Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χερούλια για 3dr Freelander

Δημοσίευσηαπό pantg » 07 Δεκ 2005, 19:49

Φίλε BLLAND γειά και πάλι,

περαιτέρω έρευνα στο βιβλίο ανταλλακτικών έδειξε ότι υπάρχει ΔΙΠΛΗ λαμαρίνα στο πλαίσιο γύρω από την πόρτα και εκεί που μπορεί να τοποθετηθεί το χερούλι που σε ενδιαφέρει.

Δεν μπορώ όμως να γνωρίζω την απόσταση που υπάρχει από την εσωτερική λαμαρίνα στο εξωτερικό "κέλυφος" του αμαξώματος (skin για τους εγγλέζους)

Αρα μπορεί μάλλον να βάλεις rivnuts.

To να βάλεις rivnuts στον καπλαμά του ουρανού δεν νομίζω ότι θα αντέξει στο χρόνο και ιδίως αν στηριχθεί κάποιος με αρκετό σωματικό βάρος. Εκτός και αν ενισχύσεις τον ουρανό και τα σημεία στήριξής του στο σιδερένιο πλαίσιο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 07 Δεκ 2005, 20:06

Φίλε BLLAND με το καλό λοιπόν.

Τώρα, στο 5θυρο τα χερούλια βιδώνουν στην εσωτερική διπλή λαμαρίνα που έχει μέσα απο την ταπετσαρία για αυτήν ακριβώς τη δουλειά.
Μάλιστα έχει 3 χερούλια (θέση συνοδηγού και 2 πίσω) και έτοιμες ταπωμένες υποδοχές ΚΑΙ στη θέση του οδηγού. Ανοίγουν δηλαδή 4 υποδοχές και ανάλογα με το αν θα είναι δεξιοτίμονο ή όχι βάζουν και στη σωστή μεριά χερούλια.
Εκεί που τοποθέτησες την TV είχε θήκη για γυαλιά ε;; Πρέπει να ήταν για μαύρα γυαλιά ηλεκτροκόλησης. Ξέρουν τι κάνουν οι άγγλοι...
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 08 Δεκ 2005, 13:13

Κύριοι σας ευχαριστώ.
Εις το επανιδείν λοιπόν!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 20 Δεκ 2005, 18:49

Κύριοι, παρακινδυνευμένο πολύ για τα χερούλια! Ο χώρος ανάμεσα στην εξωτερική και την εσωτερική λαμαρίνα είναι σχεδόν ανύπαρκτος. Να στερεώνονται μόνο στο πλαστικό το αποκλείω (κάποια στιγμή θα κρεμάσει). 'Ασε που πίσω πρέπει να μπούν με πλάγια κλίση (είναι αλλιώς στα 5πορτα)και δεν βολεύουν.
Άτακτη οπισθοχώρηση!Αυτά!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 23 Μαρ 2006, 19:41

Κάτι είχαμε πεί για την τηλεόραση........
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό Freelander » 23 Μαρ 2006, 21:30

Άρχοντας!!!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 23 Μαρ 2006, 22:45

Πολύ καλή "δημιουργία".
Όπως πάντα έλεγα, το πιό άχαρο πράγμα που θα μπορείς να κάνεις μέσα σ' ένα αμάξι στο προσεχές μέλλον, θα είναι να οδηγείς...!

Θα μου δώσεις λίγες πληροφορίες για τον μετεωρολογικό σταθμό; Τι ακριβώς πληροφορίες σου δίνει,τι κόστος έχει, πόσο αξιόπιστος είναι, αν έχει καλώδια (για τον αισθητήρα εξωτ. θερμοκρασίας) και από που τα πέρασες κτλ κτλ.
Και όλα αυτά γιατί; Γιατί το FREELANDER μου δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας, κάτι εντελώς απαράδεκτο! Όλα τα μικρά και γενικά όλα έχουν και δεν έχει αυτό, που είναι όχημα εκτός δρόμου και υποτίθεται ότι χρειάζεται!

Αν και έχω φωτο από το Δίκτυο, από τον πίνακα οργάνων του FRLNDR όπου φαίνεται ένδειξη θερμοκρασίας, ακριβώς πάνω από τον μετρητή χιλιομέτρων.

Τι ακριβώς παίζεται...;
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Freelander » 23 Μαρ 2006, 22:57

Δυστυχώς ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας έχουν στο καντραν μόνο τα V6 2.5 δηλαδή τα αμερκάνικα!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 24 Μαρ 2006, 12:59

GALILAIOS έγραψε:Πολύ καλή "δημιουργία".
Όπως πάντα έλεγα, το πιό άχαρο πράγμα που θα μπορείς να κάνεις μέσα σ' ένα αμάξι στο προσεχές μέλλον, θα είναι να οδηγείς...!

Θα μου δώσεις λίγες πληροφορίες για τον μετεωρολογικό σταθμό; Τι ακριβώς πληροφορίες σου δίνει,τι κόστος έχει, πόσο αξιόπιστος είναι, αν έχει καλώδια (για τον αισθητήρα εξωτ. θερμοκρασίας) και από που τα πέρασες κτλ κτλ.
Και όλα αυτά γιατί; Γιατί το FREELANDER μου δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας, κάτι εντελώς απαράδεκτο! Όλα τα μικρά και γενικά όλα έχουν και δεν έχει αυτό, που είναι όχημα εκτός δρόμου και υποτίθεται ότι χρειάζεται!

Αν και έχω φωτο από το Δίκτυο, από τον πίνακα οργάνων του FRLNDR όπου φαίνεται ένδειξη θερμοκρασίας, ακριβώς πάνω από τον μετρητή χιλιομέτρων.

Τι ακριβώς παίζεται...;

Εγώ μέσω ιντερνετ κ κάρτας το πήρα γύρω στα 140€ πρίν ένα χρόνο.Τώρα βλέπω έχει πέσει ή τιμή αλλά όπως λέει κ ο Παντελής μάλλον αυξήθηκαν οι φόροι.
Δες:

http://www.thecompassstore.com/v7500.html

Αξιόπιστο ναι αλλά κοίτα κ αυτό:

http://www.thealtimeterstore.com/howtheywork.html

Θερμόμετρο δεν έχει αλλά στην Autoplus παίρνεις σχετικά φθηνά αξιόπιστο θερμόμετρο εσωτερικής κ εξωτερικής (ταιριάζει τέλεια με το ταμπλό αριστερά του τιμονιού στον κενό χώρο ανάμεσα στο ντουλαπάκι κ το πάνω μέρος του ταμπλό) κ βάζεις τον αισθητήρα χωρίς τρύπιμα εσωτερικά του προφυλακτήρα χωρίς να επηρεάζεται εκεί από την θερμοκρασία της μηχανής (φώτο δεν έχω).
Αν το αγοράσεις πές μου να σου πω κολπάκια για το πως κ που τοποθετείται χωρίς τρυπίματα κ ξεκουμπώματα αλλά κ χωρίς να φαίνονται καλώδια :wink:
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 24 Μαρ 2006, 18:48

Ευχαριστώ φίλε BLLAND.

Στο μυαλό μου είσαι, εκεί σκεφτόμουν να τοποθετήσω θερμόμετρο που έχω δεί σε κατάστημα ηλεκτρονικών (όμως).

Άρα, αύριο έχει AUTOPLUS...

Κατά συνέπεια, θα σε "ενοχλήσω" μέσα στο Σαβ/κο...

Ευχαριστώ και πάλι!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 24 Μαρ 2006, 18:55

GALILAIOS έγραψε:Ευχαριστώ φίλε BLLAND.

Στο μυαλό μου είσαι, εκεί σκεφτόμουν να τοποθετήσω θερμόμετρο που έχω δεί σε κατάστημα ηλεκτρονικών (όμως).

Άρα, αύριο έχει AUTOPLUS...

Κατά συνέπεια, θα σε "ενοχλήσω" μέσα στο Σαβ/κο...

Ευχαριστώ και πάλι!

Πράγματι εκεί είναι σαν να περιμένει να μπεί θερμόμετρο. Στο Παρίσι πέρισυ ένας Γάλλος εκεί το είχε βάλει κ αυτός!
Ο κουμπάρος μου έβαλε πριν δυό μήνες από Αθήνα στην AUTOPLUS κ είχε εξω-εσω θερμοκρασία, ώρα κ ice alert...!
Πάντως κόιτα εάν έχουν οπωσδήποτε κ με φωτισμό.(το δικό μου δεν....) :cry:
Τελευταία επεξεργασία από BLLAND και 24 Μαρ 2006, 18:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 24 Μαρ 2006, 18:56

Γμτ, ξέχασα!

Αύριο είναι 25η...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 24 Μαρ 2006, 19:01

Πράγματι εκεί είναι σαν να περιμένει να μπεί θερμόμετρο. Στο Παρίσι πέρισυ ένας Γάλλος εκεί το είχε βάλει κ αυτός!
Ο κουμπάρος μου έβαλε πριν δυό μήνες από Αθήνα στην AUTOPLUS κ είχε εξω-εσω θερμοκρασία, ώρα κ ice alert...!
Πάντως κόιτα εάν έχουν οπωσδήποτε κ με φωτισμό.(το δικό μου δεν....) :cry:[/quote]


Και ρεύμα από που παίρνει, ή έχει μπαταρίες; Αλλά κι αν έχει μπαταρίες, πώς την αλλάζεις όταν χρειαστεί.

Το ξεκολλάς και το ξανακολλάς;
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 24 Μαρ 2006, 19:16

GALILAIOS έγραψε:Πράγματι εκεί είναι σαν να περιμένει να μπεί θερμόμετρο. Στο Παρίσι πέρισυ ένας Γάλλος εκεί το είχε βάλει κ αυτός!
Ο κουμπάρος μου έβαλε πριν δυό μήνες από Αθήνα στην AUTOPLUS κ είχε εξω-εσω θερμοκρασία, ώρα κ ice alert...!
Πάντως κόιτα εάν έχουν οπωσδήποτε κ με φωτισμό.(το δικό μου δεν....) :cry:



Και ρεύμα από που παίρνει, ή έχει μπαταρίες; Αλλά κι αν έχει μπαταρίες, πώς την αλλάζεις όταν χρειαστεί.

Το ξεκολλάς και το ξανακολλάς;[/quote]
Θα το δείς κ μόνο σου.
Καταρχάς έχει δύο κομμάτια σκρατς με ταινία διπλής όψεως που μπαίνουν πάνω στο ταμπλό. Εκεί κολλάς τη συσκευή που έχει κ αυτή επάνω σκρατς.
Οπότε τη βάζεις κ τη βγάζεις όταν θες να αλλάξεις τις μπαταρίες ρολογιού που έχει (δύο αν θυμάμαι καλά). Ένα χρόνο τώρα κρατάνε καλά.
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες