωσιά????


Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες πάρε τηλ στο 22950 37637 ή στο 6944 579911.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pangelo » 24 Νοέμ 2005, 14:35

Ευχαριστώ πολύ Παντελή.
Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω μάλλον έχεις δίκιο στο θέμα τις γεωμετρίας, θα το σκεφτώ και θα αποφασίσω.
Σε ευχαριστώ πολύ οι συμβουλές σου ήταν πολύτιμες
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Νοέμ 2005, 15:05

Φίλε pangelo,

αν θέλεις οτιδήποτε άλλο πάρε τηλέφωνο.
Οσον αφορά το θέμα της ανύψωσης αν περιοριστείς στα 2 εκατοστά δεν πιστεύω να έχεις κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα. Τα 4 εκατοστά πάντως προσωπικά μου ακούγονται ίσως αρκετά.

Χαιρετώ (αλήθεια τι μοντέλο είναι το "ιπποποταμάκι" σου?)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 24 Νοέμ 2005, 16:45

Παντελή θέλω κιεγώ τη βοήθεια του τηλεφώνου.. μπορώ;;
To μοντέλο του φίλου είναι '99.
Στην ανάρτηση του δικού μου το πρόβλημα δεν είναι οτι είναι χαμηλό ή βρίσκει, από τη πρώτη στιγμή δεν μου άρεσε το γεγονός οτι είναι πολύ μαλακή η ανάρτηση και παίρνει μεγάλες κλήσεις, κάτι που πιστέυω οτι οφείλεται κυρίως στα ελατήρια. Σταματημένος, περνάει δίπλα ΙΧ και κουνιόμαστε κανονικά.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 24 Νοέμ 2005, 17:21

Παντελή, η αρματωσια για ΜΥ2005 πόσο κοστιζει (εργοστασιακή ή μη) και μήπως θα αυξησει αρκετά το βάρος?
Κανένα σχετικό site για να δούμε από εξωτερικό ή Ελλάδα ξέρει κανείς?
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 02 Δεκ 2005, 18:48

BLLAND έγραψε:Παντελή, η αρματωσια για ΜΥ2005 πόσο κοστιζει (εργοστασιακή ή μη) και μήπως θα αυξησει αρκετά το βάρος?
Κανένα σχετικό site για να δούμε από εξωτερικό ή Ελλάδα ξέρει κανείς?
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες