Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τα κατάφερα!Κόλλησα και κατέστρεψα τον δίσκο...

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 14 Οκτ 2006, 01:32

και φυσικά συνεχίζω να πιστεύω ότι...

THIS IS A SUV BUT WHAT A SUV...THE BEST 4X4XFAR...EVEN LIGHT!

εξάλλου τα light, είναι της μόδας!!!

:wink: :wink: :wink: :lol:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 14 Οκτ 2006, 19:18

GALILAIOS έγραψε:και φυσικά συνεχίζω να πιστεύω ότι...

THIS IS A SUV BUT WHAT A SUV...THE BEST 4X4XFAR...EVEN LIGHT!

εξάλλου τα light, είναι της μόδας!!!

:wink: :wink: :wink: :lol:

Μόνο στην άσφαλτο λοιπόν, άντε και σε κανα ήπιο χωματόδρομο.....
Μακριά από λάσπες συνεπώς ακόμα και με αλυσσίδες γιατί άν δεν σπάσει στα δυό ο δίσκος (πάντα από λάθος σου και όχι γιατί ήταν άθλιας ποιότητας) και ψηθεί το πλατώ σου (επίσης εξ αιτίας λαθών σου), τότε εξ αιτίας άλλων λαθών σου θα παραδώσει το πνεύμα ο συνεκτικός σου που δεν φημίζεται άλλωστε για την μακροβιότητά του.....
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 15 Οκτ 2006, 00:41

Ναι, τυχαίνει να είμαι από τα παιδάκια που δεν γεννήθηκαν αλάνθαστα όπως πολλοί άλλοι απ' ότι διακρίνω τελευταία... :( :( :twisted:

Δυστυχώς, τυχαίνει επίσης να ΠΡΕΠΕΙ να μαζέψω εμπειρίες για να γίνομαι καλύτερος, όπως και τυχαίνει να μην είμαι κομπλεξικός και να μην ντρέπομαι για τα λάθη μου, αντίθετα να τα διακωμωδώ :D :D :D

Και δυστυχώς τυχαίνει -και δεν πρόκειται ν' αλλάξει- να μην είμαι από αυτούς που έχουν το εκτός δρόμου όχημά τους για να ανεβαίνουν πεζοδρόμια ή για να πουλάνε μούρη στο χωριό ή στην πόλη, αλλά για να περνάν καλά...όπως αυτοί νομίζουν. Θα ξανακολλήσω, θα ξανακάνω μλκια και θα την ξαναχαρώ!

Πίστεψε με φίλε tasos, μπορεί να πόνεσαν τα 600Ε, αλλά το να προσπαθώ μ' ένα φίλο μες τη λάσπη και υπό καταρρακτώδη βροχή να σκάβουμε μ' ένα πτυσσόμενο φτυάρι για να το βγάλουμε, να περπατάω 2,2 χλμ. (και ξανά πίσω) για να βρώ έναν άγνωστο ο οποίος είχε την καλή θέληση να έρθει να με βοηθήσει, να μπαίνουμε γυμνοί (σχεδόν) στο πορτ μπαγκαζ (γιατί ήμασταν τόσο λασπωμένοι και δε μας έβαζε στα καθίσματα) ενός PANDA 4X4 άλλου φίλου για να μας κατεβάσει σπίτι βγάζοντας απίστευτο γέλιο, η έκφραση στο πρόσωπο του τεχνικού της LAND ROVER (που μέσα του σίγουρα με κορόιδευε :assshaking: ) όταν μου έδειχνε την κούτα με το χώμα που έβγαλαν κάτω από το αμάξι και ΚΥΡΙΩΣ αυτό που βίωσα στο σύνολό του και στο μέλλον θα μου δώσει την εμπειρία να αντιμετωπίσω καλύτερα παρόμοια κατάσταση, ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Οπότε, αν δεν ενοχλώ κανέναν, θα αφήσω τους χαλαρούς χωματόδρομους για κανέναν άλλο. Επίσης, θα έπρεπε να ξέρεις αφού ασχολείσαι τόσο με τα Landies, ότι οι αναφορές για προβλήματα στον συνεκτικό συμπλέκτη στις τελευταίες χρονολογίες των Freelander έχουν μειωθεί κατακόρυφα. Εξάλλου αν ήθελα κάτι να δουλεύει τέλεια, με τα ίδια λεφτά είχα αρκετές "κίτρινες" επιλογές. Αλλά θα ήταν σαν μια γκόμενα πανέμορφη, μπιμπελό, η οποία στο κρεββάτι όμως είναι... :puke:

Πές με χαζό, όπως όμως στην διαφήμιση του DIMPLE...είναι οι μικρές, χαζές στιγμές που κάνουν έναν άντρα χαρούμενο...
Εξάλλου, όλοι μεγάλα παιδιά δεν είμαστε;

(Sorry για το μακροσκελές του κειμένου μου, ευχαριστώ)

:roll: :headbang: :headbang:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Οκτ 2006, 08:32

Οταν ο συνεκτικός συμπλέκτης χαλάει το αυτοκίνητο γίνεται ακόμη καλύτερο στη λάσπη (αφού κλειδώνει στην ουσία το σύστημα μετάδοσης)

Το πρόβλημα με τους συμπλέκτες του Freelander έχει κυρίως να κάνει με την έλλειψη μειωτήρα σχέσεων μετάδοσης καθώς η πρώτη του είναι πολύ μακριά για offroad χρήση και πολύ κοντή για ασφάλτινη.
Ετσι πρέπει είτε στην πρώτη είτε στην δεύτερη περίπτωση να "παίζεις" με τον συμπλέκτη αρκετά και τελικά είναι εύκολο να τον ταλαιπωρήσεις έως καταστροφής του.

Φίλε Galilaios αν επιτρέπεις να σου κάνω μία πρόταση που ισχύει και για τις περισσότερες συνθήκες οδήγησης εκτός δρόμου.

Το σπινάρισμα των τροχών δεν προσφέρει τίποτα εκτός από την αύξηση των πιθανοτήτων να καεί, καταστραφεί, στραβώσει κάτι.

Οταν δείς ότι αρχίζει το αυτοκίνητο να μην έχει πρόσφυση στους τροχούς άσε το εκεί που είναι και προσπάθησε να πας προς τα πίσω. Οσο πιό πολύ σπινάρεις χωρίς αποτέλεσμα τόσο πιό πολύ θα χώνεται το αυτοκίνητο πιό μέσα (αν μιλάμε για λάσπη, άμμο ή χιόνι).
Βρες κάποιον τρόπο να αυξήσεις τον συντελεστή τριβής ανάμεσα στους τροχούς και το έδαφος (κλαδιά, πατάκια, PSP/sand tracks, εκείνα να εκπληκτικής απλότητας και σίγουρα εξαιρετικά αποτελεσματικά μαραφέτια που φέρνει η ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΣΗ που στην ουσία είναι ένα ελαστικό PSP σε ρολλό) και ξαναπροσπάθησε χωρίς να χωθείς πιό μέσα. Αν και αυτό αποτύχει τότε βουρ για εργάτη ή τράβηγμα προς τα πίσω.

Κανείς δεν μας υποχρεώνει να πρέπει να πάμε πάντα προς τα εμπρός και τις περισσότερες φορές υπάρχει και εναλλακτική διαδρομή ή η δυνατότητα επιστροφής στο σημείο εκκίνησης για ανασκούμπωμα και επιλογή διαφορετικού τρόπου προσέγγισης ή για καλύτερη προετοιμασία του εδάφους που μας δημιούργησε το πρόβλημα.

Τώρα για το πιό όχημα δεν κολλάει πουθενά και τα περνάει όλα....

Πολύ απλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Το μόνο όχημα που δεν κολλάει πουθενά είναι το ελικόπτερο αλλά αυτό πέφτει (και εκεί τα πράγματα είναι και ακριβότερα αλλά και πιό επικίνδυνα)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 15 Οκτ 2006, 12:33

Φίλοι Λαντροβεράδες και φυσικά Φίλε Γαλιλαίε
Επειδή ακριβώς έχω ζήσει παρόμοιες καταστάσεις με κολλήματα κλπ με διάφορα αυτοκίνητα (μέχρι και με φορτηγά) παρενέβην, όχι για να θίξω κάποιον ή τις επιλογές του, αλλά για να πώ πως είναι απλή μοιρολατρία να παραδεχόμαστε πως ναί ξέρουμε πως το κονσερβοκούτι, (ή κατσαρόλα κατ' άλλους) που πανάκριβα αγοράσαμε έχει κακής ή μέτριας ποιότητας αναλώσιμα και πως δικαιούται στο πρώτο λάθος (αυξημένη απαίτηση κατ' εμένα) να μένει και να με υποβάλει στις ταλαιπωρίες που με γλαφυρότητα περιγράφτηκαν. Άρα αντί να παραδεχόμαστε στον κάθε "τεχνικό" που μας δείχνει ειρωνικά ένα κουβά λάσπη πως φταίμε, να του κοπανάμε στο κεφάλι (σχήμα λόγου βέβαια) την σκαρταδούρα που παρέδωσε το πνεύμα αμαχητί.........
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 15 Οκτ 2006, 12:35

Galilaios μην φοβάσαι τίποτα. Έχεις ένα απο τα καλύτερα suv που σε συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης χιονι-λάσπη ανταποκρίνεται καλύτερα απο κάθε άλλο ιαπωνικό κσι μη Suv χάρη στο tc και to hill descent control. Όσο για την αξιοπιστία το δικό μου ειναι του 1999, έχει 145.000 Km δεν έχει κάψει φλάντζα και ούτε έχω αλλάξει ird ή πίσω διαφορικό. Εξάλλου αν δεν πάθεις πως θα μάθεις??? Μην φοβάσαι τιποτα....ΒΡΡΡ στη λάσπη (όχι στον πατσά).
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό Freelander » 15 Οκτ 2006, 21:14

Ας πώ κιεγώ το κοντό μου... δεν ξέρω τι είναι SUV και πώς ακριβώς αυτό ορίζεται, αυτό που μπορώ με σιγουριά να πώ μετά απο συνεχή εξαντλητικά τεστ :lol: είναι να μην υποτιμάτε τις εκτός δρόμου δυνατότητες του φριλάντερ. Άλλο βέβαια αν πολύς κόσμος το πήρε για το σαλόνι...

Κατα την ταπεινή μου άποψη οι εκτός δρόμου επιδόσεις του είναι αντιστρόφως ανάλογες με την αξιοπιστία του. Μην τα μπλέκετε.

Νάστε καλά.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 16 Οκτ 2006, 09:24

pantg έγραψε:Οταν ο συνεκτικός συμπλέκτης χαλάει το αυτοκίνητο γίνεται ακόμη καλύτερο στη λάσπη (αφού κλειδώνει στην ουσία το σύστημα μετάδοσης)
Χαιρετώ
Ηθικό δίδαγμα: Χαλάστε τον συνεκτικό συμπλέκτη και ορμήξτε στις λάσπες άφοβα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 16 Οκτ 2006, 17:12

Καλησπέρα!

Παντελή νομίζεις ότι δεν έβαλα τπτ κάτω από τις ρόδες; Ευτυχώς ο συνειδητοποιημένος Έλληνας πολίτης έχει γεμίσει με μπάζα τις ερημιές της Ελλάδας και έτυχε να βρώ κοντά στο σημείο που κόλλησα, ακόμη και σιδερένια σχάρα, την οποία απλά και λύγισε και την έχωσε μέσα στη λάσπη!!! Να μη πώ για τα ξύλα που τα έσπαζε και τα έχωνε μέσα! Έτσι κατέστρεφα το συμπλέκτη, καθώς συνέχεια προσπαθούσα για κάτι. Δεν γυρνούσα τις ρόδες έτσι απλά...
Εκείνη την ώρα πιστεύεις ότι ακριβώς τα sandtracks της Τετρακίνησης σκεφτόμουν...; :) :) :)

Τεσπα, ότι έγινε έγινε. Απλά να ενημερώσω ήθελα και κατέληξε Κυπριακό (Τουλάχιστον εκείνο ξέρουμε ότι τελικά, δυστυχώς με έναν τρόπο θα λυθεί...). Αύριο το παίρνω, με το σέρβις των 20.000 κόστισε 800 και κάτι ψιλά και έμαθα the hard way...

Επίσης, δεν υπάρχει καμμιά κακομοιριά στην αξιοπιστία του Freebie. Αν σκεφτείς Tasos τις επιλογές που είχα (σε καινούριο και με κύρια χρήση στην άσφαλτο, άρα SUV αλλά και με καλές επιδόσεις εκτός, το Freelander ήταν από τις καλύτερες επιλογές). Και ας μη ξεχνάμε, ότι ΚΥΡΙΩΣ, είναι Land Rover. Είναι αδυναμία, είναι μαζοχισμός, υπάρχουν καλύτερα (από το LR3 αμφιβάλω) αλλά μόνο εμείς μπορούμε να λέμε στην INTERAMERICAN όταν έρχεται να μας "μαζέψει"..."δεν είναι τζίπ, είναι LAND ROVER!"

:) :) :) :) :) :wink:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 16 Οκτ 2006, 17:14

disco έγραψε:
pantg έγραψε:Οταν ο συνεκτικός συμπλέκτης χαλάει το αυτοκίνητο γίνεται ακόμη καλύτερο στη λάσπη (αφού κλειδώνει στην ουσία το σύστημα μετάδοσης)
Χαιρετώ
Ηθικό δίδαγμα: Χαλάστε τον συνεκτικό συμπλέκτη και ορμήξτε στις λάσπες άφοβα.



Lol, Disco, κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν...!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :roll: :wink:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 16 Οκτ 2006, 17:18

Και διαβάζοντας καλύτερα την τοποθέτηση σου tasos...όχι "αμαχητί" !

Παλέψαμε, κι εγώ κι αυτό. To Landcruiser κόλλησε σε ευκολοτερο σημείο από εμένα, με κλειδωμένα όλα. Σίγουρα είχε κακή κατανομή βάρους γιατί ήταν γερανός, ήταν 2,5 τόνοι, απλά θέλω να σου πώ ότι οι συνθήκες γίνονταν συνεχώς χειρότερες αφού έβρεχε ασταμάτητα και το μέρος ήταν άσχημο.

Αυτά, αρκετά με ανεχτήκατε, Καλησπέρα!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 16 Οκτ 2006, 17:51

disco έγραψε:
pantg έγραψε:Οταν ο συνεκτικός συμπλέκτης χαλάει το αυτοκίνητο γίνεται ακόμη καλύτερο στη λάσπη (αφού κλειδώνει στην ουσία το σύστημα μετάδοσης)
Χαιρετώ
Ηθικό δίδαγμα: Χαλάστε τον συνεκτικό συμπλέκτη και ορμήξτε στις λάσπες άφοβα.



NAI NAI NAI !!!!!!

(ακόμη και όταν χαλάνε, εμείς καλύτερα τα βλέπουμε) !!!

(αν αυτό δεν είναι υποκειμενική, τυφλή, ανώμαλη, παθιασμένη αγάπη τότε τί είναι????)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 16 Οκτ 2006, 18:29

Μπροστά σε τέτοιο έρωτα, τί να πώ; αποκαλύπτομαι........
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 16 Οκτ 2006, 18:54

tasos953 έγραψε:Μπροστά σε τέτοιο έρωτα, τί να πώ; αποκαλύπτομαι........
Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο μονος....!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 16 Οκτ 2006, 19:59

Και μια που η κουβέντα έφερε λάσπες: http://www.mad-freelanders.org.uk/
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες