Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

service aircondition

service aircondition

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 06 Ιουν 2007, 10:20

Τα τελευταια 2 χρόνια είχα παρατηρήσει μείωση της απόδοσης του κλιματιστικού μου. Χθές πήγα για έλεγχο(μετά απο 8 χρόνια) καιδιαπιστώθικε ότι απο τα 750 gr 'υγρού' είχαν απομείνει 330gr. Εγινε καθαρισμός του συστήματος, προσθήκη νέου λαδιού και υγρού. Το όλο service μου στοίχισε 40 ευρώ.
Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσα σε ζέστη διότι απο χθές είναι σαν φθινόπωρο εδώ στη Βέροια.
Λίγη ώρα που το έβαλα σε λειτουργία μου φάνηκε οτι βγάζει περισσότερο κρύο αέρα.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

service aircondition

Δημοσίευσηαπό alp » 06 Ιουν 2007, 13:38

παιρνει τον παλιο τυπο φρεον ή τον καινούργιο ("οικολογικο")?
θες να μας πεις που το πηγες?
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Ιουν 2007, 15:44

Πολλούς χαιρετισμούς στην όμορφη Βέροια (δώσε χαιρετισμούς και στον Δημήτρη με το γκρι RaRo 2.8)

θα πρέπει όλοι (όσοι έχουμε A/C) να μην ξεχνάμε να το βάζουμε να λειτουργεί για λίγο τουλάχιστον μιά φορά την εβδομάδα ακόμη και το χειμώνα. Ετσι δεν στεγνώνουν οι τσιμούχες, φλάντζες κλπ και κυκλοφορεί παντού το υγρό.

Αν τυχόν σου ξαναπέσει η απόδοση και έχει πέσει η στάθμη και πάλι τότε θα πρότεινα να προσθέσει ο ψυκτικός σου το ειδικό πρόσθετο με το οποίο μπορεί να βρεί από πού υπάρχει διαρροή.

Η τιμή είναι εξαιρετική για καθαρισμό και συμπλήρωση υγρού.

Το Α/C χρησιμεύει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ και τις βροχερές ημέρες καθώς είναι ο αποτελεσματικότερος και ταχύτερος τρόπος για να ξεθολώσεις το εσωτερικό της καμπίνας των επιβατών από την "πάχνη" επάνω στα τζάμια.
Αν κρυώνουν οι ευαίσθητες ψυχές βάλε το καλοριφέρ στο φουλ.
Το ξεθόλωμα γίνεται γιατί ΟΛΑ τα ψυκτικά απορροφούν την υγρασία και όχι λόγω του κρύου. Αρα μπορείς να έχεις ζέστη αλλά το A/C με την λειτουργία του απορροφά την υγρασία (την "πάχνη") από τα τζάμια και έτσι μπορείς να βλέπεις και εσύ και οι συνεπιβάτες έξω και να μην παιδεύεστε με τα πανάκια/χαρτάκια/σφουγγαράκια ή να περιμένετε να γίνει το εσωτερικό φούρνος αέρος για να ξεθολώσει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Ιουν 2007, 15:48

Mανώλη γειά,

αν θυμάμαι καλά τα αυτοκίνητα από το 1998 και μετά χρησιμοποιούν το "οικολογικό" φρέον και μπορούν να ακολουθήσουν και με τα νεώτερα είδη ψυκτικών χωρίς να χρειάζονται αλλαγές σε συμπιεστές ή άλλα εξαρτήματα.

Το Freelander θα πρέπει να παίρνει λοιπόν το "οικολογικό" ή τις μετέπειτα εκδόσεις του.

Ψάχνεις ψυκτικό που να μπορεί να αναβαθμίσει το δικό σου σε "οικολογικό"? Αν ναι πες μου. (να σου θυμίσω ότι έβαλα A/C στην μία μου καμήλα)

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες