Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ FREELANDER - ΠΡΩΤΟ SERVISE

ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ FREELANDER - ΠΡΩΤΟ SERVISE

Δημοσίευσηαπό ilias » 07 Μάιος 2007, 11:53

Καλό μεσημέρι σε όλους . Είμαι καινουργιος στο Forum ( σημερινή εγγραφή ) . Αγόρασα πρίν απο 6 μήνες Freelander , μοντέλο του 2001/4ος μήνας και θέλω να κάνω το πρώτο μου servise ώς ιδιοκτήτης . Έχω 70.000 χλμ και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ( φίλος ) δεν μου έχει αναφέρει , ούτε για καμμένες φλάτζες , ούτε για τα διάφορα προβλήματα που διαβάζω στο Forum . Στο book servise διαβάζω μόνο για αλλαγές λαδιών / τακάκια /φίλτρα και όλες τις κλασσικές αλλαγές που γίνονται στα servise . Επειδή θέλω να βάλω το αυτοκίνητο σε μια " σειρά " , πείτε μου απο την εμπειρία σας στα 70.000 χλμ τι πρέπει να κοιτάξει " ο μαστορας " , εκτός απο το κλασσικό servise . Συνήθως τι αλλάζουν στα 70.000 χλμ. ( είμαι σχετικά ανοίδεος - για να μην με πιάσουν κότσο ) .
Ευχαριστώ προαιρετικά για την ανταπόκρισή σας.
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ FREELANDER - ΠΡΩΤΟ SERVISE

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 07 Μάιος 2007, 12:56

Στο δικό μου που είναι μοντέλο '99 αλλάζω κάθε 5000 χλμ λάδια(10w/40), κάθε 20.000χλμ φίλτρα(αέρα,λαδιού) μπουζί, το φίλτρο βενζίνης(καθε 60000χλμ?) και κάθε 60000χλμ ιμάντα χρονισμού. Ενδιάμεσα ελέγχω και τους ιμάντες ac, υδραυλικού τιμονιού για φθορά. Συνήθως τους αλλάζω καθε 50000χλμ. Τα φρένα δεν τα πειράζεις αν δεν έχουν φθαρεί, το πολύ πολύ να σου καθαρίσουν τα ταμπούρα.....
Το σημαντικό είναι στα 60000χλμ να έχει αλλάξει ο φίλος σου τον ιμάντα χρονισμού. Αν δεν έχει αλλαχτεί πρόσεχε μην σου κοπεί και μετα........ :assshaking:
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό ilias » 07 Μάιος 2007, 13:22

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ . Άλλα μου είπαν στο συνεργείο
( αντιπροσωπεία ) . Δηλαδή : αλλαγή ιμάντα στα 80.000 χλμ. ( που είναι απο τα ποιό βασικά και τους ρώτησα δύο φορές ) , αλλαγή λαδιών στα 10.000 χλμ. κ.λ.π. . Είμαι για πολύ τρέξιμο λοιπόν . Ευχαριστώ .
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 08 Μάιος 2007, 09:34

Το πιό σημαντικό το ανέφερε ο freeandrew.
Αν δεν έχεις αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα γενικότερα, τότε δεν έχεις και πολύ τρέξιμο.
Στη θέση σου θα άλλαζα λάδια και φίλτρα και θα τσέκαρα (για να μην πώ οτι θα άλλαζα σίγουρα) τα λάδια στο κιβώτιο και στα 2 διαφορικά μπρός-πίσω.
Το νού σου πάντα στα υγρά.
Καλορίζικοο
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ilias » 08 Μάιος 2007, 10:31

Ευχαριστώ Freelander . Είναι σημαντικό να ξέρεις , ότι μπορείς να στηριχτείς στην εμπειρία παλιότερων οδηγών. Δύσκολα " άγνωστοι " ασχολούνται με το πρόβλημά σου Ήδη έχω κλείσει ραντεβού για αλλαγές φίλτρων - ιμάντα χρονισμού και τώρα θα αλλάξω και τα λάδια στο κιβώτιο και στα διαφορικά όπως με συμβουλεύεις . Έχω άγχος με τον ιμάντα χρονισμού διότι θα κατέβω απο Λαμία . Με " χαλαρή " οδήγηση λέτε μα αντιμετωπίσω πρόβλημα στο δρόμο ? Αν δεν σας κάνει κόπο απαντήστε μου . Είναι το ποιό ενημερωμένο forum και μπορείς να πάρεις σημαντικές πληροφορίες . Ευχαριστώ .
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 08 Μάιος 2007, 11:10

Μην αγχώνεσαι δεν θα πάθει τίποτα για ένα ταξίδι, απλά είναι απο τα πράγματα που αλλάζουμε προληπτικά γιατί αφενός δεν προειδοποιεί και αφετέρου αν κοπεί είναι πιά αργά.

Αν αλλάξεις λάδι στα διαφορικά να κοιτάξεις το χρώμα που θα έχουν τα παλιά, είναι πολύ σημαντικό και ενδεικτικό της χρήσης και συντήρησης του αυτοκινήτου ως τώρα.
Ξαναγεμίστε τα με συνθετική βαλβολίνη προδιαγραφών GL5 και ιξώδους 75W90 για το ird (μπροστά) και 80W90 ή και πιό παχύρευστη για το πίσω διαφορικό.
Το αναφέρω γιατί στα συνεργεία ο καθένας βάζει ότι έχει..
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ilias » 08 Μάιος 2007, 11:29

Ουφ!!! Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος . Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες . Πολύ σημαντικές . Φυσικά στην αντιπροσωπεία που ρώτησα ούτε τα μισά δεν ξέρουν . Νούμερα !!!. Σκέφτομαι να το πηγαίνω μετά απο αυτό το servise σε ένα φίλο στην Λαμία , ο οποίος ασχολείτε μόνο με 4χ4 . Μήπως υπάρχει κάποιο site στο internet που μπορώ να αγοράσω το cd servise του freelander ? Ευχαριστώ πολύ - πολύ.
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 08 Μάιος 2007, 11:53

Για να αγοράσεις το cd με το service manual δεν ξέρω..
Μπορώ όμως να στο στείλω δωρεάν με απλό ταχυδρομείο.

Το μόνο κακό είναι οτι περιγράφει τα αυτοκίνητα απο τον 6ο του 2001 και μετά, δηλαδή αυτά χωρίς ντιστριμπιτέρ τα οποία αν και ίδια, έχουν αρκετές διαφορές στα μηχανικά μέρη.
Αν θέλεις το cd (το οποίο πιστεύω οτι είναι ένα χρησιμότατο εργαλείο) στείλε μου π.μ. με τη διεύθυνση σου για την αποστολή.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες