Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓαϊδουροFreelander...

ΓαϊδουροFreelander...

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 08 Μαρ 2006, 20:41

Καλησπέρα αδέρφια...

Στην Καστοριά (και συγκεκριμένα στο ιστορικό Βογατσικό), υπάρχει το έθιμο την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς, να μαζεύουν κλαδιά και να τα καίνε.Τα κάνουν σωρούς γύρω από έναν κορμό (ρεκόρ μέχρι τώρα,22μ. ύψος) και βάζουν φωτιά...

Αυτά βέβαια πρέπει κάπως να μαζευτούν.Αρχικά χρησιμοποιήθηκε ένα MAZDA 4WD αγροτικό. Έλα που κόλλησε όμως στο βρεγμένο (όχι οργωμένο) χωράφι. Σε τέτοιες περιπτώσεις...χρειάζεται κάτι με οβάλ πράσινο σηματάκι...και παρά την ειρωνία του ιδιοκτήτη του συμπαθούς γιαπωνέζου "18άρι είναι αυτό;σιγά μη με βγάλει" , βγήκε από ένα 18άρι Freelander...

Μετά βέβαια, ο συμπαθής αγρότης γιαπωνέζος αποσύρθηκε και απλά γίνονταν τα κλαδιά δεμάτια, δένονταν με σύρμα και τραβιόντουσαν σε απόσταση 500 μέτρων περίπου με το συρματόσχοινο ρυμούλκησης...

Το ιπποποταμάκι έγινε...γαϊδουράκι...!

Ιδού...! (Αν και τσακισμένη η φωτογραφία λόγω μείωσης μεγέθους)
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 08 Μαρ 2006, 20:48

Πωπωπώ!!!!! σκέτο Camel Throphy!!!!!!!
Σίγουρα είχε "κλειδώσει" τις πλύμνες ο αγρότης;;;;; :twisted: :evil: :evil: :evil: :twisted:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 09 Μαρ 2006, 00:20

Ναι...σκέτο CAMEL ήταν, ξέρεις, αυτό που οι γιαπωνέζικες εταιρίες έβλεπαν από την τηλεόραση και τα περιοδικά και μετά έκαναν μελέτες και τέστ μπάς και φτιάξουν παρόμοια αυτοκίνητα...

Λατρεύω όταν βγαίνει το Γιαπωνέζικο κόμπλεξ...

Εγώ είπα απλά τι έγινε. Και ήμουν κάπως ειρωνικός γιατί -αρχικά- ο ιδιοκτήτης -και φίλος- του MAZDA με αντιμετώπισε με ειρωνία.

Αλλά αφού το θέλεις έτσι,πληροφοριακά φορούσε λάστιχα Mud, εγώ είμαι απλά με της μαμάς.Πληροφοριακά έχει τον "μαγικό" μοχλό ενώ εγώ συνεκτικό συμπλέκτη.
Πληροφοριακά, κανένα γιαπωνέζικο δεν θα γίνει ποτέ LR.

Ναι, το RAV έχει καλύτερη συναρμολόγηση από το Freelander και το Land Cruiser από το Discovery.

Εκτός όμως -γιατί οχήματα εκτός δρόμου είναι απ' όσο θυμάμαι- τα γιαπωνέζικα θα είναι ό,τι ήταν και όταν πρωτοξεκίνησαν...ΚΑΛΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ.

Ευχαριστώ.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 09 Μαρ 2006, 00:38

Να υποθέσω φυσικά οτι εσύ δεν τόλμησες κάν να μπείς στο βρεγμένο χωράφι , έτσι δεν είναι ??? :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 09 Μαρ 2006, 00:52

Υπόψιν... το Mazda είναι καταγωγής Αμερικάνικης από τη μαμά Ford (Οχι Γιαπωνεζικης τεχνολογίας αλλά συναρμολόγησης γιαυτό και δεν εχει και την ιδια ποιοτητα κατασκευης με τα αλλα γιαπωνεζικα)
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Μαρ 2006, 15:08

Όμορφο, 3θυρο, 4κίνητο γαϊδουράκι!
Όσο για τις γνωστές ειρωνίες, θα έλεγα να μην μπερδέυουμε την αξιοπιστία με τις ικανότητητες, εκτός και αν δεν τις ξέρουμε.
Δεν καυχήθηκε κανείς για την κορυφαία αξιοπιστία, αλλά στα λασπωμένα χωράφια, βαθιά νερά, χιόνια και άμμους, πηγαίνει εξαιρετικά χωρίς αργές σχέσεις.
Χώρια οτι μετά το βγάζεις στην άσφαλτο και όσο όλα λειτουργούν καλά πηγαίνεις σαν άρχοντας, (έστω και άγγλος) όχι σαν τσέλιγκας.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Μαρ 2006, 15:35

Αφού δεν ξεκόλλησε η πλαστικια προφυλακτήρα το γαϊδουράκι περνάει K.T.E.Ο.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Μαρ 2006, 15:36

για να ανεβεί η πεθερά μου πάνω στα κλαράκια να δούμε
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 09 Μαρ 2006, 17:42

mprizolas έγραψε:Να υποθέσω φυσικά οτι εσύ δεν τόλμησες κάν να μπείς στο βρεγμένο χωράφι , έτσι δεν είναι ??? :roll:



Θα απαντήσω στην επίσης δική σου ειρωνία με ειλικρίνεια...

Μπήκα στο βρεγμένο χωράφι για να τον βγάλω, δε γινόταν αλλιώς! Το συρματόσχοινο είναι 3,5 μέτρα. Και πραγματικά πίστευα ότι θα βούλιαζα. Δε βούλιαξα...Τώρα το τι λές είναι άλλο θέμα. Δεν έχω ανάγκη να αποδείξω τίποτα, οδηγάω LAND ROVER. Συνήθως οι άλλοι έχουν το κόμπλεξ...

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Μαρ 2006, 17:59

Μιά ερώτηση μόνο:
Η ΑΜΕΤΡΟΕΠΕΙΑ περιλαμβάνεται στα επτά θανάσιμα αμαρτήματα;
Άν ναί, κάποιος κινδυνεύει...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 09 Μαρ 2006, 18:31

tasos953 έγραψε:Μιά ερώτηση μόνο:
Η ΑΜΕΤΡΟΕΠΕΙΑ περιλαμβάνεται στα επτά θανάσιμα αμαρτήματα;
Άν ναί, κάποιος κινδυνεύει...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



Και μόνο το ότι είσαι στο forum της Land Rover και μόνος σου ασχολήθηκες με αυτά που έγραψα, νομίζω λέει πολλά...

Να ασχοληθώ παραπάνω μαζί σου; Μπα...Όλο και κάποιος άλλος θα θέσει κάποιο νέο θέμα να βρείς να ασχοληθείς.

Μέχρι τότε, ξαναδές τα ΕΠΤΑ ΘΑΝΑΣΙΜΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ (SEVEN)...Πολύ καλές ερμηνείες και φαίνεται ότι είναι από τις αγαπημένες σου ταινίες...

Κρίμα που δε θυμάσαι ότι το 4ο αμάρτημα ήταν..."ENVY"...

Χαιρετώ

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :roll:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό firelord » 09 Μαρ 2006, 19:58

καλησπέρα εν Λαντρ Ρόβερ αδερφέ


"Εκτός όμως -γιατί οχήματα εκτός δρόμου είναι απ' όσο θυμάμαι- τα γιαπωνέζικα θα είναι ό,τι ήταν και όταν πρωτοξεκίνησαν...ΚΑΛΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ. "

Συμφωνω και επαυξάνω...

εύγε για το συμβάν
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 09 Μαρ 2006, 20:50

GALILAIOS έγραψε:
tasos953 έγραψε:Μιά ερώτηση μόνο:
Η ΑΜΕΤΡΟΕΠΕΙΑ περιλαμβάνεται στα επτά θανάσιμα αμαρτήματα;
Άν ναί, κάποιος κινδυνεύει...... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:



Και μόνο το ότι είσαι στο forum της Land Rover και μόνος σου ασχολήθηκες με αυτά που έγραψα, νομίζω λέει πολλά...

Να ασχοληθώ παραπάνω μαζί σου; Μπα...Όλο και κάποιος άλλος θα θέσει κάποιο νέο θέμα να βρείς να ασχοληθείς.

Μέχρι τότε, ξαναδές τα ΕΠΤΑ ΘΑΝΑΣΙΜΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ (SEVEN)...Πολύ καλές ερμηνείες και φαίνεται ότι είναι από τις αγαπημένες σου ταινίες...

Κρίμα που δε θυμάσαι ότι το 4ο αμάρτημα ήταν..."ENVY"...

Χαιρετώ

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :roll:

Και η ΑΓΕΝΕΙΑ επίσης.
Το όγδοο σίγουρα πάντως είναι η έλλειψη χιούμορ.....
:( :( :( :( :( :( :(
Τάσος Τόλιος
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό denis » 09 Μαρ 2006, 21:06

GALILAIOS έγραψε:
mprizolas έγραψε:Να υποθέσω φυσικά οτι εσύ δεν τόλμησες κάν να μπείς στο βρεγμένο χωράφι , έτσι δεν είναι ??? :roll:



Θα απαντήσω στην επίσης δική σου ειρωνία με ειλικρίνεια...

Μπήκα στο βρεγμένο χωράφι για να τον βγάλω, δε γινόταν αλλιώς! Το συρματόσχοινο είναι 3,5 μέτρα. Και πραγματικά πίστευα ότι θα βούλιαζα. Δε βούλιαξα...Τώρα το τι λές είναι άλλο θέμα. Δεν έχω ανάγκη να αποδείξω τίποτα, οδηγάω LAND ROVER. Συνήθως οι άλλοι έχουν το κόμπλεξ...

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Οταν μπαινω σε χωραφια εχω το εξης προβλημα.Τα λαστιχα μου ειναι μεσα στη λασπη και δεν ξερω με τι να τα καθαρισω.Τα δικα σου βλεπω ση φωτο ειναι πεντακαθαρα.Πως τα καταφερνεις? :roll: :roll: :roll:
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό firelord » 09 Μαρ 2006, 21:59

μην ακούς τίποτα γαλιλαίε, απόλαυσε τό ιπποποταμάκι γιατί είναι πραγματικά μοναδικό

έχουμε τον τοπικό παππού με hippo και το χώνει παντού, ακολουθώντας τα δικά μας θηρία. Δεν μασάει. τελεία.
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Επόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης