Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συναγερμός/Ηχοσύστημα FREELANDER...?

Συναγερμός/Ηχοσύστημα FREELANDER...?

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 25 Φεβ 2006, 22:12

Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος παλαιότερος κάτοχος Freelander ή απλά κάποιος που ξέρει,να μου πεί πώς λειτουργεί αυτός ο συναγερμός "Πτώσης Τάσεως" ;

Απ' ό,τι μου έδειξαν στην αντιπροσωπεία, και να σπάσει κάποιος το τζάμι, και να κυλήσει το αμάξι, δε πρόκειται να χτυπήσει!

Λίγο τραγικό δεν είναι; (Ή μήπως απλά με δουλεύουν στην αντιπροσωπεία;)

Ελπίζω απλά να έχει να κάνει με τη δική μου άγνοια και να μην είναι πρόβλημα γιατί ώς τώρα, είναι όλα καλά...

Επίσης, που μπορώ να βρώ manual για το ηχοσύστημα, το οποίο είναι το κλασσικό FORD, το θέμα είναι ότι μέσα στα manuals του αυτοκινήτου υπάρχει το παλιότερο (πρό ανανέωσης).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 26 Φεβ 2006, 18:04

Φίλε GALILAIOS γειά,

για τον συναγερμό δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Για το ηχοσύστημα όμως προσπάθησες να το ζητήσεις από τον dealer που σου παρέδωσε το αυτοκίνητο? Αν ναι και δεν σε βοήθησε τότε προτείνω να μιλήσεις απευθείας με τα κεντρικά της αντιπροσωπείας.

Αν χρειαστείς βοήθεια στο να έρθεις σε επαφή μαζί τους πάρε τηλέφωνο να τα πούμε. (22950 37637 ή 6944 579911)

Χαιρετώ
[/img]
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 26 Φεβ 2006, 19:16

Για πολλοστή φορά, ευχαριστώ.

Όλο λέω ότι θα σε πάρω τηλέφωνο κι όλο το αφήνω.

Θα γίνει κι αυτό όμως...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Freelander » 01 Μαρ 2006, 10:15

Φίλε Galilaios δεν ξέρω τι σημαίνει "συναγερμός πτώσης τάσεως" πάντως το freelander διαθέτει ένα πολύ καλό εργοστασιακό σύστημα συναγερμού που χτυπάει στις περιπτώσεις που ανέφερες και σε αρκετές ακόμη.
Για το ηχοσύστημα σου δεν έχω ιδέα αφού σε κάθε μοντέλο το αλλάζουν. Το δικό μου το άλλαξα έτσι κιαλλιώς με μια καλή μονάδα που είχα απο το προηγούμενο αυτοκίνητο και συμπτωματικά ταιριάζει με την καλωδίωση και χρώματα του εσωτερικού.

Μια που το έφερε η κουβέντα και επειδή στο παρελθόν έχω ασχοληθεί με ηχοσυστήματα αυτοκινήτων, βρίσκω εξαιρετική την ακουστική που έχει αυτό το αυτοκίνητο (5θυρο) ακόμα και με ένα σετ από ηχεία της σειράς. Κυρίως λόγω της θέσης των μεγαφώνων, του χώρου που υπάρχει στο εσωτερικό των πορτών και της αυξημένης ηχομόνωσης.
Έτσι όταν αρχίζουν τα όργανα και τα (μικρό)προβληματάκια (γκούχ γκούχ) απλά δυναμώνεις ελαφρώς το volume και απολαμβάνεις την αγαπημένη σου μουσική καθισμένος στην άνετη θέση οδήγησης κοιτώντας το πράσινο οβάλ σηματάκι. Σοφή LandRover!


P.S.
Kάτω απο το κάθισμα του οδηγού είχα μια 6disk CD changer της Clarion η οποία και μου περισεύει. Έχει βάση, βίδες και λαμάκια για τοποθέτηση κάτω απο το κάθισμα του freelander. Αν μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιον συνάδελφο τότε ιμέιλ μι!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες