Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

1ο Service Freelander

1ο Service Freelander

Δημοσίευσηαπό pts » 12 Απρ 2007, 12:11

Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από αρκετό καιρό τα ξαναλέμε (4Μηνες περίπου) και κάτοχος πλέον ενός ενός Freelander 1 ηρθέ η ώρα για το πρώτο Service των 10.000 Χλμ! Ρωτάω την αντιπροσωπεία λοιπόν για τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία και μου λέει ότι είναι ΜΟΝΟ 3 στην αττική!!
Δάφνη - Αγ. Αναργύρους και Κηφισιά νομίζω . Είναι δυνατόν; Δηλαδή εγώ που μένω Αιγάλεω και δουλεύω Ελευσίνα πρέπει να ξενιτευτώ για ένα Service; Και βασικά τι ώρα θα φτάσω στην δουλειά μου και πως θα πάω η πως θα έρθω; Υπάρχουν και αλλά συνεργεία η μονό αυτά; Και πως μπορώ να τα βρω; Τηλ , Περιοχή;
Επίσης είναι κάτι που νομίζεται ότι πρέπει να προσέξω στο 1ο Service;

Ευχαριστώ Πολύ!
Άβαταρ μέλους
pts
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 19:44

Δημοσίευσηαπό BLLAND2 » 12 Απρ 2007, 19:27

Ε, ρε γλέντιαααα.....Καλά πλάκα μας κάνεις? :lol: :lol: :lol:
Άλλοι έρχονται από Φωκίδα & Φθιώτιδα στην Κηφισιά.........!!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
BLLAND2
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 20:12

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Απρ 2007, 07:01

Και από Αρτα, ακόμη και από Θεσσαλονική (και ας υπάρχει εκεί εξουσιοδοτημένο)

Ενα από τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβλήματα της ελληνικής αντιπροσωπείας είναι το σχεδόν ανύπαρκτο δίκτυο εξουσιοδοτημένων συνεργείων και κυρίως το πολύ χαμηλό επίπεδο προσφερομένων υπηρεσιών αλλά και ποιότητας αυτών.

Δυστυχώς όμως αυτό οφείλεται στις εξωφρενικές απαιτήσεις από πλευράς προδιαγραφών εξοπλισμού, προσωπικού, δεσμεύσεων κεφαλαίων σε κάλυψη ανταλλακτικών και στην εκτός πραγματικότητας τακτική κάλυψης εγγυήσεων που ζητούν τα κεντρικά από την Αγγλία.

Λύσεις έχω προτείνει στους υπευθύνους στην Ελλάδα και το συζητάμε.
Αν γίνει σωστή αξιοποίηση των όσων προβλέπονται από τις διατάξεις της νομοθεσίας περί "block exemption", δηλαδή την κατάργηση της αποκλειστικότητας των εξουσιοδοτημένων συνεργείων στο service αυτοκινήτων που βρίσκονται στην εγγύηση, τότε μπορεί σίγουρα να βρεθεί σωστή λύση που θα καλύψει τόσο τους ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων όσο και την ίδια την αντιπροσωπεία.

---------

Επί του προκειμένου για τον φίλο pts.
Πρώτα από όλα με 'γειές το Freeby.
Την στιγμή που πήρες την απόφαση να το αγοράσεις μετά από όσο σίγουρα έχεις διαβάσει για αυτό, είσαι απολύτως συνειδητοποιημένος ιδιοκτήτης Landy και με εκπλήσει το ότι δεν είχες σκεφθεί και το πρόβλημα του πολύ περιορισμένου (για να το πούμε ευγενικά) δικτύου εξουσιοδοτημένων συνεργείων.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά του πού μπορείς να βρείς κάποιο άλλο εξουσιοδοτημένο καθώς ειλικρινά αυτό της Μεσογείων μόνο στον χειρότερο μου εχθρό θα το συνιστούσα.
Αν όμως σε εξυπηρετεί μπορώ τουλάχιστον να σου δώσω το όνομα ανθρώπου ο οποίος δουλεύει εκεί και σίγουρα θα προσέξει το αυτοκίνητό σου ΑΝ και ΟΤΑΝ θα μπορεί να δουλέψει εκείνος σε αυτό.
Για τα άλλα εξουσιοδοτημένα εμπιστοσύνη έχω μόνο σε αυτό στην Λυκόβρυση όπου και πάλι μπορείς να κάνεις χρήση του ονόματός μου καθώς έχω και στενή επαγγελματική σχέση μαζί τους.
Το άλλο στους Αγίους Αναργύρους επίσης ανήκει σε φίλους αλλά με δεδομένο το ότι έχουν αλλάξει πορεία και πλέον ασχολούνται περισσότερο με τα Mazda ίσως να τους έχει αφήσει λίγο πίσω στα των Landies. Oμως οι άνθρωποι σίγουρα τα ξέρουν τα "χούγια" του Freelander και ιδίως το τί και πώς πρέπει να φροντίσουν την τακτική του συντήρηση.
Να σου θυμίσω μόνο ότι ο σκοπός των πραγμάτων που αναγράφονται στο βιβλίο των ελέγχων στα συγχρονα αυτοκίνητα είναι να κάνουν τα οχήματα να μην χαλάσουν για όσο είναι μέσα στην εγγύηση.
Αν θέλεις να το κρατήσεις για παραπάνω χρόνο καλό είναι να είσαι τακτικότερος στους ελέγχους και ιδίως στις αλλαγές λαδιών και υγρών γενικότερα, φίλτρων και πολύ τυπικός στις πιέσεις αέρα και τις διαστάσεις των ελαστικών, κυρίως με το Freelander.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pts » 13 Απρ 2007, 08:45

Το είχα ψάξει το θέμα του Service αλλά τώρα που ηρθε η ώρα διαπιστώνω ότι 2 συνεργεία το ένα σ την παλιά καβάλας και ένα πίσω από τον Κηφισό κάπου στο ύψος του περιστεριού φτιάχνουν Land Rover αλλά δεν είναι εξουσιοδοτημένα πλέον. Επίσης ένας πρωην συνάδελφος πήγαινε το δικό του κάπου στον Πειραιά πάνω στην Πειραιώς αλλά δεν τον έχω βρει ακόμα να μου πει που ακριβώς (εγώ όταν το πήρα δούλευα Πειραιά και με βόλευε οπότε εκεί το αμέλησα λίγο). Τέλος πάντων δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο το πρόβλημα!!! Φίλε pantq ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά κυρίως για το δικαίωμα χρήσης του ονόματος σου αλλά… θα το κρατήσω για τα δύσκολα!!! (Χα χα Πλακά κάνω) Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
pts
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 19:44

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Απρ 2007, 09:52

Φίλε pts,

και όσο θα περνάει ο καιρός τόσο θα λιγοστεύουν, δυστυχώς (ή και ευτυχώς)

Το συνεργείο πίσω από την Καβάλας, στο ύψος του Περιστερίου δεν ήταν ποτέ εξουσιοδοτημένο (αν λές για τον Φιλιππο).

Το άλλο στο ποτάμι έχει κλείσει από εκεί και έχει μεταφερθεί στην Μεταμόρφωση αλλά δυστυχώς εκτός από το ότι έπαψε να είναι εξουσιοδοτημένο (αν και τον πιέζουν από την αντιπροσωπεία να ξαναμπεί στο δίκτυο) έχει δώσει και πρόσφατα σημεία κακής εξυπηρέτησης (μπορείς να διαβάσεις σε ανάλογες καταχωρήσεις στο φόρουμ αυτό). Το πρόβλημα έγκειται στην αποχώρηση μερικών καλών μαστόρων όσο και στην αδράνεια του ιδιοκτήτη ο οποίος έχει αρχίσει και κουράζεται. Το έχω συζητήσει πάντως μαζί του (καθώς και εκείνος είναι και φίλος αλλά και συνεργάτης) και θέλω να πιστεύω ότι έχει "σφίξει τα λουριά" εκεί που χρειάζεται πλέον.

Για αυτό στην Πειραιώς δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν έχει τύχει να έχω επαφές μαζί τους. Αν είναι αυτό στο οποίο εργάζεται η Πάτυ (η μόνη γυναίκα μάστορας Land Rovers στην Ελλάδα), δηλαδή ο Κοτζιάς, μπορείς να της δώσεις χαιρετισμούς καθώς την γνωρίζω και με γνωρίζει.
Για το συγκεκριμένο συνεργείο δεν έχω ακούσει κακά λόγια οπότε αν σε βολεύει πήγαινε δες τι γίνεται εκεί και θα χαρώ να ακούσω τις εντυπώσεις σου για να τις γνωρίζουμε και οι άλλοι ιδιοκτήτες Landies.

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 13 Απρ 2007, 10:13

να βαλει το παλληκαρι και αισθητηρα σταθμης ψυκτικου απο τωρα να τελειωνει
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Freelander » 13 Απρ 2007, 10:16

Φίλε pts καλορίζικο.
Στο πρώτο service συνήθως αλλάζουν λάδια και κάνουν ένα καλό ξεσκόνισμα μέσα έξω.
Σε όποιο εξουσιοδοτημένο και αν πάς τελικά, στείλτους τα χαιρετίσματα μου :lol:

Φίλτρα βενζίνης και λοιπές τρίχες μην τους αφήσεις να σε χρεώσουν γιατί απλά το φριλάντερ δεν έχει.
Ρίξε μια ματιά στο βιβλίο του αυτοκινήτου για τα πράγματα που χρειάζονται αλλαγή στα χιλιόμετρα αυτά ωστε ενα είσαι διαβασμένος.
Αν χρειαστείς το cd με το αναλυτικό service manual του φριλάντερ στείλε μου pm για να το στείλω.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 13 Απρ 2007, 10:20

Καλημέρα φίλε pts.

Από την ταπεινή μου εμπειρία (29.000km πλέον) με Freelander, θα πω ότι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα των LR που έχω διαπιστώσει, δεν είναι τα αυτοκίνητα τα οποία αντιμετωπίζουν κατά καιρούς διάφορα προβλήματα αλλά το όχι "κακό" αλλά πανάθλιο (και δε λέω απλά άθλιο) δίκτυο υποστήριξης το οποίο έχουν.

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν δύο συνεργεία, εκ των οποίων το ένα είναι η αντιπροσωπεία, η ROLCAR (δε χρειάζεται να κρυβόμαστε με τόσο μεγάλο δίκτυο :lol: :lol: :lol: ) και το άλλο ο ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ. Μετά από προσωπική εμπειρία απλά στην ROLCAR δε ξαναπατάω. Μετά από πρόβλημα που είχα, στην αντιπροσωπεία (υπάρχει σχετικό post) ήταν αναξιόπιστοι, αργοί και δε θέλω να γράψω άλλους χαρακτηρισμούς σχετικά με το πόσο αλήθεια μου έλεγαν, για την κοροϊδία που έπεφτε και για το ότι τελικά ενώ αποδείχτηκε ότι ήταν εγκέφαλος, στην αντιπροσωπεία ήθελαν ν' ανοίξουν την μηχανή για να δούν τις βαλβίδες!!! (Πλεόν αυτό ίσως και να είναι ανέκδοτο στην πόλη τόσο που το έχω διαδώσει).

Αντίθετα, στον Αβραμίδη αν και άργησαν λίγο, τουλάχιστον έφτιαξαν το πρόβλημα και πλέον είμαι πελάτης τους. Αν και δε μ' έχουν κερδίσει ακόμη...

Τώρα απλά σε αφήνω να συμπεράνεις τι θα γινόταν αν και αυτοί δεν κατάφερναν να κάνουν κάτι...
Ξέρω 'γω; Θα ερχόμουν...Αθήνα...;
Ουσιαστικά ολόκληρη πόλη είμαστε με ενάμιση εξουσιοδοτημένο συνεργείο και την ίδια άποψη συμμερίζονται και άλλοι χρήστες Land Rover και Rover.
Γι αυτό μετά οι περισσότεροι (και το σκέφτομαι κι εγώ) απλά τα βγάζουν έξω σε μάστορες.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pts » 13 Απρ 2007, 13:04

αισθητήρα στάθμης ψυκτικού;;;;
Έψαξα λίγο στο forum και δε βρήκα κάποιο ανάλογο θέμα.
Γιατί να μπει; Θα έχω ένδειξη στο καντράν; Ποσό περίπου κοστίζει;
Φίλε Freelander ευχαριστώ. Εκτός από φίλτρο βενζίνης τι άλλες ‘τρίχες’ εννοείς;

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
pts
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 19:44

Δημοσίευσηαπό Freelander » 13 Απρ 2007, 13:37

Το κάθε συνεργείο ανακαλύπτει τις δικές του ωστε να ανεβάζει το κόστος, το φίλτρο βενζίνης όμως είναι πάγια τακτική, όλοι το αλλάζουν αλλα κανείς πραγματικά δεν το κάνει. Αυτό απο προσωπική πείρα δική μου αλλα και άλλων συναδέλφων σε διάφορα συνεργεία.
Σε κάθε περίπτωση ζήτα να σου δείξουν τα όποια ανταλλακτικά υποτίθεται οτι άλλαξαν και πάντα να είναι τα προβλεπόμενα σύμφωνα με το βιβλίο του αυτοκινήτου.
Για το αισθητήρα στάθμης, είναι ένα σετ αναβάθμισης της LR που περιλαμβάνει νέο δοχείο και τάπα ψυκτικού υγρού που όμως έχει ένα σένσορα με καλώδιο σύνδεσης για τον εγκέφαλο ώστε να δίνει ενδείξεις στα όργανα του αυτοκινήτου όταν μείνεις απο υγρά.
Αν δεν το έχεις ακόμη αντιληφθεί δυστυχώς στα αυτοκίνητα μας το όργανο θερμοκρασίας είναι αναξιόπιστο και ατυχούς σχεδίασης. Η βελόνα σταματάει πάντα στη μέση της νορμάλ περιοχής, ακόμα κιαν η μηχανή σου ζεματάει χωρίς υγρά. Έχουν καταγραφεί απίστευτα περιστατικά απο ανυποψίαστους οδηγούς κατα τα οποία κινητήρες έχουν καεί απο υπερθέρμανση ενώ η βελόνα θερμοκρασίας ήταν στη μέση.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Απρ 2007, 13:55

pts έγραψε:αισθητήρα στάθμης ψυκτικού;;;;
Έψαξα λίγο στο forum και δε βρήκα κάποιο ανάλογο θέμα.
Γιατί να μπει; Θα έχω ένδειξη στο καντράν; Ποσό περίπου κοστίζει;
Φίλε Freelander ευχαριστώ. Εκτός από φίλτρο βενζίνης τι άλλες ‘τρίχες’ εννοείς;

Ευχαριστω


Φίλε pts,

απο πλευράς ανταλλακτικών θα σου στοιχίσει περίπου στα 70 Ευρώ με τιμές λιανικής στο συνεργείο.
Συν την εργασία.
Την στιγμή που το αυτοκίνητό σου είναι στην εγγύηση καλό είναι να το βάλεις σε εξουσιοδοτημένο.
Αν σου πουν ότι δεν ξέρουν για τέτοιο σετ πες το και σου δίνω τους κωδικούς.
Αν σου πουν ότι δεν μπορούν να το παραγγείλουν, πες το και στο παραγγέλνω.

Ενδειξη στο καντραν θα έχεις αφού το αυτοκίνητό σου είναι μοντέλο πιό νέο του 2004. Στα πιο παλιά ενεργοποιείται η βελόνα του οργάνου θερμοκρασίας έτσι ώστε να πηγαίνει στα "κόκκινα" με το που πέφτει η στάθμη του νερού στο δοχείο διαστολής.

----------

Το workshop manual που σου είπε ο Γιώργος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ εργαλείο και σου συστήνω να αδράξεις την προσφορά του και να του το ζητήσεις.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 13 Απρ 2007, 15:07

Αφού όπως σημειώνει ο Παντελής, το αυτοκίνητό σου είναι μετά το 2004, τότε απλά...πρέπει να το έχεις ήδη!
Σ' εμένα στο check που κάνει στην αρχή, ανάβει το σχετικό λαμπάκι και όταν ρώτησα σχετικά στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι όντως είναι εγκατεστημένο (το δικό μου είναι 2005) και μάλιστα (προσέξτε επαγγελματισμό :D :lol: :lol: ) μετά το σέρβις και όταν κάποια στιγμή έτυχε να ανοίξω το βιβλίο του αυτοκινήτου είχαν προσθέσει στην αρχή μια σελίδα η οποία έδινε οδηγίες για για την ένδειξη αυτή (ή απλά είχαν αντικαταστήσει το βιβλίο), ΧΩΡΙΣ βέβαια να με ενημερώσουν γι αυτό. Βέβαια, αυτό δε τους εμπόδισε να ξεχάσουν ή αμελήσουν καλύτερα να συμπληρώσουν το βιβλίο σέρβις (αλλά όπως είπα, έριξα μαύρη πέτρα για την αντιπροσωπεία).

:roll: :roll: :twisted:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Freelander » 14 Απρ 2007, 12:21

Σωστός!
Κράτα τα λαμπάκια σου όσο μπορείς μακρυά απο τις αντιπροσωπείες.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες