Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Freelander 2....

Freelander 2....

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 05 Αύγ 2006, 18:28

Καλησπερα σε ολους.
Δεν εχω πολυ γραψει στο εν λογω site αλλα θα παρακαλουσα για τις ειλικρινεις σας απαντησεις.
Ενδιαφερομαι για το Freelander 2 το οποιο ΘΑ βγει τελη του χρονου.ΘΑ βγει εκδοση diesel 2.2 και επειδη ειμαι επαρχια σε αυτην θα κινηθω.
Βεβαια τιμες δεν πολυ ειναι γνωστες ομως αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αλλο.
Επειδη πολλα εχω ακουσει για την αξιοπιστια των LandRover εσεις που ειστε και κατοχοι τι....λετε???? :)
Μην παρετε πατριωτικα το θεμα :shock: :shock: θελω πληρη ειλικρινια :wink: .
Βεβαια για ολα τα αυτοκινητα ολο και κατι ακουγεται και ολα παρουσιαζουν καποιο προβλημα αλλα εχει σημασια τι προβλημα ε?...Η γνωμη σας θα μου ειναι πολυτιμη,ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό pantg » 05 Αύγ 2006, 19:44

Φίλε paslemotos γειά,

αν σε ενδιαφέρει το πλήρες υλικό της πρώτης παρουσίασης του Freelander 2, όπως το κοινοποίησε η εταιρεία στα ειδικά περιοδικά (όχι άρθρα περιοδικών αλλά το εργοστασιακό υλικό) στείλε μου το e-mail σου για να στο στείλω.

Μέχρι στιγμής και με βάση την εντύπωση που έχει δημιουργηθεί από τα μοντέλα που παρουσίασε η εταιρεία μετά την εξαγορά της από την Ford τα αποτελέσματα φαίνονται να είναι θετικά όσον αφορά την αξιοπιστία των αυτοκινήτων. Μιλάω συγκεκριμένα για τα Range Rover τρίτης γενιάς και την πρόσφατη ακόμη πιό καινούργια αναβάθμισή τους (στην ουσία είναι ένα κανούργιο αυτοκίνητο όσον αφορά τον πετρελαιοκινητήρα και το σύστημα ανάρτησης, εξαερισμού και το εσωτερικό, το Discovery LR3 και το Range Rover Sport.

Τα προβλήματα του πρώτου Freelander, το οποίο σε λίγο θα είναι ιστορία, είναι γνωστά και εστιάζονται κυρίως στον κινητήρα και το σύστημα μετάδοσης και σε λιγότερο βαθμό στα ηλεκτρικά και τα παρελκόμενα του αμαξώματος (ηλιοροφές, μηχανισμοί παραθύρων κλπ)

Ομως το καινούργιο μοντέλο φαίνεται να έχει περάσει από πολύ αυστηρότερους ελέγχους ποιότητας κατασκευής και σωστού σχεδιασμού και κυρίως βασίζεται σε δοκιμασμένα εδώ και μερικά χρόνια συστήματα τόσο της ίδιας της Land Rover όσο και της Ford.

To αν θα βγάλει ζημιές ή όχι δεν μπορώ να στο σχολιάσω αλλά μάλλον έχουμε να κάνουμε πλέον με μια σαφώς πιό υπεύθυνη εταιρεία που διαθέτει περισσότερα κεφάλαια για σωστό σχεδιασμό, σωστό έλεγχο και σωστή συναρμολόγηση άρα θέλω να ελπίζω και καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αντοχή.
Ομως μην ξεχνάμε όλοι μας ότι τα σύγχρονα αυτοκίνητα σχεδιάζονται με όριο ηλικίας και νομίζω οτι αυτό πρέπει να το δεχθούμε σαν ένα από τα κακά της σύγχρονης εποχής.
Ομως από πλευράς εξοπλισμού και τεχνολογίας σίγουρα φαίνεται πως το Freelander 2 θα ανεβάσει πολύ τα στάνταρ της κατηγορίας του.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 07 Αύγ 2006, 11:54

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση... :D
Σου εχω στειλει το mail μου και αναμενω email.
Ενας απο τους βασικους παραγοντες που κοιταζω ειναι,εκτος απο το οικονομικο,και η καταναλωση.Εντυπωσιαστηκα που διαβασα για μεση καταναλωση 7,5lt/100 χλμ....απο τον πετρελαιοκινητηρα παντα.
Βεβαια για ολα τα υπολοιπα 2λιτρα που "κοιταω" (με βενζινοκινητηρα) η χρηση υγραεριου κρινεται απαραιτητη αφου θα αφανιστω οικονομικα με καταναλωσεις στα 11-14 lt οπως το C-RV.
Εχω ηδη υγραεριο στο Jimny μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος-με την αναγκαια παραχωρηση χωρου βεβαια...
Ευχαριστω και παλι...
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Τιμή FREELANDER 2

Δημοσίευσηαπό ollram » 11 Αύγ 2006, 10:58

Εμαθε κανείς σε τι τιμή θα κινηθούν τα καινούργια????
Θα είναι ανταγωνιστική ή θελήσει η ΚΕΔΟ ΑΕ να αδειάσει τις τσέπες μας????
:P
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 11 Αύγ 2006, 11:41

και για ποιόν ακριβώς λόγο δεν επιλέγεις Land Cruiser να τελειώνεις?
Δυστυχώς τα αυτοκίνητα έχουν γίνει τόσο περίπλοκα που -κατά τη γνώμη μου- η εξαετής εγγύηση είναι εκ των ουκ ανευ...
Μην έχεις καμία αμφιβολία: Αν δεν χάλαγε μετά τα τρία χρόνια τότε και η LR θα έδινε εξαετή εγγύηση...
Γιατί να μπλέξεις με ιστορίες με παρακάλια φωνές και έξοδα??? Υπάρχουν και εργοστάσια που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
ΤΟΥΟΤΑ γρήγοραααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 11 Αύγ 2006, 11:50

Μα το Land Cruiser στοιχιζει στα 55 χιλιαρικα περιπου ενω το Land Rover λενε στα 30-35 χιλιαδες ευρω...
Ιδομεν
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 11 Αύγ 2006, 14:48

Paslemotos έγραψε:Μα το Land Cruiser στοιχιζει στα 55 χιλιαρικα περιπου ενω το Land Rover λενε στα 30-35 χιλιαδες ευρω...
Ιδομεν


ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΦΡΙΛΑΝΤΕΡ.....το βενζινοκινητο θα καστιζει πανω κατω στις 48.000 με 56.000 χιλιαδες λογο 3.2 λιτρων κινητηρα ....αρα και το πετρελαιο λογικα εκει θα κοστιζει 45.000 με 53.000 ευρω..ΕΙΔΟΜΕΝ!!!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Αύγ 2006, 15:08

Είναι πολλά τα λεφτά Αρη
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 12 Αύγ 2006, 16:12

Εχω επιφυλαξεις για την τιμη που λετε-οχι οτι δεν ειναι πιθανο δηλαδη... 8) -μιας και στα site που εχω διαβασει λενε οτι θελουν να εχει ανταγωνιστικη τιμη σχετικα με το RAV και θα κυμαινεται η τιμη του σχετικα στις 20,000 λιρες.Με εναν προχειρο υπολογισμο αυτο σημαινει 30-33,000 ευρω.Στην Αγγλια ομως...Τωρα εδω σε τι τιμη θα ερθει αγνωστο...Παντως αν η τιμη θαναι υψηλη θα καταφυγω σε αλλες λυσεις καθως και σε πετρελαιο...,επαρχια γαρ.
Ασχετο,ειδα Honda C-RV στην Ιταλια diesel αλλα εδω ουτε που ακουστηκε κατι τετοιο.Εστειλα και email στην εταιρεια και με εγραψαν κανονικα... :evil:
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό disco » 14 Αύγ 2006, 09:29

είμαι περίεργος πόση εγγύηση δίνει η Χοντα για το πετρέλαιο της? μιας και δεν γνωρίζω η Χοντα να έχει κατασκευάσει ποτε Διζελ!!!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Αύγ 2006, 12:15

Αγαπητοί φίλοι paslemotos και vm,

μιά άτυχη στιγμή του scanner μου είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να σας στείλω το κείμενο των 29 σελίδων.

Ελπίζω να μπορέσω να το σκανάρω ή να μου το στείλουν σε ηλεκτρονική μορφή και να σας το διαβιβάσω.

Μέχρι τότε σας στέλνω τις φωτογραφίες.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Berg » 05 Σεπ 2006, 14:37

Μήπως έχει μάθει κανείς τίποτα νεώτερο για τις τιμές των Freelander 2?
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 06 Σεπ 2006, 19:30

Αγορασα το Tetrakinisi mag και αναφερει πως το Freelander 2 θα τιμαται περιπου στις 45.000 ευρω...
Δυστηχως.... :(
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 06 Σεπ 2006, 21:33

Άρα, όπως είχε αναφέρει και ο Παντελής, θα βγεί κάτι φθηνότερο...

Ήδη με τέτοια τιμή, απέχει πολύ από RAV,Xtrail,CRV κτλ κτλ.
Αποκλείεται η LR ν' αφήσει την κατηγορία με την οποία βάσει των πωλήσεων του πρώτου Freelander από το '97, ανέκαμψε ολοκληρωτικά.
Έτσι πιστεύω τουλάχιστον...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ollram » 06 Σεπ 2006, 21:39

GALILAIOS έγραψε:Άρα, όπως είχε αναφέρει και ο Παντελής, θα βγεί κάτι φθηνότερο...

Ήδη με τέτοια τιμή, απέχει πολύ από RAV,Xtrail,CRV κτλ κτλ.
Αποκλείεται η LR ν' αφήσει την κατηγορία με την οποία βάσει των πωλήσεων του πρώτου Freelander από το '97, ανέκαμψε ολοκληρωτικά.
Έτσι πιστεύω τουλάχιστον...


σωστή σκέψη και πολύ σωστά ανέφερε ο Παντελής πριν αρκετό καιρό...να αναμένουμε και "μικρότερη" έκδοση, κάτω από 40Κ ευρώ
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Επόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες